Výživné a svokra

27. feb 2023

Ahojte, na uvod by som vas chcela vsetky pozdravit som tu nová, teda staronová po rokoch a potrebovala by som sa niekde vyrozpravat možnosi prečitat aj nestranný názor na situáciu v ktorej sa práve nachádza. Som tri roky rozvedená, mám 6 ročnú dcéru. Po rozvode mi bolo priznané súdom výživne v hodnote 400 eur nakoľko moj ex dobre zarába, ja som samozrejme hned po materskej tiež nastupila do prace. Kedze byt v ktorom sme zili s muzom pocas manželstva je jeho majetkom musela som si najst vlastne byvanie teda podnájom. zo zaciatku to nebolo lahke ale ked som si nasla pracu + vyzivne od manzela z toho s dcerkou vieme slusne vyzit, teda nevyskakujeme nejako ale viem jej kupit vsetko co potrebuje.Vyska vyzivneho bola odjakziva pre manzela a hlavne pre jeho matku obrovsky problem, aj ked je muz s majetnejsej rodiny a dobre zaraba, hlavne svokre to nedavalo spavat kedze jej dcera sa tiez rozviedla a dostáva cca 50 eur na syna, preto nechape preco by som ja mala dostavat tolko, uz asi 2x poziadali sudne o znizenie vyzivneho za kazdym to bolo zamietnute. Teraz prisla svokra s tym ze je tazko chora ma vraj onkologicke ochorenie a potrebuje aby jej syn pomohol financne s liecbou preto prisla za mnou aby s prosikom aby som prijala dohodu ze mi bude muz posielat len 100 eur pretoze ona potrebuje aby pomohol jej..ja som ostala ako obarena ze ak chcem ukaze mi aj lekarsku spravu, že sa chcu takto dohodnut somnou ak nepristupim pojdu s tym na sud kde budu ziadat 50 eur vyzivne vzhladom k tomu ze on sa musi teraz starat o ňu, a ze ona vie ze mne sa dari celkom dobre a mam mat kusok citu v sebe lebo ze ju caka narocna a nakladna liecba, viem ze svokra okrem toho ze ma velky dom vlastni aj chatu tak som sa opytala ci tu chatu nemozu predat ved ma hodnotu aj 100 000 (aspon podla toho co ona vravela)..ze niee lebo to je po jej rodicoch a to sa u nich dedí ..ze ja sa mam radsej uskormnit alebo si najst lepsiu pracu..ja neviem no..vas nazor na toto?

autor
27. feb 2023

ešte aby som upresnila ja zarabam cca 800 eur-a 400 eur davam len za byvanie + internet, plus benzin, naklady na skolu, osatenie a podobne

evica17
27. feb 2023

Nech si to podajú na súd, nech sa to poriadne prešetrí. Ak to je pravda,súd už urobí čo uzná až vhodné. Ale pochybujem že mu zníži výživné, povedz tam aj to s tou chatou. Mne to príde že ona sa s tým fakt nevie zmieriť a možno si to aj celé vymyslela a takú lekársku správu ,to môže byť aj podvod

autor
27. feb 2023

@evica17 mne je divne ze to nepodaju rovno ale chce sa somnou dohodnut, lebo predtym toto nikdy nebolo..len mi prisla pozvanka od sudu..

janinque
27. feb 2023

určite sa nenechaj zastrašiť, výživné pre tvoju dcéru nemá nič s chorobou tvojej svokry.

evica17
27. feb 2023

Veď toto, že zvláštne. A keď majú vraj dôvod,predtým nemali nijaké dôvody na zníženie,iba to že švagriná dostáva 50 eur tak aj on by mohol menej dávať. Ale ten chlap tiež sa nech ovplyvňovať matkou v tomto,veď to ide na jeho dieťa ,predpokladám že on núdzu netrie aj keď m také výživné,keďže plat bude mať asi fakt dobrý.

syslik81
27. feb 2023

jasne ze nesla rovno na sud lebo tam to tolko neznizia.. nenechaj sa zastrasit akje chora rvom rade ma uspory.manzela ajetok ... a az potom deto..obe ...

anavianavi
27. feb 2023

Nech idu na sud. ty nevies kde je pravda a navyse ak na to pristupis, naspat sa uz tak lahko nevratis. Popravde nemas nadpomery a mas na to riadny narok.
Mozes sa z citu, ak chces, maximalne dohodnut na tom tak, ze manzel ti bude platit ako ma a ty prispejes svokre na liecbu. tak sa k nej penize dostanu, ale ty budes mat nad tym kontrolu.

tiezjedna
27. feb 2023

Ježiši, ten tvoj bývalý musí byť riadny sráč...🙄 Svokru by som odporúčala na súd. Nech sa páči a zároveň si požiadala o zvýšenie.

kaca222
27. feb 2023

Určite by som na to nepristupovala, nech si to podajú na súd.

anavianavi
27. feb 2023

podla mna na to nepristupia a nebudu ti moct nic vycitat. Navrhni im, ze ty prispejes svokre po tom, co ti posle riadne cele vyzivne

matkahelka
27. feb 2023

ja by som tvojej strasne zlatej dala protinavrh - ty das 50€ a nech sa o nu otec stara cely mesiac. lebo za tych 50€ no neviem, co by som kupila skor- ci zimne topanky, ci obedy v skole? svokra zije dost mimo realitu, ked ti 50€ mesacne ma stacit.

kikavadi
27. feb 2023

Nenechaj sa oj*báť! Rovno im povedz, nech to riešia cez súd. A ze ty dávaš protinavrh na zvýšenie, keďže inflácia, extrémne zdražovanie všetkého..

