Závislosť deti na tablete

terydog
26. jan 2017

Ahojte chcela by som si urobit taky mensi prieskum. KOLKO CASU travia vase deti na tabletoch, mobiloch, pocitacoch ci pred TV. V poslednej dobe si vsimam ze deti vsade kam sa pozriem sa len hraju alebo pozeraju na rozpravky. Ci uz je to cakanie u lekara, dlhsia cesta autom, ci autobusom vsetky deti maju v ruke telefony, dokonca aj 1 rocne!!! Ako chapem ze je lepsie ked je dieta kludne a sedi, nekrici,nebeha, nevyrusuje ale mam pocit akoby sa elektronika mala stat nahradou za rodica. Kolko krat aj na navstevach miesto spolocneho hrania, behania, sa detom radsej pusti telka aby rodicia mali klud a mohli sa porozpravat bez okrikovania, ci zamestnavania detmi. Aj u nas to tak je, lenze mam pocit ze uz to preslo do zavislosti😨😲😰 rano hned ako sa zobudi pyta tablet, aj ked pride zo skolky, z kruzku, zo sankovacky...jednoducho pri kazdej prilezitosti. A to ho ani casto nemaval......maximalne 1 hod denne.....par hier alebo videi na youtube a takto mu to vycisti mozog!!!
Snazili sme samu ho aj obmedzit, davat len za odmenu na 15 minut, alebo 1 hru ale pyta si ho vsade a za vsetko....ked vsetko spapam, mozem tablet?,ked sa rychlo dam do pyzama, mozes si zahrat hru? .....skusili sme sa mu viac venovat, hrat spolu spolocenske hry, pexeso, stavebnice....ale akonahle sa dohralo, dokreslilo, dostavalo....tak hned: Uz mozem tablet?😬 Na navstevach ked sa ostatne deti hrali na tabletoch, PC a nasmu sme to zakazovali...tak sa na nas pozerali ze preco??? Ze si pri tom deti oddychnu a zabavia sa......ale preco sa maju zabavat takto ked sa konecne stretli a maju partakov na kopu hier?
Len uz fakt neviem co s tym,ci je uz naozaj mozne byt v 5 rokoch zavisli na tablete? mozno ked bude jar, leto a bude sa dat vonku behat, bicyklovat, plavat a nebude tak skoro tma tak sa to zmeni a na tablet si ani nespomenie, ale teraz ma to trapi....ako to riesit?

maxiva
26. jan 2017

Urcite je mozne,ze aj 5 rocne je zavisle😐proste mu to nedavaj a hotovo...aj mesiac,alebo vobec...na to ako to maju susedia,ci priatelia sa vykasli😉je to tvoje dieta..ja dcere nedam aj tyzden a ma 13... a co😎cita knihy

dagaz
26. jan 2017

@terydog kazdopadne v lete je to ovela lepsie. Moj syn je radsej v bazene ako na tablete. Zima je horsia ale aj to sa da..lyzovanie zachrani situaciu...a po veceroch cela rodina hrame spolocenske hry a je to velka zabava ked sa zadari porazit maminu ci tatina😄jasne ze ma povoleny aj tablet ale urcite nie niekolko hodin denne.

pribinak
26. jan 2017

dieta by malo mat efektivne vyuzity cas, cize chodit von, mozno kruzok - podla veku, dostatok kreativnych hraciek, kamaratov a ten tablet by mal byt fakt len ked cestujeme, je vonku otras pocasie, dieta je chore a je mu dlho, alebo sedime v cakarni

mam prvaka, cez tyzden je pc vypnuty, cez vikend si moze zahrat hry, alebo si nieco pozriet, alebo sa zahrat s ocinom, ale nie ze pol dna
proste treba dietatu vysvetlit, ze zato, ze si oblecie pyzamko ci zje veceru, nedostane tablet, ze to je normalne co deti robia

