Vzťahy s manželovou rodinou

nerd25
9. jún 2016

Ahojte,
chcela by som sa spýtať na vaše skúsenosti so vzťahmi v rámci rodiny, do ktorej ste sa vydali.
S manželom sme spolu chodili 2 roky, asi pred pol rokom sme sa vzali. Ja mám 30, on 32. V našom vzťahu všetko perfektne funguje - akurát teda, ja nechodím príliš rada na ich rodinné oslavy atď... Jeho rodičia majú problémy v manželstve. Ale navonok to vôbec nedávajú najavo. Viem to len preto, lebo svokra sa nám viac-krát doslova votrela na výlet, ktorý sme si plánovali s manželom. Telefonovali sme spolu, ona sa spýtala aké máme plány na nedeľu a keď som jej ich povedala, tak odvetila, že by sa rada pridala, a či môže. Jasné, že som jej nepovedala nie. Vravela som manželovi, že je to čudné a že nemáme so svokrou taký priateľský vzťah (skôr formálny) aby si myslela, že takýto výlet v trojici je super nápad. On mi povedal, že môj svokor odišiel na víkend z domu k svojej mame a že moja svokra asi nechcela byť doma sama. Keď som sa ho pýtala na detaily, tak mi povedal, že sa mu o tom ťažko rozpráva. Keď som niečo vybavovala z jeho mailu, všimla som si poslednú správu, ktorú si písal s bratom a v tej stálo, že má môj muž odkázať mame, aby si zmenila prístupové heslá. Nechcela som sa mu hrabať v správach, takže ďalej som nečítala, ani mu nechcem vravieť že som to videla, aby si nemyslel že sa mu hrabem v pc, ale nie je to čudné? To už nevyzerá ako bežné chvíľkové nezhody v manželstve. Tiež sme tam boli nedávno na návšteve a na stene, ktorá je zelená, mali také biele fľaky, akoby farbou nanovo natreté, keď sa ich babka pýtala, že z čoho to je, tak to nejak len zakecali, že musia vymaľovať. Bojím sa aj toho, že ak by svokor od svokry odišiel, začala by vyžadovať prehnanú pozornosť od svojich dvoch synov. Už viac-krát sa stalo, že sa zachovala sebecky a vyžadovala nejakú úplnú blbosť, prišlo mi to ako vynucovanie si pozornosti (napr. poprosila manžela aby s ňou išiel do Trnavy, asi hodina cesty od nás - pretože si potrebuje kúpiť bundu v zľave, i keď on mal vtedy vytknutú nohu, takže sa mu ťažšie šoférovalo. Ona sa bála, že tú bundu vypredajú, tak išiel s ňou len kvôli tomu. Tiež manželova babka, mama svokry, je neskutočne povýšenecká, autoritatívna, na rodinných oslavách sa miestami správa nevhodne, až urážlivo a nikomu z jeho rodiny to nevadí. Všetci sa jej boja, nikto jej nepovie ani pol slova na jej chovanie. Keď som ju ja stretla prvý-krát tak sa o mňa vôbec nezaujímala, nepovedala mi ani pol slova a keď sme začali jesť a ja som odmietla ponúkanú slaninu, s tým že to nejedávam, tak mi ju nasilu naložila na tanier, že môžem hovoriť že mi nechutí, ale pravda to neni! Nikto nepovedal ani pol slova. Potom ma zase ignorovala a nadávala na všetko ostatné. Keď to začalo byť trápne a s vtedy ešte priateľom sme sa odobrali asi po dvoch hodinách sedenia do inej izby, asi o 15 minút nás jeho mama volala späť, lebo že babička sa chce s nami ešte rozprávať. Samozrejme že keď sme sa vrátili, vôbec sa s nami nerozprávala, stále pokračovala v tých otrasných rečiach. Svokra bola napríklad aj zvyknutá, že jej synovia vždy chodili na rodinné návštevy pri každej možnej príležitosti. Keď mala babka narodeniny, hneď v ten deň tam museli prísť. Na Vianoce, potom o týždeň na Nový rok, na hody, meniny - každý jeden člen rodiny keď mal meniny tak muselo byť posedenie, hneď v ten najbližší víkend. Mne to prišlo strašne obťažujúce, pretože to by potom stále bolo niečo. U nás v rodine sa skôr dohodneme tak raz za dva mesiace, keď sme sa už dlhšie nevideli na nejakej oslave, rovno spojíme aj niekoľko narodením a menín dokopy, dátumovo tak, aby to všetkým vyhovovalo, nie že presne tento víkend. S manželom sme to tak tiež začali robiť, proste sme vysvetlili svokre že keď sme boli u babičky na Vianoce, tak nepokladám za potrebné tam ísť o týždeň zase, pretože je Nový rok. Veď sme sa videli pred týždňom. Jej sa to strašne nepáči, lebo veď sa patrí tam ísť a blablabla... Ale teda našťastie aj manžel to vidí tak, ako ja. Bojím sa ale tiež toho, aby to celé nevyhodnocovali tak, že to pod mojím vplyvom sa začal chovať takto "zle", aby to nepokazilo vzťahy. Vidím v jej správaní také náznaky toho a som zvedavá, či to stále budú len takéto občasné epizódy, ale či sa to bude zhoršovať... Máte nejaké takéto skúsenosti?

