Ženy v domácnosti, matky pracujúce na polovičný úväzok

14. máj 2023

Ahojte. Neviem či mi tu môžte poradiť ale aj tak napíšem. Pracujem v novej firme asi mesiac, mam jednu starsiu kolegyňu (50+, má 2 dospelé deti) ktorá mi bola od začiatku sympatická. V piatok má pozvala na kávu tak som zo slušnosti prijala. Rozprávali sme sa tak všeobecne, pýtala sa ma či plánujem deti a ja som povedala že áno, s manželom po deťoch tuzime, a ona povedala že dúfa že až v ďalekej budúcnosti lebo ma vo firme potrebuju a že múdra žena ako som ja určite nezostane na materskej a po roku sa vráti do prace. Ja nezvyknem klamať tak som jej povedala že dieťa plánujeme o pár rokov ale aj keď možno nebudem úplne žena v domácnosti, určite budem pracovať aspoň na polovičný úväzok, lebo sa deťom chcem venovať a chcem si užiť materstvo na plno a aj manžel ma v tom podporuje. Moja mama napríklad nepracovala nikdy ale to neznamená že mi vadia ženy ktoré pri 3 deťoch pracujú full time veď každý žije ako chce. No ona na to mala taký výbuch, že ženy ktoré sedia doma sú paraziti, že ona nemá rada ženy ktoré pracujú na polovičný, sú slabé atd atd. Potom sa chytila a odišla. (Jej kávu som zaplatila ja) mam veľký stres pred pondelkom fakt neviem ako sa mam ku nej správať a zároveň nechcem aby sa o mne v robote šírili klebety. 😣

rebrambora
14. máj 2023

Nic zle si neurobila.
To, ze kolegyna ma menopauzu a aj po 50 vidi len seba a svoj nazor ta nemusi trapit.
Normalne akokeby sa nic nestalo, lebo sa ani nic nestalo 😉

liljana
14. máj 2023

Cesi na to maju: Nesvlikej kalhoty daleko od brodu. Naco ste toto preberali, ked ani nevies, kedy tie deti pridu, ako sa zapracujes vo firme, ci tam vydrzis. Kolegyna s dospelymi detmi uz zabudla, ako to mala kedysi ona.
Hovorit po mesiaci prace vo firme, ako hocikedy odides (otehotniet mozes nedopatrenim aj zajtra) a stratis sa na x rokov, nie je prilis diplomaticke, ani stastne. Na buduce bud opatrnejsia pri vyjadrovani sa o sukromi pred ludmi, ktorych este nepoznas.

ivik4
14. máj 2023

Mala si sa jej spytat ze kto sa pytal na jej nazor 😃
Pri takom zbytocnom vybuchu by ma ako prve napadlo ze ju niekto pekne svinsky hnal do prace ked sa jej to mozno nehodilo 🤷‍♀️

doriiis
14. máj 2023

Chybu si spravila,keď si súhlasila s kávou.Kolegyna len veľmi elegantne sondovala svoju kolegyňu.Robila to veľmi lišiacky a ty si jej na to skočila.
Vešať takto osobné veci na nos v podstate cudziemu človeku a ešte aj kolegyni je obrovská chyba

mamina7070
14. máj 2023

no urobila si hlupost a riadnu
po mesiaci hovorit toto zene co s tebou robi a bude sa na teba potrebovat spolahnut a nie tahat za teba je riadna hlupost

si si asi neucedomila ze vedenie sa moze aj jej pytat ako sa jej s tebou pracuje a ci neukoncia pracovny pomer v skusobnej dobe

autor
14. máj 2023

@liljana "na čo ste to preberali" tak ona sa má pýtala a ja som odpovedala…

autor
14. máj 2023

@mamina7070 ale ona sa mna spoľahnúť nemusí lebo nie je moja šéfka..

mamina7070
14. máj 2023

ale prosim ta to je jedno proste pokazila si si to a sefka nebude robit za tehotnu na PN a pod a ktovie mozno sondovala aj na popud sefky 😉

autor
14. máj 2023

V skúšobnej dobe už niesom a šéfa poznám od detstva je to kamarát môjho otca a viem že by má nevyhodil. Ale aj tak sa bojím. Je to moja prvá "vážna" práca po VŠ a chcem robiť všetko správne ale toto som nečakala

zuzanockamt
14. máj 2023

Ja by som ju neriešila, ok, stalo sa. Už vieš, aký má názor, že sa v tomto nezhodnete, tak túto tému už neotvárajte. Každý nech žije tak, ako mu vyhovuje. Pokiaľ to nie je na úkor ostatných.

mamina7070
14. máj 2023

aha takze si tlacenka bez standardnej skusobnej doby ? tak potom preco sa obavas ?

autor
14. máj 2023

@mamina7070 Ježiš ty máš aký problém?

simca06022011
14. máj 2023

Máš naivne predstavy, ani kolegyni ani upratovačku vo firme takéto veci na nos nevesaj. Ty sa jej nezodpovedas, jasne, ale predpokladám ze je tam.dlshie a ma.svoj.vplyv a konexie a vidíš ze klebiet sa bojíš.
Nechaj si takéto veci pre seba. Keď sa pýtajú. Neviem, ešte neplánujeme atď. Lebo je to fakt. A do veci okolo nikoho nič nie je. Ak ale sinchces robiť dusno v praci a vzťahoch na pracovisku, tak bud otvorená a úprimná v takýchto osobných veciach, bohužiaľ nedá sa niekdy predpokladať ako bude druhá strana reagovat.
A možno bola viac vytocena lebo vie ako si bola prijatá, kto.vie. ale to je jej problém.

