Zdravotná sestra "vyniesla" diagnózu onko pacientky

taja567
29. dec 2022

Dobrý večer, mojej sestre diagnostikovali onkologickú diagnózu. V úzkom rodinnom kruhu sme sa dohodli na jej prianie, že o tom nikomu v rodine nepovieme, aby toto ochorenie "znášala" lepšie bez ľútosti, smutných pohľadov a pod. Nevedel o tom ani náš brat, pretože by to emočne nezvládol, jednoducho je taký. Sestre sa stav zlepšil, zvládla aj náročnú 6 a pol hodinovú operáciu v Ba v NOÚ, uznávaný doktor kapacita, jej dával reálnu šancu ešte na 2-3 roky života. Verte mi, pre nás to znamenalo v tej chvíli nekonečne veľa, hlavne preto, že ju doma čakali dve malé detičky 1/2 roka a 3 roky. Sestra sa zotavila po operácii, tešili sme sa z každej spoločnej chvíle, až do dňa, keď sme sa dozvedeli, že to vie a rieši celé okolie, kde žijeme. Partner mojej sestry sa priznal, že túto informáciu vyniesla zdravotná sestra - jeho rodinná známa a to, že to vyniesla vysvetlil našej rodine, že "to každý poňal po svojom"....Už dávnejšie som ja niečo tušila, pretože to vycítite z pohľadov a nelogických otázok od zvedavých susedov. Sestru to zobralo, následne sa jej zhoršil stav a po 2 mesiacoch zomrela. Jej partner "podržal" svoju príbuznú a sestra mi zomrela doma v náruči, v dome som bola ja, moja mamka a sestrine detičky. Nemala som čas ani chuť riešiť túto zdravotnú sestru, ale pokiaľ ste tu na MK aj zdravotné sestry, popr. lekárky, aké právne kroky môžem podniknúť voči tej zdravotnej sestre? Určite to tak nenechám. Ďakujem.

martul
29. dec 2022

@taja567 no jedine podať žalobu a mať dôkazy. Máme niečo podobné doma, aj keď to nie je zdravotná sestra ale rodinný príslušník ale kade chodí tade lamentuje a bedáka akokeby bol on chorý a všetci samoz ľutujú jeho.

basska_b
29. dec 2022

Och, velmi ma mrzi, co sa stalo. Ja len taky pohlad,ze i ked vela ochoreni, zlepseni i zhorseni stavu, suvisi uzko s psychikou, medzi lekarmi toto neni velmi rozsireny nazor a pokial zhorsenie sestrinho stavu lekar/sudny znalec vysvetli cisto z pohladu mediciny, tak to vyznie do prazdna... na "potrestanie" vynasacky zas budu potrebne svedectva tych "spoluklebetnikov"... Sestru vam to nevrati, zialbohu... A tej, co to vyniesla, to karma isto vrati. Vyjadrujem uprimnu sustrast... 😢

ankare
29. dec 2022

@taja567 och,.bože... 😢 Že zomrela Ti v náručí... 😢 Je to veľmi smutné a veľmi krásne zároveň.... ❤️❤️❤️

drake122
29. dec 2022

A čo chceš dosiahnuť? Porušila mlčanlivosť, za to pôjde na koberček k vedeniu nemocnice, možno by ju aj prepustili, ale povedzme si pravdu, sestier nikde nie je dostatok, takže skôr si to nemocnica nemôže dovoliť sa jej zbaviť. Ututle sa to pod koberec. So smrťou dotyčnej osoby to nikto nejak do priamej súvislosti nedá, ani vám to mrtvu osobu naspäť neprinesie. Smútok si spracuj inak, zamerať sa na tú sestru nič neprinesie, akurát ťa to ďalšie financie bude stáť keď tak...

janinah
29. dec 2022

Nemáš nijaký dôkaz o tom kto kde túto info "vyniesol"...a ani nijaký dôkaz o tom,že toto spôsobilo sestrin možno skorší odchod.Právnik ti to vysvetlí.