este je riesenie, ze sa tablet pokazi a hotovo

dominika6
26. jan 2017

@terydog áno je to tak...rodičia riešia klud,ticho a pár minút bez detí radšej elektronikou..
je to ale obeť za modernú dobu..na jednej strane sa chvália aké sú talentované a zdatné,na druhej strane vyplakávajú,že sa toho nevedia zbaviť..
je zbytočné porovnávať a biť sa do prs ako to fungovalo za starých čias našich mám,alebo aj hoci pred 15rokmi,kedy sme o tablete,telefone a wifi nemali šajn a deti sme ukludnovali starým dobrým spôsobom..
čas sa vrátiť nedá..
a tak isto sa odcudzujú matky,ktroé sa od civilizácie dobrovolne odtrhnú a deti vychovávajú starou školou..je ukameňovaná,lebo odoberá dieťaťu základné pravidlo žitia modernej džungle..
je to bludny kruh..

jediné čo môžeš urobiť je to,že tablet skryješ a bude donekonečna omieľa,,tablet je pokazený,nefunguje..,, a naozaj ho neukazovať..čo oči nevidia,srdce nebolí..

lujza10
26. jan 2017

mas uplnú pravdu!!! suhlasim s tebou. Deti sú závislé na teblete a uz nevedia čo je to kreslit si, hrať sa, nevedia čo je to naháňačka, schovávačka, pexeso, človeče ... ked im nedovolis, su agrasívne, trucuju a tak ... ja sice deti nemam ale vidim to na mojom okolí. U mna bolo že "dneska sa nepojdes von hrať, budes doma!" a dneska ... "dneska nebdues mat tablet 😀 ale pojdes von! ... podla mna cele zle ☹ a bude to čim dalej tym horsie. Alebo napr aj pri cestovaní, my sme počítali domy 🙂 pozerali sme srnky ... sledovali semafor .. proste nas rodičia zabávali ... no ale doba je iná. Ale zatial to je len vzdy na rodičoch kam to nechajú zájsť.

hipuska
26. jan 2017

No, je to veľmi individualne. my máme troch chlapcov dosť po sebe (8,6 a skoro 5) takže sa vedia pekne hrať medzi sebou+ hrávame veľa spoločenských hier. Čo sa týka času pred tv tak to pozerajú tak 4 hod/tyzden a tablet mávajú vždy v sobotu ráno na 30 min kazdy. Už si vedia pekne odsledovať čas a sa vystriedajú. a nechcite vedieť, čo robia rodičia v Tom case 🙂

A čo sa týka lekárov a cestovania, to absolútne neriesim, to majú v kuse. Sú strašne neposedn. Teraz v utorok sme čakali celé 4 hodiny, tablet sme nemali a ja som prišla taká zničena že som si normálne porevala.takze už nikdy viac bez tabletu

pribinak
26. jan 2017

vzdy je to o rodicoch, kolko toho dovolia a kde stanovia hranice a samozrejme o doslednosti dodrziavaniia toho co sa urci

ja som alergicka, ze tie dnesne deti, sedia za pc, nechodia von, lebo pc, mobil, tablet, playstation a podobne
Ale kto dava dnesnym detom do ruk pc, mobil, teblet, playstation, ....dnesni rodicia, aby mali klud a pokoj a pokojne si mohli robit svoje - tiez sedit za pc, ci tabletom

janickacrazy
26. jan 2017

@terydog Ja mám 6ročného syna a tablet nemáme vobec doma. Mali sme, ale pokazil sa a druhý sme nekúpili. Máme doma ovšem počítač a tam strávi tak max. hodinu denne a večer si kukne rozprávku na telke. Inak sa hrá s legom, to vydrží sa hrať s tým celé hodiny. Ked cestujeme, tak sa rozprávame v aute. Ked čakáme u lekára, tak sedíme a rozprávame sa, žiadny mobil do ruky mu nedávam, to nehrozí. Nechcem mať svoj mobil ucápaný a nemám tam žiadne hry. Podľa mna sa to dá v pohode obmedziť, len trocha snahy to chce.