mamina7070
14. máj 2023

ja problem nemam😉

autor
14. máj 2023

Písala som "už niesom". Na YouTube sú dobre Yoga tutoriály. 🙈

mamina7070
14. máj 2023

standardna akusobna doba je tri mesiace ty si tam mesiac aspon tak si napisala
ale proste neries nevracaj sa kntomu nie si ani tehotna zatial k tomu je tak dopredu uplne zbytocne sa vyjadrovat

autor
14. máj 2023

@zuzanockamt ja som dosť tolerantný človek neutajila má ako žijú ini ľudia no nečakala som že dospela žena 50+ urobí takú hanbu na verejnosti a to len preto lebo som jej slušne odpovedala na otázku 😕

zuzanockamt
14. máj 2023

Kolegyňu poznáš asi mesiac, deti nemáš, nevieš posúdiť, ako sa život zmení po dieťati a čo bude. Takto by som reagovala ja. A nie hneď všetko rozoberať. Nuž už sa stalo.

ivik4
14. máj 2023

Inak ja nechapem aky clovek musi byt slaboch aby nezvladol nazor toho druheho ,postavil sa a siel ptec 😃 to co je za labilnu osobu? Vsak tema nebola ani ona sama, nic take

autor
14. máj 2023

@ivik4 fakt neviem, myslela som si o nej že je milá, sympatická..a v tom momente ako keby to bola úplne iná osoba. Manžel mi práve hovoril aby som bola tolerantná lebo pravdepodobne má nejakú psychickú poruchu lebo normálny človek sa takto nespráva

zuzanka.zuzu
14. máj 2023

"ona sa ma pýtala a ja som odpovedala" 😀 a čo máš 8 rokov? 🙈 keby povie skoč, tak skočíš? normálne si sa mala zasmiať a povedať že to ďaleko, o takom ešte ani nepremýšľaš... a darmo tu prskáš, fakt si to pokašľala ty a nie "kolegyňa so psychickou poruchou" 🙄 (s mužom ste sa fakt našli) no teraz už nič, ale ak máš robotu istú, tak ťa to trápiť nemusí.

zuzanockamt
14. máj 2023

Autorka
A možno ju fakt len hnevá to, že nie si štandardný zamestnanec ako ona, preto reagovala prehnane.

autor
14. máj 2023

@zuzanockamt najprv som bola naštvaná, potom smutná, a teraz je mi jej ľúto.. 😬 aký život môže mat takýto človek, no čo už život ide ďalej

dilino
14. máj 2023

Vôbec sa s ňou v robote nebav neodpovedaj jej na sukromne otázky.A ak by sa chcela ospravedlňiť povedz dobre a nerieš viac.A máš ponaučenie s nikým nechodiť na kávu ani s ňou.

zuzanockamt
14. máj 2023

Autorka
Keďže ťa nezaujíma, ako žijú ostatní,tak ju nerieš a hlavne neber vážne a ďalej nerozširuj manželove dohady o tvojej kolegyni.

mpg
14. máj 2023

@zuzanka.zuzu Takým kolegyňam, ktoré poznáme krátko je najlepšie nehovoriť konkrétnejšie veci, ani upratovačkám a pod.

pribinak
14. máj 2023

Nabudúce keď tá zas bude niekto takto spovedať, treba dávať uolne neutrálne odpovede: ešte som nad tým neuvažovala, teraz sa teším z nového miesta
A otočiť tému

sense
14. máj 2023

Správa sa ku nej s rešpektom ale ostan len pri pracovných záležitostiach. Bo svete bežné ženy robia na čiastočný uvazok a parazitmi nie sú.
A vieš čo aj ja robím na čiastočný úväzok, uzivim sa sama, nie som na nikom finančné závislá a nie som nonstop ako vypluty rezanec. Mam čas na dieťa, domácnosť, aj seba. Do prace si chodím oddýchnuť od domáceho stereotypu a doma potom oddychujem od prace. Perfektný life work family balance.
Kolegyňa je možno len frustrovana so svojho zivota

0silvia0
14. máj 2023

Ked som bola mlada, tiez som si myslela, ze ked sa niekto pyta, musim vsetko vyklopit. Teraz ked som postarsia viem, ze nic nemusim. A uz vobec nemusim vesat na nos sukromne zalezitosti naoko milym tetam. Cize ber to ako ponaucenie do buducna. Nie, nemusis vzdy vsetko vyklopit.
Staci neutralne odpovede: este je skoro vyjadrovat sa, neviem, este nie som rozhodnuta, uvidime, ukaze sa v buducnosti....

uhnakova
14. máj 2023

Mozno ma dotycna pani strach, ze za par rokov odides na matersku a ona bude robit robotu za dvoch az do dochodku. Kludne to tak moze byt. Preto ta sialena reakcia z jej strany. Tebe to ovsem moze byt jedno. Chovala by som sa k nej neutralne a nejako uz tuto temu nevytahovala.