Život na Slovensku verzus život v zahraničí

leushka1574
13. nov 2023

Ahojte, chcem sa spýtať, tí čo ste tu a čítate diskusie, či žijete na Slovensku alebo niekde v zahraničí a ako ste spokojní so životom či už na Slovensku alebo v zahraničí….? Ide o to, že počas VŠ som zvykla chodievať na brigády v lete do zahraničia (Rakúsko, Nemecko), študovala som v ČR a keď som si dokončila školu vrátila som sa do svojho rodného mesta. Našla som si tu robotu, manžela, žijem celkom oka život, rekonstruujeme dom, nič take mi nechýba, ale zároveň ma život v rodnom meste nebaví, nudí, ubíja ma ten stereotyp…stále snívam o západe, o západnom životnom štýle, modernom veľkom meste, o nemeckom plate a o kamoskach, ktoré by som si tam našla a chodili by sme spolu na kávu a na sushi a do mesta….je to take že…nemá to tu žiadnu šťavu a čakám ako na štartovacej čiare pomyselného preteku kedy sa už konečne budem môcť rozbehnúť na mne milšie miesto a začať si život budovať tam, kde by sa mi naozaj aj páčilo….krajina mojej preferencie by bolo Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, alebo aj USA….plánujem sa zapojiť do lotérie o zelenú kartu, proti čomu manžel nie je…ale inak je jeho názor taký, že má našu kotlinu a rodné malomesto rád, chce tu žiť a je tu veľmi spokojný…obaja vieme po anglicky, ja aj nemecky….keď trčím v tomto Martine tak som si takmer istá že nič odtialto by mi vonku nechýbalo, ale by som si našla plnohodnotnú náhradu…psa by sme zobrali so sebou. Aké sú vaše skúsenosti so životom v zahraničí dlhodobo? Išli by ste znovu, alebo sa radšej vrátili na Slovensko? V čom vnímate úskalia? Vrátili ste sa niektorí zo zahraničia naspäť na SK? Prečo a aký bol návrat?

ivangeline
13. nov 2023

Chyba ti vzrusenie, co tak dieta? Nejaka nova zaluba? Cestovat sa da aj po Slovensku. :D Viac medzi ludi? Nemyslis si, ze ked budes v tom zahranici,znudi ta aj to? Isty stereotyp si človek vytvori vsade. 🙂

guiseppinka
13. nov 2023

Myslis, ze kamošky budu mat cas sa stále niekam flákať? Mam celkom dost znamych, s ktorými sa nevieme stretnúť, lebo kazdy nieco a ked uz konecne by aj cas bol, tak niekto ochorie.
Vyrastala som v pp, študovala v ba, milujem mesta a mestsky zivot. Aktuálne žijem v malickom meste v at, ktore sa sice tvári ako pomaly NYC🤣🤣 ale občianska vybavenosť skvela. Kazdy sa ma sice snazi presvedcit o tom, ake je to super byt na dedine a preco nechceme stavať dom atd... No nechcem odísť z diery do este väčšej, kde okrem toho co robim teraz, budem vkuse robit taxík deťom. Nie dakujem... A napr Viedeň alebo ba, tak neviem si predstavit tam s deťmi žiť... Staci mi tam ist na Vylet.

luccija
13. nov 2023

@leushka1574 nemáš to zidealizovane?už si o par rokov staršia vydatá, rekonstruujete dom to, čo píšeš bol život mladej baby študentky.Ked budeš snívať o tom aké to tam bolo, bude super nikdy si nezvyknes na miesto kde bývaš.Ked muž nechce ísť a je spokojný čo chces meniť?

