Vykanie alebo tykanie

4. nov 2021

Baby ahojte, moji budúci svokrovci mi uz pri prvom zoznámení povedali, aby som im tykala, ze nechcú vykať. Aj keď som naliehala, že budem radšej vykať, stále mali ústa na krivo až teda im tykam avšak moji rodičia priateľovi takú to možnosť nenavrhli. Vyká im a viem, že takú možnosť mu ani nrnavrhnú. Sú názoru, že je to slušnosť a úcta a že tykanie sem tam nerobí dobrotu. Lenže niekedy priateľ túto tému spomenie a mám pocit, že mu "vadí", že on vyká. Moji rodičia sú starší ako jeho a keď som sa s nimi o tom bavila nepristúpili. Takže som ako medzi dvoma mlynskéými kameňmi😅

marsmykkok
4. nov 2021

No ich problém nie tvoj, zbytočne riešiť. Osobne nie som za tykanie svokrovcom, predsa sú to cudzí ľudia o generáciu starší, aspoň teda nie na začiatku vzťahu. Možno po rokoch áno ked sa budeme dôverne poznať ale takto mne nevadí ak mi budú tykať, ja budem radšej vykať. Nechápem ľudí ako tvoj muž ktorých irituje že musia niekomu vykať.

pribinak
4. nov 2021

No nič, ty tykaj a on nech teda vyká. Neurobíš s tým nič. Medzi staršími je jednoducho vyslanie zaužívané a nebudú si s mladým týkať

Inak to že si niekto s niekym vyká ešte nie je znak či záruka slušnosti a úcty. Lebo však Dáša povedať že ty ko..t, ale aj vy ko..t jeden zasra..

ciusinka
4. nov 2021

No tak priatel sa s tym bohuzial bude musiet zmierit, nic ine mu neostane, snad sa ty nemienis hadat a dohadovat s tvojimi rodicmi a tlacit ich do toho, aby mu navrhli tykanie, ked oni to tak necitia a nechcu..Asi su proste stara skola a on to musi jedine akceptovat..Ja si sice so svokrovcami tykam, ale keby mi to oni nenavrhli, vobec by som sa o zem kvoli tomu nehadzala a brala by som to uplne normalne, pretoze viem, ze tykanie nie je vsade bezna prax..

janulka182
4. nov 2021

mne svokra nikdy nenavrhla tykanie a ani mi to nevadi. no dost sa ma dotklo, ked navrhla tykanie mojej sestre. a vzdy, ked su spolu mi je to stale blbe.

cucica
4. nov 2021

Ja tiez vykam a moj nasim tyka skoro od zaciatku..nejak ma to nikdy netrapilo. Len raz ma zamrzelo, ze svokra navrhla tykanie priatelke synovca, co chodili spolu asi pol rok a my sme boli spolu 7 rokov, plus som cakala ich vnucku a nic. Ale nijak som to nekomentovala, aj ked vnutorne sa ma to trosku dotklo. Potom mi raz svokra povedala este ale o 2 roky, ci si nepotykame. Ale som jej slusne odpovedala, nech sa nehneva, ze po takej dobe budem radsej nadalej vykat. Po 10tich rokoch mi je to uz take viac prirodzene. Keby na zaciatku, skor si zvyknem.

moniquer
4. nov 2021

Prečo to prekáža tvojmu mužovi? U nás to bolo tiež tak, že mi svokra navrhla hneď po svadbe tykanie, na čo som si ja zas ťažko zvykala. Moji rodičia nenavrhli tykanie a to boli mladší od svokry, tak naďalej vykal, ale bez najmenších problémov a bral to ako úplne normálne. Keby len také problémy boli... 😉

avanka
4. nov 2021

Záleží od teba,aký máte vzťah..veď sa snáď poznáte..ja som s manželom žila 1,5 roka,potom sme mali svadbu a po svadbe mi navrhli tykanie..volám ich mami,tati,lebo ich mám rada..sme spolu 17 rokov..a rovnako aj manžel týka mojim rodičom a volá ich mamina,tatino..majú krásny vzťah
Ak by sme si vykalí,vzťah nie je taký blízky a to by mi vadilo..sú to naši druhí rodičia...

basska_b
4. nov 2021

Ja by som im normálne tykala, odmietnuť návrh na tykanie je rovnako urážajúce, závisí od toho, aby ste sa cítili komfortne. Oni ťa berú ako svoju rodinu a napr. keby mne moja budúca nevesta či zať odmietla tykanie, by som pozerala na neho, že čo preboha rieši 😁 môj názor

sapetka
4. nov 2021

Je to rozhodnutie tvojich rodicov a ked si postavili hlavu tvoj drahy to musi akceptovat. Ja som za tykanie svokrovci predsa nie su cudzi ludia ale su ako druhi rodicia. Mne tykanie navrhli na svadbe ked sme si pripijali a tiez moji mavrhli mojmu manzelovi. Podla mna by to tak malo byt. U nas v rodine sa jednoducho tyka😊

stary_ujco
4. nov 2021

Nuž, je nova doba. Kedysi sme vykali rodičom, potom iba starým rodičom. Dnes sa uz nevyka ani svokre.
Muž by si chcel so svokrom pri pive pokecať? To môžu aj ked mu bude vykať.

