Dá sa spraviť na rýchlo birmovka?

stanca22
26. apr 2011

Prosím Vás, dá sa spraviť na rýchlo birmovka? Mám ísť za krstnú mamu a nemám birmovku, ak by to odo mňa vyžadoval farár, myslíte si že sa to dá na rýchlo si spraviť birmovku? Som vydatá iba na úrade, mám krst iba s prijímaním ...

ichbinich
27. apr 2011

Moja svagrina si "dorobila" birmovku mimo beznych terminov (v Rakusku). Bolo to vramci normalnej vecernej omse, ze potom dostala aj birmovku. Predtym sa samozrejme stretla a rozpravala s fararom. Tiez isla za krstnu a birmovku nemala, tak jej vysli v ustrety.
Skus sa spytat farara, vysvetlit mu, o co ide atd. Pokial viem, ako krstna mama nemusis byt vydata, takze by malo byt jedno, ze si sa vydala "iba" na urade. Ale birmovku potrebujes, tak sa s nim porozpravaj.
Najlepsie bude, ked sa obratis na nejakeho tolerantneho farara, ktory je ochotny vyjst v ustrety 😉

maja22
27. apr 2011

Najprv ku krstu, resp. kto môže byť krstným rodičom v rkc: Úloha a funkcia krstných rodičov
Krstní rodičia, preberajú povinnosť starať sa spolu s rodičmi o kresťanskú výchovu dieťaťa. V jeho mene vyslovia spolu s rodičmi Vyznanie viery ako ručitelia za jeho vieru, ale aj ako zástupcovia spoločenstva Cirkvi. Stanú sa teda viac ako len svedkovia krstného aktu.
Aké sú však podmienky, aby niekto mohol byť krstným rodičom?
1) Zavŕšený 16 rok života (vysluhovateľ sviatosti krstu môže z oprávneného dôvodu pripustiť výnimku).
2) Aby bol katolík, ktorý bol na prvom svätom prijímaní a prijal sviatosť birmovania.
3) Ak vami navrhovaný krstný rodič s niekým žije v jednej domácnosti (samozrejme okrem príbuzenstva) musí byť riadne sobášený v kostole.
4) Má viesť život primeraný viere a úlohe ktorú má prijať.
5) Nemá byť otcom alebo matkou krstenca (starí rodičia však úlohu krstného rodiča prijať môžu).
6) Pokrstený ktorý patrí do inej kresťanskej cirkvi (evanjelici, reformovaní...) môže byť pri krste iba svedkom, a to iba spolu s katolíckym krstným rodičom.
7) Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka (takže nie dvaja krstní otcovia a nie dve krstné matky).
Krstní rodičia majú byť dobrými priateľmi vašich detí, ich staršími kamarátmi. Koľko starostí robí rodičom, s kým sa ich deti kamarátia, aby neupadli do zlej spoločnosti. V krstných rodičoch im môžete už dopredu zaistiť dvoch dobrých kamarátov. Preto by krstní rodičia mali byť mladí, veriaci a bývať v dosahu.

Takže aby nedošlo k omylu - krstný rodič nemusí byť ženatý, resp. vydatá, ale ak už s niekým žije, musí byť sobášený sviatostne, teda voľný zväzok alebo len úradný sobáš neplatí. Nespĺňa sa podmienka aktívneho života vo viere.

K birmovke:
Prijímateľ musí byť v stave milosti, vhodne poučený a schopný obnoviť krstné sľuby. Stav milosti znamená byť momentálne bez hriechu, čiže predchádza tomu úprimná svätá spoveď a predsavzatie vyhýbať sa hriechu. (Teda ak niekto žije s partnerom bez sviatostného sobáša, treba riešiť aj toto.) Vhodne poučený - u nás napr. trvá príprava od jedného do dvoch rokov, závisí na dohode s kňazom, myslím, že je možné ju skrátiť. Birmovanie vysluhuje biskup, vo výnimočných prípadoch má splnomocnenie aj kňaz (napr. pri krste dospelého s birmovkou).

