Vianočný telefonát so svokrou

jankaja
26. dec 2014

Ahojte, potrebujem sa vyžalovať a aj poradiť. Na Štedrý deň som sa so svokrou dohodla, že si včera zavoláme, kto dnes ku komu príde. Každý rok na Vianoce sa navštevujeme na 2. sviatok vianočný, raz oni k nám, inokedy my k nim. Teraz sme boli "na rade" my, ale dcérka je chorá (nič vážne, len veľmi prechladnutá), tak svokra povedala, že sa dohodneme na 1. sviatok vianočný, podľa toho, ako jej bude. Tak včera volám, či by teda mohli dojsť oni, že Natálka stále soplí. No a svokra že im to dnes nevyjde, že doobeda idú krsnému gratulovať k meninám a poobede budú strážiť druhú vnučku, lebo švagriná (ich dcéra) so švagrom idú na Štefánsku zábavu. Že keby došli, bolo by to natesno a zhon. A že v sobotu asi tiež neprídu, lebo švagor (ich syn) možno bude potrebovať povoziť niečo na stavbu. No a potom uvidia, lebo má byť zlé počasie (okolie BA) a švagriná budúci týždeň už robí a budú strážiť vnučku a.... Že sa ozvú do konca týždňa, kedy a či vôbec prídu. Že keď neprídu, tak prídu na dcérine narodeniny (o 2 týždne).
Necháááápem, že si na Vianoce nevedia na nás nájsť čas. Tieto "dôvody" ma akurát vytočili do biela. Bývajú od nás ca. 50 km, majú k dispozícii auto. Vôbec neviem, ako sa zachovať. Teda okrem toho, že budem čakať telefonát, či si vo svojom nabitom dôchodcovsko-dovolenkovom programe nájdu na nás pol dňa.

lucinocka
26. dec 2014

@jankaja myslim, ze tu najdes viac zien, ktore by boli na tvojom mieste stastne ako blchy, vratane mna, ze nemusia svokru vidiet:P

bona_dea
26. dec 2014

🙂 buď rada, vieš koľko žien tu na fóre by boli radi, keby ich svokra nezaťažovala zbytočnými návštevami 🙂

zuzanakarcolova
26. dec 2014

Kto chce, čas si nájde...vôbec by som sa tým netrápila

fidorka7
26. dec 2014

nečakaj na telefonát a urob si vlastný program. Nech sa potom prispôsobujú oni, i keď by to znamenalo, že budú čakať v poradí, než budete mať čas zasa Vy.

mata128
26. dec 2014

Ja by som to na tvojom mieste vobec neriesila a uz vobec si nekazila tuto vianocnu atmosferu....Nepridu,neodidu....aj tak s tym nic nespravis,len sa budes rozculovat....

siska53
26. dec 2014

@jankaja ja by som to neriesila..ved maju ist strazit druhe dieta,este by preniesli nakazu. Ved jeden rok to hadam prezijete. Nabuduce sa dohodnite este pred sviatkami. Aj my tak robime,aspon nie je zmatok. Jedine,ze niekto ochorie tak stretnutie sa rusi alebo ak je to dospely,tak ten nejde. Uzite si rodinneho zivota len vy traja a teste sa,ze ste spolu. Mne osobne by sa nepacilo,ked by bol dakto u choreho a doliezol k nam,zvlast,ked mam deti.

bajana
26. dec 2014

@jankaja ako sa zachovat? nijako 😀 TAKE IT EASY, su Vianoce 😎

pribinak
26. dec 2014

Ty stastlivec!!!!! Tu je asi milion bab, ktore su zelene od zavisti!!!!! Nepride svokra! Krajsie VIanoce nemozu byt!

almea
26. dec 2014

A ja nechapem, ze ked ti tak chyba, co nesadnete do auta vy a nejdetenich pozriet, ked mala vyzdravie. Ked babka strazi druhe dievcatko, aspon sa male zahraju a vy si mozte dat kavu. Co je na tom komplikovane?

