Vzťah - dospelý syn, dcéra a otec

evaevaevica
23. máj 2018

Zdravim vsetky maminy aj nemaminy ,
zaujíma ma ako vychadzaju vase dospelé skoro dospelé s deti s otcom -
lebo u nas je to niekedy ako v talianskej telenovele.
trosku vas dám do obrazu ...- najstarsí uz pracuje - na vikedy chodi domov,
no nasiel si uz aj druhu pracu ,aby sa vyhol kontaktu s otcom .
no cim sa viac snazí mu byt z dosahu , tym viac tatko trva na tom,
ze mu ma byt napomocny doma... bezne prace, nic mimoriadne...
to iste aj s dcerou aj mladsími synmi...ti este studuju - su na internatoch dcera Vs, synovia Sš...
podla svojich mozností vedia urobit doma vsetko ci v dome ci v zahrade... no podla otca je to malo...
Ja som rada, ze su samostatní, vedia si poradit, vedia si zarobit a od nas pytaju minimum, tak nechapem, co mu tak na nich vadí...
Bavili sme s mmo tom viac krat, ved su uz pomaly dospelí, nech ich necha - nechapem preco tak "po nich ide".
beriem kazdy nazor podte na to 🙂

vroni
23. máj 2018

@evaevaevica, vychadzaju v pohode. Syn (muzov) uz byva sam, ale v pohode dobehne, ak je nieco treba pomoct (ale ani omylom to nie je kazdy vikend. Ani kazdy druhy. Mozno raz za mesiac-dva). A cez dovolenky prebera macaci babysitting a hadze okom na dom (v zivote by ho nenapadlo utriet prach, ale pokosi travnik, poleje, nakupi plnu chladnicku, ked sa vratime, postara sa o postu a tak). Dcera (tiez muzova)este byva s nami, ona sa skor postara o mladsich surodencov (pre nu nevlastnych), navari, nakupi, na upratovanie moc nie je (to u nas nikto). Ale snazime sa ich nezneuzivat a oni sa na oplatku snazia pomoct. S otcom si pokecaju, obcas si vymenia aj ostrejsie nazory, ale nejake vaznejsie nezhody nemavaju... U nas je jednoducho nuda 😀

lula313
23. máj 2018

Ja ti viem dat pohlad z uhla ja ako dcéra. U nás ocinovi bolo jedno, nič po nás nevyzadoval, ale mama Ano, takze to je podľa mna len o povahe.teraz už spolu nebývame, Na obed k ním s mužom chodíme zadarmo každú nedelu, ale neupratujem tam. Keď idu na dovolenku, idem im na dom poliaťkvetiny, vozila som ich z opiasov(napr. Ocino mal každý tyzden v pondelok pivo po športe, takze s mužom sme ho každý tyzden vozili 20 km domov a druhý siel jeho autom) zadarmo.. keď som v obchode a vidim niečo, čo by sa im mohlo hodit (samozrejme nie veľké veci ako gauč😂), tak im to zadarmo kupim, takze u nás sa nekalkuluje, že ty si na mna minul toľko, tak aj ja na teba miniem toľko.. so sestrou majú zase iný vzťah.. ani tam moc nechodi a ani ju nežiadajú o láskavosti..

evaevaevica
autor
23. máj 2018

@vroni , dík za nazor. u vas paráda,
niekedy by som taku nudu brala aj...
ja zastávam nazor" zi a nechaj zit" - no len neda si ten moj povedat.
a moj osobny nazor - nejako sa nestaral ked boli malí, väcsinou malo prednost vsetko ostatné, len decka nie... mama bola "mama pre vsetko" ...
zrazu su velkí, skoro samostatní a tatko sa uz zbadal - no neskoro...
a konflikty byvaju pre niekedy ozaj somariny.

thoughtfulweirdo
23. máj 2018

Ja sa vyjadrím z môjho uhla pohľadu ako mladá, čo v podstate len nedávno odišla z domu. U nás to bolo tak, že pokiaľ som bola na internáte, ale cez víkendy som chodila domov a tam bývala a stravovala sa, musela som sa cez ten víkend aj plne zapájať do chodu domácnosti, spravila som takmer toľko, ako aj keď som tam bývala celý týždeň, len som to stihla v jeden deň. Podľa mňa, pokiaľ tých mladších cez víkend živíte, mali by aj doma pomáhať.

