Vrátili ste sa z Bratislavy na východ?

23. jan 2021

Ahojte babule, prosim zaujimaju ma hlavne osobne skusenosti, nie nazory typu isla by som ci nesla by som. A uz vobec by som nebola rada, keby sa tu strhla debata typu zapad proti vychodu a opacne, to prosim ozaj nie. Zaujima ma, ci je tu niekto, kto pochadza z vychodu, prestahoval sa a niekolko rokov zil v BA a vratil sa spat na vychod. Ste spokojni? Alebo by ste sa vratili spat do BA? Ake boli vase dovody na navrat a ako to vnimate s odstupom casu? Dakujem 😊 Mier ✌

nela6
23. jan 2021

poznam 4 pripady, vsetci sa vratili kvoli rodine, alebo zalozeniu rodiny na vychode

dominikac321
23. jan 2021

moj kolega sa narodil v BA a zije a pracuje na vychode a prisiel sem na vychod az v dospelosti...podla mna ide hlavne o to, kde najdes uplatnenie pracovne ci najdes na vychode miesto ktore ti financne aj karierne vyhovuje...

autor
23. jan 2021

@nela6 prosim ta a nevies, ako sa im tam dari?

cucoryedka
23. jan 2021

ahoj 😊 pripnem sa, my zaciname sklonovat, ze sa vratime ... pred necelym rokom sme chceli kupit v BA dom, uz bola aj rezervacka, ale prisla korona, nestabilna situacia v manzelovej praci - robi vo Viedni a nik netusil, co bude - nakoniec je stale HO - zatial ... co nas "nuti" vratit sa su rodicia z oboch stran, kt. este vladzu a su chvalabohu samostatni, ale rocky pribudaju ... co nas "brzdi" je zabehnuti kolektiv u deti v skole, aj ked zvykli by si, nemaju problem 😊 sme na vazkach a stale rozmyslame ... davam tomu zopar rokov a toto rozhodnutie budeme musiet spravit ... zije sa nam dobre v BA, mame tu priatelov, ale taha nas to aj spat ... ja mam vsak pocit, aby to nebol krok spat kvoli detom a skole (aj ked na vychode su dobre skoly, o tom nepochybujem 😊), a praca je tiez velmi dolezity faktor ... drzim palce v rozhodnuti 😊

autor
23. jan 2021

@dominikac321 my sme prave s manzelom opacny pripad, obaja z vychodu, ale 15 r tu, aj dieta sa nam narodilo tu. Mame to tu radi, ale stale nas to aj taha spat, preto sa pytam, ze ak sa niekto takto vratil, ci neolutoval, alebo ako to s odstupom casu vidi

autor
23. jan 2021

@cucoryedka joj som rada, ze nie sme sami 😅 Zvazujete, ze by manzel pracoval aj odtial z domu?

behulka
23. jan 2021

Jednoznačne ceny nehnuteľností 🙂 My sme si nikdy v ba nezvykli, ja som sa tam necítila ako doma. Na nás príliš preľudnené. Nevýhoda je menej pracovných príležitostí, z nás ani jeden nerobí to, čo vyštudoval, menší výber škôl, krúžkov pre deti...
No určite záleží aj na tom, či by ste išli do mesta alebo na vidiek.

ladyk001
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cucoryedka
23. jan 2021

@autorka muz je IT v bankovom sektore, do korony mal 1-2 HO za tyzden, od konca februara, je HO stale, zamestnavatel vysiel v ustrety zamestnancom a obzvlast "zahranicnym" (robi v AT) ... ako to bude, ked sa to upokoji, ani srnka netusi ... varianta je u nas aj ta, ze byt by sme si nechali, a ked by bolo treba, chodil by na tyzdnovky, ale mne sa to extra nepaci 😑 zili sme tak 10 mesiacov a nevyhovovalo nam to ... takze zatial sme v ??? ... ja som zamestnana v nasej firme, robim papiere, aby som sa mohla venovat deckam, ale uz sa musim rozhliadnut po niecom serioznom ... teraz by bol ideal byt na vychode 😊 ak by sme vedeli, ze by mohol byt HO stale, bolo by to istejsie ...