emilia25
26. jan 2017

Ani u nas ani telefon ani tablet presne pre toto.ked im povolime a maju sa striedat pomaly bytka ked ma kazdy je klud ale aj tak ho potom maju zakazany presne pre zavislost syn sa zobudi skor ako my a hned po telefone.den dva pytaju ale potom si uz ani nespomenu a ani nedovolia zobrat telefon do ruky.

adeli79
26. jan 2017

u nas sa mozu deti hrat 1 hodinu 1x do tyzdna. kdeze denne. chalani maju 10, 8 a 4 roky. Ten najmensi ma hry zakazane uplne, aj ked teda nie vzdy sa to da, ked vidi starsich bratov. Ale ano, zavislost u takychto malych deti vznika rychlo. Dolezite su pravidla a pripadne naozaj uplne zakazat. Odvykne si a potom si uz nespomenie.

maxiva
26. jan 2017

Ja som minule bola strazit neter a synovca a obaja na tablete😅kazdy mal svoj a takto tam dve hodky sedeli...jedna ma 5 a druhy dva roky....podla mna strasne skoro a zbytocne🤔ale tak nie su to moje deti...

lorela
26. jan 2017

@terydog Moje 6-ročné dieťa netrávi žiaden čas pri tablete, mobile, počítači.
Budúci rok sa však počítač/notebook stane súčasťou vyučovacieho procesu a pri plnení niektorých úloh. Čo pokladám za prirodzený a priam žiadúci jav v dnešnej dobe, kedy sa elektronizácia postupne stáva súčasťou už aj bežného života každého z nás.
No a čo sa týka pozerania televízora - rozprávok, nepravidelne asi 1,5 hodinky, najmä cez víkend 🙂.

marcelatje
26. jan 2017

@terydog ja mam dve deti chlap.mi robi 24-ky takze byvam s nimi sama. Dcerka mala 2,5 roka ked sa narodil syn. Problem som videla vo vecernom uspavani. Ale vedela som ze ked jej pripravim jedlo, pitie, rozpravku (v mobile) vydrzi 20 minut pozerat a ja zatial maleho uspim. Vtedy to bola pre mna velka pomoc. Ale je to taka dvojsecna zbran. Poziadavky na mobil sa zacali stupnovat, rano len co otvorila oci hned ci si ho moze vziat. Pytala si ho 300x denne a boli aj hysaky (co bezne nemava) jednoducho som to zatrhla. Bola z toho nervozna a vlastne vsetci......bez mobilu je to ovela lepsie. Je kreativnejsia, vymysli si rozne cinnosti, nalepuje, kresli, tancuje, hra divadlo....... Mam ho vsade so sebou takze keby bolo najhorsie mozem ho pouzit ale doteraz som sa nastastie vzdy vynasla. Mne to pripada ze ti rodicia akoby sa hanbili hrat so svojimi detmi pred cudzimi. Nie kazdy je na to a vtedy je asi jednoduchsie pouzit ten mobil ci tablet. Mne nevadi citat v cakarni knizku divadelnym hlasom 😂 aspon mam viac posluchacov 😂😂😂
Ale urcite su aj taki rodicia co chcu mat jednoducho pokoj ...

janickacrazy
26. jan 2017

@maxiva Teda pre toho 2ročného je to strašne veľa a strašne skoro. Ja ked som videla kamošku ako jej 5mesačný syn sedí pred telkou nainštalovaný a ona sa ešte chváli, že koľko dlho tam už vydrží pekne kukať na rozprávky, skoro som hodila kolaps. Moj má 14mes. a snažím sa, aby telku vobec nepozeral, ved sa ešte napozerá dosť, ked bude vačší. Nechápem túto modu zbaviť sa dieťaťa za každú cenu. ☹

maxiva
26. jan 2017

@janickacrazy ja tiez nechapem...moj syn este tablet v rukach nemal.rozpravky mu pustame,ale dlho ho to nebavi😆zatial ..
Inak oni to tomu malemu strkaju velmi casto.aj v lete,ked su vonku...a potom sa chvalia,ze ake kludne dieta maju😝

