Život bez televízora

16. jan 2022

Ahojte, ako vnímate život bez TV? Respektíve výchovu dieťaťa bez prítomnosti televízora?

pribinak
16. jan 2022

Ale že úplne? Aj bez pozerania rozprávok či detských relácii v PC?
Alebo ako?

martina1201
16. jan 2022

Máme v rodine rodinku čo majú 3 deti a nemajú televízor. Veľa deťom čítajú, robia rôzne aktivity a deťom telka nechýba. Po cca 3 roku života najstaršieho dieťaťa občas pustia nejakú rozprávku na tablete.

panelacikova
16. jan 2022

jedna známa takto nemá TV. lebo ona nedovolí deťom pozerať do obrazovky... nuž, chalanisko mal 4, baba 2,5, tretie dieťa na ceste a detičky pozerali rozprávky z notebooku. neviem, čo je na oči horšie zlo... čiže súčasný život absolútne bez TV si predstaviť naozaj neviem. deti si predsa vieš naučiť, kedy a ako dlho môže TV pozerať. ja mám už 12-ročnú, ale isté pravidlá tu platia stále, aj čo sa TV týka. cez víkend má na to viac času, cez týždeň ho niekedy nepozerá vôbec. vlastne aj áno, rada si zapne pesničky 80-tych rokov a tie počúva 🙂 čiže nič také, kde by kazila oči a oblbovala si mozog 🙂
osobne som radšej za TV s pravidlami ako potom pozerať do notebooku alebo tabletu...
@martina1201 tie deti raz pôjdu do kolektívu....

cimage
16. jan 2022

Tv nemame asi 15r, ale mame PC. Deti maju stiahnute rozpravky a kazdy den si mozu pozriet, ktoru si vyberu. My si pozrieme film, alebo skor dokument. Televizor nam nechyba a osobne mi prekaza ked ideme k niekomu a ide TV.

martina1201
16. jan 2022

@cimage my keď k nám príde návšteva tak telku vypíname. Návšteva prišla s nami sa rozprávať a nie kukať do tv. To vie aj doma a nemusí za to chodiť na návštevu.... Mne osobne tiež vadí keď prídem na návštevu a domáci zapne vypnutý televízor. Ja som na návštevu telku neprišla pozerať 🤣🤣🤣

struhanka
16. jan 2022

Televízor nemáme. Niekedy pozeráme večer filmy na projektore. Ako plátno nám slúži stena v obývačke. Inokedy pozeráme na PC.

panelacikova
16. jan 2022

@martina1201 toto tiež nemám rada.... dokonca ani u našich. prídem tam raz za 4 mesiace a mama pustí telku. tak jej poviem, či vie jeden večer vydržať bez telky 😀 ale ona potom vypne a kecáme 🙂 ak ideme na viac dní, tak v pohode, to mi nevadí 🙂

martina1201
16. jan 2022

@panelacikova ja nikomu neurcujem či má kúpiť televízor. Ako som písala je to rodina, nie my a ich najstaršia chodí do škôlky už. Má 4,5 roka.

beronsche
16. jan 2022

myslis bez tv ako spotrebica, alebo bez akehokolvek sledovania tv programov, filmov a pod.?
tv mame, komercne televizie nemame ziadne, s vynimkou netflixu. vyberame si, co pozerame a selektujeme to, co a kedy pozeraju deti.. tv zapnuta cely den alebo kazdy den, to sa u nas nedeje.. 🙂
a zivot inych, ci uz s tv alebo bez, neriesim, kedze mna sa to predsa nijako nedotyka.

panelacikova
16. jan 2022
autor
16. jan 2022

@pribinak ano myslim tak, ze tv vobec nie je, ani tablet, pc, nič…kvôli deťom, žiadne rozprávky….

zuzahajdulka
16. jan 2022

Deti mam 7 rokov a nikdy sme nemali TV. Obcas som im cez internet pustila vybranu rozpravku, ale nijako ich to nelaka. Je to zbytocna pandorina skrinka. Raz zacnes a za par rokov budes riesit zavislost od obrazoviek.

pribinak
16. jan 2022

Napíšem svoj názor, takýto extrém podľa mna nie je zdravý, ale je to už na rodičovi
Mali sme v MS chlapčeka ktorého rodičia takto separovali, keď bolo dlhšie zle pocasie a učiteľky im púšťali rozprávky či niečo s deťmi robili na tablete a interaktívnej tabuli, on ani nechcel ísť domov, lebo mu to prišlo niečo veľmi veľmi vzácne a výnimočne. Ostatne deti tomu ani veľmi nevenovali pozornosť, lebo to mali bežne doma