olimuc
13. nov 2023

Velmi naivna predstava … k loterii o zelenu kartu pripoj aj vyhru v normalnej loterii …ale snivaj dalej. Letne brigady a bezstarostny studentsky zivot, maju malo spolocneho s dospelackou realitou. V DE uz len najomne vo velkomeste napr Mnichov za nejakych 2-3 izbovy byt zaplatis okolo 1500-2000€ (bez energii) a to nevbyvas v Gerne alebo Schwabing, … takze sushi a kava hned po robote a to musis este vychytat pracu, kt nie je niekde na okraji a kamosky, kt budu mat rovnake zmyslanie ako ty … cim starsie tym tazsie atd … ked si chces uzivat restauracie a kavicky tak sa preorientuj na teplejsie krajiny alebo NY, LA kde ludia posedavaju vonku dlho …

sense
13. nov 2023

Život v zahraničí je rovnaký ako život na slovensku. Záleží len na tebe akým si ho spravíš.... Keď som žila na svk a mala som 20, tak stereotyp do prace. Z prace fitko alebo aerobik, alebo nákupy, kavičky, cez víkend zábava s kamosmi... Teraz po 20 rokoch v zahraničí, mam 40+, dieťa.... A môj život je do prace, z prace zacvičiť ci zabehať, dieťa domácnosť a cez voľno so vymenila party za výlety s dieťaťom alebo hory.... Toľko v skratke o živote na "západe"
Na Svk by som sa nevrátila preto lebo viac ako polovicu života som strávila v Ch a pre moje dieťa je domov krajina kde sa narodilo a vyrastá a nie Slovensko a teda partner nie je slovak, mam tu prácu,zazemie, znamich

leushka1574
autor
13. nov 2023

@luccija príde mi že pre dieťa sa dajú vytvoriť lepsie podmienky v zahraničí…keď sa odmalička ma príležitosť učiť jazyk bez prízvuku od rodených mluvčích…viac možností čo sa týka foriem a typu vzdelania….voľnočasových aktivít…lepši odrazový mostík na všetko…kdezto tu mi to príde akože trochu poslabšie vsetko…časť rodiny mám v zahraničí…myslím si, že je to tá šťastnejšia časť….

yoxinka
13. nov 2023

Moje deti chodia do anglickej školy/škôlky. V škôlke majú učiteľov z Británie, Kanady a mali učiteľku z USA, všetci sú tu spoko a všetci majú rodiny rozlezené kade tade po svete. Američanka mi povedala, že do USA sa vrátiť nechce, Brit že z rozprávania rodiny a vlastnej skúsenosti vie, že všade to máš také ako si spravíš. Zmámi sa mi po 20 rokoch v USA vrátili na Slovensko, viac tam žiť nechceli. Pritom obaja špičkoví lekári, mali sa tam dobre, narodili sa im tam všetky deti. Vo Švajci žije roky susedin brat. Všetko je tam super, ale treba mať na taký život prachy. Takže, výborná práca je základ. On má super robotu, ale dobre si rozmyslí, či ide k doktorovi, lebo tam sa platia iné pálky. Muž má veľa kolegov z Nemecka. Tam tiež majú svoje trable a nie je všetko také ako vyzerá spoza plota. Ja nevravím, Slovensko sa vďaka tej zvolenej hrôze momentálne rúti z útesu, ale život vonku nie je dokonalý. To čo opisuješ v prvom príspevku mi príde ako keby si chcela žiť v seriály Priatelia, nie v reálnom živote.

tundra
13. nov 2023

Ked mas adekvatny prijem,z mojho pohladu je jedno, kde zijes.Samozrejme, vsetko ma svoje +a-.Ja som tiez viac ako 20r. v zahranici.Zacal som v DE Mnichov,potom AT a teraz poslednych 10 rokov v CH uz aj s rodinou.Zvykli sme si na zivot v CH,deti tu studuju a o odchode na SK zatial neuvazujeme.Vsade je to o dvoch kôrkach.Predpoklad na uplatnenie pre deti po skole je samozrejme tu v CH ovela lepsie ako na SK.

