Zanechaná rodinou

4. jan 2024

Od mala som mala problém s tým, že v rodine, v ktorej som vyrastala som sa nikdy necítila byť prijatá a milovaná. Pochádzam zo 4. detí a ja som najstaršia. Vždy bol na mňa kladený obrovský dôraz, aby som bola zodpovedná a deti mojich rodičov som mala neustále na starosti ja ako najstaršia, keď si oni potrebovali výjsť von. Obaja sú emocionálne nevyzrelí. Môj otec prežil ťažké detstvo a k tomu je anonymný alkoholik - myslí si, že má hranicu s alkoholom, ale nie, nemá ju. Urobil kopec hlúpostí a moja mama mu nikdy nedokázala odpustiť a ísť ďalej. Sú rozvedení a žijú spolu pod jednou strechou - neriešim ich, je to ich život. Čo ma ale frustuje je to, že nejaký čas k nám chodila pomáhať aspoň moja o 12 rokov mladšia sestra a prišla aj s mamou lebo mama schopná nie je prísť sama. Sestra je ale maximálne naivná a navyše sa zamilovala do jedného málomyseľného chlapca, ktorý ju namotáva nesprávnym smerom a začal ju huckať proti mne. Došlo to do štádia, že moja o 12 rokov mladšia sestra si vyžaduje, aby som mala voči nej úctu...prakticky som ju vychovala a teraz jej udrelo čosi do hlavy a rozmýšľa týmto smerom. S otcom sa nebavím vyše roka čo mi po tom ako moje dieťa ležalo v nemocnici povedal do telefónu, že si ho mám vymazať zo svojho rodného listu no a mama nemá žiadny záujem. Jeden brat žiaľ už nie je medzi nami a ďalší je totálne podobný štýlu rodičov - všetci žijú spolu v jednom dome. Ide však o to, že ma celkovo táto záležitosť mrzí. Moja mama mala 4 deti a hovorí, že ona to zvládla sama so 4.rmi, ja to musím zvládnuť s 3-ma. Absolútny nezáujem. Sama od seba nezavolá, nenapíše, neopýta sa ako sa majú jej vnúčatá a ja tomuto nedokážem pochopiť. Od mojich 18. rokov vŕtali do mňa, že chcú vnúčatá a teraz, keď budú mať jediné 3 vnúčatá, tak sa totálne stiahli a ešte sa hrajú na urazených. Ja som sa na túto celú situáciu dosť nahnevala a myslím si, že právom. Odrezala som sa od nich, lenže vidím, že im tento stav vyhovuje. Prisťahovali sme sa pred pár rokmi naspäť na slovensko, aby mohli byť s vnúčatami a nakoniec majú problém s diaľkou a radšej neprídu. Celý čas tá istá pesnička - nemajú peniaze. Ako ale zanechať týchto ľudí a ísť ďalej? Existujú vôbec nejaké náhradné rodiny alebo ľudia, ktorí by možno mali záujem ako nejakí adoptívni rodičia? Som síce dospelá, ale tiež mám dosť po tomto hektickom období. Sviatky sú pre nás katastrofou. Sme s deťmi 24/7 - vkuse a vidím, že po 2 týždňoch naozaj nemám ani len myšlienky svoje, odchádza mi mozog, som tehotná s 3. dieťaťom a nevládzem sa poriadne ani hýbať a o to je to teraz náročnejšie, takže pozerám dopredu a vidím zúfalstvo. Rodičovstvo predsa nie je o tom byť stále s deťmi a opatrovateľku v blízkom okolí neviem nájsť a hlavne mám s jedným problém a to s dôverou, že na všetko je potrebná dôvera a tiež získať si ju. Ako by ste sa chovali a zachovali vy? Ďakujem, ak ste si to prečítali až sem.

viestta
4. jan 2024

Prestan sa spoliehat na pomoc rodiny, pretoze jedina pomoc, ktora je ista je vzdy na konci tvojej ruky. Takze musite to zvladnut s otcom vasich deti. Je to vasa zodpovednost postarat sa o vase deti. Ty a ich otec rovnakym dielom. Ak nevladzes, treba presunut zodpovednost aj na otca.

autor
4. jan 2024

@viestta takto to robíme celý čas, ale tiež sme niekedy unavení obaja v rovnakom čase. Moja rodina mi nikdy nepomáhala, takže prestať sa spoliehať na nejakú imaginárnu pomoc je nereálne, skôr ma trápi to, že nemajú záujem o vnúčatá

viestta
4. jan 2024

Naozaj mas zaujem na tom aby sa deti stretavali s opitym starym otcom?

nikpa
4. jan 2024

Spravím si toľko deti o koľko sa vladzem postarať. Nikdy som sa nespoliehala na to, že mi deti bude niekto strážiť alebo mi s nimi pomáhať. A ty si to tiež nemala čakať, dupľom keď vieš akú rodinu máš.
Chápem, ze by padlo vhod keby sa viac zaujímali ale nie je to ich povinnosť.

