Zlé životné rozhodnutia

domibed
11. mar 2022

Ahojte. Mám pocit, že som sa zle rozhodla. Ako dieťa a teenagerka som bola vychovávaná veriacou mamou. Dosť ma to ovplyvnilo napríklad aj vo výbere povolania. Vyštudovala som pedagogiku. Prvý stupeň a ms. Lebo deti sú radosť. Šťastie. Zo spásu som išla na prijímačky na vsmu. Na prvýkrát má nevzali, ale bola som tesne pod čiarou... Bola to veľká rána, smutok... bol to môj tajný sen Ďalší krat som neksusila. Lebo to bolo "znamenie".. moja viera a postoj k cirkvi sa dosť výrazne zmenil. nie je to stredobod môjho dna... okrem toho Už mám aj vlastnú dcéru. Som na materskej a po pravde ja si neviem predstaviť že sa vrátim do škôlky .. myslím, že moje vlastné deti naplnia moju kapacitu a od roboty by som čakala niečo iné. Nejaké sebavyjadrenie.. ozaj uvažujem často ale by to bolo keby študujem na VŠMU, kde inde by som bola... Ako riešite svoje zle rozhodnutia keď vás mátajú?
A dá sa vôbec povedať že bolo zle?

vamajka
11. mar 2022

@domibed Ono asi nie je velmi vhodne otacat sa za minulostou, ktoru aj tak nezmenis. Pozeraj sa do buducna a co takto zamestnat sa v CVC a venovat sa detom v ramci literarno-dramatickeho kruzku, alebo nieco pod. Synova vychovavatelka chodila natacat policajne prip., sudnu sien mozno by si mohla skusit a clovek nikdy nevie kto si ta vsimne, ved nie vsetci herci musia byt studovany.

miadi
11. mar 2022

Ved to skus este raz na VSMU ktosi mudry povedal ze najviac lutujeme to co sme neurobili nie chyby ktore sme urobili. Aj ked prijimacky uz Asi boli.? Nevadi tak sa priprav a pojdes o rok, Ja obdivujem ludi co robia s detmi v skolke skole . Milujem moje deti ale 20 cudzich by bolo na mna moc. Toto povolenie je ušlachtile a mali by ho robit len ludia ktorych naozaj bavi a naplna. Pre ich dobro a Hlavne dobro deti. A keby Ta nezobrali Mozes jednoducho hladat iny job inu profesiu ktora Ta bude viac naplnat,

janetinka27
11. mar 2022

@domibed vela ludi robi uplne nieco ine ako vystudovali.neber to ako zle rozhodnutie.zivot ti prinasa kazdy den nove moznosti napredovania. najdi oblast,ktora ta bavi.
ja som vystudovala kulturny odbor, pracovala som potom v ekonomickej oblasti a teraz som uradnicka a bavi ma to 😀

ngl
11. mar 2022

A co si chcela na VŠMU študovať?

78787878
11. mar 2022

@domibed Ja si myslim, ze vo chvili ked sa o niecom v zivote rozhodujes, urobis vzdy najlepsie co vies, aspon u mna to tak je. Aj ked s odstupom casu to mozeme vidiet inak, lebo medzitym sme skusenejsi, v danom momente sme tu ale skusenost nemali. Takze rozhodnutie nie je zle. Tiez som sa netrafila do povolania a dlho som si myslela, ze je to nejaka tragedia. Podstatne je nestracat cas a od momentu ako si nieco uvedomis, zacni aktivne pracovat na tom, aby si smerovanie zmenila.