petamich
13. nov 2023

Pracovne som bola niekolko rokov v zahranici, napriek tomu, ze prilezitost bola a aj je a mohla by som si vybrat z niekolkych krajin, kde firma posobi (manzel je kolega, takze pracu by sme mali istu obaja) rozhodli sme sa zit na Slovensku a mame podla mna prijemny zivot - ak si nie si schopna najst kamaratky na aktivity v Martine, preco mas pocit, ze v Nemecku to bude inak? 🙂 vekom aspon u mna skor priatelov ubuda ako pribuda a s tymi zopar, ktorych mam aj na tom Slovensku uplne v pohode ideme na veceru, kavu, vino, vinnu cestu, turistiku, chatu...nepotrebujem na to zit v zahranici

podla mna si to viac nez trosku idealizujes, u susedov je trava vzdy zelensia 😃 ja osobne by som napr. do zahranicia nesla uz len kvoli tomu, ze nase dieta tu ma starych rodicov a chcem, aby si boli blizki a nie videli sa 2x do roka

diewcatqoo
13. nov 2023

Ja len teda k tym kamoskam.. najst si dobre kamosky v dospelosti je sakra tazke. A o to tazsie to bude, ak budes pre ne cudzinka. A ak si uz aj tie kamosky v zahranici najdes, na termine jednej blbej kavy sa budete dohadovat minimalne mesiac, lebo ako na SK, tak aj v zahranici - dospeli ludia vacsinou pracuju a maju dost svojich problemov, nie kazdemu sa chce chodit kazdy tyzden s kamoskami na kavu alebo na sushi 🙂

lindous
13. nov 2023

Ja som z BA, chvíľu som fungovala v Zürichu… čo sa týka životného štýlu, taký rozdiel som nepocítila, najväčší rozdiel bol pre mňa plat, ale aj k tomu úmerne životne náklady a neuveriteľne problémy s nájdením rozumného bývania za rozumnú cenu 😅 nové sociálne väzby nebolo najľahšie si vybudovať, viac kamošiek na kávu a na večeru mam tu… jasne, verím, že niekomu môže život v zahraničí perfektne vyhovovať, no mne sa zdá, že to máš trošku príliš zidealizované, ale beriem aj to, že si žijem v Bratislavskej bublinke 😂

domiii99
13. nov 2023

Za mňa bol život v zahraničí (Nemecko) úplne iný ako ten na sk 🙂 bola som šťastnejšia a spokojnejšia v zahraničí. Treba skúsiť

vilma7
13. nov 2023

Aj v zahraničí je stereotyp, pokiaľ už máš rodinu, deti... A dokola to isté. Takže je jedno kde žiješ.

svetlonos
13. nov 2023

@leushka1574
ahoj, bola si len na brigade. Mas moznost najst si v zahranici fajn pracu, isiel by aj muz?
Velkomesta - mas vysoky najom, cim mensi byt tym drahsi, v AT chcu kauciu + 3 najmy do predu.
Vyhoda - pokial su volne socialne byty, pomerne rychlo ho dostanes ak mas pracu.
Mas moznost urobyt si tu parmesacny kurz, na SK na rovnake povolanie potrebujes minimalne 3-4 rocne studium.
Socialny system je tu naozaj lepší ako na SK.
Mas tu omnoho viac moznosti prace na polovicny uvazok. Pokial si evidovana na up. mas male dieta, su ochotni zaplatit ti 90% nakladov za opatrovatelku- Tagesmutter ( podla regionu!) Samozrejme len ked ides pracovat.
Co sa tyka vydavkov na potraviny, na SK je lacnejsie snaď len maso a pečivo.
Vacsinou su tu zamestnanci v sluzbach milší a nie tak frustrovani ako na Sk, i ked aj tu su zakaznici vseliaki.
Svoje sny o kamaratkach na kavu a suši snivaj dalej, je to v 90% nerealne a to nechcem byt skeptik. Baby ti uz fajn napisali, vo vyssom veku sa priatelstva uz hladaju tazzsie. Vacsinou maju ludia uz svoje rodiny a okruh kamaratov "domorodcov". Od 2012 tu mam 6 kamaratiek - z toho 4 su uplne v inom regione - teda kava nehrozi. Dve z mesta, v ktom 2 roky zijeme, maju tiez rodiny s detmi. Jedna z nich pracuje. Rozumela som si este s jednou ale ta naozaj je oracovne a rodinne tak vyťažená, ze sa nestretavame.
Ked sa dohodneme s jednou ci druhou, je to obcas lebo nie je casu, pripadne ochhorie dieta. A teda spontane zavolat, ze pod na kavu - take vacsinou nehrozí. Kamaratky mam na SK, na tie sa vzdy velmi tesim 🙂 a tie mi chybaju.
Pokial chcete deti, treba ratat s opatrovatelkou, kedze babky bud este pracuju a hlavne - nebudu pri vás aby vam postrazit ich.
Na SK sa momentalne nechystám. Som spokojna, muz slovensky nehovori, tak neviem co by tam robil.

