Vyhrážky kvôli krstu dieťaťa

21. máj 2020

Ahojte žienky ja a môj manžel zijeme v zahraničí už pár rokov, mame tu už vlastný dom, zázemie život ...mame 7 mesačného synčeka, ktorý sa tu narodil. Nakoľko ja ani manžel nie sme nábožensky založení, taktiež ani sobáš sme nemali cirkevný ( polovica partnerovej rodiny nás za to ohovorila nakoľko sme boli prvý pár v celej rodine ktry nemal svadbu v kostole, a polovica z tej polovice odmietla prísť na obrad lebo to podľa nich bolo dehonestujúce ale opiť sa na oslave už nebol problem ) rozhodli sme sa, že malého krstiť nebudeme. Manžel je pokrstený má aj všetky ostatne sviatosti ale do kostola nechodi vôbec už dlhé roky. Neni nábožensky založený. Taktiež Moja rodina nie je nábožensky založená .Ešte predtým ako sa narodil maly boli u nás svokrovci na navsteve s tým že nám oznámili, že vybavili spolu s manželovou starou mamou kostol aj konkrétneho farára ktorý nám malého pokrstí keď si vyberieme dátum ktorý chceme a takisto partnerova sestra bude krstná mama ( už to takto pekne naplánovali podľa seba) keď sme povedali že krstiť nejdeme ani nechceme spustila sa strašná hádka a výplach žalúdka.a že oni malému bez krstu ani nič nedajú že nemáme čakať žiadne €.. vravime mi to nepotrebujeme nám nejde vôbec o peniaze nemusia nám dávať nič a tak aj odvtedy bolo ale nie len že žiadne peniaze to by nám nevadilo ale ani žiaden čo i len maly darček pre vnucatko .. vyústilo to až tak, že ako sa maly narodil partnerova stará mama sa odmieta naňho čo i len pozrieť, dokonca sa vyjadrila že ona pohana v dome nechce ani vidieť a žiaden pohan neprekročí prah jej domu a tak isto že skončila aj s jej vnukom ( mojim mužom) a starí rodičia ( partnerovi rodičia ) prestali javiť o malého záujem ... maximálne zavolajú raz za 4-5 týždňov ledva sa opytaju ako sa má proste záujem 0 bodov a vždy len tak splechnu do xichtu že hm susedia mali krstiny no a další mali tiež krstiny A koľko vyzbierali peňazí aj vy by ste mali keby ste boli normálni a nemali by ste doma pohana pritom sme im jasne povedali že mi to nebudeme robiť koli peniazom ani koli ničomu, no a partnerovu sestru si vybral bratranec za krstnú a tak ďalej ..... predtým ako toto vedeli tak sa vytesovali že hneď ako sa maly narodí prídu na návštevu samozrejme keď sa narodil tak ho nevideli doteraz a má 7 mesiacov podotýkam a predtým k nám vedeli chodiť každé 3-4 mesiace úplne bez problému... neviem ako to riešiť manžel sa koli tomu dosť trápi snažil sa s nimi neraz rozprávať ale bezvýsledne .. nechce aby to maly začal vnímať keď bude starší že ho starí rodičia odstrkuju alebo naňho totálne kašlú koli takejto veci ... nechceme zas robiť niečo nasilu čo je proti našemu presvedčeniu len koli ním lebo to tak chcú a aby bol kľud v rodine lebo oni si postavili hlavu a musí byt podľa nich ... nebodaj potom budú mat aj malého radi koli nejakému papieru ? Bez neho to akože neni ich vnuk ? Nerozumiem tomuto fakt pre mna nepochopiteľne a choré

borihh
21. máj 2020

Tak to je naozaj smutné. Starí rodicia sa práveže väčšinou z vnúčatá tešia ešte viac než rodicia si myslím. Ale môj názor - robte si podľa seba. Oni možno trucuju alebo neviem, je to choré.. Nedajte sa zmanipulovať, len preto, že oni chcú a oni povedali. Ich to ešte len bude mrzieť

lentilkaxxx
21. máj 2020

Tomuto sa hovorí "miluj svojho blížneho". Veľmi ukážkoví kresťania. Vážne veríš, že keby ste malého pokrstili, tak by Vás úprimne mali radi? To, čo robia je riadne zasahovanie do Vašich rodičovských práv. Čisté vydieranie. Neverím, že by to zasahovanie krstom skončilo. Manžela to mrzí, ale musia akceptovať Vaše rozhodnutie.
(Aj my sme vyrastali ako druhoradé vnúčatá, lebo sme boli "neznabohovia". Ak niečo nebolo podľa babky a deda, bolo peklo na zemi. Raz im človek v niečom ustúpil, už pokračovali v ďalšom nátlaku. Počítali s tým, že budú postupne zaťahovať slučku.)