evaevaevica
autor
23. máj 2018

@thoughtfulweirdo- pisem -pomahat pomahaju, to je bez debaty - no len je to malo - muzovi sa to máli..., mali by viac. no ked sa ho pytam v com - nevie mi povedat ... alebo tresne nieco co ho momentalne napadne.
co sa tyka penazi - vedia si zarobit - chalani aj dcera .
a ani to nebolo dobre, lebo mali byt doma...

missdiva
23. máj 2018

@evaevaevica a co take musia robit? Ja by som im dala cez vikend urcite pokoj. Vyzadovala by som len aby si upratovali po sebe (taky bezny zaklad) napr. ked dojes daj si po sebe tanier do umyvacky.

pribinak
23. máj 2018

Ja ked som raz do mesiaca prisla domov, očakávala som mama hotel a cestné priznávam, ze som nerobila vobec nic.
Jasne, ked bola zabíjačka, oberačka, vykopávanie zemiakov tak som makala, ale inak nic
Ale zas ja som najmladšia zo 6tich ;))

evaevaevica
autor
23. máj 2018

byvame na dedine, chovame nejaké zvieratá, zemiaky na roli ,velky dvor - plus kurime drevom , aj to musi ktosi nachystat ...atd
standard @missdiva - bezné bohumile cinnosti na dedine + plus stihaju svoje sportové aktivity.
no malo , vsetko malo - podla mm.
ale tu bude asi problém iny. . .
ale to bude treba riesit niekde inde. si myslim.

kubkovamama
23. máj 2018

@evaevaevica možno je za tým niečo podobné,ako téma svokra.Ako keď ona bojuje o syna s nevestou,vyžaduje to a ono,často nezmysli,prehnane požiadavky,vysoké nároky..strach z opustenia,samoty a je uuuplne jedno,či majú partnera atď.Tak sa mi vidí,že možno aj tvoj muž...zrazu zbadal,že deti sú fuč,že sú z nich zrazu samostatne osoby,s čím možno ani nerátal,resp.nebol na to pripravený.Co ak sa chalan ožení,bude mať deti?Ja som z rozvedenej rodiny,sama som rozvedená...a vidím presne toto,dospelé dieťa a rodič silou-mocou ho chce neustále zavracat domov..nestihas,malo pomahas,vety typu starali sme sa o teba o dueta,teraz to musus oplatit,ide to az k citovemu vydieraniu a nejhorsie,ze u nas napr.chalan si zalozil rodinu,mimino a matka(u vás otec asi by tak reagoval) je úplne hotová,nevesta je samozrejme tá zla zlodejka synov,neschopná sa o synacika postarať a synáčik je nevdacne decko..a tak chalan každý deň behá hore-dole ako debil,pokosiť,upratať,drevo chystať,polievať atď,atď,do roboty,do nočnej,nevesta zas hotová,že sama je na deti a aj ona pečená varená u svokrovciv..a aj tak robia malo,pomáhajú malo....nadlho výlev,ale u vás to k tomu tuším smeruje.Nenapadne a isto bude muž pozadovacnejsi čím osamelejsi a slabší na roboty sa bude cítiť.Tym viac bude deti zvolávať domov,tým viac ich bude chcieť pripútať k domovu.Insk to robia skôr mamy..oidipov komplex..ale to uz o inom. S mužom si treba narovinu sadnut-aby boli pri tom deti a vyjadrili sa tiez.

thoughtfulweirdo
23. máj 2018

@evaevaevica Tak pokiaľ také bežné veci pomáhajú, treba sa skôr pozrieť na muža. On robí doma čo? Lebo väčšinou druhým vyčítame to, čo sami nerobíme 🙂

evaevaevica
autor
23. máj 2018

@kubkovamama - toto si myslim aj ja.
oni sa mu snazia vychadzat v ustrety, zbytočne neprovokuju .
nechcem mm nijako obvinovat - ani sa deciek zastavat - ale ked su decka sami , urobia v pohode vsetko . ked sa nieco robi s otcom je to zvada na zvade, malokedy je nieco ok.
tak aj preto radsej urobia kopu roboty radšej sami.

