Aké dary sú vhodné, aké sú už priveľa a aké primálo?

14. aug 2020

Prajem pekny den. Mam na vas otazku
Ked sa komukolvek z mojich blizkych narodilo dieta, snazila som sa ho obdarovat. Nekupovala som dary za stovky eur, ale stale nieco, najlepsiemu kamaratovi som niesla dokonca plnu tasku veci a darcekovy kos. Potom sa mi ale narodila dcera a zistila som, ze ti ludia si na mna ani nespomenuli. Ani len smskou. Troska ma to zamrzelo, ale bolo to moje rozhodnutie obdarovat niekoho, neriesila som. Ked sa mi narodila dcera, krstnou mamou sa stala svagrina (v tom case bola slobodna, bezdetna). Na krst jej kupila nausnice a nic viac, na narodeniny motoricku kocku za 9€ (to viem, pretoze uz sme taku istu jednu mali a bol to duplicitny darcek). Kazdopadne nema sa zle, uz je vydata, maju zdedeny velky dom, bez hypoteky. Co tym ale chcem povedat... je tehotna, krstnym otcom bude na 90% moj muz... a tak sa zamyslam nad otazkou...ake dary su v poriadku, ake vela a ake malo? Existuje vobec nejaka takato mierka. Prosim, neberte to tak, ze mi ide o dary ked som spomenula ceny...skor chcem vysvetlit jej pristup. Uz nieco mame, ale mne to stale nepripada dost. Ze ak na to mame, mali by sme investovat viac, ked bude ten krstny. Lenze na druhej strane ked tam su ludia, ktori to neriesia a zrejme im to je jedno? Mozno iba bolo, kym nemali svoje deti a teraz uvidia, ze na nich "setrime"? Neviem to ani popisat, kazdopadne nejde o to, ze za darcek v XX hodnote ocakavam dar v XX hodnote... vobec nie, nechcem sa ukazovat ani v jednom svetle, pretoze by mi nebolo prijemne, ak by na mna niekto ukazoval, ze nakupujeme ako blazni, aby sme sa vychvalili... ale na druhej strane nechcem vyzerat ako zgrlos.. Kolko ste nakupili trebars vy pre krstna? Aky mate limit na sviatok (trebars jeho narodeniny)?

len_nig
14. aug 2020

Kúpila by som presne v hodnote, v akej som dostala darček.....

syslik81
14. aug 2020

nausnice alebo zlaty privesok modlitebna knizka a torta .. to sa dava u nas ... na narodeniny len nieco mensie a birmovka hodinky alebo zas neake zlato na pamiatku ..ziadne honosne dary kedze ani oni nedavaju ... nerobit zo seba sponzora

nini1010
14. aug 2020

Dievcatko nausnice,chlapcek napr.retiazka alebo privesok.Proste by som vratila v tej hodnote ako sme dostali.Pripadne k tomu napr plienkovu tortu.Ja ani neviem ake dary by sa dalsie mali davat a preco vobec,u nas to nebyva zvykom takto to prehanat.

basska_b
14. aug 2020

Vieš čo, to je ako so všetkými darmi. Niekto si dá záležať, niekto nerieši... tiež ma zamrzí, keď ja si s darom dám fakt prácu, dám za to veľa peňazí a ešte sa snažím, aby to "sadlo" na mieru a od neho dostanem nejakú hlúposť... ale beriem to tak, že každý sme iný a do budúcna už potom si s ďalšími darmi až tak hlavu nelamem. Dá sa povedať, že s rodinou aj kamarátmi už máme s každým individuálne nastavenu určitú hranicu, aké dary si zvykneme dávať. Pre deti sa snažím vybrať kvalitné a pekne oblečenie či hračky... na deťoch nešetrím. No nie každý má také možnosti a tiež si myslím, že nemali čas zháňať nejaký velky dar... kúpili niečo na poslednú chvíľu a hotovo 😁 ja by som kúpila niečo pekné, hodnotné, ale zasa nie príliš velke. Deťom mojich kamarátok kúpim nejaké oblečenie a hračku v max. hodnote asi 18 eur.