0silvia0
4. jan 2024

Ani muzova rodina nema zaujem o vnucata?

pribinak
4. jan 2024

Prečo vôbec chceš aby sa napr tvoj otec stýkal s tvojimi deťmi?
Fakt nerozumiem …..máš si ho vymazať z rodného listu a ty chces aby sa takýto človek stýkal s tvojimi deťmi?
Kde je logika či zdravý rozum?

bluka2
4. jan 2024

Zarazilo ma, že najprv píšeš, že ti v podstate od rodičov chýbala ista forma rešpektu a potom, že sa čudujes, že mladšia sestra chce od teba rešpekt. Zanechalo to na mne dojem, že aj ty si prebrala iste vzorce od rodičov.
Dalej presťahovať sa zo zahraničia kvôli takýmto rodičom, ako ich opisujes, t.j. Alkoholik a žena neschopná vlastnej domácnosti po rozvode…. Sa čudujem, že ti to vôbec napadlo, to by som nejaky ideálny scenár neočakávala už z ich popisu, ale že vôbec. Alebo to bola skôr ta predstava zadarmo babysittingu, čo ta vtedy motivovalo? Lebo nejaký pozitívny príklad pre deti do života od nich asi ťažko očakávať. Prepáč za toľko negativizmu, rada by som ti napísala niečo lepšie. Podľa mňa si na to 24/7 s deťmi budeš musieť zvyknúť, ak nie su rodičia z 2. strany, iná rodina a nechceš niekoho platiť…

rorino
5. jan 2024

@bluka2 len som sa tak zamyslela,že keď žili v zahraničí,tam jej kto pomáhal s deťmi?celý jej príspevok je divny

autor
5. jan 2024

@rorino nie, nikto nikdy mi s deťmi nepomáhal a nemám potrebu "pomoci", skôr mi ide o city voči vnúčatám, to bolo celé, ale prosím, radšej si tento príspevok ani nevšímajte. Nakladať sa dá stále, skôr som to potrebovala zo seba dostať a nie, aby ste ma tu skladali ako nejakú neschopnú osobu

rorino
5. jan 2024

Nemám potrebu ťa skladať,na to máš vlastnú rodinu,nikdy nemali o teba záujem,prečo by mali mať záujem o vlastné deti.Adoptuj si starých rodičov,ti im dajú viac lásky ako pokrvni.Vela šťastia.

mk1111111111
5. jan 2024

Prepac, ale, preco ste sa rozhodli pre tretie dieta? Nezvladala si starost o 2. Cakala si, ze Ti sestra bude pomahat do nekonecna? Lebo z textu sa zda, ze Ti chyba pomoc, to o citoch si doplnila nasledne, ked sa Ti nezdali odpovede

0silvia0
5. jan 2024

Este raz sa spytam, muzovi rodicia taktiez nemaju zaujem o vnucata?

autor
5. jan 2024

@0silvia0 mužovi rodičia sú starí a žijú v zahraničí, okrem iného je svokra chorá, ale deti milujú, lenže deti majú radšej moju mamu a o to viac ma to bolí, že je to takto

0silvia0
5. jan 2024

Vies ono zaujem sa nasilu vynutit neda. Musite sa o to viac zomknut ako rodina a vzajomne si s muzom pomahat, stat za sebou. A mamu nemozes ist s detmi navstivit ty, ked ona nema zaujem?

autor
5. jan 2024

@0silvia0 áno, úplne s tymto nazorom súhlasím a je to tak. Rodičia žijú v inom meste, je to tak 5 hodín cesty a nemám u nich izbu a hotely sú tam po pravde predražené a nechcem tam chodiť kvôli môjmu otcovi, lebo to mi nerobí dobre. Nehľadám výhovorky, hovorím ako to je

ivangeline
5. jan 2024

Podla mna vela hundres. (Aj ja som niekedy taka.) Nastav si to najlepsie ako vies. Aby ste vy ako rodina (ty a muz). A najma ty ako matka bola spokojna. Ak sa chvíľu neda,prejde to,je to obdobie a zas bude ok. Nespoliehaj sa na nikoho pomoc. Ked pride,je to krasne ale ked nie,nic sa nema s tebou diat..

