Ako prežiť svadbu ako hosť?

16. júl 2023

Neviem či má pochopíte ale ja som človek ktorý veľmi zle znáša pozornosť. Už keď som mala v škole predstaviť sa pred tabuľou a to som bola už na výške, tak dni predtým som mala stresy z toho...
Viem že na svadbe je podstatná nevesta a že som tam všetkým ukradnutá ale bola som už príbuznému na jednej svadbe a citila som sa tam hrozne zle. Nenávidíme tancovanie, neviem tancovať a vždy som to nenávidela. Keďže som bola v brutálnom strese, stávali sa mi tam trapasy, mdlo pred očami, strach, ... Cestou domov v aute som sa cítila ako väzeň ktorého prepustili na slobode. Odvtedy som si povedala že na svadbu už nikdy. Avšak nečakane sa vydáva moja sestra za pol roka. (To predtým bola sesternica s ktorou sa ani nevidame nemusela som ísť a predsa ma presvedčili doteraz to ľutujem zbytočné stresy). Nemôžem odmietnuť sestru. Vie o monich stavoch a povedala že tam môžem len sedieť ale ja viem že nemôžem, je to tak nie? Všetci predsa potom idú tancovať, aj všetci spolu že vláčik a také blbosti. Sudiac podľa tej minulej svadby. Čo si o tom myslíte, bolo by blbé len tak tam sedieť so starými ľuďmi či by som bola za podivina? Neviem ani partnera ani takú kamarátku ktorá by šla. Neviem čo robiť, mám depresie, bola som u psychiatra, mávam lepšie stavy a horšie. Takýto veľký stres to spúšťa a hoci je to banalnost, pre mňa je to naozaj hrôzostrašný pocit nemôžem za to. Najradšej by som tam nešla ale sestre to asi neurobím.

vamajka
16. júl 2023

Obviaz si clenok, ze si si den pred tym vyvrtla a hotovo. Budes len sediet a pozerat. Bolo by blbe, keby si sestre nesla na svadbu

bessie12
16. júl 2023

nie je to blbe len tak sediet. Ked som bola na svadbe pred 4 rokmi, tak som tam len sedela s maminou, popijali sme a kecali s ludmi. Tiez neznasam tancovanie. Som totalne drevo co sa toho tyka. Ale na poslednej svadbe som sa prekonala a isla som tancovat, ale len raz. Alkohol mi dodal mensiu odvahu 😅

vamajka
16. júl 2023

@bessie12 Hej ale mlade dievca bude chciet vela chlapov vyzvrtat a s tym obviazanym clenkom bude mat pokoj

autor
16. júl 2023

@bessie12 vamajka- to nepôjde to by som sa furt musela tváriť že zle chodím, aj v kostole a nejaký prešľap a už by videli že to fingujem :D
Tak to som rada že sa tam môže len tak sedieť ale toro je svadba plných mladých ktorí sú živí a budú volať do tanca presne ako na tej minulej svadbe. Aj rodičia ma furt posielali že choď hádam tu nebudeš sedieť a tak, v podstate všetci tam tancovali okrem mamy a jednej babky ale tak chápalo sa to tak že sú už staršie..

bessie12
16. júl 2023

@vamajka ja som odmietala kazdeho kto ma poziadal o tanec. Vlastne som zopar ludi este pred svadbou upozornila, ze ja netancujem. Respektovali to.

autor
16. júl 2023

@bessie12 to ma povzdbudilo a keby ta rodičia tlačili a boli by už nasrdeni že čo vymýšľaš že všetci predsa tancujú?

bessie12
16. júl 2023

mamina ma nikdy nenutila, ze musim. Nemozu ta nutit, ze musis, lebo vsetci tancuju. Ked zacne hudba chod na "dvor" si posediet. Alebo sa niekam zasi.