mimida
26. jan 2017

Treba zobrať do úvahy aj, že zakázané ovocie najviac chutí. Ja som svojmu synovi tablet obmedzovala, "pokaziť" sa nemohol, keďže ho využíva aj starší syn, tak to bolo náročné. Potom som s ním bola týždeň doma na home office, keď som absolútne nič nestíhala, a sústavne som ho prosila, "teraz nemôžem, zober si tablet" a úúúúplne som ho znechutila 🙂 Tablet zostal vyložený k dispozícii a nezoberie si ho do ruky aj 3 týždne. Potom zoberie, bez obmedzení ho používa zopár dní a zase zostáva zabudnutý... A váži si mňa, že som ochotná sa s ním hrať 🙂

pribinak
26. jan 2017

@mimida presne, zakázané ovocie chuti najviac, preto by rodicia mali ist príkladom.
Nie ze dietatu tablet zákazu a sami nad nim presedia hodiny

marcelatje
26. jan 2017

@mimida to bude skor asi vynimka mozno kym nema priatelov, dnesne deti dokazu presediet, prechatovat, presurfovat celu pubertu.

danielahamar
26. jan 2017

dnešné deti sú iné a ako vidím, čoraz viac ani mladí na nich nestačia, moji majú vyčlenený čas, niekedy aj mesiac nejdu /ak je problém so školou/ a prežijú to, ale inak doktr. bez tabletu neexistuje, to by som nedala. Raz mi bolo vytknutý tablet a pc cudzou osobou, dnes majú dieťa v tej rodine a malý má záchvat zúrivosti, ak mu nedovolia, alebo ho zoberú, nadávky normálna vec... u mojich sme mali a stále máme pravidlá a tie fungujú a bez opýtania nejdú na tablet ani pc. Takže ťažko súdiť a musíme si uvedomiť, že tieto naše deti sú ozaj iné deti

hettinka
26. jan 2017

je to problém. Nie každý rodič rieši to, že dieťa len sedí pri elektronike, sú aj takí, ktorí su radi, že majú pokoj. A potom deti, ktoré sa hry nehrajú, sú "out". My synovi používanie počítača limitujeme, tablet som mu vzala úplne. Mobil má do školy, kedže dochádza, ale nesmie si do neho sťahovať hry a pravidelne to kontrolujeme. Počítač má svoj, no vedieme ho k tomu, že sme ho kúpili kvôli vzdelávaniu, aby si mohol robiť veci do školy, nie ako hračku. U lekára a pri dlhšej ceste mu ten tablet dovolím ... ale na návštevu určite nie. Ved ked sú tam kamoši, hádam nebude sedieť pri tablete ... len stalo sa nám, že potom sedel pri mne, lebo všetky decká sa hrali na tabletoch a on nemal. Smutné...
Staršia vyrastala ešte tak, že do jej 10 rokov ešte tak nefrčali. momentálne je na vrchole puberty a presedí tam dosť veľa času. No veľa zaberú aj školské povinnosti, hry nehrá, skôr chatuje s kamoškami.

mirka414
26. jan 2017

moja dcerka 10rocna ma tiez tablet a aj svoj prvy mobil..
na tablete sa hraje hry (oblieka,maluje barbie,robi ucesy), pocuva hudbu popri tom upratuje izbu ale vidim na nej,ze to nieje najdolezitejsia vec v jej zivote a hlavne zauca aj ocka a spolu pozeraju na youtube videa o zvieratach 🙂 ked jej poviem za neupratanu izbu beriem na tyzden tablet prec z ruky tak povie okej,ale ked poviem v sobotu nejdes jazdit na koni,ked nebude upratana izba,tak to uz problem je a hned sa izba ligoce 🙂 a hlavne robi s mobilom prekrasne fotky a milujem ked som v praci ako mi pise sms a posiela obrazky 🙂