whatever1
29. dec 2022

@taja567 Velmi tazko sa to citalo, je mi to luto, uprimnu sustrast😔. Chapem ze sa potrebujes na niekoho hnevat, tvoje pocity su uplne v poriadku a normalne vzhladom k okolnostiam. Citis velku bolest a potrebujes urobit nieco co ju zmierni. Z pravneho hladiska nedosiahnes nic, lebo to nebudes mat ako dokazat. Mozno by bolo lepsie ak by si za tou zenou prisla osobne a povedala jej co mas na srdci. Zastala by si sa svojej sestry a ona by mala možnost uvedomit si ze niekomu ublizila a bude mat sancu to olutovat.

aliaray1
29. dec 2022

@taja567 ahoj, toto je velmi smutna situacia, prijmi uprimnu sustrast.

Sestry ani lekarky ti neporadia odborne, to je na pravnika.

Mas viac moznosti, nakolko sa jednalo o porusenie prav pacienta, ludskych prav a gdpr.

Mas moznost podat staznosti na Urade pre dohlad, staznost na UOOU (urad pre ochranu osobnych udajov), trestne oznamenie na neznameho pachatela (na prokuraturu alebo policiu - je to jedno, ja uprednostnujem prokuraturu), staznost nemocnici... dokonca aj naraz na viacerych instituciach.

Ide aj o to, aky je tvoj ciel?

kittykat22
30. dec 2022

@taja567 prepac, ale to si nikto nevsimol, ze sestra nema vlasy? Nemala chemo? Ak si zena prejde 6.5 hodinovou operaciou tak rapidne schudne, je v rekonvalescencii a asi nebola nejaky cas doma. To si ludia urcite vsimnu, ze sa nieco deje. Podla mna, schovat nieco tak vazne, je na hranici ludskych schopnosti.
Si si ista, ze to vsetko sposobila sestra? Tie si veci nechavaju pre seba.
Inak pri zavaznej onko chorobe ti ziadny lekar nezaruci mesiace zivota. Prekvapuje ma, ze vobec povedal cas dozitia - oni to neradi robia. Ci ju nechcel len povzbudit ...

taja567
autor
30. dec 2022

Ďakujem predovšetkým za prejav sústrasti,
@h2o2 ďakujem

nikolka1986
30. dec 2022

@janinah No aby právnici nevysvetľovali Vám v zdravotníctve čo si môžete dovoľovať a čo je už cez.

taja567
autor
30. dec 2022

Ďakujem za názory všetkým, nechápte ma zle, budem písať v takých bodoch... mne nejde o pomstu alebo niečo podobné, viete, nie som ten typ človeka, možno to tak vyznelo. Vlasy, chudnutie, chemo? Otvorene, nemala typ rakoviny, kde prídete o vlasy, ani pri chemo, ani hneď neschudnete, nie rapídne, Ja som to brala ako veľké plus pre jej psychiku v tom čase. Operácia v Ba, písala som, že nám lekár dal šancu na 2-3 roky, nepotvrdil to, ale zaradil ju do skupiny tzv."preživčích" , je to podľa skupín, ale to by bolo nadlho. Takže na rovinu, za tou zdrav. sestrou som bola, povedala som jej fakty, pochopila že to viem dokázať, je si toho vedomá, to viem. Aj som jej povedala, že nevyvodím z toho následky, ale ....jej rodina nedá a nedá pokoj, tak sa chcem oprieť o fakty a dôkazy a dať spravodlivosti za dosť, a keď je toto cesta k môjmu kľudu a k prejavenej úcte voči mne a mojej rodine, tak to urobím. Ďakujem za odpoveď h2o2 , takže sú "páky". Pozn. a aby ste ma chápali, pri onko ochorení je na 1.mieste PSYCHIKA !!!! keď Vám to totiž oznámia a vás ten strach ihneď pohltí, máte prehraté a neostane vám ani mesiac života, viem o čom píšem a tento môj príspevok nie je o tom, že mi má vrátiť moju sestru, ja som momentálne v živote niekde inde, o jej detičky sa starám už 3 rok, a chcem len pokoj a úctu od tej rodiny. - 1.Mlčanlivosť pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti , 2. Ochrana osobných údajov vo vzťahu k zdravotnej dokumentácii