barboritta
14. aug 2020

Tak akože my sme krsnatu dali zlaté náušnice a 50€ ku tomu a oni nám na oplátku dali dar za 7€,ségra mi to sama povedala a pritom mali peňazí dosť.Pri starších deťoch mi nedala nič.Ale oni sú lakomci.Z mužovej strany sme kúpili staršiemu postieľku + 100€ a mladšej náušnice +100€+oblecko za cca 30€.oni sú tiež štedrí, kupujú našim 5 deťom darčeky priebežne,nie aby sa ukazovali ale majú z čoho obdarovať

rachel36a
14. aug 2020

Vobec neriesim ci ja dostanem viac, alebo my dame viac...na narodeniny kupujem synovcom za cca 20€...ale ked sa mi nieco zapaci tak aj za 100€, bez toho aby som ocakavala dar v rovnakej hodnote

barboritta
14. aug 2020

A ešte sme vždy dali upiecť tortu cca 80€

deti95060810
14. aug 2020

približne v rovnakej hodnote....len nie vždy to ide....
ja som krstná dvom deťom, ale švagr. 4 mojim deťom....😉

aylinn
14. aug 2020

@rachel36a ano, presne o tomto je prispevok. Že autorka očakava dary v rovnakej hodnote. Vždy sa mi pačilo ako sa tu číta s porozumenim. Niekedy rozmyšlam či to nerobia ludia naschval😂

ckatka
14. aug 2020

No...mam.podobny problém...ale.tak.celkovo...moj muž je.totiz veľký rozhadzovac co sa týka darčekov...
Je prenho úplne okej dat mame alebo.segre darček okolo 100€ na blbé meniny. V našej rodine to tak.nefungovalo a vždy mám nervy keď ideme k našim, dáme segre trebárs knižku za 10€ alebo špirálu za 15...a on ešte volaco na just dokupi.
Hoci si môžme povedať že na to máme...takýmto.tempom by sme . čoskoro nemali.
Deťom.v rodine na 1.narodeniny väčšinou Tatry...to je do 30€. A potom len drobnosti. Na Vianoce si dávame spotrebny/jedlý materiál. Nikto sa už nechce zahlcovat vecami.
Deti.nikto z nás nekrstil takže to neviem...nie.som.nikomu krstná. Ale.z.okolia viem.ze.na krst sa napríklad dievčatám dávajú náušničky torta košieľka a podobne...po dohode s rodičmi. Lebo niektoré dievčatka už majú náušničky z pôrodnice.
Pripadne zalozit sporenie...

lenuliatko84
14. aug 2020

My mame dohodu so svagrinou,my mame jedno ,ona dve deti.my kupujeme na jedno dieta darceky (vianoce narodky meniny)za 20 €.ona nasemu za viac.a obom stranam to vyhovuje. Co das to aj ocakavas

lauriema
14. aug 2020

Ahoj, mne je jedno ale úplne jedno kto dá aký darček mne. Ja dám taky na aký sa cítim. Ja rada dávam veľa môj muž je rom u nich sa dava na krstiny strašne veľa takže podľa mňa sa nerád healin aké pozič, také vrac.... Daj tak teda kúp tak ako cítiš ahoj

mila23
14. aug 2020

zalezi ako to mate nastavene v rodine, resp. ak este nemate nastavene - ako si nastavite...ja by som asi davala darceky v rovnakej hodnote ako sme dostali my....
ja sa uz tiez niekedy zbytocne nesnazim s darcekom,ked viem,ze druha strana nato kasle....
popr. mozno by som pridala nejaku drobnost navyse - ak by mi bolo trapne ist s prilis malym/lacnym darcekom....

katty2012
14. aug 2020

pokus sa odputat od nazorov a reakcii okolia a riad sa tym, co citis ty. ked mas chut obdarovavat, obdaruj, ked nemas, nerob to. to je jednoducha matematika. ved predsa nedokazu druhi ludia rozhodnut o tom, co chces/nechces ty a je pritom uplne jedno, ake darceky kupuje, ci nekupuje svagrina, ved tu ide o deti,

medeaa
14. aug 2020

akoze vazne? ked nieco darujes, je to bez ocakavania, ze ti to druhy nejak oplati... Je dost trapne sa zamyslat nad takymito vecami a citit sa ukrivdeny. Pytala si sa na nazor, toto je moj..