divosko
26. jan 2017

Pises mi z duse.. V noci som rozmyslala nad podobnym prispevkom ale v zmysle som normalna mama ked moj 5 rocny syn nema tablet...nehra sa na PC ...nedam mu do ruky ziadny telefon...???Zajtra ma na narodeniny 5 skusal na nasich ze tablet zakazala som!!! Tiez prideme sa hrat k jeho rovesnikom a maly place ze sa nema s kym hrat lwbo deti su na pc alebo maju v rukach telefony svojich rodicov? Aj v cakarni nas sa nema s kym bavit lwbo deti sedia pri rodicoch a cumia do telefonov!!!su to DETI maju sa hrat skolkari co maju mat na starosti ako poskladat lego zaviazat snurky atd....vrchol vswtkeho bolo ked prisla svagrina s rocnym synovcom ktory na 2 tyzdnovom pobyte u svokrovcov behal s telefonom v ruke a chxel kukat na you tube rozpravky ...to kde sme??? Dalsia vec ktora ma trapi.. Vsetci okolo chcu detom elektricke auticka stvorkolky atd ja som za to aby sa dieta HYBALO nie sa vyvazalo a potom kukaju ze 3 rocny vie sam bicyklovat 4 rocny plavat a korculovat....rodicia vymente svoje pohodlie za cas venovany detom..100 nasobne sa vam to vrati a tym detom nic neujde...ksd pojdu do skoly budu mat tej prace s technologiami az az tak im neberte detsvtvo a tu radost z neho !!! Spomente si na to vase. Vyrastli smw bez telefonov a PC zvladnu to aj oni...lebo takto sa obavam ako tie deti vyrastu a ako to bude vplyvat na ich medziludske vztahy a integraciu do spolocnosti,zamestnania atd ...krasny vecer😘

yukki
26. jan 2017

Moje majú 11 a 8 rokov..... a tablet majú už asi 3.rok, vždy tak mesiac dva do roka len -inak je odložený. To len v núdzi, keď mala kiahne, keď sa o ne musí postarať pár dní babka...... Rada by som im ho nechala, ale tiež by som sa obávala závislosti.... Telku pozerajú na môj vkus veľa = cez týždeň večerníčky, cez víkend aj viac, našťastie staršia už fičí na Viasat NATURE a Animal planet.......no tak...menšie zlo.... Mobily zatiaľ nemajú. K PC ich nepúšťam, takže je im to strašne vzácne, raz za týždeň chodia na počítače z družiny, a tento týždeň keď som im dala vybrať Lyžovať poobede alebo ten pc krúžok, vybrali si lyže (skoro som odpadla, ale teší ma to nesmierne). Tak....dúfam, že sa ešte chvíľu tej závislosti vyhneme, ale uvedomujem si, že už možno nie dlho......

marcelatje
26. jan 2017

Este takto by som povedala..tie technologie su velmi dobrym sluzobnikom ale zlym panom. nemali by sme tie deti uplne od toho izolovat. Je sice pravda ze ja som v detsve a ani v puberte nemala pc ani mobil ale nutno dodat ze ked som s nimi prisla do styku pozerala som ako tela na nove vrata. Aku taku gramotnost by tie deti mali mat lebo sledujem ze poziadavky na deti v skole su v tomto smere na uplneho zaciatocnika dost vysoke. Treba urcit tu spravnu mieru kedy nam technologie sluzia, ked uz my sluzime im je zle....

sense
26. jan 2017

Nasa ma 3,5 dnes pizrela na tablete 2x spievankovo plus si pizrela fotky g mojom mobile, aj to len preto ze mame za sebou 1100 km cestu autom, na tablete ani mobile sa nehra. Co sa telky tyka v dni kedide do skolky rano nepozera a ked mam volno z prace tak rano pozera cca polhodku max hodku a ano z mojej pohodlnosti ked si chcem trochu este pospat aspin do pil siedmej, cez den telju nepozera a vecer ak ma vsetko uoratane a je nachystana na spanie a stiha to do 19.00 tak moze chvilu pizerat, zvycajne jej vyjde tak 10-20 min a to tiez nie je pravidlo lebi okolo polsiedmej volavaju babky na skype...