pralinka25
16. júl 2023

ja netancujem. na svadbach sa vzdy nasiel niekto s kym som si pokecala a nejak sa to prestriedalo.
to ta tvoji rodicia vobec nepoznaju? nechapem naco do teba ryju. im povedz este pred svadbou nech to nerobia lebo pojdes prec. nie je nutnost tancovat. z vlacika sa mi dviha zaludok. my sme nechceli klasicku hostinu hlavne kvoli tancu. moji svokrovci si nedali povedat a napriek nasemu nesuhlasu nakoniec pustali taketo tie debilne odrhovacky. furt ma volali tancovat. ked zacali s vlacikom a tahali ma odisla som z vlastnej svadby.

autor
16. júl 2023

@pralinka25 oni sú fajiiin len sú takí tí tipicki že čo si pomyslia ostatní a tak :D ale áno treba byť trochu priebojnejsi, ešte mi to nejde. No a keby tam nebol nikto taký kto sedí tak to už by bolo zvláštne keby tam ja sedím sama :D my už nemáme babky dedkov a tak, vyslovene je starý tam nikto nebude myslím a nebude ani veľa ľudí čiže malá šanca že budem sama sedieť

autor
16. júl 2023

@pralinka25 a kam si odišla :O neviem dobre ako to funguje, bola som len na jednej a to už dávno

anonymanonym
16. júl 2023

Chapem ta, neznasam ked nieco nechcem a niekto bude do toho stale rypat, v pripade tancovania vyvolavat a tlacit do toho a tak. Proste take to bezne respektovanie cloveka ako takeho, respektovanie slova "nie", to mnohym chyba. Mna take spravanie doslova az vytaca.. Vobec nebude blbe ak by si tam len sedela. Z toho, ze by to malo byt blbe si vobec nemusis robit vrasky 🙂

pralinka25
16. júl 2023

tak ku mne si vzdy sadol nakoniec niekto mlady, bud nejaky chalan alebo aj baba, bratranec sesternica, kamos.... neviem skratka sme sa zakecali a bolo. keby tam nikto nebol asi sa vytratim asi akoze na zachod a zostanem chvilu vonku a premotam sa, kym sa nebude jest alebo take nieco.
z tej mojej? isla som von. mali tam vonku taku zahradku a skratka som si sadla na lavicku. manzel prisiel hned za mnou on to tiez nema rad a postupne sa nas tam nakopilo viac tak sme aspon pokecali v klude 😀 akoze mne nevadilo ze sa bavia a nie som ani asocial ktory by sa nevedel bavit ale mam svoje hranice. vsetky moje kamosky vedia ze netancujem. chodievala som v mladych casoch dokonca aj na disco 😅 ale ani tam som netancovala. max tak nejaky sladak s napadnikom.

vkatush
16. júl 2023

Ja milujem svadby 😍 ale boli sme na jednej, pár dní pred som zistila, že som tehotná a hneď komplikácie, doktorka mi zakázala sa namáhať a vystrájať, do toho mi bolo riadne zle. Ale keďže o malom nikto ešte nevedel, nemohla som povedať, že to je z toho. Jednoducho som vravela, že som chorá, necítim sa dobre a chcem sedieť pri pohári vody a rozprávať sa. Úplne v pohode to šlo.
Len musíš použiť ústa, väčšina pochopí, k neodbytným na drzovku.

Vždy môžeš ísť akurát cikať, akurát k švédskym stolom, akurát sa najesť, akurát za babkou Aničkou sa porozprávať, ...

lintu
16. júl 2023

Bola som na svadbe, na ktorej nikdy nebolo 100% ľudí na parkete. Vždy sa našla skupinka, ktorá išla von fajčiť, len tak oddychovala niekde mimo hlavnú sálu alebo kecala pri stole. Super by si mala, keby si si za toho polroka zohnala nejakého parťáka/parťáčku, prípadne sa na mieste vedela aspoň k niekomu pripojiť. Ak nebudeš chcieť tancovať, tak nebudeš. Vysvetľovať prečo nie myslím nikomu nemusíš.

stevvvka
17. júl 2023

Som za ten obvaz! Mala loz nikomu neuskodi. Nemusis krivat, normalne kracaj, len povedz, ze si nechces clenok pretazovat..