janeninka
14. aug 2020

Ja v obdarovavani hladam radost. Neda sa vsak vzdy vymyslieť perfektny dar. Netreba to brat osobne a zbytocne to analyzovat. Je to predsa symbolika. Ak sa z darceka tesis tak staci ak mas pocit ze to neni ono hladaj este daco... je jedno ake su to sumy..

meluela
14. aug 2020

ja celkom nechapem tej vete ze nausnice a nic viac .. vsak to je dost draha zalezitost v dnesnej dobe take zlate nausnice. vsak kupte tiez nausnice a hotovo, mozno este nejaku hracku/knizku k tomu do tasticky

miadi
14. aug 2020

Tento koment neber v zlom .. su to len slova. Uprimne chceš dat ake požičaj take vrat ako sa do hory vola tak sa z hory ozyva.. dali ti tretku chceš dat tretku nech nedaš viac ako oni.. no na druhej strane Ta to žerie ze chces byt za peknu a dat viac Lebo vies ze sa to patri. Tak či tak Ta to bude žrat. Ked das malo bude Ta to mrziet ze si “lacna” že si mala byt lepsia ako oni. Atd ked das viac bude Ta žrat ego že tvoje dieta im sa vela nestalo, Oslobod sa od tycgto pocitov a vyber si -A ked uz nieco mate a tvoj muz si mysli ze to stači tak stači je to jeho sestra. Ber to ako jeho vyzitku. B ak rada davas darceky a nebudes mat potom pocit ze radsej si tie $ mala vrazit do niecoho pre svoju rodinu tak daj viac . Je to cele na tebe a tvojom
Pocite ak svagrinu nemas extra rada tak ti moze byt jedno co si pomysli. Ak das len tolko kolko si dostala tak nema nikto pravo sa hnevat. Proste si vyber to čo teba robi viac happy . A nerob si starosti.

rachel36a
14. aug 2020

@aylinn ja s porozumenim citam...a prave preto som napisala svoj nazor, na ktory sa tu pytala

kitycat
14. aug 2020

Su ludia co k tomu vztah a kupuju krasne dary co aj nieco stoja, potom su ludia co vobec netusia co by kupili a bud kupia blbost alrbo si v obchodr nechaju piradit nieco neutralne...

A teba stve.,ze ti nikto dary k narodeniu dietata nedal..

autor
14. aug 2020

@medeaa
Ona dieta este nema a ziaden dar sme "jemu" teda nedali, v com sa mam citit ukrivdena? Vobec, prave naopak, mam vyhodu, ze viem cenovy strop a nemoze sa hnevat, ked jej dieta dostane od krstneho nieco do 10€. Ale je to slusne? Iba to sa pytam. Urcite su ludia, od ktorych je to velky dar, lebo sami nemaju na chleba, rozumiem tomu, viem sa vcitit. Ale tu sa o takomto pripade nastastie nebavime, nehovorim, ze to bolo malo (aj ked "vec navyse" ano, pretoze to iste sme uz mali vyse pol roka doma), neslo o to, posunieme to dalej niekomu, kto to potrebujem a budem sa tomu tesit. Ale nebude to ozaj trapne, ked jej take dary aj vratime? Zeny mi tu pisu ze nie, tak som rada, lebo osobne som krstna mama a pristupujem k tomu uplne inak....

ada12345
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
0silvia0
15. aug 2020

v nasej rodine nejako darceky neriesime a nevraciame si ich... S jednou sestrou, s ktorou mame rovnako stare deti sme to kedysi riesili tak, ze ona kupila svojim, ja svojim a vymenili sme si darceky akoze od tety. S mladsou sestrou to riesime tak, ze my ju obsypavame darcekami pre jej male deti a ona nasim velkym detom nedava nic... Uplne odveci vlastne pravidla mame🙈

basska_b
15. aug 2020

Tak ak by ťa to mrzelo, že si dala lacný dar a oplacala rovnakou mincou a nedá tí to inak, tak proste kúp drahší dar. Karma im to vráti niekde inde, hoci podľa mňa oni sa nezmenia a budú stále všetkým detom v rodine kupovať nič alebo lacné.