0silvia0
11. mar 2022

@domibed nepitvaj sa v zlych rozhodnutiach. Su tvoje a ty ich uz nezmenis. Treba ist dalej

lucka_ke
11. mar 2022

pozri ja som už stará a idem sa rekvalifikovať, aj muž si urobil doplnkové pedagogické a teraz učí na polovičný úväzok (obaja máme technické vzdelanie), nikdy nie je neskoro

arianna25
11. mar 2022

Akokoľvek si sa kedy rozhodla, nelutuj, pretože v danej chvíli to bolo to najlepšie rozhodnutie aké si mohla učiniť. Keď časom menia názor, je to prirodzené. Ži pre túto chvíľu. Všetko je ako má byť.

kvetinka75
11. mar 2022

ja si poviem, že vždy je všetko tak, ako má byť. Každé jedno rozhodnutie alebo životná etapa, má človeku niečo dať, niekam ho posunúť. Ja som kedysi chcela ísť na zdravotnú. Rodičia rozhodli inak. Po 30 rokoch si robím ,,rekvalifikáciu,, a budem robiť to, čo som vťždy chcela. Neviem, koľko máš rokov, ale na zmenu nie je nikdy neskoro. Počas tých 30tich rokoch som zažila všeličo. Určite by sa môj život odvíjal inak, keby som mala inú školu. Boli by iní kamaráti, známi. Ale či by to bolo lepšie, nikto nevie. Možno by som nemala teraz dcéru ktorú mám, nepoznala by som úžasných ľudí, ktorí mi prišli do cesty. A tak to beriem. Teraz môžem robiť, čo som vždy chcela a všetko je tak, ako má byť.

kvetinka75
11. mar 2022

keby si študovala už vtedy VŠMU, nevieš či by ti bolo lepšie. Mohlo by sa stať všeličo a ty si mohla byť aj sklamaná, že to nevašlo tak, ako si si predstvovala.

domibed
autor
11. mar 2022

@miadi neviem si predstaviť byť v triede s 18 ročnými deckami, čo sa na teba budú pozerať, že si si pomýlila dvere.. ale už len to samotné štúdium by ma enormne bavilo, to je fakt... Aj keby to nerobím.. ale hlavne.. tam treba denné štúdium.. externé sa to podľa mňa ani nedá.. a teda z čoho budeme žiť 5 rokov 😄

domibed
autor
11. mar 2022

@ngl chcela som tanec (to by som už nedala) ale aj herectvo, dramaturgiu.. v podstate mňa baví všetko okolo umenia a divadla atď. Dlho som tancovala hrala na škole v dramatickom Kruzku a tak.

domibed
autor
11. mar 2022

@vamajka áno. Len mňa mrzí vlastne celé to štúdium . Skúsenosti. Som si istá že to by ma proste bavilo. Zatiaľ čo na pgcke som trpela lebo tie rkaviny čo sa tam učíš nájde človek na googli za 5 minút a do praxe ma naučila minimum.

berill
11. mar 2022

skus mozno este studovat ucitelsky predmet vytvarna vychova.to by si mohla ucit a aj vytvarne sa rozvijat.

ngl
11. mar 2022

@domibed otázne je, či si to len neidealizujes...
Ja som VŠMU vyštudovala ale ono to proste tak je, ze sa tam väčšina co za to stojí dostane až na druhykrat 😄
Len nerozumiem jednému, keď ta pedagogika tak strasne nebavila prečo si pokračovala v štúdiu? Ved si predsa mohla ísť skúsiť prijimacky opäť a z pedagogiky odísť 🤷‍♀️
Teraz by ti zostávalo už len externé studium a všetko si platiť, čo nie je lacný špás...

lucka_ke
11. mar 2022

môžeš sa venovať ochotníckemu divadlu, viesť krúžok, nejakú cestu si k tomu vieš nájsť aj teraz

dadula_15
11. mar 2022

Nerieš čo si mohla v minulosti urobiť inak, zmeniť, rieš to, čo môžeš zmeniť dnes, teraz, stále môžeš urobiť nejakú zmenu a robiť v živote to, čo ťa bude napĺňať 😉

kvetinka75
11. mar 2022

@domibed myslím si ,že takému zanietencovi by nevadilo sedieť v triede s 18ročnými. Keď niečo chceš, jednoducho ideš si za tým. Ja študujem externe, a je tam mix 20-52 ročných. Tak nie som tam sama staršia, možno je to iné, ale ak by som aj bola medzi 20 ročnými sama, išla by som znova do toho, pretože ma to baví a vždy som to chcela robiť. Ďalšia vec je, že mne sa dá externe študovať. Denné už je problém.