Treba nájsť nejaký zlatý stred. Napr hodina denne a dosť
Môj syn sa vďaka hrám na tablete supwr naučil anglicky

gab
16. jan 2022

Ak niekto nedovoli pozerat vôbec rozpravky, tak to respektujem, ale pozeranie do televiznej velkej obrazovky mi pride lepsie ako krpaty notebook alebo tablet. Myslim, ze ked sa urcia zdrave pravidla, kedy a kolko môze pozerat dieta, tak je to ok. Uplne zakazovat a vylucit zo zivota - to uz si musi urcit kazdy sam, ale zijeme v technickej dobe a casom sa tomu aj tak clovek nevyhne.
U nas v telke idu, sport, dokumentarne, zemepisne, cestopisne a naucne veci a obcas rozpravka. Ale nie 24 hod. 😂

mimikarol
16. jan 2022

A aký to má mať zmysel? Nevidím absolútne nič zle na tom, keď deti pozerajú v zdravej miere rozprávky.

liljana
16. jan 2022

Co vam tie deti urobili, ze ich chcete trestat zivotom bez tv? Daju sa tam pustit naucne prirodopisne, zemepisne, jazykove dokumenty,... nemusia ho pozerat cely den a iba blbosti. Pustite detom anglicke, nemecke rozpravky a budu im casom aspon trocha rozumiet.

elizabet173
16. jan 2022

keby som mala teraz malé dieťa, tak by som TV určite nekupovala, ak by s tým teda súhlasil partner, samozrejme. Ja ho k životu nepotrebujem, ak si chcem pozrieť niečo pozriem na PC. Ale aj keď TV je, dá sa to riešiť tak, že TV zapneš cielene, len keď vieš, že je v ňom niečo, čo bude pre deti nejakým prínosom. Ale žiadne rozprávky nie je veľmi rozumné, je fajn in rozprávky čítať, ale sem tam aj pustiť, takú, ktorá ich o niečo obohatí
@liljana prečo trestať? Tie dokumenty zase nevysielajú štyri denne, takže raz za čas sa dá pozrieť na PC

vilma7
16. jan 2022

@pribinak hodina denne mi príde extrémne veľa na malé deti. A to hlavne preto, že sú pomaly celý deň v škôlke, prídu domov a miesto aby sa.im trochu venovali rodičia, majú čumieť do bedni?

Odporúča sa (odborníkmi) maximálny počet hodín na týždeň, koľko má dieťa rokov.
Čiže 5 ročne maximálne 5 hodín do týždňa, viac nie...ale maximum sa samozrejme dodržovať nemusí, ale nemal by sa aspoň prekračovať.

Zas rozprávky odoprieť deťom úplne je tiež podľa mňa extrém. Čítať z knihy sa dá samozrejme tiež vždy.

dazdovka
16. jan 2022

V pohode, mňa najviac v telke s.ali neustále reklamy a ešte jedna moderátorka telerana s jedným kolegom. Teda dve, nie asi traja-styria boli takí, ktorí mi vedeli pokaziť deň afektovanym vystupovaním a potom tie reklamy, ach ako som rada že si pustím čo chcem vidieť, kedy to ja chcem vidieť, máme predplatený Netflix a HBO, DAFilms, úplne nám stačí toľko. Správy si pozerám na spravodajských portáloch priebežne počas dňa. A viac sa venujeme koníčkom, spoločenským hrám, aktivizmu pre svoju lokalitu a komunitu, priateľom... Telku v podstate nemáme už 15r., hokejové majstrovstvá, alebo lyžovanie pozerá muž on-line na plátne (prenosy RTVS) máme dataprojektor a púšťame streamovacie kanály cez playstation.

pribinak
16. jan 2022

@vilma7 však nemusí sedieť každý deň hodinu, v niektoré dni nemusí vôbec a v iný deň dlhšie. Ak trvá rozprávka napr 1.15 tak ho hádam neposles 15 min pred koncom preč, len preto aby som striktne dodržala hodinu

A ruku na srdce, niekedy keď prišiel syn z MS a nedalo sa byt vonku a musela som variť, dať prať, vybrať pracku, urobiť si veci do prace, tak mi aj dobre padlo, že syn sedel pred tv alebo sa hral na tablete
Zas sa netvarme že všetci prídeme z MS a na 100% sa až do spánku venujeme dieťaťu

dazdovka
16. jan 2022

Inak my máme teraz deti doma s kiahnami a chcem ich udržať v kľude, zabaviť a nedá sa stále hrať spoločenské hry. Každý deň si zahrajú šach, jednu hru (napr. Osadníci z Katanu) a potom im už vyberáme čo si pustia. Čítajú aj knihy každý deň, napr. 10rocna od vianoc prečítala 4 cca 200 stranové kníhy.

zmrzlinka2021
16. jan 2022

My TV nemáme vôbec, nevidím jeden prínos v nej - ked chceme niečo pozrieť, vieme sa k tomu dostat, radi chodíme aj do kina.
Ked vidím, ake debility ludia pozeravaju, vselijake jednoduche slovenske serialy, turecke telenovely atd... a potom tí istí ludia povedia, ako nič nestíhajú.. No my radsej ideme do prírody, vonka. Ale na druhej strane aktívne využívame internet. Tu si vsak informacie vyberame

dzina007
16. jan 2022

u nas TV sice je ale od mala sa pozerali hlavne DVD. Doteraz to tak funguje vlastne ze sa raz denne zapne TV na nejaku rozpravku, ak su chori a su doma cely den tak 1 rozpravka doobedu jedna poobede a inak je vypnuty.