autor
23. jan 2021

@beata_k tiez ste na tom podobne veru, my takto po 15 r 😅 ale dcera uz je skolacka

autor
23. jan 2021

@cucoryedka presne podobne rozmyslam, ze nechat si aspon rok-dva aj byt tu, ved keby nieco, lepsie by sa dalo vratit spat, ako kupovat za dnesne ceny byt tu potom znova

karollka21
23. jan 2021

Ja som bola v ba 10 rokov (od začiatku VŠ), manžel so mnou cez 4 roky. Narodil sa nám tam aj prvorodený syn. V podstate zo dňa na deň sme si povedali, že ideme spať domov do Tatier, manželovi odobrili presun (štátna služba), ja som bola na materskej, tak to bolo jednoduché. Mne po rodicovskejo práca ostala (IT sektor, som už 6 rokov na teleworku). Som rada, že sme späť doma, neľutujem.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
23. jan 2021

@karollka21 nejdu mi cez mobil lajkovat prispevky, ale to sa dobre cita, ze ste spokojni 😊

autor
23. jan 2021

@beata_k pevne nie, je to pre nas tazke rozhodnutie. Ak by som mala istotu, ze budem moct ostat vo firme, kde robim a s tymto platom, rozhodovalo by sa lahsie. Na druhej strane kamoska pracuje v sektore ako ja a vravi, ze v KE a okoli sa da najst praca cez 2tis btto, ale teda nie su tie pozicie volne kazdy den. A to uz zas nie je zly plat na vychod podla mna.

kathy93
23. jan 2021

Ja nepochádzam z východu ale manžel áno. Tiež sa rozprávame o tom ísť bývať na východ. U nás je to hlavne z dôvodu že tu nemáme žiadnu rodinu a na východe by sme mali aspoň manželovu. Plus tie ceny domov. Manžel by nemal problém s prácou a ja tiež nie. Ale môj sen je aj tak chovať zvieratá 😆. Lenže máme na krku hypotéku a čakáme druhé dieťa takže u nás to bude musieť počkať.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
23. jan 2021

@beata_k urcite drzim palce ;) ono teraz je to horsie este skrz covid, vela velkych firiem prepustalo (us steel, at&t) a vsetci z restik a sluzieb, ktore su teraz zatvorene... ale drzim silno palce, nech sa to zlepsi 🤞

autor
23. jan 2021

@kathy93 ano rodina je dovod aj u nas 🙂 drzim palce s druhym babatkom 😊

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
23. jan 2021

@taskataska chapem, nas pripad je ale iny, preto sa nam tak tazko rozhoduje

jajka71
23. jan 2021

Ja som bola 2r v ba po výške, smiali sa v práci, že som tam bola len v práci a každý mesiac som riešila kedy domov na východ.... Nebola som tam "doma" aj keď lepší kolektív v práci som už nemala,.... Ked som sa vrátila na východ do ba odcestovala sestra a neskôr i najmladsia a fakticky tam ostali, ale sú viac menej v práci a voľný čas trávia cestovaním po svete a s webcamerou diskusiami s rodinou. Ja som dnes mamou takmer 6r predcasniatok tzv inak obdarovanych a je mi ľúto, že som voľný čas netravila s poznávaním Blavy a okolia 🙂 starala som sa o prastryka, strikovala....a pripravovala podklady na prácu so seniormi, aby sa zlepšili v jemnej, hrubej motorike co som pár rokov robila aj po návrate na východ. Nedávno sestry zhodnotili že aj bez corony sme sa stretli častejšie za tie 2r keď som bola v ba ako po návrate.... Každopádne v Bratislave bol super kolektív, s niektorými som podnes v kontakte aj s par ludmi mimo pôvodného pracoviska a vieme o sebe, ale nvm ci by sme už naživo pokecali, naše životy sú inde... Do BA sa služobne nevrátim, ale dúfam, že sa podarí s dvojickami konečne ísť, syn sa veľmi teší do ZOO, tak sa hádam konecne podarí.