domibed
autor
11. mar 2022

@ngl leboaja som osoba že keď nie o začnem dokončím. A prax ako taká má bavila... Ale v škôlke škole stačí veru pár rokov a človek je znechutený...a čo si študovala? Ktoré odbory sa dajú externé náhodou nevieš? Suma nie je problem...

vamajka
11. mar 2022

@domibed Pozri si z BA peniaze nie su problem, mas vyhrate, najdi si milu pani na strazenie a skus to aj externe. S tvojou povahou to urcite zvladnes. Ked ta nezoberu napis odvolanie a uvidis mozno to ani nebude take ako mas vysnivane. Chod do toho

ngl
11. mar 2022

@domibed to si tam musíš napísať alebo zavolať, oni riešia všetko individuálne.
Pokiaľ viem tak na akademický rok to je 1000e ale môže to byť aj inak už, ja som po dostudovani takmer 10 rokov. Viem ze prijimacky majú predĺžené lehoty niekedy na máj, takže by si stihla ešte aj tento rok...
Študovala som divadelnú kritiku.

madeline1
11. mar 2022

@domibed hladas vinnika v rodicovi a vo viere, co absolutne nemozu za tvoje vystudovanie pedagogiky. Za svoje rozhodnutia si zodpovedna sama. Vydrzala si vystudovat co ta nebavi. A teraz co. Bud studuj dalej, alebo hladaj robotu v inom obore, aj napriek tomu, ze nan nemas vzdelanie. No a vsmu, co by bolo keby mas vsmu, mozno praca a mozno aj nie...ale sme tu od toho, aby sme sli tam, kde nas to taha, vzdy mozes...hladaj sposoby a nie dovody, ty sama si zodpovedna za vlastne rozhodnutia.

lutam12
11. mar 2022

@domibed Milá autorka, viem ako to myslíš. Ja mám niečo podobné, ukončené VŠ - učitelstvo, od ukončenia štúdia som v škole nikdy nepracovala. Celá moja rodina sú učitelia, rodičia, babka/ dedko, širší okruh rodiny. Od dieťaťa som počúvala, že učiteľ a školstvo je to čo by som mala robiť. Nikto v rodine sa nepohyboval v biznise, radili mi ako vedeli. Tak som štúdium úspešne ukončila a moju prvú prácu som našla po 6 mesiacoch snaženia - administratíva v podniku. Odvtedy - je to už 15 rokov sa pohybujem v súkromnej sfére. Stále počúvam od rodičov, že som mala ísť učiť. Získať miesto po škole však bolo nemožné tak som sa zariadila ináč. Ale nemám nikomu za zlé, že ma nasmerovali na učiteľstvo. Neviem koľko máš rokov, ale stále sa dá rekvalifikovať - len je to cesta náročnejšia. Ja som sa napr. získanou praxou prihlásila na MBA štúdium, štúdium je 2ročné, zameranie si môžeš vybrať a pre zamestnávateľa je to prijatelnejšie ako prijat CV, kde jediná pracovná skúsenosť je zo školy. Firmy učiteľov nepotrebujú/ ešte jazykárom dajú šancu. A pritom si myslím, že tí čo učiteľsvo vyštudovali sú šikovní ľudia. Na druhej strane, mám dve deti a mať pracovnú dobu prispôsobenú deťom je super. Aktuálne však čerpám možnosť práce z domu tak ma to neláka hľadať zamestnanie v školstve.