veronicka88
23. máj 2018

Toto iste robili svokrovcov môjmu mužovi...posledný zo 4 deti,jediný syn...prerástlo do veľkej manželskej našej krízy...už toho bolo ozaj veľa...mohla by som roman napísať...nemali sme právo ísť na výlet,lebo bol kosiť,nemali sme právo ísť na kúpalisko lebo bolo treba zbierať a pliet...a keď nič vymysleli na dvore grilovačku a obrovské výčitky keď sme mali program...dnes vie konečne povedať nie ale trvalo to 30! rokov a 4 roky manželstva...dnes keď ide pomôcť ide lebo CHCE lebo otec nevládze ani mama...nie preto že MUSI....a tak kopec krát ideme s ním...a pomôžeme...

xxxkatka
23. máj 2018

@evaevaevica toto nie je o detoch, to je o muzovi. Svoju frustraciu si vybija na detoch. Mozno je to preto, ze sa im malo venoval, mozno preto, ze vyrastli a su viac menej samostatni, nepotrebuju ho... a on chce, aby ho potrebovali, aby bol pre nich dolezity...co ma pocit, ze nie je, preto vymysla kadejake prace. Je aj mozne, ze to moze brat aj ako rozpad rodiny. No hold, nie len zeny asi prezivaju syndrom prazdneho hniezda...😉

evaevaevica
autor
23. máj 2018

baby mna tesí ze su samostatní ,doma sa ta robota da stíhat , je to tak akurat no mm nema problem rovnako ist makat ku kamosovi, susedovi bratovi - a tak mi pripadá , ze to mu vadí najviac - ze decka si dom máknu a maju aj svoje hobby - by mali ist s nim, mali by ho posluchat - mali by drzat hubu plnit rozkazy otca. a to nerobia...ked sme sa bavili o tom, ze raz sa poberu z domu ,@ veronicka88 budu mat svoje rodiny iba povedal , ze teraz su tu tak budu posluchat ...
a smola je , ze v niektorych veciach mu jednoducho protirecia a neposluchaju 🙂 smejem sa, ze neposluchaju - ako keby mohol dospelakovi dat na zadok...

evaevaevica
autor
23. máj 2018

no nic platilo aj platí
Zi a nechaj zit!

kubkovamama
23. máj 2018

@evaevaevica deti s ním mali ohľadom toho nejaký rozhovor? Normal rozhovor,nie hádku.

laska201
23. máj 2018

My mame napr.v plane ked deti takto vyrastu a my uz nebudeme trebars vladat tak predat velky dom a kupit malinky ako maju nasi susedia ale uz taky aby sme sa nemuseli s drevom nahanat maly pozemok pokosit a hotovo.Alebo mu navrhnite panelak tam veru tolko roboty nebude.Deti porobia raz dva aj bez jeho frflania ked uz nevladze.

evaevaevica
autor
23. máj 2018

@kubkovamama, ale ano, a nie raz...
syn ho uz poprosil ,aby s nim jednal ako s dospelym ., len to nema nejaky ucinok.
chvilu ano.
aj preto si syn nasiel tu druhu robotu.
otca si vazi, a radsej sa stiahol - nez by mu mal ,tak ostro ako otec jemu ,nieco povedat.
a ja viem , ze mu je to luto.

evaevaevica
autor
23. máj 2018

@laska201 domcek velky nemame zato pozemok ano, ale to si chalani udrzuju - "hracia plocha"
inak, keby sa venoval len svojim veciam, vladal by, aj stihal...ale je dobrak co nedokaze povedat nie - a kompenzuje to doma.

laska201
23. máj 2018

@evaevaevica a co take pozaduje od deti.

deti95060810
23. máj 2018

ja bývam sama s rodinou a myslím, že je to super... Bývanie u rodičov bolo asi štýlom Môj dom môj hrad.... čo poviem, to sa musí urobiť a pod. Takže teraz si robíme ako chceme kedy chceme čo chceme .... Otec síce príde nám nadávať do lenivcov, ale však po chvíli odíde a je kľud... nie lenivý nie sme, ale máme svoje záujmy ktoré môj otec nevie pochopiť... a to že sme už dávno dospelí si ešte ani nevšimol....😉🙄

kubkovamama
23. máj 2018

@evaevaevica myslím,že tam nejaká extra zmena nepríde..muž už má asi svoj vek (tipujem cez 40,k 50tke,nepíšeš) to už sa základ jeho povahy a životných názorov,zvykov nezmení,plus možno pocit,že už proste to naj a hlava rodiny to už je preč,keďže členovia rodiny budú mať čoskoro svoje rodiny.Muselo by prísť niečo veľmi zásadne,možno ozaj nevesta,zať,a vtedy už sa decká nesmú dat,ešte vnúča by ho možno nakoplo k ďalšej realizácii,mohol by voziť,strážiť,učiť chodiť,bicyklovať atď,zabudol by na to svoje JA.Ty ako manželka skús nejaké aktivity vo dvojici čo mu odvedú pozornosť od domu a detí,niečo čo ma veľmi rád a podsuvaj nenápadne.