taja567
autor
30. dec 2022

@kittykat22 Keď prehliadnem všetko čo si napísala....mám dôkazy, mám svedkov. Podľa teba je v poriadku, že ťa vyšetrí lekár v nemocnici, nie zdravotná sestra!!! , a tá zdravotná sestra príde domov a volá susedke, že tá a tá má rakovinu...a tá susedka, ktorú svrbí jazyk, volá ďalej, že tá a tá.....tak sa pýtam, kde vzala to právo???kto jej dal súhlas? ako tá žena zmýšľa??? tak sa nad tým zamysli a skús urobiť jednu vec, vezmi nejakú svoju lek. správu a vyhoď ju nepokrčenú a neroztrhanú do smetného koša na ulici, schválne, vieš to urobiť? alebo nech sa mi niekto ozve, kto to vie urobiť, zobrať a vyhodiť len tak na ulici svoje lekárske záznamy...

sisaka
30. dec 2022

@taja567
Mlčanlivosť je jedna vec, to je bez debaty, že informácie o pacientoch sa nevynášajú, ale celkom nechápem, ako to, že ľudia vedeli o jej chorobe spôsobilo jej úmrtie.
Lekári odhadujú kadečo, aj oni sa môžu mýliť, napríklad stačí že operácia nedopadla ako mala a to mohlo urýchliť progres rakoviny. Pripisovať to tomu, že sa dozvedela, že ľudia vedia, že ma rakovinu mi príde prinajmenšom zvláštne. V každom prípade, ak máte dôkazy môžte sťažnosť podať a určite sa ňou budú musieť zaoberať, aké sú konsekvencie takéhoto konania na Slovensku neviem, u nás v Kanade je to na vyhadzov.

vahcaac
30. dec 2022

Pracovala aj študovala som v Norsku, kde je veľký nedostatok zdravotníkov, ale za toto by som minimálne stratila miesto, myslím že aj licenciu. Nie je to normálne, je to choré a máš plne právo to riešiť.

mrkva0412
30. dec 2022

@taja567 ja mám skúsenosť, že jedna zdravotná asistentka hneď volala mojej spolužiačke, že mi na danom oddelení zomrela mama.. Takže ona to vedela skôr, ako jej deti. Bola som aj za vrchnou, aj za námestníčkou, tá len povedala, že ju to mrzí. Slečna pracovala naďalej. Nieje to rovnaký prípad, ale myslím, že v tomto nedostatku personálu, postih bude max taký, ako už písali, že pôjde na koberček.

janinah
30. dec 2022

@nikolka1986 právo je o dôkazoch....ak treba.tak vysvetlia aj zdravotníkom...ale že ty nás máš všetkých v zuboch a nevieš reagovať objektívne to už nie je môj problem

summer23456
30. dec 2022

Ja mám tiež skúsenosť, že jedna sestrička vo vzdialenej rodine si kľudne pozerá diagnózy cez počítač aj z iných oddelení ľudí, ktorí ju zaujímajú,o ktorých sa chce dozvedieť,čo im je, ktoré su vedené v tej nemocnici, v ktorej pracuje a potom to povie doma sestre,rodičom, ti zas kľudne ďalej. Hrozné niečo takéto kkebetnice bez chrbtovej kosti