janinah
4. nov 2021

Tak vaši so zatom husi nepasli.Je to normálne.ze si želajú vykanie a čudujem sa že sa do toho montujes a že mladý pán to cíti ako krivdu.Mne zať vyka aj to tak ostane.druhy zať mi týka.ale je cudzinec.tam to neriešim.lebo chalan sa kvôli mne učí slovenčinu o106.

janulka182
4. nov 2021

@janinah mozem sa opytat? mas dobre vztahy s oboma?

janinah
4. nov 2021

@janulka182 áno a neberiem to tak,že tykajúceho mám radšej,keby to vedel povedať,tak mi vyká tiež,ale rozpráva 4ma jazykmi denne,tak ho nemienim zamotať slovenským vykaním

janulka182
4. nov 2021

@janinah hej, to je jasne.

kitycat
4. nov 2021

Je to o povahe, o vychove o zvyku. Ked nechcu tak nechcu a tvoj priatel to ozaj moze pochopit. Ti jeho su skratka nova skola, ti tvoji stara skola

zafir01
4. nov 2021

ja myslim, ze je to uplne ok . moj manzel mojmu otcovi tyka, poznaju sa uz dlho, dlhsie ako ja s muzom. a odjakziva si tykali . ja svokrovcom, teda uz len svokrovi , vykam. a vykat aj budem . vobec mi to nerobi problem, skor naopak, vyhovuje mi to

mandarinka555
4. nov 2021

Ja si napríklad s nevestami tykám, ale môj muž na to nepristúpil....aj som sa ho pýtala, že Julka ti niekedy zatyká, tak prečo jej nepovieš, že kľudne....v pohode....Ale on, že nie a hotovo a že sa mi čuduje, že som to navrhla, lebo ked ma bude chcieť poslať do pi**, tak ťažšie by sa jej to vravelo, ak by vykala...A to sú spolu už 10 rokov, aj jeden, aj druhý syn.

leuska0910
4. nov 2021

Ja vykam, zato zo "svagrinou" si tykaju. Mne to ani navrhnute nebolo. Pritom ja som vydata za ich syna, porodila som im vnucku a dokonca ma poznali skor ako moj muz. "Svagrina" je iba priatelka, nie manzelka.

danulicek
4. nov 2021

to, že jeho rodičia chcú tykať a ty si na to pristúpila, neznamená automaticky, že to musí byť aj u tvojich rodičov tak. mne navrhli svokrovci ešte na začiatku tykanie a oslovovanie "mama, otec" - pri všetkej úcte, mne to nejde ani do úst a tykať im neviem. hoci som to párkrát skúsila, ale necítim sa pri tom komfortne. moji rodičia tykanie ani nenavrhli, aj oni svojim svokrovcom vykajú a berú to úplne normálne. muž to rešpektoval, aj keď spočiatku mal na to narážky, že aj on by mohol tykať... ale vysvetlili sme si, že skrátka u nás v rodine to tak je dané, ozaj vykajú nevesty a zaťovia svokrovcom bežne, takže nie je dôvod sa nad tým pozastavovať.

1mina
4. nov 2021

Napriklad aj moj muz mojim rodicom tyka a ja jeho rodicom vykam... a nie su ani starsi, ani nemyslim zeby im natom nejak zalezalo extra ale nikdy.mi to nenavrhli 😀 ale mne to teda vobec nevadi aj som rada lebo by som si jevedela isto tak lahko zvyknut ich oslovovat tykanim

zuzanka.zuzu
4. nov 2021

jaké fajnové svokry sa tu zišli 😂 a potom že prečo ich nevesty nemajú rady keď už aj toto vadí 🙄 a to sa ešte ani nezačali riešiť peniaze 😉
ja tykám, môj muž tiež, priateľkám môjho syna to plánujem navrhnúť keď ich príde predstaviť (už to že niekoho privedie domov predstaviť je viac než len pichačka), ja im tykať budem keď si "sadnú k môjmu stolu" či bude mať 20 alebo 30, ony mi môžu vykať ak im tykanie bude prekážať (neurazím sa)..... PS: oslovujeme sa krstnými menami, nikdy neoslovím svokru mama - tú mám len jednu ❤

martinka13
4. nov 2021

Ja poznám svokrovcov už 20 rokov. Niekoľko krát mi navrhli tykanie, aj naliehali. Vždy som odmietla. Proste mi to príde nevhodné. Je to ale zrejme vec zvyku.