lulu0123
23. jan 2021

My sme s manzelom obaja z vychodu,studovali sme v Ba.Po skole sme skusali hladat pracu aj na vychode,ale bolo to nemozne.V Ba sme hned nasli.Sme tu uz cca 13 rokov.Mame 2 deti.Ja som tu spokojna.Cakame vsak 3. a budeme musiet riesit vacsie byvanie.Dom v Ba a okoli je hrozne drahy.Na vychode mame obaja rodinu.Muz je z Ke,takze urcite by sme sli tam.Teda sme na tom tak,ze on chce ist a ja velmi nie.Jednak Kosice,zas pre mna uplne nove mesto.Tiez sa bojim toho,ze deti maju v Ba lepsie moznosti-skoly,kruzky.V Ke by sme mali pomoc s detmi, svokrovci maju aj nejake pozemky, kde by sa dalo stavat.Boli by sme blizsie aj neskor, ked budu potrebovat pomoc oni.Ale ja stale neviem.Nemam rada zmeny.Starsia ide o 2 roky do skoly.Tak dovtedy by sme sa chceli rozhodnut.Praca sa muzovi crta taka,ze by mohol aj z vychodu.Ja by som po materskej musela hladat novu.
Znami sa vratili z Ba do Bardejova.A trocha to lutuju.Maju po ruke rodinu,postavili si dom.Ale kamos ma 3 prace aby zarobil ako v Ba v jednej,potom este maka okolo domu.

evaachesa
24. jan 2021

Áno poznám a sú nadmieru spokojní 🙂 ak obaja pracujete a máte dobré platy, kúpte byt/dom v KE, tento v BA nepredávajte, ale dajte do prenájmu. Vždy sa viete vrátiť keby niečo. Momentálne sú ceny nehnuteľností aj v KE dosť vysoko, no dlho to asi lepšie nebude a ak máte možnosť a dajú vám hypo, určite choďte do toho 😉

autor
24. jan 2021

@lulu0123 hmm tak to tazke tiez s rohodovanim, co sa tyka tvojich znamych ale trochu nerozumiem, preco potrebuje na vychode zarobit tak, ako zarabal v BA. Tam su nizsie naklady na zivot a teda aspon my nad tym uvazujeme tak, ze ak sa vratit na vychod, tak bez hypoteky, resp. v pripade, ze by sme si nechali byt tu, tak hypo na dom pokryt prijmom z prenajmu bytu, cize kvazi ako keby bez hypoteky. Tym padom ani nepotrebujem zarabat tolko, ako tu. Ale to je nas pohlad na vec, kazdy sa na to moze pozerat inak, resp. mat ine potreby, to chapem.

autor
24. jan 2021

@evaachesa dakujem za informaciu, toto sa mi strasne dobre cita 🙂 my sme z hodou okolnosti z KE kraja, ale trochu dalej este na juhovychod, 55 km. Ale moja mamka roky dochadza do KE denne a kopec ludie z okolia tiez, bez ohladu na vek. Okrem prace vsak zvazujeme mnoho vyhod aj nevyhod, ktore uz u kazdeho su subjektivne, len ma zaujimalo teda, ze ci niekto kto uz sa rozhodol vratit, to vnima ako dobre rozhodnutie, alebo to lutuje.

sari24
24. jan 2021

Ahoj 🙂 my síce nežijeme v BA, ale v Prahe, ale obaja sme z Košíc. Tiež nás to ale stále láka sa vrátiť domov, Košice máme obaja radi, máme tu rodiny a je to pre nás ideálne mesto ak si budeme chcieť založiť aj rodinu, Praha je proste veľká. Čo nás brzdí je práca a veľmi nás štve, že v KE je hrozne málo pracovných príležitostí, ktoré by sme obaja mohli robiť, respektíve ktoré by nás bavili a aj platovo by to stálo za to :( Obaja sme sa už ale začali pohrávať s myšlienkou mať tzv remote job, čiže práca na diaľku a trvalý homeoffice. Vzhľadom na koronu x firiem pochopilo, že zamestnanci vedia pracovať aj z domu, lenže sa obávame, že akonáhle sa to všetko dá do normálu tak sa vrátime riadne do officov.
No ale domov chceme prísť a sledujem, že tento jav je v našom okolí úplne bežný. Všetci sa akosi vracajú späť či na východ alebo proste domov. Uvidíme ako sa to všetko bude vyvíjať aj pracovný trh na Slovensku 🙂

hopsadobrandejsa
24. jan 2021

Nie je to moj pripad ( stahovanie z BA na vychod ), ale podla mna rozhoduje vela faktorov. Hlavne by boli zrejme adekvatne platena praca a druhe by bolo kde na vychode pretoze vychod SK je velmi siroky pojem. BJ ci KE je dost zasadny rozdiel v kvalite zivota.