letfenixa
21. máj 2020

Tu sú tí praví kresťania, že miluj blížneho svojho

katarina9593
22. máj 2020

Bože môj ani nevieš ako mi vravíš z duše teda u nás v opačnom zmysle ak chces napíš sukrnu správu môžme pokecať o Tom ,🙂🙃

pieksamaki
22. máj 2020

Treba ignorovat ...neriesit....oni to uz nepochopia....totiz ich zivotne skusenosti su inde ako tie vase.....oni sa uz respektu nazoru druhych nenaucia.

miadi
22. máj 2020

Je to smutne ze maly nebude mat lasku starych rodičov ale podla toho co pišeš aki su bude vam lepsie bez nich. Treba sa stym zmierit a tešit zo života . Laska a zaujem sa vynutit neda.

karolinakr
22. máj 2020

A čo keď maly bude chcieť byť veriaci a sobášiť sa v kostole, krst, 1.sv.prijimanie, birmovka mu budú chybať a bude musieť to absolvovať v dospelosti
Keby chcel študovať na teologickej fakulte výšku, bez krstu ho ani nepustia na prijímačky musi tam papier doniesť kopiu
Však tym mu zle nespravíš
Zmýva sa tym dedičny hriech, zasvácuješ ho bohu
Ked zomrie, budeš chcieť, aby išiel do nebíčka
Preňho je to len dobre
Mňa mama odmalička vláčila do kostola a som jej zato vďačna
V živote tolko problemov človek zažije, že keby som boha nepoznala, tak neviem
Súhlasím, že to je vydieranie ale ty aj ako rodič maš pred bohom zodpovednosť, akým smerom sa tvoje dieťa vyberie

lavender273
22. máj 2020

Nekonecna pi*a to je. To sa ani neda inak okomentovat.

miadi
22. máj 2020

@karolinakr si si nevšimla čast že nie su nabožensky založeni.? Ze pre inych ludi dedičny hriech neexistuje že po smrti neočakavaju neho alebo sa tam da dostat aj bez krstu ( milioni ludi v minulosti co o krestanstve ani nepoculi nez sa rozsirilo by akoze boli v pekle ci kde ked nemali krst.) ked by dieta chcelo vsetko sa da aj v dospelosti aj krst atd, problem je že svokrovci nerešpektuju volbu rodičov nekrstit. A je dost mozne ze Keby nemali vsetko naplanovane bez nich ten krst krsrnu atd ze by ten krst Mozno aj skor bol Keby na to tak netlačili, krv nie je voda ja nemam rada take podmienovanie làsky starych rodicov ze ked dieta nie je pokrstene tak pre nich neexistuje Ved to je čo za bezcitnost? Chore toto. Miluj svojho bližneho .. ale kašli na vnuča ked nie je pokrstene? Boh je laska. Dogmi a rituali si vymysleli ludia. Pritom by stacilo sa riadit tou laskou.

karolinakr
22. máj 2020

@miadi ja nevychvalujem postoj starkych.Ja som sa s takym niečim nestretla ešte.To musia byt este dogmatici z dediny nejakej
Tak maju smolu na hentaku rodinu
A ked niekto neni nabožensky zamerany neznamena, že ma dvere zatvarať sj druhým
Keby moja mati mala hentaky postoj, tak som dneska v riti

miadi
22. máj 2020

A btw moja mala chodi do karolickej skolky a bude do katolickej zs .,ked raz budem babka vnučata budem milovat či budu pokrstene či nie . Či budu od dcery ci od nevesty. Ci budu biele zlte hnede cokoladove LGBTQ’s nech to bude akekolvek budu moje vnučata a nebudem ich ignorovat odsudzovat iba milovat.