kleopatra114
27. feb 2023

O chorých len v dobrom , ale toto je čo za vydieranie. Nechutne . Nech to kľudne podajú na súd , ale urcite tušia , že neuspejú .

autor
27. feb 2023

a svokra ma navyse ešte jedneho bezdetneho syna ktory tiez dobre zaraba..len zije v cechach

tiezjedna
27. feb 2023

@anavianavi prečo by jej ona mala prispievať??? Má svoju dcéru, o ktorú sa potrebuje starať, nie o svokru, ktorá má z čoho, a jediné, čo ju štve je, že bývalá nevesta dostáva viac ako jej dcéra...

autor
27. feb 2023

@matkahelka podla nej ano lebo vsak staci aj jej dcere ktora zije u nej so synom

tiezjedna
27. feb 2023

Nakoniec z nej ešte vylezie, že ona dotuje dcéru... 🙄 Bože, niektorí ľúdia sú fakt žumpa.

uglybetty1234
27. feb 2023

Svokra ma obrovsky dom a chatu, ty zijes v podnsjme s jej vnuckou a prijmom aj s vyzivnym 1200€ a ty sa mas uskromnit?!
Nech to da na sud.
Presne by som tam vytiahla dom aj chatu. Moze predat oba a ist do jednoizboveho bytu. To jej na liecbu hadam bude stacit co zarobi na predaji.
Strasne nieco! A informovala by som aj ex. Mozno ani nevie.

mogaa
27. feb 2023

Môj názor je, že ak by to bola pravda, tak výživné znížiť môžu , ale určite mu nedajú minimálne výživné ak dobre zarába....predpokladám že svokra má aj muža a aj iné deti.....

stanulienkat
27. feb 2023

Na Slovensku si NIKTO nehradi onkologicku liecbu. Povedz pani svokre, ze ma narok z poistenia a zadarmo!

ketrint
27. feb 2023

To nemyslíš vážne toto 😤😡

Ak by to aj bola pravda, tak si myslím, že by to s Tebou odkomunikoval ex, že sa mu zmenila situácia a či by sa dalo dočasne posielať trochu nižšiu sumu… Plus to jej jednanie a vyhrážka, že ak nesúhlasíš tak to nebude ani 100€, ale len 50, mi fakt zaváňa len špekuláciu.

Skús byt mila, chápava, ale neustúp. S ňou sa vôbec nebav ani o svojich ani o jej finančných pomeroch!!(Neobhajuj svoje výdavky, a takisto absolútne nehladaj u nej čo ma predať a ako fungovať.)

Len vyjadri pochopenie, že áno, doba je ťažká, tiež to ako samozivitelka nemáš ľahké a že dúfas, že sa jej to podarí vyriešiť a skoro sa uzdraví. Pripadne navrhnúť, že keby niekedy potrebovala odviezt na vyšetrenie, že ju vezmeš.

Drz saaa. ✊

tiezjedna
27. feb 2023

@mogaa na základe čoho? Ak má majetok, manžela, ďalšie zarábajúce dieťa, tak sa to bývalej nevesty a jej finančných pomerov nijak netýka. To by musela najskôr siahnúť na vlastné rezervy, aby to malo dopad na výšku výživného. Zvlášť v dnešnej dobe, kedy všetko zdražuje.

matkahelka
27. feb 2023

a nechapem, co tu baby pisu, ze mas zo sucitu svokre prispievat 🤦‍♀️ z akeho sucitu? nech sucitia s nou jej deti, nech si preda chatu. to uz je co za mesuge, aby ex nevesta mala prispievat ex svokre, ktora si zije nad pomery.

som_realistka
27. feb 2023

Hra zo na city a pokúša sa ta zmanipulovať, nereaguj na žiadne čísla, len jej povedz ze je ti ľúto ze je v takej situácii ale nevieš jej pomôcť. Nech si to podajú na súd, ak by došlo k pojednávaní, treba argumentovať aj majetkom. Dieťa a ty sa máte uskromniť, aby ex dedil? Ale tu je vidno, ti najbohatší sú najlakomejsi.

matkahelka
27. feb 2023

@mogaa sud si preveri majetkove pomery svokry, este sa im sudca vysmeje do ksichtu, nie ze ponizi vyzivne.

tiezjedna
27. feb 2023

@matkahelka asi tak... Ja by som sa s ňou o financiách vôbec nebavila. Čo ju je do toho?! Navyše mele totálne kraviny! Ak autorku nemá zaujímať jej chata, ktorá sa nutne musí dediť, tak svokru nemá čo zaujímať výška jej výživného! Do prdele poslať obratom.

autor
27. feb 2023

ja som jej povedala ze mi to je luto ale co mam ja robit?..mne tie peniaze od manzela pomohaju fakt velmi..ani nie ze mne ale malej,,ved vsetko aj tak minam na nu..chodi na tanecnu lebo strasne rada tancuje aj tam su vydavky..uz aj to mi svokra vytkla..ze na co ju tam davam..

autor
27. feb 2023

@mogaa muža uz nema je vdova..len dceru ktora zije s nou s malym synom a syna ktory zije v prahe..ten ale ma len priatelku nema deti ešte

autor
27. feb 2023

@mogaa a zaraba cca 2000 eur mesacne niekedy aj 2500

tiezjedna
27. feb 2023

Tak je to myslím celkom jasné, chcú dojiť tvojho ex... Vôbec sa s ňou o peniazoch nebav. Ona nie je osoba, ktorá to má riešiť. Zavolala by som ex a zdrbala ho nech si s ňou urobí poriadok.