alica2202
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bbshop
13. nov 2023

@leushka1574 ja ťa chápem, v zahraničí je úplne iná mentalita a životný štýl. Tu ľudia žijú povinnosťami, prácou, deťmi a tam si ľudia život viac užívajú. Áno majú tiež povinnosti, ale tam sa ľudia castejsie stretávajú, chodia von najesť, žijú otvorenejšie..ulice sú plné, kaviarne, reštaurácie, podniky..tu si človek navarí na celý týždeň a jeho program je len robota a domov. Inak sme nauceni a aj keď prídeš do mesta, tak mesto je prázdne. V zahranici určite nechodia von každý deň, ale urcite chodia častejšie než na Slovensku. Tam už len v rámci práce máš iné vzťahy s kolegami ako tu..idete na obed, na večeru, na kávu po práci..tu také neexistuje kym človek nie je vysoko postavený, že je to takmer nutnosť. Bežne povolania vôbec takto netravia svoje dni. Jedni povedia, že nemajú peniaze, ďalší že nemajú čas, iným je blbé len tak ísť do restiky..do mesta idú raz za rok si sadnúť. Pritom aspoň obed, káva, večera s kamarátmi sa dá zahrnúť do bežného pracovného dňa. Ale to by museli v prvom rade ľudia chcieť a nerobiť z bežných veci sviatok. Spoločná vecera na Slovensku sú pomaly druhé Vianoce. Inde to je úplne normálna vec po práci. Hneď sa človek lepšie cíti hoci len 20min cez prestávku sedí v kaviarni. Odľahčuje to pracovné povinnosti, zlepšuje náladu, vzťahy..tiež som zvyknutá takto žiť svoj život, že na raňajky idem niekde, na kávu, na obed, na večeru...a fakt sú mestá prázdne..Košice a Bratislava sú ešte ako tak socializovane, ale zvyšok Slovenska nie. Pritom normálna vec, že ľudia notebooky vyťahujú v kaviarňach a aj tam pracujú. Hlavne, že nie sú zavretí medzi 4 stenami. Záleží v akých okruhoch sa pohybujes a keď máš správnych ľudí okolo seba môžeš si taký život urobiť aj tu. Ale viem, že tu tazko..tu človek s tebou krok držať nebude už len z princípu. Aj keby mali čas, aj keby mali peniaze tu to proste nie je bežný životný štýl vysedávať po kaviarňach. Tu radšej idú domov okná umývať, telku pozerať..hocičo len nie si spríjemniť večer v spoločnosti. Veď koniec koncov aj v lete dovolenky čerpajú Slováci na upratovanie. Mentalita.

andreatytler
14. nov 2023

@leushka1574 To je uplne jedno ci si porovnas zivot na Slovnsku a v zahranici alebo si vypocujes skusenosti inych. Ty priam umieras za tym ze chces ist do sveta. Objavovat ho, poznavat nove. Je to uplne jedno ze v tom svete to asi bude narocnejsie a mozno aj horsie. Ty prote potrebujes ist von. Chod. Je to skvela zivotna skusenost.
Ale co ma matie je sposob ako tam chces ist. Loteria? To nikdy nikam nepojdes. Zda sa ze ty chces ale aj nechces ist. lebo inac by si pre to aj nieco urobila a nie sa spoliehala na mizivu nahodu.