Ja som dlhodobo v zahranici, ale tiez mam miestami ten pocit, ze ci sa vratit domov alebo nie ( Tatry ). Doma mam kamaratov, rodinu a moj region my vseobecne vyhovuje aj v ramci fungovania aj v ramci volnocasovych aktivit. Na druhej strane som uz v zahranici dost dlho, clovek je svojim sposobom aj zabyvany a zas kamos tiez vravi "sak ostan tu s nami, co budes robit doma". Rozhoduje sa tazko.

Doma som mal byt cize co sa tyka byvania tak tam obrovsky rozdiel nie je voci podnajmu tuto. Na druhej strane teraz budem mat dom cize je predpoklad, ze fungovanie vo vlastnom dome a vlastnej zahrade mi prirastie k srdcu a bude ma to o to viac tahat domov.

Do istej miery mam taky zmiesany pocit, ze budem akoby zacinat od nuly hoci to pravda nie je pretoze rodinu aj kamaratov mam hned po ruke.

Na druhej strane poznam pripady kde sa ludia naozaj po rokoch stravenych v zahranici vratili domov a ostali doma. Co sa tyka spokojnosti to neviem povedat, ale nepoznam vela ludi ktori sa po par mesiacoch otocili na pate a vratili spat do zahranicia.

Sameho ma to zatial extremne netaha domov. S priatelkou by mozno bola situacia ina pretoze dvom sa to predsa len taha lepsie.

Ja osobne by som sa vratil spat, ale napr len do mojho regionu. Presov ci Kosice alebo ina oblast na vychode ma netaha cize ak navrat tak jedine oblast Spisu. Nikde inde si neviem predstavit dlhodobo zit.

Je to tak trocha vnutorny boj. Srdce tuzi po jednom, rozum vravi nieco ine. Bohuzial, z dobreho pocitu sa clovek nenaje cize vo vacsine pripadov nakoniec zvitazi rozum.

Musite to obaja velmi chciet. Ti ktori tuzia vratit sa domov aj za cenu nizsieho prijmu proste idu. Ziju mozno skromnejsie, ale velakrat podla mna stastnejsi zivot. V dnesnej dobe ma clovek pocit, ze sa len nahaname za peniazmi.

alice8mi
24. jan 2021

ahoj,ja sa tu trosku rozpisem 🙂. pochadzam z vychodu,do BA som odisla ako 18 rocna kvoli vysokej skole. pocas skoly som si nasla aktualneho manzela,zacala som pracovat,vzali sme sa,cakali sme babatko....a vtedy sme sa rozhodli prestahovat na vychod (podotykam ze manzel je z Oravy a stahovanie bola jeho iniciativa 🙂 ). a teraz pisem objektivne a k veci:
1/ negativa -priznavam,prvy rok bol sokovy. z mladosti mi tu nezostali ziadne kamaratky,vsetci odisli,bolo mi smutno za kamoskami z BA. bolo mi smutno za karpatami kde sme travilo takmer kazdy vikend. bolo mi smutno za -ako to nazvat-takou tou "zapadnou vyspelostou a spolocenskou kulturou",celkovo kulturou (divadla,koncerty,akcie,udalosti),a vela veci mi chyba doteraz, ALE
2/ pozitiva vysoko prevysuju negativa. my sme sem prisli kvoli mojej rodine.manzel ich zboznuje a ja samozrejme tiez.nase deti tu maju babku,tety,sesternice,bratrancov...a z pohladu deti im je tu urcite lepsie. velmi rychlo som si zvykla ze presun ku doktorke mi netrva polhodinu ked mas stastie a nevychytas zapchu,ale za 10minut sa peso dostanem takmer vsade 🙂.ceny nehnutelnosti nemusim spominat 🙂.
co sa tyka prace -manzel ostal pracovat v povodnej firme,ale z home officu-je ITckar. cize win win 🙂. ja som presla na druhu matersku ale nebojim sa ze si nenajdem vhodnu pracu ;) ked clovek chce pracovat tak si pracu najde 🙂