Birmovka v priateľovej rodine. Čo si o tom myslíte?

monty555
15. aug 2015

Dobrý deň, prosím, poraďte mi .... Priateľova neter ( sestry dcéra ) bude mať čoskoro birmovku a priateľ jej pôjde za krstného otca, či ako sa to volá . Priateľ chce, aby som na obrad do kostola išla aj ja. Mne to príde pomerne nevhodné, pretože birmovka je podľa mňa výlučne rodinná slávnosť, ja som ich rodinu videla asi dvakrát v živote ( nestýkame sa často , žijeme dosť ďaleko od seba ) , nepovažujem za potrebné sa im tam "pchať", navyše som ateistka. Čo si o tom myslíte vy ?

prasiatko30
15. aug 2015

isla by som - nedas za to nic, spoznas rodinu svojho priatela a brimovka v kostole moze trvat tak max 1hod. to vydrzis aj ako ateistka - nic sa ti nestane v tom kostole prinajhorsom budes rozmyslat nad svojimi povinostami na buduci tyzden. zvycajne po takomto obrade sa hadam aj stretnu na nejakom spolocnom obrade kde sa budete moct rozpravat a zabavit. da ti to aspon moznost spoznat aj rodinu tvojho priatela a je background. myslim si, ze je to pekne od priatela ze ta chce zaclenit do rodiny nemyslis?

kikusa8
15. aug 2015

Ahoj, ja som toto isté riešila ešte pred svadbou keď ma volali za krstnu mamu... Tiez som ateistka, tak som im to tak vysvetlila, že nie je vhodné aby som išla do kostola keď som neveriaca, nech sa nehnevaju. Ale ak to myslíš s priateľom vážne tak si myslím že tam môžeš ísť aby sa upevnili rodinné vzťahy. Aspoň spoznáš aj lepšie jeho rodinu a oni teba. Odporúčam ti tam ísť kvôli priateľovi keď ťa tam chce mať je to pekné od neho.

zuzich
15. aug 2015

Ak ťa pozval, kde je problém? Ja som sa vydávala v kostole v najuzsom kruhu rodiny, to znamená rodičia a súrodenci s partnermi. Môj brat ma frajerku, ktorú som videla asi trikrát a rozprávala som sa S ňou možno raz, ešte k tomu patrí k svedkom jehovovym, a nezdalo sa mi, že by mal niekto problém. Bola aj na sobáši a aj krste našej dceri V kostole.

janinah
15. aug 2015

že ťa volá priateľ je málo,tá neter resp. jej rodičia ťa pozvali? či máš ísť len na obrad a na oslavu nie? u nás v rodine sa pozývajú len snúbenci,frajeri nie,myslím na svadby....a aj ked si ateistka,tak obrad ťa nezabije,aspoň budeš maš šajnu čo je to birmovka.....ale len hodinu to nebude ako ti tu písali,je to dlhší obrad a zvlášť ak je veľa birmovancov.....na tvojom mieste by som šla,len ak si pozvaná aj tou neterou

sense
15. aug 2015

Ak ta pozval isla by som zrejme berie on vztah vazne ked chce aby si bola aj pri rodinnych zalezitostiach okrem toho si mozete upevnit vztahy

lubkavargova1
15. aug 2015

Tiez suhlasim, ist. Ta jednorazovka ta nezabije. A spoznas jeho rodinu..tiez som absolvovala svadbu, krstiny v rozdielnych kostoloch aj u svedkov jehovovych a nebol problem..odporucam, nevyrabat si zbytocne problem kde nieje. A ze si ateistka? Ja tiez a nezabilo ma to..popozerala som vyzdobu, popocuvala knazov. Niektory aj mudro vraveli...a dalej som to neriesila

maca_p
15. aug 2015

ja by som neisla. nevidim dovod, ak tam ty nechces ist. 😉

mamulka211
15. aug 2015

Chod tam len ked ta pozve jeho sestra, on oslavu neorganizuje, ani neplati, tak ta nema co pozyvat. Aby potom na teba nepozerali ako na drzeho votrelca.

jabadaba
15. aug 2015

som toho nazoru, ze nie je vhodne tam ist. Je sice mile, ze Ta tam priatel pozyva, ale je to len tvoj priatel, rodinu poriadne ani nepoznas, zrejme nie ste este tak dlho spolu.Toto povazujem za vylucne rodinnu zalezitost. Nepozvala Ta matka birmovaneho dietata, je to jej akcia predovsetkym. Podakuj za pozvanie, ale prijat ho nemusis. Priatel pochopi. Nic sa predsa nedeje. 😉

nair
15. aug 2015

Neviem, či iba u nás je to tak, že birmovka je slávnosť birmovanca (nie je ho matky) a hostinu poriada birmovný rodič (nie matka birmovanca). Birmovanci sú decká okolo 15 r. a sú už dosť veľkí na to, aby sa rozhodli, koho tam pozývajú, koho nie.. Myslím, že rodina sa pravdepodobne navzájom rozpráva, preto by som na Tvojom mieste zistila u priateľa, kto to organizuje a či sa o tom, že by si tam bola aj Ty, bavili, a podľa toho sa rozhodni. Ak sú tomu všetci naklonení, nevidím dôvod neísť, prežiješ to tam.. Navyše, ak je Tvoj priateľ veriaci, je pravdepodobné, že Ťa čaká svadba v kostole, aspoň si to tam obzrieš 😉 😝

sednaja
15. aug 2015

Čo to má s ateizmom? To ani na sobáše nechodíš, ani na krstiny, ani na cirkevné pohreby? Ty tam máš byť hosť a nie riešiť vieru. Ja som bola, s teraz už manželom, na krstinách dcére jeho sesternice a to sme chodili vtedy spolu len nejaký mesiac......nikto na mňa neukazoval, on bral vzťah od začiatku vážne a bral za samozrejmosť, že všade pôjdem s ním. .... skôr by mi bolo čudné, keby ťa frajer nezavolal a ešte čudnejšie by bolo, keby si neišla (keď už si pozvaná)........asi ten vzťah neberieš tak ako on....

cmulinko
15. aug 2015

birmovka je verejna udalost.Moze ist na nu kuknut ktokolvek chce nakolko je to pred spolocenstvom pocas omse cize na tom nic nevidim ak sa pojdes kuknut len na birmovku.Priatel ta pozval,lebo asi by ta tam rad videl nakolko on sam tam bude stat.Inak uz len z nazvu birmovka-birmovanie by som nenapisala ,ze ide za '' krstneho otca ci ako sa vola '' Tolko by mohol vediet aj najzarytejsi ateista,ze v tom pripade je to birmovny otec a krstny otec je pri krste.