janinah
9. jún 2016

ešte koľko tém založíš?

fuska
9. jún 2016

@janinah ?? Ja vidim iba jednu.

marcelatje
9. jún 2016

@nerd25 podla mna to ze vyzaduje pozornost svojich deti je normalne. Moj je jedinacik tak si to vies predstavit......no ja si neviem predstavit ze jedneho dna moj syn obmedzi na

marcelatje
9. jún 2016

Kontakt na 1x za dva mesiace len preto ze sa to jeho zene nebude pacit......neries hluposti..... Toto nie su skutocne problemy

anjelic
9. jún 2016

Booože... to teda riešiš veci!!!
Keď si si manžela brala, mohla si predpokladať, že tá jeho rodina nebude navlas rovnaká ako tá Tvoja... a je len na vás dvoch, aké pravidlá si určíte ako rodina a môže Ti byť šumafuk, či sa to bude ostaným páčiť alebo nie... hlavne ak vy dvaja budete v pohode. Ako chceš vyhovieť všetkým, keď očividne každý máte úplne iný názor, postoj napr. k oslavám? Samozrejme, že niekto bude nespokojný, či Ty alebo manželova rodina.
A čo sa týka manželstva svokry, pokiaľ sa Ti ona nezdôveruje, nepchaj nos tam, kam nemáš!... nerobí to dobrotu. Tvoje odhady môžu byť správne, ale aj úplne odveci. A čo sa Tebe zdá čudné, to u nich po rokmi môže byť normálne. Svokra žije svoj život, ty si ži ten svoj a "bojím sa aj toho, že ak by svokor od svokry odišiel, začala by vyžadovať prehnanú pozornosť od svojich dvoch synov",to už dopredu robíš paniku? A čo je to "prehnaná" pozornosť? Z Tvojho pohľadu banálna kúpa bundy v zľave, z jej pohľadu dôležité kúpiť si bundu za lepší peniaz na nasledujúcu zimu.... je to len vec názoru.
Mala by si najskôr začať od seba... žiť v manželstve, naučiť sa vychádzať s jeho rodinou formou kompromisov a až potom riešiť, čo bude ak...
Na začiatku môjho manželstva som tiež škrípala zubami nad svokrou, nad niektorými manželovými príbuznými... utriaslo sa časom, v niečom som ustúpila ja, v niečom som si postavila hlavu.

veronika33
9. jún 2016

@nerd25 to je super, že je manžel na tvojej strane a nenúti ťa pristúpiť na svokrine požiadavky, drž si ich radšej od tela, aj babičku, čo si o tebe myslia neovplyvníš, preto kašli na to

jana_eyre
9. jún 2016

byt svokrou bude asi naozaj narocna uloha 😎

ospravedlnujem sa za otvorenost, ale riesis uplne pseudoproblemy, resp. bezne malinke nedorozumenia, ktore su v kazdej rodine.. ja som nimi preplnena po kazdej navsteve, mozno by sa uzivili aj dve temy o nespravodlivosti niektorych veci, ci reci, ktore vyplynuli v rozhovoroch ci uz v mojej alebo muzovej rodine.. ale su to bezne veci..

ale chcela som len jedno poznamenat - pises, ze svokra ma s tebou taky formalny vztah a isla s vami na vylet.. nenapadlo ta, ze mozno chce formalny vztah posunut na kamaratsku uroven a snazi sa? ved sa ta slusne opytala, myslim, ze obcas treba stravit aj nejaky ten vylet so svokrou, ci mamou, navyse ak jej manzel riesi nieco ine.. ved je to uz aj tvoja rodina.. ved aj ona je len zena, taka ako ty..

mimi1237
9. jún 2016

....Tak,prepác,ja som to ani nedocitala.A ani komentare som necitala..Pre mna pridlhe a riesis malichernosti.A dotoho riesis aj veci co sa ta ani poriadne netykaju.

0silvia0
9. jún 2016

@nerd25 jááj, dievča, jedným uchom dovnútra, druhým von a o 5 minút ani nebudeš vedieť čo mamička a babička tliachala... Často tieto typy svokier rady rýpu do neviest, jednoducho ukazujú svoju dôležitosť. Odporúčam nebojovať, nehnevať sa za to, len občas pretrpieť vrámci možností a ako som povedala, jedným uchom dovnútra, druhým von 😉

fuska
9. jún 2016

@anjelic Aha, nevsimla som si, nenaslo mi tu temu od nej. Dik.

anjelic
9. jún 2016

@fuska 🙂 tiež som si ju všimla až neskôr... 😅