maribell
4. nov 2021

Mne svokra hneď navrhla tykanie (uz je to viac ako 10rokov) svokor doteraz nie, ani mi to nejak neprekáža 🤷.. muž si s mojím rodičmi vyká, nenavrhli mu tykanie a myslím že to ani neurobia 😅 .. no neviem prečo si ako medzi dvoma mlynskými kamenmi 🤷 .. veď to nebolo tvoje rozhodnutie..ja si neviem predstaviť že mam svojim rodičom hovoriť nech navrhnú môjmu mužovi tykanie 😅 Toto proste nie je v mojej kompetencii 😅

sofinkasofinka
4. nov 2021

Ja svokre tykam, svokrovi vykam. Manžel mojim rodičom vyka a ani ho nikdy nenapadlo to riešiť.

ivaa_
4. nov 2021

Tiež tykam priatelovym rodičom, dokonca aj jeho starí rodičia chceli aby som im tykala 😁😁😁 a to mi uz trochu hlava nepustila ... ale moji rodičia mu to nikdy nenavrhli , tiež vidim ze jemu občas aj ujde ze nevyka ale tyka ale tak co uz nerobíme . Myslim ze si bude musirt zvyknut na to ze bude vykat do konca života

kormino
4. nov 2021

Ja som tiež svokra.So svojim zaťom sme si potykali aj ja aj manžel druhý deň po svadbe.Dovtedy sme mu tykali a on nám vykal.Správal sa aj vtedy slušne aj teraz,rozpráva sa s nami pekne ,rešpektujeme sa navzájom.Tým,že si s ním tykáme sme chceli vyjadriť,že sme ho prijali do rodiny.Máme ho za syna,ktorého sme nikdy nemali.Môj manžel si tiež tykal s mojimi rodičmi.

evkamotka
4. nov 2021

Rodicia maju pravdu, jedni aj druhi - kedze vasii su starsi, beru to inak. Priatel by mal pochopit generacny rozdiel.

A u nas: pocas svadobnej oslavy si mna s manzelom a svokrovcami vzali moji rodicia bokom "na pripitok". Moj ocino mal kratucky, no dojimavy preslov, ze od dnes je moj manzel ich syn bez rozdielu (maju aj syna) a svadbou ho beru za svojho syna. Preto nech im tyka a hovori otec+mama. Tym sme si vsetci do kriza potykali (aj ja, so svokrovcami a volam ich otec a mama). Do svadby sme si vsetci vykali.
Takto isto to spravili rodicia ked sa zenil brat ale aj v manzelovej rodine ked sa vydavali jeho sestry.
Je uplne bezne, ze sa svokrovci oslovuju mama a otec, ak su mladi zobrati. Pred sobasom podla liberalnosti rodicov

sari24
4. nov 2021

Ja priateľovej mame vykam, rovnako ako on mojim rodičom. Myslím si, že sa to zmení raz svadbou alebo dieťaťom, a ak nie tak to neriešim. Ma to prísť zo strany staršieho a rešpektujem ak sa na to nebude jeho mama cítiť ( i keď si myslím že bude, ale všetko má svoj čas). Neriešila by som to absolútne, do toho sa nedá nutit.
Mala som aj bývalého priateľa, ktorého otec si potykal so všetkými naokolo, aj s mojou najlepšou kamarátkou len so mnou ani raz a to sme boli zasnúbení. Áno vnútorne sa ma to už trochu dotklo ale to len preto že celé moje okolie bral ako kamarátov a ku mne ako budúcej neveste nemal elementárnu slušnosť. Cirkus by som ale aj tak nespravila, je to o Tom človeku.

caroline_
5. nov 2021

Ahoj, ja som uplne za tykanie, predsa len, nie su to az taki cuzdi ludia. Ja tykam manzelovej mame a jej partnerovi, svokrovi vykam - cakam ze navrhne tykanie. A zas moj manzel vyka mojej mame ale tyka jej priatelovi. Takze ked sa stretneme, je to samé ahoj,dovidenia ahoj... takze uplne chapem tvojho manzela.

evabb35
5. nov 2021

@sari24 Mne sa zase strašne nepáči, keď svokrovci tykajú a nechajú zaťa a nevestu, aby im vykali. My to tak máme a je to fakt strašne trápne. Strašne. Z môjho pohľadu je to akoby sa nezmierili vstupom ich dieťaťa do manželstva a akoby stále to brali tak, že sú to pre nich len cudzí ľudia. Akoby taká osobná nevyzretosť.