laska201
23. máj 2018

@kubkovamama veru tiez si myslim ze opet treba nakopnut ten vztah a mysliet opet len na dvoch.a hlavne nebyt uz otrokom domu ale uzivat si to ze deti su uz velke nepotrebuju opateru oddychnut si niekde na tyzden len vo dvojici.

evaevaevica
autor
23. máj 2018

@kubkovamama
dik za tip 🙂 - nieco vymyslíme ...ak bude zaujem. ano mame po 40, mm o par viac .
fakt mi to pripada od neho ako"dokazovanie si moci" a tvrde vyzadovanie si pozornosti .
moze byt len rad, ze decka s nim nejednaju tak, ako on s nimi.
urobim co sa bude dat - moznosti su sice okresané , no za pokus to stojí.
a vdaka vsetky za nazory.

janinah
23. máj 2018

My bývame v meste,ale na dedine máme dom po svokre a velikánsku záhradu.Najstaršia je mimo SR,stredná vš studentka a najmladší má 12r.deti do ničoho nenútime,ani manžel,občas v sobotu s aopýtame..idete s nami do L? ak nie,tak nejdú a väčšinou nejdú,lebo syn máva v soboty zápasy.Roboty je tam ako na kostole,niečo zvládame my,na niečo máme platenú pomoc.Pravdupovediac stojí ma dosť námahy niekam na víkend vytiahnuť manžela,jemu aj tam na dedine dobre,máme tam super susedov.Deti majú svoj život,tá stredná dcér adosť pomáha tu doma v byte,ale len čo chce a kedy chce.Má priateľa,nemá čas na upratovanie a plne to rešpektujem,Vždy sa vieme dohodnúť.

evaevaevica
autor
23. máj 2018

@janinah tiez si myslim , ze je to o komunikacii a respektovaní jeden druheho.
a hlavne pochopit , ze to co baví mna nemusí zakonite bavit aj druheho...
deti otca respektuju aj jeho zaluby - no on pre ich sportové zaluby cas nema, ani nejako moc nemal. a to bude kamen urazu.

v_alika12
23. máj 2018

v prvom rade je to dom, zahrada a rozhodnutie rodicov takto makat. Jasne,ze deti by mali (musia) pomahat,ale v ramci normy a to tvoje deti robia. Je super ze su samostatne, vedia si zarobit, necicaju iba z rodicov, maju konicky... otec by sa mal zamysliet nad sebou, deti podporit a vylepsit vztahy s nimi. inak do buducna sa mu budu radsej vyhybat ako utuzovat vztahy

janickacrazy
23. máj 2018

@evaevaevica U nás je to podobné, najstarší syn má 18 rokov a mm stále dačo vymýšľa a že by mal viac pomáhať, pritom podľa mna pomáha fakt dosť a chce mať aj čas pre seba. No moj mm to berie podľa seba, lebo on ked bol v jeho veku už musel pracovať či doma či v robote, lebo jeho otec bol flákač a on sa staral o všetko namiesto neho. Syn študuje a chce ísť aj na VŠ, tak to sa zase napočúvam, že zas nebude nič robiť, ale šak ja mu svoje poviem.

montemotherone
23. máj 2018

@evaevaevica skôr si myslím, že si začína uvedomovať, že pomaly odchádzajú (asi si aj uvedomuje, koľko sa im venoval) a nevie sa s tým vyrovnať 🤔

maminecka2
23. máj 2018

U mojich krstnych to bolo podobne. Najstarsi a najmladsi sa odstahovali do dalekeho mesta a uz im je to jedno. A stredny si to odniesol najviac. Velmi, velmi im to narusilo vztahy. A stary si doteraz mysli ze ma pravdu a citi sa ukrivdeny... Zacina to nenapadne a prerastie do katastrofy. Toto nikdy nedovol.