melanta
14. nov 2023

Som Bratislavčanka. Žila som nejaký čas v New Yorku, chvíľu Island, aktuálne sme kvôli mužovej práci v Stockholme. Pracovne posledných cca 8 rokov chodím často Nemecko, Luxembursko, občas Švajčiarsko Fínsko Dánsko a posledné 3 roky často Emiráty, Saudská Arábia, menej často Bahrajn a Katar. Hovorím okrem slovenčiny 4 jazykmi na úrovni C1. Napriek tomuto všetkému alebo možno práve preto čakám, kedy sa muž rozhodne, že stačilo Švédska a vrátime sa do Bratislavy. Máme apartmán na Tenerife, možno na dôchodok sa tam presťahujeme, ale v podstate Bratislava je moje mesto a nikdy som nemala potrebu odtiaľto odísť natrvalo. Ak nie si spokojná sama so sebou, nebudeš spokojná nikde. Snívaš o nemeckom plate - wtf? Mne by taký plat bol málo. Zarobiť môžeš kdekoľvek, ak vieš niečo viac ako iní. Snívaš o západnom životnom štýle? Taký život môžeš mať aj na Slovensku. Aj na Slovensku môžeš chodiť s kamoškami na sushi, prosseco. Kto nie je spokojný na Slovensku, nebude ani inde podľa mňa. Pretože to vychádza zvnútra, z nastavenia človeka. Nepíšeš, akú prácu robíš. Čo budeš robiť v USA? V USA by som žila iba ak by som mala job s príjmom nadštandardným na pomery USA. Inak je za mňa život v USA bieda. Ak sa nevieš mať dobre na Slovensku, je mizivá šanca, že sa tak budeš mať v zahraničí. Ak nerobíš prácu, ktorá je vysoko platená, nebudeš ju robiť ani v zahraničí. A tým pádom zabudni na sushi s kamoškami. Neviem koľko máš rokov. Ale prídeš mi ako puberťáčka, ktorá si myslí že v zahraničí to funguje ako v americkom filme.

barborachors
14. nov 2023

@bbshop s výnimkou južného Slovenska. Zájdi si niekedy smer DS alebo KN tam ludia žijú inak. Ale inak vsetko co si napisala je úplná pravda. Mimochodom, v Bratislave je cez vikend mesto duchov, vsetko pozatvárajte a pusté. BA zije len cez tyzden a v letných mesiacoch a obdobi adventu.

petamich
14. nov 2023

@barborachors no neviem, zijem v BA a zijem presne taky zivot ako @bbshop napisala, ze na slovensku neexistuje a ludia v mojom okoli rovnako ale tak ano je rozdiel vacsie mesto a mensie atd. beriem 🙂 okrem ineho mam kolegov, ktori su ako rodina, chodime spolu na obedy, na kavy, pozyvame sa na svadby...von chodime minimalne 2x do tyzdna a to mam male dieta, ja osobne som nazoru, ze takmer kazdy vie zit zivot, aky si predstavuje, len by to chcelo zacat ho krok po kroku budovat a zit a nie mysliet si, se vyhram loteriu, beriem kufor a budem mat krasny zivot s kamaratkami na prossecu v USA 🤷‍♀️

a zaroven uznavam, ze takto to nemusi byt vsade a nemusi to tak mat kazdy - tak to ale nie je ani v USA ani v Nemecku ani Spanielsku, ze kazdy zije zivot aky sa tu opisuje 🙂

melanta
14. nov 2023

@bbshop píšeš, že v zahraničí je úplne iná mentalita a životný štýl. Ale kto nemá mentalitu na iný život na Slovensku, nebude ju mať ani v zahraničí. Je to o nastavení človeka. Ja nič také vo svojom okolí nemám, že ľudia na Slovensku žijú len prácou a povinnosťami a život si neužívajú. Aký je človek, takými ľuďmi sa obklopuje. Celé roky som na Slovensku zvyknutá žiť tak, že po práci sa športuje, chodí na prechádzky, na večere, pred prácou na raňajky do mesta s kamoškou, cez víkend sa chodí do prírody, do kina, divadla, na kávičky a drinky do mesta. Ak tak človek nežije na Slovensku, nebude ani v zahraničí. Slovensko je také, aké si ho človek urobí. Ak si niekto myslí, že na Slovensku žije nudný život a v USA to bude ako vo filme, tak sa mýli. Kto má mentalitu na aktívny život a zároveň zručnosti na dobrý príjem, si môže "americký sen" žiť aj v Martine. Ak na to nemá v Martine, v New Yorku na to nebude mať už vôbec.