thoughtfulweirdo
15. aug 2020

U nás v rodine nie je zvykom kupovať drahé dary celkovo, ani deťom. Ani ja od mojej krstnej som nedostávala drahé dary (možno niečo dostali rodičia, kým som bola bábätko, to neviem), ani sestra od svojich krstných, ani brat od jeho krstných. Čo sa týka darov k sviatkom, odjakživa to funguje u nás tak, že oslávenec (prípadne rodič) si povie pár vecí, čo by chcel, ak je to drahšie, zloží sa celá rodina. Ku krstu dávajú krstní robiť košieľku a tortu, podľa svojich možností prispejú do obálky pre dieťa, ale nikto nerieši a nepozerá, či dali veľa alebo málo. Nijaké ďalšie dary. Dokonca, my keď sme krstili, rovno sme pozývali na krst s tým, že nechceme, aby čokoľvek dcére nosili, budeme radi, keď prídu do kostola a na posedenie potom, to je všetko. A máme to tak zaužívané aj z našej, aj z mužovej strany rodiny, že neočakávame pre dcéru nijaké väčšie dary k sviatkom. Ono každý to vidí podľa toho, ako je naučený z domu, mne kvôli tomu príde vždy ohromne zvláštne takéto pozastavovanie sa nad tým, kto čo komu za koľko dal 🤷

jumama
15. aug 2020

Vies, ked davas od srdca, zariadis sa podla seba, bez ohladu na to, aky druhy je a co ti dal on. Ja si davam na darckoch zalezat, pretoze ma to bavi. Mam taku pamat, ze z rozhovorov si spomeniem na malickosti, co sa niekomu pacilo, napr. som 20r synovcovi vyskladala darcek bonsaj a vseliake vecicky okolo toho na presadzanie, lebo ma rad Aziu, predtym zmrzlinovac, viac menej tiez kvoli korejskej zmrzke... A on sa tomu tesi, bonsajik poleje ako prvu vec rano, zmrzlinu robi dva razy do tyzdna. Druhy synovec, jeho brat by mi dal za taky darcek. On mi vzdy posle link na mikinu, co chce. A ze teda drahu, ze mam niekedy aj chut povedat, ze to je aj dost penazi za jednu handru. Aj teraz bude mat narodky a radsej som sa ho spytala a chce - dres Manchestru United. Cize to je aj o obdarovanom aky je typ, ci ma rad prekvapka a “zbytocnosti” alebo ma rad radsej co si sam vyberie. V tomto pripade obdaruvas babatko/rodicov. Tak podla svojho srdiecka daj, bez horkej pachuti, ze ty si dostala menej. Ludia su sebcekovia/obdaruvaci. Nielen v hmotnych veciach, ale aj povahami. Sebcekovia zamerani na svoje potreby, vsetko riesia so sebou na prvom mieste a s ohladom na svoje zaujmy. Obdarovavaci su viac empaticki, v kazdej situacii vnimaju pohlad viacerych stran, dokazu odhadnut aj priania a reakcie inych dopredu, zapodievaju sa dopredu ludskymi povahami.... ani jeden sposob bytia nie je lepsi alebo horsi. Skratka je. Skratka my ludia sme taki alebo onaki. A tvoje srdce svojim konanim moze potesit teba aj toho druheho, alebo vsetko spocitavat a pomalicky sa stavat kusom kamena tiez.

makova333
15. aug 2020

Preco by malo byt trapne ked jej dary vratite? Proste ona poslavila latku, vy ste sa prisposobili 🙂

luccija
15. aug 2020

V akej hodnote si dostala v takej daj.Ja rada doprajem, ale tiež ma zamrzí, že niekto si nedá námahu. Na krst sa dava šperk, torta, sviečka, aspoň toto v našom kraji platia krstni

mariska1989
15. aug 2020

Podľa mňa ak by dostala len tie náušničky je to akurát však také náušničky stoja 100€ teraz ak by to bol chlapec kúpim v tej cene retiazku s príveskom poprípade k tomu tortu ...zbytočne sa rozhadzovať .

0silvia0
15. aug 2020

@jumama to si tak pekne napisala a zhodnotila, maximalne suhlasim🌹