Toto, čo som napísala, sú všeobecné podmienky, ktorých sa má katolík držať. Ale počula som o kňazoch, ktorí sú schopní urobiť isté výnimky. Záleží to od toho, kto má aké svedomie a ako určité veci cíti... Občas sú okolnosti také, že kňaz má potrebu nejakú výnimku spraviť. Ale zväčša asi nie...Podstatné je si však uvedomiť, o čo v daných sviatostiach ide, ale to je už na inú tému...

dorothy77
27. apr 2011

hmmm, ja si myslím že toto nie sú veci čo sa robia len tak, mírnix-dírnix...

danka.k
27. apr 2011

@stanca22 mozno sa teraz na mna nahnevas, ale preco chces byt krstna ked ty sama nejdes takym zivotom, akym by si mala viest to krstene dieta??? @maja22 napisala presne ako to vsetko ma byt.... nehnevaj sa na mna ale mne to pride maximalne cudne

ikke
27. apr 2011

suhlasim na 100% s @maja22, len este chcem nieco dopisat:
@stanca22, a ty chces byt krstnou mamou, teda tym, kto ma dieta pomahat viest aj duchovne, vo viere, alebo chces byt iba takou tou dobrou tetou, trochu privilegovanou, co dieta zahrna hrackami a poistkou, ak sa nieco stane rodicom?
a preco si ta rodicia vybrali? zalezi im vobec na vychove vo viere, ak si vyberu niekoho, kto nema birmovku a nie je sobaseny v kostole, alebo robia krst "pre istotu", ved co keby nahodou ten Boh a Jezis naozaj existovali... 😔

lebo privilegovanou tetou a tym, kto dostane dieta do vychovy ak sa rodicom nieco stane, mozes byt aj bez toho, to sa ale neriesi v kostole, ale u notara.

kaja73
15. máj 2011

niektore ste tu dost prisne.Co ma robit rodič,ktory chce mat dieta pokrstene a nik v jeho rodine ani okoli-z tych ludi,ktorym doveruje-nesplna prisne kriteria?To potom dieta nesmie byt pokrstene?My sme v rodine tiež mali velky problem koho vybrat-moji rodičia maju cez 70 rokov,tych sme už za krstnych nechceli-oni splnali ako jediny kiteria- a ostatni ich nesplnali -tak sme to tiež riešili tak, že si nami vybrana krstna proste vsetko dorobila -a som jej za to fakt vdacna.Inak by maly nebol pokrsteny.

smarti
15. máj 2011

U nás nemôže krstný rodič byť sobášený iba na úrade. A urobiť to len tak narýchlo, bez vnútorného presvedčenia, tak to je podľa mňa o ničom. Bez urážky...

evi55
15. máj 2011

nech si skúsia vybrať inú krstnú mamu. birmovka kvôli tomu, aby si mohla byť krstná.... to je len formalita a pravá úloha krstného sa vytráca...

barborkark
29. jan 2013

boze moj to co su tu za stredoveke nazory

habibi78
29. jan 2013

@stanca22 ak chces byt krstna, nemusis mat birmovku...teda neviem ako je to v dedinach a malych mestach...teda aspon nasej dcere bola krstnou mamou sestra ktora ma birmovku a je vydata a moj brat ktory nema birmovku a je rozvedeny...nas pan farar s tym nemal ziaden problem....povedal ze doveruje rodicom, aby vybrali krstnych rodicov podla svojho najlepsieho vedomia a svedomia... podotykam, dceru sme krstili v rimskokatolickom kostole na vychode Slovenska a ani my ako rodicia sme v tom case este neboli zosobaseni, nauku sme si robili bez jedinej vycitky pana farara na farskom urade v BA...

makupcik
29. jan 2013

...soráč....ale milujem kresťanov...ktorí poznajú Boha a vieru len keď sa im to hodí alebo treba...alebo len aby dzecko bolo na poriadku...vo svojom okolí sa s tým toľkokrát stretávam...nikoho nesúdim..len mi to príde divné...tak buď verím a chcem byť kresťan...alebo neverím, nechcem..a nepotrebujem krst, prijímanie, birmovku ani sviatostný sobáš...bez urážky...môj názor...

