Zmena priezviska dieťaťa

luculus
7. jún 2018

Ahojte, chcela by som sa poradiť, či niekto nemáte skúsenosť. Budem sa vydávať za partnera, s ktorým čakáme spoločné dieťa. Dcéra z predošlého vzťahu má moje priezvisko (nie môjho bývalého partnera). Ako je to so zmenou priezviska dcére? Chcela by som aby sa moje deti volali rovnako ako ja. Treba k tomu súhlas bývalého partnera? Lebo ten mi určite nedá, keďže robí všetky možné zákernosti, počnúc tým, že so mnou komunikuje len prostredníctvom FB správ (číslo na neho nemám, nechce mi ho dať a peniaze na dcéru posiela prostredníctvom pošty)

laura28
7. jún 2018

musiš dať žiadosť na súd o zmenu priezviska a bohužial musí súhlasiť a vyjadriť sa tvoj bývaly manžel, ak ste neboli manželia, mohlo by to byť jednoduchšie

puklica13
7. jún 2018

@laura28 a myslis ze on musi suhlasit aj ked za dcera vola po matke?

luculus
autor
7. jún 2018

@laura28 neboli sme manželia, spolu nežijeme už 4 roky

sissy27
7. jún 2018

@luculus
@puklica13 áno, musí s tým súhlasiť aj ex (biologický otec dieťaťa). Nie je podstatné, že dieťa má priezvisko po matke, ide o to, že sa tá zmena týka jeho dcéry. Nemôžeš dieťaťu len tak zmeniť identitu bez súhlasu otca.

tomikejt
7. jún 2018

Ak bio otec nesúhlasi, môžeš to riešiť súdne. Môj ex nesúhlasil keď som chcela synove priezvisko zmeniť na moje, ale súd mi zmenu odklepol.

jamika27
7. jún 2018

ideálne ked si necháš po svadbe aj rodné priezvisko, čiže ty budeš mať dve. lebo musí súhlasiť aj otec

puklica13
7. jún 2018

@sissy27 vdaka za info

sissy27
7. jún 2018

@puklica13
@luculus a teda ešte doplním, že ak biologický otec nedá súhlas, tak samozrejme druhá možnosť je riešiť to súdnou cestou.

luculus
autor
7. jún 2018

ok, tak to vidím na 2 priezviská :D

lubbi1
7. jún 2018

@luculus tak aj to je riesenie 🙂

miika
7. jún 2018

ja som dala synovi z prveho vztahu zmenit priezvisko, z manzelstva sa narodili dalsie dve deti, ale potom sme sa rozviedli, ja som si zobrala svoje rodne priezvisko a ked som chcela synovi, ktorý nebol biologickym synom mojho ex zmenit spat na jeho rodne priezvisko, tak jeho otec uz nesuhlasil, resp. to zacal podmienovat nizsim vyzivnym... medzicasom som si uvedomila ze je to fuk ako sa vola a aspon sa vsetci traja bratia volaju rovnako. Chvilu mal syn problem s tym, ze sa vola ako môj ex , ale uz to má tiež v paži... to som ti dala len na ilustraciu, ze niekedy si myslime ze nech sa všetci voláme rovnako a osud to všetko tak zamieša... teraz sa ja jediná volám inak a moje deti inak, nikdy som to tak nechcela, ale pre moju psychohygienu po rozvode to bolo fakt nutné

jankababiakova89
8. jún 2018

Ahoj ja som to tiež riešila neboli sme manželia ale mená mali po ňom a dávala som na súd ale aj on sa musel vyjadriť k tomu a samozrejme odmietol ale potom časom sam súhlasil lebo si uvedomil že nemá to význam a tak trochu som ho pritlačila k múru