portret7
5. jan 2024

Zivot nestojí na vzťahu deti a starých rodicov, ale v prvom rade na vzťahu rodicov. Podľa mna by si mala vyhľadať psychológa, aby ste prebrali tvoje traumy a aby ti pomohol sa odstrihnúť od toxickej rodiny, ktorá tvojim deťom aj tak nemá čo ponúknuť.

viestta
5. jan 2024

Autorka, neviem ci to je naivita, ci nejake podvedome zufalstvo ale ty chces aby tvoje deti mali pekny vztah s ludmi, s ktorymi ty si ty pekny vztah nikdy nemala. Myslis si, ze sa stane nejaky zazrak?

mabenn
5. jan 2024

s rodinou som odrezana 4,5 roka a som rada, stoji to za ten pokoj a slobodu

sidicek
5. jan 2024

@viestta podľa mňa sa takéto deti, ktore nespracovali svoje zle detstvo, stále snažia o ziskanie lásky a pozornosti ,aj keď už dávno nie sú detmi a majú uz svoje vlastné rodiny

ema22270
6. jan 2024

Mame to podobne, mame 2 deti a nie nechyba mi to, aby sa o deti zaujimali - jasne, chcela by som mat normalnu rodinu, ale nemame ani z jednej strany, takze 🤷‍♀️ ked sa nieco neda zmenit, tak sa neda... a spoliehajte sa len sami na seba, ako doteraz. Neviem ale, ci by som isla do 3 dietata, ak teda je to na vas vela.

autor
6. jan 2024

@sidicek neviem či sme si rozumeli. Ja nemám nejakú potrebu o získanie lásky či pozornosti, ja sa snažím o totálne odtrhnutie od nich a to je rozdiel. Potrebovala som to skôr zo seba dostať. Vzťah s nimi som už rozoberala xkrát aj so psychológmi, takže toto spracované mám, čo mi však neustále ubližuje je to, že som mala dobrý vzťah so sestrou, ale keďže ona žije v tom toxickom prostredí a vplýva to na ňu a rovnako mi dávajú cez ňu pocítiť, že nič pre nich neznamenám a hádajú sa, po kom som získala viac zlých vlastností, tak som tým trpela veľa a často, preto som sa rozhodla pre rázny rez a tiež to nie je jednoduché

autor
6. jan 2024

@mabenn smiem sa opýtať ako si to zvládla? Rez si urobila rázny? Nemáte spolu nijakú komunikáciu?

autor
6. jan 2024

@ema22270 niektoré veci sa naplánovať nedajú 🙂 čo chvíľa sa mi narodí tretie dieťa, takže možno práve pre toto moje tehotenské hormóny so mnou lomcujú

mabenn
6. jan 2024

samozrejme roky sa ich pristup ku mne zhorsoval bezdovodne a dokazala som tolerovat vela, lebo ma tak vychovali... rez som urobila razny, po tom, co som si uvedomila, ze branit uz musim svoju novu rodinu... ziadna komunikacia, vyhoda je aj 60km vzdialenost

mabenn
6. jan 2024

ako som to zvladla? emocie tam boli, spracovat a prijat to mi trvalo cca rok

autor
6. jan 2024

@mabenn úplne chápem, ja to mám teraz cca 2 mesiace, takže je to ešte čerstvé, ale určite lepšie. My máme medzi sebou podstatne väčšiu vzdialenosť, takže je v tom výhoda. Ako to spracovali deti? Nebol to pre nich problém?

mabenn
6. jan 2024

moje dieta od narodenia moju mamu odmietalo, asi z nej citilo to, co som ja potlacovala 30rokov...vazba tam nebola vytvorena, takze casom mu normalne vysvetlim, co a preco nepozna rodinu z mojej strany, teraz ma 5,5 a babku ma z muzovej strany

sidicek
6. jan 2024

Aha ,ja som to chápala, že vám ide o vzťah s mamou resp.vnucata - babka.Sestru nechajte na chvíľu, nech zisti aký je ten novy frajer a kto jej v živote pomáhal .Možno sa časom vzťahy urovnaju, ženy vedia byť pod vplyvom nesprávneho chlapa ako vymenené, ak vie ako ich manipulovať.