natalala
22. máj 2020

Ja by som bola rada, ze moje dieta nebude mat takychto hnusnych ludi v zivote :/ ja nemam nic proti ludom kt maju akukolvek vieru kym nezacnu osocovat mna ze som neveriaca a posielat ma napriklad do pekla. Rodina mojho otca je veriaca, ale my sme svadbu v kostole nemali a ani malu sme nekrstili. Ja mam velke vyhrady voci cirkvy a nikto na svete by ma nedonutil dat malu pokrstit, je pravda ze starka bola z toho nestastna ze ved to sa patri a malo by sa ale odvtedy nepovedala ani slovo a aj predtym na svadbe vsetci boli a vobec sa nevyjadrovali k forme obradu. Chapem ze ta to trapi kvoli malemu a ten ich postoj je naozaj smutny a absurdny. By som sa spytala ze co hovori ten ich boh za na odvrhnutie syna a vnuka 🤷🏼‍♀️

karolinakr
22. máj 2020

ani moj synovec nie je pokrsteny a ani by ma nenapadlo ho ignorovat.kvoli tomu.Tuším aj druhý neni.Tam bude iny problem u autorkunej babky nedostatok lásky vo všeobecnosti.Alebo snaha páčit sa susedom za každú cenu?😤

daganov
22. máj 2020

ukážkový príklad farizejstva. Nestála by som o takú rodinu a ani náhodou by som sa nedala nimi vydierať. S čistým svedomím by som si hľadala náhradných starých rodičov. Poznám bezdetný manželský pár, ktorý takto robil roky dedka a babku dievčatku, ktorému starí rodičia zomreli a teraz v čase korony sa táto dnes už slečna starala o nich, nosila im nákupy a lieky. Nie sú pokrvní príbuzní, ale je medzi nimi viac lásky ako medzi tými, čo majú viery plné huby a správajú sa ....no nechcem byť vulgárna hneď ráno.

daganov
22. máj 2020

@karolinakr keď sa ti s vierou žije lepšie, to je v poriadku. Mne sa žije lepšie bez nej a to som pokrstená, mala som prvé sväté prijímanie, birmovku, aj sobáš v kostole. Ale postupom rokov a vplyvom určitých udalostí, čítaním som dospela k názoru, že mi viera nič do života neprináša, že mi je lepšie takto. Je asi minimálny predpoklad, že by dieťa, ktoré nie je vedené k viere išlo študovať teológiu. A všetky ostatné sviatosti môže absolvovať ako dospelý. A vedome. Mne to tiež nič nespravilo, že ma pokrstili, ale ani to nemalo pre mňa žiaden prínos. Rešpektujem vo svojom okolí všetkých veriacich, som rada, že oni rešpektujú mňa.

queen_mary
22. máj 2020

@karolinakr prosim ta, za 30 rokov budu katolici radi, ze vobec niekdo bude chciet mat svadbu v kostole🙄

hettinka
22. máj 2020

Aspoň vieš, na com si. Ja by som prerušila všetky styky, manžel ak chce, je to jeho rodina, nech sa zariadi podľa seba. A dieťa by viac nevideli.

queen_mary
22. máj 2020

Mna tito katolicki fanatici tak kua zacinaju vytacat!! Akurat som citala nejake vyjadrenia tej kravy Zaborskej a teraz toto!

Aby sa stari rodicia nezaujimali o dieta, lebo nie je pokrstene, ved to je na hlavu!! Viem, ako to musi boliet tvojho muza, ale pozrite sa na to tak, ze kvoli comu su ochotni sa takto spravat. A ze miluj blizneho svojho. Tito katolici su taka hanba.

Ja by som rodicom v tomto pripade ani nezdvihla telefon. Ked sa raz za cas ozvu. Naco. Ono by to krstom aj tak neskoncilo, zasa by si nasli nieco, potom zasa a zasa.

mirkaferko
22. máj 2020

Som veriaca a svoje deti tak aj vychovávam. Tvoji svokrovci by si mali uvedomiť, že krstom sa zaväzujete, že dieťa budete vychovávať vo viere. To nie je len obrad. Sviatosti si môže syn dorobiť hocikedy, aj v dospelosti, ale nikto ho už neodkrsti... Chápem, že tvojho muža trápi postoj rodičov, ale ja by som si stála za svojim. Toto už nie je o viere, ale o panovačnosti. Vaše dieťa = vaša výchova

juhseverzapad
22. máj 2020

Toto je choré. Neznášam krstenie malích detí. Načo? Keď budú dospelé, nech sa samé rozhodnú. Moja svokra tiež trochu vyšilovala, že nepokrstíme, ale na tvoju teda nemala.

