Zmena priezviska môjho dieťaťa

martinafogdova
21. dec 2017

ahojte som slobodna matka mam male dieta zijeme u priatela kde to zacalo skripat a zrejme sa odstahujem od neho maly ma priatelove priezvisko a ja by som to chcela zmenit kedze pojdeme od seba chcem aby sa maly volal po mne za slobobdna dalo by sa to zmenit ?potrebujem poradit dakujem za kazdu jednu radu

sasesoe
21. dec 2017

@martinafogdova obavam sa, ze budes potrebovat priatelov suhlas. Najpresnejsie informacie by ti dali na matrike

martinafogdova
autor
21. dec 2017

jeho suhlas ?to ako vazne?tak nielen ze je debil este aj vsetko sa ho treba pytat a ziadat jeho suhlas no pekne dakujem za info pojdem teda sa informovat na matriku.

janula12345
21. dec 2017

@martinafogdova urcite na toto potrebujes suhlas otca dietata. Toho, ktory je zapisany v rodnom liste. Predpokladam priatel- tak jeho. Mozes si to sama vedome menit iba kedby v rodnom liste mal iba teba ako rodica. Moj nazor.

grossmann
21. dec 2017

ano, suhlas otca, ak je uvedeny v rodnom liste ako otec - inak sudnou cestou ale to by si musela dokazat nezaujem zo strany otca, neplatenie vyzivneho a pod..., ktovie ako a na ako dlho by to bolo....ale tak zavisi asi pripad od pripadu, treba sa spytat na matrike

katriona1
21. dec 2017

@martinafogdova když jsi už jednou dala jméno po otci tak se zmenou musí souhlasit, bez jeho souhlasu se to dá vybavit jedine soudne, ale na to bys musela mít nejaké závažné duvody, aby to soud povolil ( napr. dlouhodobý nezájem ze strany otce ) jinak ano je otec a na nekteré veci je potrebný jeho souhlas, kdybys bývala dala jmeno po sobe hned na začátku, tak jsi ho mohla zmenit i bez jeho souhlasu

nellita
21. dec 2017

Suhlas potrebujes nakolko si.ho uviedla ako otca dietata v rodnom liste. U nas bohuzial platia zakony ze takmer na vsetko potrebujes suhlas druheho okrem pasu a vystovania max na 3 mesiace. Ja som tiez slobodna matka dcerka ma priezvisko po otcovi a nic s tym neurobim,sudit a dokazovat ze je debil,nestara atd atd je narocne a zdlhave.

moonlight1210
21. dec 2017

@martinafogdova ak ma dieta priezvisko po biootcovi, treba jeho suhlas, aby si ho mohla zmenit.
ak on nebude suhlasit, mozes to dat na sud a vysvetlit dovody, preco bude lepsie, ked bude mat dieta meno po tebe.
sud moze a nemusi rozhodnut v tvoj prospech.

ale toto su jedine dve moznosti, ako dietatu zmenit priezvisko.

rovnako budes musiet postupovat, ak sa vydas a manzel prejavi zaujem syna adoptovat. budete potrebovat suhlas biootca na adopciu, ak je v rodnom liste. alebo potom zase len sud.

katka253111
21. dec 2017

@martinafogdova no veru treba suhlas... ja som si hned na zaciarku vydupala, ze maly bude mat priezvisko po mne (aj sme to boli podpisat na matrike), pretoze ze ked sa vydam ja, zmeni sa aj malemu....nebudem ja jedina ta ina... vydat som sa zanho stale nevydala, maly sa taktiez vola tak ako ja... 🙂 ved ja ho vodim od narodenia po lekaroch, teraz do skolky, tak aspon automaticky nas volaju rovnako a nie su chaosy 🙂

silverrko
21. dec 2017

@martinafogdova No kocky maju pravdu je zapisany ako otec a je jedno ci je bio alebo nie je ma na dieta take iste pravo ako ty.

evittam
22. dec 2017

@martinafogdova Takze ty si vôbec nepamätás, ze si na matrike podpisovala spolu s tym "debilom" cestné prehlásenie,ze si si vedoma,ze dieta bude mat priezvisko po otcovi,ze s tým obaja suhlasite a nie je mozna zmena bez suhlasu oboch rodicov?
Ostatne ti tu uz napisali.

katka253111
22. dec 2017

Alebo riesenim by mohlo byt, ze ty si zmenis priezvisko na rpvnake ako ma maly (a i ten jeho otec)... je to take ine riesenie, ale ja by som nechcela, aby som mala ine nez ma moje dietatko 🙂

evittam
22. dec 2017

@katka253111 Jej nejde o to aby mali rovnake priezviska ale o to aby sa dieťa nevolalo (zrazu) po "debilovi", takze asi ťažko sa bude chciet ona tak volat.😉

katka253111
22. dec 2017

@evittam ja viem, ale dietatu uz podla mna zmeni len velmi tazko... nuz, poucenie do zivota je to...

cokolito
22. dec 2017

@martinafogdova ahoj mam za sebou taku istu zalezitost a ak chces vediet viac tak mi napis ip lebo je to na dlhsie a tu to rozoberat nebudem len poviem,ze sa to u mna skoncilo v moj prospech

ajko2011
22. dec 2017

Na zmenu priezviska je potrebný súhlas otca.

cokolito
22. dec 2017

@katka253111 no to mas pravdu ze dietatu sa da zmenit priezvisko velmi tazko,ale nie je to nemozne,stanu sa aj pripady,ktorych je velmi malo,ze to ta zena vyhra a podari sa jej zmenit priezvisko svojho dietata,tak ako u mna

zuzanka.zuzu
22. dec 2017

@martinafogdova 😂 no nielenže si nemôžeš meniť priezvisko dieťaťa ako sa ti zachce, ale ani to "začalo to škrípať, pôjdeme od seba" nemusí byť také ľahké 😉 ty si to predstavuješ ako Hurvínek válku... takže pokiaľ ten priateľ je otec dieťaťa a javí o neho záujem, aby si ešte o syna nebojovala po súdoch 🙏 vtedy ti bude u prdele ako sa volá, hlavne aby si ho mala...