Ale uplne idealne by bolo nacvicovat priebojnost a normalne odmietnut tancovanie. Zide sa ti asertivita do zivota. Stat si za svojim, aj ked ludom sa to nepaci.
Ved si vezmi, ak pojdes tancovat, oni budu "spokojni" , ale ty budes nastvana. Bonton ci etiketa je jedna vec, mozeme riesit, ci si dat/nedat biele saty na svadbu... Ale nikde nie je povinnost tancovat.

A este, Nachystala by som si "vyhovorky" pre pripad niekoho neodbytneho. Napriklad ze ides do zadu chystat vysluzky, co ja viem, alebo ze ides nieco vybaviť, na co sa zabudlo... Ako sestra nevesty vyuzit, ze pomahas s niecim..

stevvvka
17. júl 2023

V najhorsom pripade ked bude po obrade a uvodnych ceremoniach, a uz nebude moznost bytratit sa na wc.. Vyhovorit sa na nevolnost a odist.

ruxandra
17. júl 2023

Bola som na svadbe pred dvomi mesiacmi, bola som tam asi do druhej v noci a na tamecnom parkete som nestala ani minutu 😅 cely cas som jedla a na striedacku kecala s kamosmi. Nikto mi nic nepovedal, nikto sa nestazoval a nikto ani neriesil, ze netancujem. A keby aj, je to snad moja vec, ci chcem a ci nechcem tancovat 😉

andreatytler
17. júl 2023

Ja nemam take problemy na verejnosti ale mala som take iste problemy s tancovanim na svadbach, lebo som nevedla tancovat. Vzdy to bolo utrpenie. Velmi lutujem ze som nesla do nejakeho kurzu a nenaucila sa tancovat, lebo to by vyriesilo moje stresy a dodalo mi sebavedomia. Preto to radim aj tebe. Vsetko co sa v zivote naucime, nas posunie dopredu a doda nam sebadoveru. Urcite ti to nevyrisi vsetky stresy co mas na svadbach, ale aspon trochu ti to pomoze.

h2
17. júl 2023

Celkom určite nebudeš musieť tancovať a neviem si predstaviť, ako by ťa kto do toho mohol donútiť. Možno ťa pár ľudí zavolá do tanca, lebo budú mať pocit, že keď si tam bez partnera, tak by to mali urobiť. Ale slušne odmietneš ("ďakujem, teraz nie", "ďakujem, ja netancujem"). A dajú ti pokoj. Rodičia hádam vedia, aké máš stavy. Ak nie, požiadaj ich pred svadbou, aby ťa neposielali tancovať. S obväzom by som nešaškovala, načo? Akurát sa ťa budú ľudia vypytovať, čo sa ti stalo, ako a kedy, niektorí ti budú odporúčať mastičky, či svojich známych lekárov atď. a zamotáš sa do toho ešte viac.

h2
17. júl 2023

@andreatytler To, že ona netancuje, nie je len preto, že by to nevedela. Nemá to rada, dokonca píše, že to nenávidí. To, že to nevie, je len dôsledok. Keď niečo nerobím, lebo to neznášam, tak jasné, že to ani neovládam.

janagem
17. júl 2023

Neviem odkiaľ si, ale ak máte redovu, tak tu by si mala ísť tancovať. Na všetko ostatné sa vykašli.

o__o
17. júl 2023

Tiez netancujem na svadbach, poviem "nie" aj 10x za sebou, kym clovek pochopi. Z takeho "co povedia ostatni" som uz vyrastla a je mi to jedno 🙂

nikaa951
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreatytler
17. júl 2023