miadi
30. dec 2022

@kittykat22 Moja svagrina bojovala s rakovinou . Neliecitelny typ a tam ti povedia zhruba odhad kolko mas casu.. nevypadali jej vlasy bola krasna vyzerala dobre aj v rakve 55 rocna. Tiez nechcela aby to ludia vedeli. Svagor to povedal muzovi a my sme sa tvarili ze nic nevieme a chovali rovnako ako pred tym . Svokra sa to dozvedela az ked jej nevesta umierala. A na pohrebe kazdemu co kondoloval ( cca 300ludi) sa stazovala ze jej to nepovedali, ze by jej doniesla polievku .. aj na vianoce par tyzdnov po pohrebe svojmu synovi cerstvo vdovcovy robila vycitky ze preco jej to nepovedal. O rok neskor na vianoce zas .. Takze Ja tu svagrinu chapem. Prave koli takym ludom v rodine nechcela aby to ludia vedeli. Nie kazdy mà skutocne takt a empatiu. Ten chory chce mat klud a nepotrebuje reakcie okolia k jeho osobe. A tie mozu byt odveci . Raz som mala mokre vlasy a kamos mà v tom momente zavolal do British museum Tak som si len dala satku bavlnenu ako turban lebo bola zima ( Nebol cas na fen) Tak som vybehla ako som bola.. a ludia sa na mna nikdy tak nepozerali smutno lutostivo ako v ten den. Najprv som nechapala . A chalan sa smial ze uz vie preco. Ze najprv si myslel ze ludia na nas kukaju lutostivo ze si myslia ze sme par mix rasy.. ze su rasisti. No potom mu trklo ze oni nas lutuju Lebo koli tej satke a mojej bledej pleti si mysleli ze mam raka. To uz nikto nezisti ci ta kotkodakajuca zdravotna sestra zhorsila stav pacientky. Ale urcite porusila prava pacienta na sukromie.

samuelson35
30. dec 2022

@taja567 samozrejme to rieš, držím ti palce❤️
Je to nehorázne keď pracovníci v zdravotníctve, na súdoch a podobne môžu beztrestne vynášať takéto citlivé informácie. Nech sa minimálne dotyčná poučí do budúcnosti keďže osobny rozhovor jej nestačil a snáď aj ďalších (nielen kolegov) odradí od toho, aby sa zachovali podobne

kittykat22
30. dec 2022

@taja567 si zbytotocne hystericka. Ja pisem fakty. Ak to zdrav. sestra povedala a potvrdila to, mozes podat trestne oznamenie. Otazka je, ci to povie aj na sude. Ak ano, som si ista, ze povie, ze ju to mrzi - co bude pravda a bude na to prihliadat sud.
Bohuzial pravda s onko ochorenim - este ake mala tvoja sestra je, ze psychika nehra ziadnu rolu pri case dozitia. Hraju rolu fyzicke faktory - kde a ako sa siria metastazy. Ziadny sud ti neda za pravdu, ze zdrav. sestra mala akykolvek podiel na smrti tvojej sestry. Este ked prides s informaciou, ze bola v terminalom stadiu rakoviny.
Bohuzial pravda je taka, ze keby psychicka a chcenie mali vplyv na dozitie pacienta - tak umrtie na onko ochorenie by sa rovnalo nule. Som si ista, ze ti to povedia aj na sude.
Co z toho bude je, ze sestra dostane napomenutie.
Rozhodni sa sama, co s tym.
Ale podla mna to robis preto, lebo ti sestra chyba a si vnutorne cela zlostna a hladas vinnika na ktorom sa mozes vyvrsit, lebo ti odisla sestra a povazujes to za obrovsku nespravodlivost. Zdrav. sestra s tym, ze tvoja sestra ochorela a odisla ale s tym nema nic spolocne.

summer23456
30. dec 2022

Ináč ja tiež keď som bola tehu tak som bola chora,šla som k obvodnej a povedala som jej že som tehu,aby mi dala lieky, ktoré môžem užívať, bola tam aj sestrička naša, taká klebetnica a o dva dni mi pise bývalá kolegyňa,že mi blahoželá a že čo budeme mať. Dr to isto nikomu nevravel,tak to bola isto sestrička a okrem mojej mamy to nik nevedel ešte,bolo to začiatok tehotenstva, tuším 6 tt

