Zmena priezviska na rodné 16 rokov po rozvode.

zuzkalujza
10. feb 2020

Ahojte dievcata. Chcem sa spytat. Po 16 rokoch planujem zmenit svoje priezvisko opäť na rodne. Mate s tym skusenosti. Co vas to stalo a ako dlho to trvalo?

tilko
10. feb 2020

https://www.minv.sk/?zmena-mena-alebo-priezviska

ZMENA MENA ALEBO PRIEZVISKA
3,- €
- zmena hanlivého alebo neosobného mena alebo hanlivého priezviska
33,- €
- priezviska maloletých detí
100,- €
- mena alebo priezviska v ostatných prípadoch

Oslobodenie:
Od poplatku podľa tejto položky je oslobodená zmena mena alebo priezviska podľa § 7 ods. 1 a 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku v znení neskorších predpisov.
Od poplatku podľa tejto položky je oslobodená zmena mena alebo zmena priezviska v dôsledku nesprávneho alebo neúplného zápisu v matrike.
Poznámky:
Za zmenu priezviska manželov a ich maloletých detí alebo za zmenu priezviska rodiča a maloletých detí na spoločné priezvisko sa vyberie jeden poplatok.
Podľa písmena a) tejto položky sa vyberie poplatok za povolenie zmeny priezviska dieťaťa zvereného do náhradnej osobnej starostlivosti na priezvisko osoby, ktorej bolo zverené, na spoločné priezvisko pestúnov alebo na priezvisko dohodnuté pre ich vlastné deti, ak osobou, ktorej bolo zverené, alebo pestúnmi sú starí rodičia alebo súrodenci rodičov maloletých detí.
Za zmenu priezviska viacerých maloletých detí toho istého rodiča sa vyberie len jeden poplatok.
Poplatok podľa tejto položky sa vyberie až po vykonaní úkonu

zuzkalujza
autor
10. feb 2020

@tilko toto som nasla aj ja. No som z toho jelen. A nejde len o samotnu zmenu priezviska, ale aj vsetko ostatne. Vymena dokladov a pod.

nefertiti5843
10. feb 2020

@zuzkalujza No tak celú tú tortúru okolo všetkých inštitúcií s tým spojených, by som neabsolvovala, ani keby mi zaplatili milión.

cacianka
10. feb 2020

Ved si vyhladaj, tu na MK sa to riešilo xy x.
Na matrike zmenis na akekolvek s poplatkom, a potom vsetky doklady, poistovne banky práca vsetko a aka budeš rychla je na tebe
Poplatky najdes na nete

kikina84
10. feb 2020

@zuzkalujza moja mama si menila na rodne priezvisko..a viem ze vybavovala vela veci..musela aj doklady menit..a vsetko prehlasovat

mata1001
11. feb 2020

Za doklady budes platit-OP 4,50€
VP 6,50€, PAS 33€ / vyroba do 30dni.

tilko
11. feb 2020

@zuzkalujza ja som menila priezvisko v tej bezplatnej lehote po rozvode...tento úkon na matrike bol rýchly...najviac mi trvalo vymeniť doklady (OP,VP, PAS) a potom obehať banky, oznámiť zmenu Dr, poisťovne...ja som ale menila aj trvalý pobyt

lentilkaxxx
11. feb 2020

@zuzkalujza
V podstate to isté ako po svadbe, príp.zmene trvalého pobytu:

Výmena OP, VP, technického preukazu auta

Zmena na zdravotnej poisťovne - stačilo mi tam zavolať a kamarátka mi poslala kartičku

Zmena na Sociálnej poisťovni- ak si zamestnaná, prehlasuje zamestnávateľ; ak nie si, zmeníš prostredníctvom RLFO na pobočke

Vlastníctvo nehnuteľnosti v katastri nehnuteľností - osobne na obvodnom úrade

SPP, elektrika - elektronicky, príp. osobne

Poistky - riešila som cez svoju maklerku, inak kontaktovať poisťovňu

Lekári- zväčša stačí telefonicky

Banky - na základe OP na pobočke

Ak podnikáš, tak Ťa čaká aj zmena v živnostenskom registri, príp. obchodnom registri a na daňovom úrade