Nieje podla mna dobre uplne deti odstrihnut od tohoto. Ako priklad uvediem co sa stalo nam. Deti sa do 6 rokov nehrali na mobiloch a tabletoch. Syn ked mal 6 siel na zapis do skoly a tam bum zapis robili aj cez tablety - pozerali na neho dost divne lebo nevdel posuvat tvar k tvaru pomocou prsta a podobne. Mali pocit ze nerozoznava tvary ked nevie co robit kym som im teda nesla vysvetlit ze on naozaj nevie pouzivat tablet. Vtedy som si uvedomila ze nieje az tak dobre obmedzovat deti v technologiach lebo uz sa s nimi stretavaju vsade od mala ci v skolke ci v skole.

Taktiez si uz pamatam zo skolky ze deti od seba vytlacili ine deti ktore nepoznali rovnake rozpravky. Proste ked cela trieda sa hrala v predskolskej na Sonica, Ninja korytnacky niekedy zas vcielka Maja, Nema a Dory a podobne tak dieta ktore nevedelo o com je rec bolo bokom.

vanda323
16. jan 2022

Pravdu.....neviem si to predstaviť TV má často zachráni keď si potrebujem niečo napísať, oddýchnuť alebo ísť na WC.
Ale môže to byť zaujímavé

panelacikova
16. jan 2022

@elizabet173 máš aj dokumentárne kanály 🙂 moja dcéra napríklad rada pozerá zvieratá. alebo zverolekár z yourkshire a pod. 🙂 aj sa čo-to naučí, pochopí... a tým, že je to doslova kanál na to určený, tak sú tam rôzne zamerané dokumenty počas celého dňa. alebo si pustí hudobný kanál a počúva pesničky 🙂

malapepka
16. jan 2022

My mame doma 2 televizory. Pocas bezneho tyzdna je televizor vypnuty, zapina ho az muz, ked pride z prace. Mne a detom to nechyba.
Ale spolocne si pozrieme rozpravky, filmy. Bud v tv programe, alebo stiahnute.
Spolocne sa zakrutime do paplonov napr. v spalni a spolu pozerame. Je to raz za cas, ked maju chut na spolocny vecer ci je nieco dobre v tv.
TV je dobry spolocnik, ak sa uziva s mierou. Nevidim na tom nic zle.

autor
16. jan 2022

S tou TV je to asi ako s bio stravou. Každá ma iný nazor. Rešpektujem každého nazor. Ja som toho názoru, ze pokial rodič reguluje TV, PC, tablet, pc hry nevidím na tom nič zle. Ale zas odtrhnúť dieťa úplne od všetkého mi pride cez. Lebo v škôlke s škole sa tomu nevyhne.

elizabet173
16. jan 2022

@panelacikova tak to hej, ale zase to môžeš pozerať aj na PC, väčšinou ak ten TV doma máš, tak ho zapneš (iba ja som asi výnimka, bežne aj týždeň nezapnem).

canis_lupus
16. jan 2022

To by ma zaujímalo, ja nikoho takého nepoznám. My máme telku, ale klasické TV programy vôbec, pozeráme na nej len YouTube a Netflix. 3r si väčšinou večer pozrie 15min nejakú rozprávku, prípadne cez deň si púšťame hudbu. Prípadne napríklad keď sa bavíme o raketách, zapnem mu tam odlet, alebo rôzne zvieratá, keď si o nich aj čítame. My dospelí tak 1-2x týždenne Netflix. Co nenávidím je zapnutá telka nonstop v pozadí, doslova ma to vytáča. Raz u svokrovcov mali zapnutú telku a neter ani nie 2r pozerá reklamu na Venoma 🙈 Podľa mňa je hlúposť úplne to deťom zakazovať, lebo dajme tomu na základnej škole už budú používať aj rôzne technológie, skôr ich treba naučiť zodpovedne ich ovládať. Samozrejme 3r zatiaľ má len ten YouTube, my hry na telefónoch a tablete nemáme, takže také nepozná 😁

vilma7
16. jan 2022

@pribinak aké staré máš deti? Moje sa.prehraju v núdzi aj samé a to škôlka končí o 12.00.