cookie29
14. nov 2023

@leushka1574 velmi naivna predstava. Zijem v zahranici. Ako to tu funguje? Od rana do vecera som v praci. 8-18h00 a to mam normalny job, ziaden high level, ked som robila na manazerskej pozicii, to som domov chodila len spavat. Jo na obed sme niekam chodili, to je fakt, lebo to bolo menej casu/energie ako varit, ale tie financie a unava, ale dobre padlo nelutujem, len casom to uz lezie na nervy, ono sa tie menu dost podobaju... aj na kavicku s kamoskami. Vacsina z nas Pariz opustila, ked chcela rodinu. A co sa tyka MD, je par tyzdnov, ziadne take ako 3 roky na Slovensku. Co riesim momentalne? Dieta chodi na 7h30 do druziny a vecer pride domov okolo 18h30, ked ja skoncim pracu a vyberiem ho. A pada na hubu. A tak je to vo vacsine zapadnych krajin. Mas nasadeny filter a nevnimas realitu. Vsade su plusy a minusy a je to o nastaveni priorit a Tvojho postoja a vnutorneho vnimania. A vsetko ma svoju cenu. To ca na jednej strane ziskas, na druhej stratis

sense
14. nov 2023

@bbshop mne to tak nepríde ale zrejme záleží od krajiny... U nás málokedy stretnem spontánne ho človeka, všetko plánovať dopredu ešte aj keď chcu deti "abmachen", lebo vtedy škola, potom taký krúžok, o aký krúžok, taky termín, o aký termín.... Večera s priateľmi zas len dohodnúť termín, jedine co je káva s kolegami cez pausu v práci. Ale to som praktikovala aj pred x rokmi na svk.

leushka1574
autor
14. nov 2023

@petamich mám dáke kamošky aj doma a občas spolu niekam chodíme...nie je to také, že by som tu nikoho nemala...s jednou chodím cvičiť, s ďalšou venčiť psa, s ďalšou na chatu alebo na turistiku....obšas sa stretneme všetky...akože mám komu zavolať keď sa mi chce a ano toho času nie je už až tak veľa ale keď sa chce tak si ho vždy vieme nájsť...nie je to zas také, že by som úplne že zdochýnala od nudy...len proste...tým že je to moje rodné mesto má pre mňa všetko nádych nejakej šedosti, všednosti...suchopárnosti...že proste to len tuná zdochol pes a je len malá nádej tomu pomôcť....neviem....preto mám dojem, že zobrať si svoje saky paky a odsťahovať sa by mohlo pomôcť....chápem ako to myslíš, že proste aj tak si človek sám vytvára svoje okruhy a to kde sa pohybuje a svoje šťastie....tri týždne v roku trávime na dovolenke v zahraničí a to mám vždy taký highlight celého roku...zarábame obaja dobre...neviem to že sa v zahraničí cítim viac nažive a má to pre mňa viac grády a zaujímavejšiu dynamiku som chcela povedať tým "chodením vonku s kamoškami"....nie je za tým len tá jedna aktivita...ono zase som sa aj sama sebe pokúšala si to vyhovoriť s tým že hej presne sa mi to len zdá, som naivná, mám to zidealizované, aj tak by to kdekoľvek vonku nebolo až také super....a prešlo už 2,5 roka a vo mne tá túžba stále žije a občas a ozve hlasnejšie...niekedy sa smejem že snáď aspoň do domova dôchodcov pôjdem do zahraničia a snáď ma aspoň pochovajú v nejakej inej krajine...Tiež nechcem úplne že pôsobiť nevďačne za to všetko, čo v živote mám...lebo niektoré veci ani nebolo jednoduché získať a to, že mám rodinu ktorá za mnou stojí a je mi oporou je tiež len dar...tiež mám aj vieru v Boha...len proste občas...mi ten kolobeh príde kus umárajúci a taký ako keď by smerujúci nikam...