denka81
26. jan 2017

Moja dcéra bude mať 7 a nikdy nedržala v ruke tablet a ani nesedela za PC.... Keď je doma hrá sa v izbe a fantázia jej vďaka tomu funguje perfektne a ak sa nudí, hráme spoločenské hry a v aute meno, miesto, zviera, vec

rienok
26. jan 2017

Ja mam doma 4-rocnu dcerku. Tablet mame ale skoro vobec nepouzivame ani dospeli takze ani ju to nejak extra nelaka. Obcas ked je unavena tak si pyta Smejka a Tanculienku pustit, to jej ale pustim v TV. Na pocitac sa derie vtedy ked tam nieco robim, co je volanie po pozornosti a s mobilom to iste ale tam chce fotit a hlavne pozerat fotky. Ja som jej nikdy neukazala ziadne hry na pocitaci/tablete/telefone a vibec ju nezaujimaju rozpravky-ak tak tie citane. Vdaka bohu za to. Telefon je tiez volne. Na druhu stranu je pravda, ze ked bola mensia a nechodila do skolky chodili.sme 2x denne von alebo do materskeho centra, plavat, tancovat a doma sme sa vela hrali spolu, nemala kedy sa nudit a zabijat cas tymto sposobom. U lekara sa vacsinou rozpravame alebo si kresli...myslim ze je to aj velmi individualne, nie kazde dieta to zaujme do tej miery ze sa stane zavislym.

hettinka
26. jan 2017

ak rodič dieťaťu kúpi tablet a počítač, nemusí byť hned závislé
stačí stanoviť pravidlá a dôsledne ich dodržiavať. Jedna vec je čas strávený tam a druhá sú aktivity, ktoré tam robí. Určite nie je vhodné učiť dieťa surfovať hned ak "nemá čo robiť". Malé dieťa sa potrebuje aj nudiť, aby samo vyvíjalo aktivitu a naučilo sa hrať, hľadať si zábavnú činnosť. Ak mu rodič hned strčí do rúk tablet, nech sa potom nečuduje, že je otravné, nevie nikde počkať a nevie sa zamestnať.
Ak mu dovolí rodič pozerať pubertálnych priblblých youtuberov a streamy, hrať agresívne hry, nemôže sa čudoavať rôznym "slovíčkam" a agresívnemu správaniu.

Na druhej strane, nie je správne dieťa od technológií úplne izolovať. Od istého veku by mali mať k tomu prístup, povedzme od nástupu do školy. dovtedy stačí aj to, čo majú v škôlke a občasný kontakt (napr. pri chorobe, dlhej ceste).
Ako spomenula @marcelatje , v škole to budú potrebovať. Ja mam štvrtáka a oni už bežne robia prezentácie v PowerPointe, vyhľadáva s rôzne informácie do referátikov, komunikuje sám o DÚ so spolužiakmi, spolupracujú na projektoch v dvojiciach, dohadujú sa do skupín a podobne. Dcéra je na strednej, tam už to bez PC nejde vôbec, polka DÚ je s pomocou internetových zdrojov ,,, ale okrem toho obaja športujú, v lete plávame, futbal, bicykle a v zime chodíme na korčulko, lyže, tiež na plaváreň. Obaja prečítajú mesačne minimálne 2 knihy (mladší klasika na papieri, staršia ma už asi rok e-reader). Ked už sa mi zdá, že závisláčia, alebo by začali flákať kvôli tomu školu, PC normálne musia odložiť do obývačky a sú bez...

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marcelatje
26. jan 2017

@nikolka1986 ja neuznavam taktiku ze sa pokazil. Ci ked dieta pyta sladkost poviem ze nemame ked mame. Deti su len male nie hlupe a mali by sa naucit respektovat ze aj ked tablet nie je pokazeny nemozu na nom travit vsetok svoj volny cas.
Suhlasim s tym ze rodic ma mat kontrolu, byt dosledny a dany stav najma u malych deti je jeho vizitkou. Uz som sa stretla s postojom kedy dieta hralo a rodic sa alibisticky vyhovaral ze on to nedovolil 🙄 ja som to vnimala tak ze ani tomu nezabranil takze cele zle