@h2 Ide o to ze ak nevies tancovat, nikdy si to v podstate nerobila a teda nemozes vediet ze to nemas rada. Co nemas rada, je len vlastna nemotornost ked sa snazis tancovat. Clovek co nevie tancovat, vidi inych ludi ako tancuju a skusi to. Niekto mu ukaze kroky a skusi to a velmi to nejde a citi sa trapne a tak samozrejme ze si povie ze neznasa tancovanie. Az vtedy ked clovek skutocne tancovanie ovlada, moze povedat ze to nema rad.
Je velmi pravdepodobne ze to tancovanie nebude mat rada aj po tom ako sa to nauci, ale tym ze sa nauci kroky a techniku a vsetko okolo toho, ziska lepsie sebavedome. Asi jej stale bude mdlo z toho ze ma verejne vystupovat na parkete, ale aspon sa nebude citit blbo ze partnerovi stupa po nohach.

1fifinka1
17. júl 2023

Úplne na každej svadbe keď sa tancuje vždy niekto vonku fajčí. Rozpráva sa, popíja. Stačí keď len vyjdes niekde von a budeš dýchať čerstvý vzduch. Nedaj so sebou manipulovať a keď ta budu volať, jasne a zreteľne prepáč nejdem a stoj si za svojim. Keď sa to naucis, bude ti v živote zasa o kúsok ľahšie. Ak by si mala mat brutal stres, chod na obrad, daj si prvé jedlo a choď domov. Sestre povedz co je vo veci a bud pochopí, alebo nie. Zdravie máš len jedno. Chráň si ho, stres je fuj.

jesenzima
17. júl 2023

Mám to podobne ako ty, ale moja rodina vie, že som "taká" a rešpektujú to .. pozvanie do tanca slušne odmientni, tancovanie nie je povinné ... Alebo si daj dva poháre vína a možno to ti pomôže prekonať sa 😃

bolarazjedna
17. júl 2023

Autorka, jasne ze nemusíš tancovať, môžeš len tak sedieť, rozprávať sa. Možno budeš prekvapená, a nájdeš tam chalana, ktorý rovnako neznáša tanec, a budete celú noc kecať pri stole, aj to sa môže stať.
Samozrejme, treba byť pripravená, že budú chalani chodiť, a volať do tanca, a budeš vysvetľovať, prečo nie.

Este ma napadlo: keď sme boli na jednej svadbe, tak jeden mladý pár celú noc chodili s takým foťákom, čo ti aj rovno vyvolá fotky. Oslovili každý párik, každého hosťa postupne, odfotili ich, rovno to zalepili do zošita a každý k tomu napísal pár milých slov.... Nadránom z toho bol krásny a neopakovateľný darček s momentami zo svadby pre mladomanželov. Možno keby si mala chuť niečo také urobiť pre sestru, mala by si aj zároveň výhovorku, že ty máš ešte "povinnosti",, a v neposlednom rade by ti veselšie a rýchlejšie ubehol čas, ako keby si sedela celý večer pri stole a jedla koláče 😃

h2
17. júl 2023

@andreatytler Nemyslím si. Sú veci, o ktorých viem, že ich nemám rada, aj bez toho, aby som ich predtým dokonale ovládala. Načo sa má nútiť učiť sa tancovať len preto, aby si mohla povedať, že áno, toto naozaj rada nemám?
A keď nebude tancovať, nebude musieť mať zlý pocit, ze niekomu stúpa po nohách.

summer23456
17. júl 2023

Joj ako ti rozumiem. Mne sa za posledných desať rokov vydala sestra aj brat. Našťastie dcéra mala na brativej tri roky a na sestrinej šesť rokov, takže sme šli o polnoci domov spať. Chvalabohu som mala výhovorku. Do tanca má nik nevolal našťastie,aj tak by som odmietla, trochu som sa pomotala s dcérou,potom som sedela a posúvala očami hodinky 😂😂 tiež mi je zle,keď si predstavím,že by som mala ísť na svadbu. Chápem ťa úplne.

nataly420
17. júl 2023

Sociálna fobia určitou formou trpim aj aj :D vystupovanie pred ludmi by bol koniec pre mna ….skus psychológa možno by ti pomohol