leushka1574
autor
14. nov 2023

@sense ...chýbajúca spontánnosť by mi asi tiež vadila...

leushka1574
autor
14. nov 2023

@melanta robím v kancelárií so systémom s ktorým som sa musela naučiť od začiatku až tu a som team leader pre 10 ľudí u nás...akože...je to oka práca...v podstate som v obore ktorý som vyštudovala...ale aj tak som sa všetko musela naučiť od začiatku tuná.. ale to je tak asi všade....a ty čo robíš ak sa môžem opýtať?

lindous
14. nov 2023

@leushka1574 Otázkou potom je, že či keby si začala seriózny život niekde inde, zabehla sa do svojej rutiny a istého streotypu, či by potom aj to dané mesto pre teba nenabralo ten istý pocit všednosti a sivosti 😊 na dovolenke či pri kratšom dobrodružstve je to vždy iné, lebo ťa to vytrhne z každodenného života… lenže keby si niekde dlhodobo, tak ten každodenný život sa stane tvojou realitou aj tam.. poznám pár s podobnými pocitmi ako máš ty, ale oni “kočujú”, ich práca im umožňuje pracovať odvšadiaľ a tak sú každú chvíľu niekde inde 😅 to však nie je ani zďaleka pre každého… cestujte koľko sa dá, užívajte si to, vychutnávaj, že je to tým highlightom 😊

mclissa
14. nov 2023

Ja som spokojna v UK. Tu som doma. Na Slovensko sa uz nevratim.

pupavka234
14. nov 2023

@leushka1574 Mám pocit že ty ani tak netuzis po zivote v zahranici, skor tuzis po zivote vo velkom meste. Pises ze Martin je maly a mas stereotyp, to Ti verim, ale v malom meste je malo moznosti aj v takom svajciarsku. Skus zivot vo vacsom meste, nemusi to byt vyslovene hned zahranicie.

Co sa tyka zivota v zahranici, zila som v zahranici 8 rokov, zivot v zahranici je narocny. Ten nazor, ze ako je na zapade skvele a na Slovensku zle, vznikol mozno v 90tych rokoch, predtym ako bolo slovensko v EU. Vtedy sa naozaj dalo na zapade skvele zarobit a oproti Slovensku to bol citelny rozdiel. Teraz to uz tak nie je. Slovenko sa posunulo a v podstate v zapadnej europe to je o tom istom, vsetko je vydrete, ak si cudzinec tak je to narocne, lebo sa musis naucit jazyk a integrovat a bude ta to stat kopec energie. Cas ktory chces travit s kamoskou na sushi pravdepodobne stravis v praci, alebo ucenim sa jazyka alebo budes oddychovat, lebo praca a integracia do novej spolocnosti ta zomelie. Ako baby spomenuli, zivot v zahranici je vlastne ako na slovensku, ak mas dobru pracu, vies sa mat dobre aj na Slovensku. Niekedy aj lepsie ako na zapade, vo velkom meste napr. vo Svajciarsku stoji niekedy mensi dom aj 2 miliony eur, kym na to zarobis tak ta to bude stat velmi vela namahy, namiesto sushi si das akurat tak cestoviny. Nechcem ta strasit, ale upratovacka vo Svajciarsku je na tom podobne ako upratovacka na Slovensku a advokatka na Slovensku sa ma dobre podobne ako advokatka v Nemecku. Nie je to zahranicie take skvele, ja som si myslela o zapade to co ty, ze je tam lepsie, a ostala som velmi velmi sklamana, dokonca som skoncila u psychologicky, lebo mam pocit ze za vsetku tu namahu a opustenie rodiny na Slovensku nemam ziadnu odmenu. Drzim Ti palce, za mna ty tuzis skor po velkomeste ako po zahranici.

mclissa
14. nov 2023

Ja ti to zhrniem, ludia co su v zahranici spokojni ho budu ospevovat, co nie su budu nadavat. Tak isto to bude aj zo Slovenskom, komu sa dari tak na Slovensku je rad, ked nie, bude nadavat.