domibed
autor
11. mar 2022

@madeline1 ďakujem za názor
poupravim, že nehľadám vinníka. Mala som iné priority. Iné predstavy o svete. Vnímala som to ako "obetu" pre vyššie dobro. Vychovávať "nevinne čisté sušičky". A nemala som doma deti, mala som teda priestor z tej práce vypnúť... A áno počúvala aj názor mojich rodičov na ktorých som dala... Že sa v Tom neuzivim, že má stiahne materializmus a podobne .. 🤷 V priebehu rokov som sa utvrdila v Tom, v čom na nich môžem dať a v čom nie... Ale mať ten rozum vtedy... Skôr som chcela ozrejmiť prečo to teraz vnímam inak.

silvike
11. mar 2022

@domibed Joj, mne to trosku (ale iba trosku) pripomina moju sestru...ta doteraz (ma uz 49r.) stale vycita mame a celkovo rodicom, ze ju dali na chemicku SŠ a ze ona chcela ist na umelecku a zeju v nicom takom umeleckom nepodporovali...otazka ale podla mna je ci by ju na tu umelecku vzali, kedze v tom case brali 1 z okresu a vacsinou takych co chodili aj na ZUS vytvarny odbor. No, zial, rodicia ju na ZUS nedali. Kreslit vedela pekne ale ci by to stacilo na prijimcakach je otazne...len doteraz to naozaj citi ako krivdu a stale to nema v sebe spracovane...tazko sa jej s tym zije...ale zas keby nebola taka aka je tak si mohla urobit aj 10 nejakych kurzov vytvarnych a pod.

lutam12
11. mar 2022

@domibed nepovedala som, že hľadáte vinníka. Myslela som to tak, že v tom citlivom veku keď sa študenti profesne rozhodujú sú ovplyvnení rodičmi - a tým čo oni poznali a zažili. Moji nepoznali čo obnáša práca v podnikoch, ekonomické profesie, jazyky atd. Že to bola chyba som zistila v priebehu štúdia, cestovali sme po svete počas štúdia. Každopádne môžete začať niečo nové. My už nestačíme na generáciu aktuálnych študentov VŠ - majú vedomosti, zručnosti ( IT, jazykové) už iné ako my. Je to ťažšie sa rekvalifikovať, ale vždy sa to dá. Otázka druhá je, či umelecký smer je to, čo dokáže človeka uživiť. Nepoznám z okolia nikoho, kto by sa venoval profesne maľbe, tancu alebo spevu. Čo viem skončili ako učitelia na umeleckých školách. Ja som umelecký antitalent, nikdy som to nesledovala bohužiaľ ani svoje deti k tomu nevediem - ale podporujem ich v jazykoch, napr. dcéra je vyložene technický typ. Aby som to uzavrela - ako zlé životné rozhodnutie by som to neprežívala, stalo sa.

miadi
11. mar 2022

No pekne vyhovorky mas. Tie 18 Skor 19r osoby v triede by jednu dospelu sebavedomu zenu nemali odradit. Moj sppluziak na VSVU mal jednu 45r spoluziacku! A boli v triede 3 ! ! Z coho by si zila ? Tak ako doteraz.Musel by Ta muz podporit existuje studentska pozicka. ( v inom komente pises ze suma nie je problem hmm tak ako ?)Ale jasne je lahsie povedat si ze koli Mame mas skolu ktoru si nechcela.

domibed
autor
11. mar 2022

@miadi zopakujem nie je to kvôli mame. Kvôli celkovým hodnotám ktoré som mala vtedy iné. Ovplyvnené boli aj mojou maminou. Ako hodnoty všetkých detí 😊 vedomoe alebo podvedome to tak proste je... Čo sa týka financií určite pôjdem do toho ak sa bude dať študovať externé. Na stránke som tu možnosť ani nevidela. A sú odbory kde to možné ani nie je . Takže už aj to mi je obohatením z tejto diskusie 🙂 . Ale na denné štúdium už pri dieťati a nutnej práci (kedxe dobrovoľne nezamestnaná byť ani nechcem a z finančného hľadiska ani nemozem- je iné raz za rok zaplatiť 1000 eur za školu a iné prichádzať o príjem napr. 1000 eur mesacne..) nemám možnosti.