zonjushe
29. jan 2013

barborkark .. toto nie su stredoveke nazory, vidim ze o vyzname krstu nemas ani paru..

ivuska6
29. jan 2013

Na rychlo sa to neda spravit a ak ma tieto vsetky tri veci tvoja polovicka moze niest na krst on lebo inak nemozes byt krsna . Krsna musi mat vsetko krst porimanie aj sobas v kostole aj birmovku.pockaj ty si pisala ze ste nemali v kostole svadbu tak potom vobec nemozte.viem to podla seba ked sme krstili

zuza77
20. apr 2017

Tak svätí moji, teraz sa tu prežehnajte kludne aj za mňa lebo sa idem pýtať na rovinu, lebo pýta ta ten čo nevie. A ako sa má potom podľa tejto hierarchie postupovať, ak rodina je pohanská alebo všetko pokrstení no do kostola moc nechodiaci alebo tesne pred rozhodnutím vystúpiť z církvy alebo katolík krstený ale v podstate v Boha neverí, ale - teraz to príde, dieťa takýchto rodičov dokonca nezosobášených, chce byť z vlastnej vôle krstené, prijať sväté prijímanie? To že príde na svet človek bez viery a postupne v ňom už v mladom veku akási viera vzniká, "slobodne sa rozhodne" že chce byť veriace dieťa no v rodine nikoho takého nemá, ako má postupovať? Vezmime si miernejší prípad, že rodičia aspoň nechcú stáť v ceste a zakazovať. Kto má byť v rodine "slaboveriacich" či neveriacich potom krstný rodič? Má dieťa chytiť za rukáv 1 okoloidúceho na chodníku a spýtať sa či mu nechce byť krstným rodičom? Takže ak dieťa - človek nevie na koho sa obrátiť , vlastne pokrstené ani nemôže byť a ostane pohanom?Či čakať kým do nás Duch svätý vstúpy sám od seba?

nelinka2009
23. jan 2019

@stanca22 @zuza77 no daj typ ako to vyriešiť, lebo si tam práve opísala moju rodinu a moju dcéru... Čo teraz?

pistalocka_semi
20. feb 2019

@nelinka2009 nemáte nejakých priateľov, ktorí sú veriaci ?

nelinka2009
22. feb 2019
kokacko
1. nov 2021

Da sa jasne ja som si robil keď som šiel za krsneho stalo ma to 50€ za 10minut hotovo podpísal som papier a bolo všetko na poriadku

marfikchov
1. nov 2021

@kaja73 krstný rodič môže byť ktokoľvek, ak je dieťa v ohrození života, tak aj lekár

marfikchov
1. nov 2021

@barborkark aký stredovek. Tak sú nastavené pravidlá.

marfikchov
1. nov 2021

@zuza77 dieťa z vlastného presvedčenia sa môže dať pokrstiť a krstný rodič môže byť aj okoloidúci. Nikde nie je napísané, že to musí byť príbuzný či kamarát.

palicka
1. nov 2021

@kokacko tak to silno pochybujem

palicka
1. nov 2021

@marfikchov mýliš sa. V ohrození života môže krstiť ktokoľvek, aj lekár. V takomto prípade vôbec nie je dôležité, či a aký Krstny rodic tam stojí.

palicka
1. nov 2021

@ a ešte k názoru, aj keď je to stará diskusia. Birmovka sa len tak dorobiť neda. Vyštuduje ju biskup, nie kňaz pri bežnej omsi.

marfikchov
2. nov 2021

@palicka a čo som napísala iné ako vy?

palicka
2. nov 2021

@marfikchov píšete že krstným rodičom. Správne je, že pokrstiť v ohrození života (namiesto kňaza)

mattym
17. aug 2022

@kokacko prosím , kde ti takto vyhoveli ? Tiež potrebujeme birmovku .Manžel je pokrstený ,no sviatosť birmovnu nemá . Ďakujem za odpoveď