kittykat22
30. dec 2022

@miadi tak uprimne - niesom si ista, ci riesenie ututlat vsetko za kazdu cenu a potom to kazdy rok budu urcity clenovia rozboerat, je riesenie. V pripade autorky vsetky otazky a vycitky budu neskor smerovat na deti. Tak to je. Neuzatvorene smutky.
Podla mna, najhorsie co moze clovek spravit je, totalne tutlat diagnozu. Treba povedat co je vo veci ale s tym, ze vyhliadky su dobre, liecba je narocna ale funguje - cim sa vsetci ukludnia.
Rakovin je xy druhov a treba aj prestat predpokladat rakovina = smrt. Pretoze to nie je pravda. Kolko ludi ma operacie, chemo, bio liecbu, cele roky su bez dalsieho nalezu. Alebo ziju 4-8-12 rokov. Rakovina dnes uz neznamena nutne smrt. A mozno je na case prestat robit z nej strasiaka a prestat pouzivat to nestastne spojenie "prehral/a boj s rakovinou" ale kludne pouzivat "lieci sa". Mozno by sa ludia zacali pozerat na toto ochorenie tak, ze to nie je prichod ku koncu, ale predlzovanie zivota o cele mesiace az roky.

taja567
autor
30. dec 2022

Ďakujem Vám všetkým za názory, vlastné skúsenosti, našla som odpoveď.

animus
30. dec 2022

@taja567 je mi ľúto tvojej straty a veľmi ma mrzí ako sa nepekne ľudia správajú a doslova ako hyeny profitujú z nešťastia iných. Tiež by som to riešila, už len z princípu aby dotyčná vedela, že takéto veci sa nerobia. Aj keby ju zrovna nevyhodili, aspoň od vedenia nemocnice by som žiadala aby ju napomenuli a aby sa celej rodine verejne ospravedlnila.

jumama
30. dec 2022

@taja567
Je mi velmi luto vasej situacie. Urcite je to velmi bolestive nielen pre dospleych clenov rodiny, ale hlavne pre sestrine deticky. Mozem sa spytat, spomenula si, ze o deticky sa staras ty. Znamena to, ze ich mas v plnej starostlivosti? Preco sa o ne nestara ich otec?

loginexistuje
30. dec 2022

toto je vec na jej manzela/parttnera a ty sa v tom zbytocne rypes.mala
by si ho respektovat. pises ze on sa s toeu sestrickou rozpraval atd a nechce to dalej riesit
ja ti odporucam to neriesit zbytocne jatris rany nechaj ho na pokoji

lasoli
30. dec 2022

No je to strasne,verim aj tomu ze psychika so sestrou zamavala.Drzte sa.

trgypadl
30. dec 2022

@kittykat22 preco by mala byt hystericka??? Asi si nezazila osobne taku situaciu....to,ze to mozno nesposobilo sestre predcasny odchod je jedna vec... Ale ak ma niekto dodrzivat mlcanlivost, tak by sa mal tak aj chovat a nevynasat informacie. Tu ide hlavne o princip. Takto bude mila pani sestricka pokračovať, a slovo mlcanlivost bude len v teoretickej rovine a takto moze trpiet znovu dalsi clovek, o ktorom nieco vynesie....
Mila autorka ak citis potrebu riešiť ries to, aj kebyze dostane len napomenutie, ale v hlave jej snad zablika kontrolka... Ja riešim momentalne nieco podobne, biju sa vo mne pocity,, ci to mam posunut dalej, alebo nie.... Doslova ma to mata kazdy vecer ked zaspavam ked sa niekto bavi o tej teme, proste je to des...u mojho syna bola zanedbana zdr. Starostlivost, uz to nezmenim, ale ak to ma pomoct dalsiemu mlademu chlapcovi pojdem do toho... Len potrebujem este cas na ulezanie pocitov a mylsienok a verim, ze potom mi to prinesie pokoj na dusi

majamat
30. dec 2022

z textu som nepochiopila, ci pracovala v nejakom zdr. zariadeni, ktore navstevovala tvoja sestra. ide o to, ako sa k tejto dg dostala. ak sa dostala k nej ako zdr, sestra, tak by si za to mala zodpovedat. no ak to rozniesla len ako sukromny clovek ( cize dozvedela sa to od niekoho z rodiny ), tak s tym asi moc neurobis.