karolinakr
22. máj 2020

Máte to tam veselé.Že tvoju svokru pozdravujem.Howgh

z1984
22. máj 2020

Asi su dost veriaci a tešili sa na to . Pre nich je asi viera doležita. My nechodime s manzelom často do kostola ale pokrstili sme malu a bolo to pekne. Stari rodicia sa tesili aj si poplakali. Nemyslim si ze je to nieco hrozne ked ho pokrstite. Nemyslim si ze ho nechcu mat radi ale ten samotny obrad je dost emotivny . Ale zas ma tu neukrizujte ze si tu zastavam fanatikov. Ja to porovnavam ako to bolo unas. Dokonca aj moj brat ktory je inej viery sa velmi z toho tesil.

daganov
22. máj 2020

@mirkaferko je krásne, že máš takýto postoj, že rešpektuješ aj neveriacich. Presne tak, ak dieťa nebude vo viere vychovávané, na čo potom krst? Aby dostali od rodiny peniaze? Aby ich rodina neohovárala? Primitívne a úbohé. Tiež nechápem, na čo sa dvaja berú v kostole, keď vedia, že počas sobáša v ňom boli naposledy a to, čo pred oltárom sľúbili, zabudnú ešte vo svadobný deň.

jankalukasova
22. máj 2020

Presli sme niecim velmi podobnym. Ak chces, napis IP.

queen_mary
22. máj 2020

@z1984 aj my sme pokrstili maleho. Sme evanjelici, nam to bolo jedno, a stari rodicia chceli. Ale najprv sme im polroka pred porodom omielali zo zartu, ze krstit nebudeme. A nikto sa na nas neurazil a neprestal sa s nami bavit, respektovali to.

To je troaku rozdiel podla mna. Aj jeho rodicia mohli povedat, ze ok, nesuhlasime, respektujeme. A ist proste dalej.

pieksamaki
22. máj 2020

@karolinakr
Ak bude treba Boh si ho najde.aj moj manzel je krsteny az 30 sam...ked sa rozhodol.nepoznali sme sa...az potom.
Som z veriacej rodiny..ale moja rodina sa nespravala najkrajsie ako veriaci.....specialne to vidim na dedicskom konani......
Viera je vnutorna zalezitost...ja si myslim ze to netreba silit...zvlast v dnesnej dobe ked je treba vacsiu snahu a usilie urobit.....
Ved na krestanoch bolo vzdy pekne ze nenutili......iba sa modlili aby Duch svaty posobil...jej rodina moze urobit keby boli krestania iba max to...ale jasne ze je to ta stara skola....ktora dotlaci aj ked nemusi....
Je to o skutkoch.....najkrajsie je ked krestan prijme aj cudzie....a dozrie vo vieru ktoru potom zije. Nic sa neda nasilu....ani pohar vypit. Clovek musi chciet.

janinah
22. máj 2020

Vy ste sa zariadili podla seba.rodina tiez reaguje po svojom.vy tvrdohlavi ste narazili na nich tvrdohlavych...ty neustupis oni tiez nie...a čomu sa cuduješ? Ty svoj postoj nezmeniš.oni musia? Este otazka- tvoje dieta vyrastie.pridu problemy.vazne.ako teraz korona...co mu ponuknes ako najvyssiu istotu a pomoc? Ja Boha...ty koho.čo? Lebo vsetko ostatne je oproti viere maličke ako zrnko prachu.a este dopisem.ze sa seriozne pytam.lebo sa tu zlietnu supy.ze co vyryvam....

queen_mary
22. máj 2020

@janinah haloo, ale je to ich decko, nie je to decko staryfh rodicov, a len jednych. To nie je o dvoch tvrdohlavych 🤣 proste su to rodicia, oni maju pravo rozhodnut.

A na ich pripade je krasne vidiet, ako im ten vas wooow Boh v rodine pomohol 🤣

queen_mary
22. máj 2020

@janinah ja tesa v boha verim, ale v tichosti, vo svojom vnutri. Neohanam sa nim, ani sa kvoli nemu nehadam 🤣 je mi to uplne sumak. Ale aby sa nejaky katolicki fasisti rozhadali s rodinou, lebo mladi nechcu dat pokrstit, to je fakt akurat tak na psychiatriu. Takeho boha a vieru nech si nechaju 🤣

janinah
22. máj 2020

@queen_mary pisem niekde ze nemaju pravo robit so svojim dietatom ako povazuju za vhodne? Pisem.ze obe strany maju pravo na svoj postoj...jej sa nepaci.ze oni ich prehovaraju na krst....preco ich ona mieni prehovarat
Aby sa spravali akoby im nic nevadilo?