latvia
26. dec 2014

@jankaja a az tak ti vadi, ze nepridu? 😕 50km je dost, len na chvilkove posedenie, ja mam sestru tak daleko, ale cesta tam a nazad mi tiez nieco zaberie. pritom maju stale nieco na praci, tak neviem preco si z toho taka nabrusena, ine by bolo, kebyze sedia doma, nic nerobia a hovoria, ze nemaju kedy. ale aj oni maju nabity program, preco teda od nich chces, aby si nasli cas na vas? ved ked je dcera len nachladnuta a musis mat navstevu, tak sa zbalte do auta a s dcerou chodte na 2 hodinky k nim vy...

jankaja
autor
26. dec 2014

@siska53 my sme boli dohodnutí pred sviatkami. Že sa vidíme dnes, na 2. sviatok vianočný. Len sme mali doladiť, či prídeme my k nim, alebo oni k nám.

Čo ma štve je totálne uprednostňovanie druhej vnučky. V pohode, že s nami sa neuvidia. Hlavne, aby mohla ísť švagriná na Štefánsku. Hlavne, aby nemali stresy. Hlavne, aby mal švagor materiál na stavbe. My sme niekde na 150.-tom mieste.

A jasné, chápem, že niekto by bol rád, že má kľud. Ja by som tiež nechcela mať svokru 3 krát denne na telefóne a každý druhý deň doma. Ale návštevu počas Vianoc skutočne nepovažujem za zaťažujúcu alebo zbytočnú.

jankaja
autor
26. dec 2014

@latvia Svokra je na dôchodku a svokor má do 12.-teho dovolenku, nepovažujem to za nabitý program. Tiež nepovažujem za ich psiu povinnosť strážiť druhú vnučku celý týždeň. Veď nech sa so švagrinou alebo švagrom dohodnú, že jeden deň prídu skôr z práce. Alebo si vezmú deň dovolenky. Alebo nech ju vezmú k nám.
A áno, vadí mi, že rušia to, čo sme si dohodli. A prečo chcem, aby si na nás našli čas? Lebo sme ich najbližšia rodina. Preto. Návštevu mať nemusím, len mi prekáža pokrytectvo ... najprv hľadanie výhovoriek, prečo nemôžu a potom skákanie od radosti 2 metre do výšky, keď malú konečne vidia.

bajana
26. dec 2014

@jankaja takze problem je iny, nez si ho popisala v uvode - ziarlis na to, ze svokrovci uprednostnuju svagrovcov pred vami....toto asi nijako nezmenis ani neovplyvnis, takze opat - vykasli sa na to, deje sa to v mnohych rodinach

janinah
26. dec 2014

robíš somára z komára,ich dôvody sú celkom normálne,nechcú sa uháňať..ži a nechaj žiť....a ako už niekto písal,dieťa neteplotuje,posaď ho do auta a skočte vy k nim....

jankaja
autor
26. dec 2014

@bajana S tým,že ich uprednostňujú, som ako-tak zmierená. Švagriná so švagrom a dcérou u nich bývajú, sú s nimi každý deň, nepomôžem si. Čo ma naštvalo, je zrušenie dohodnutého programu. Kvôli tomu, aby mohli (zas a znovu) uprednostniť ich. Veď keď sa s niekým dohodnem, tak to dodržím, nie?

jankaja
autor
26. dec 2014

@janinah Ešte pre upresnenie. 3 ľudia v danej domácnosti (teda všetci okrem svokry a svokra) tam aktuálne berú antibiotiká kvôli rôznym virózam, nachladnutiu, kašľu, zapálenému hrdlu... Takže sa nechystám ťahať svoje tak či tak nezdravé dieťa do nezdravého prostredia.
Ja ich nenútim prísť dnes... ale nikto ma nepresvedčí, že nebudú mať čas skôr ako za 2 týždne.

almea
26. dec 2014

@jankaja ty si pisala, ze ste mali dojst vy. Svagrina ma zabavu zrejme dlho dohodnutu a keby ste dosli, vsetko by slo podla planu. Aj by ste sa videli, aj by babka mohla strazit dievca. Vy ste zmenili program, tak nevidim dovod preco by vsetci mali menit plany. A ak oni ziju v jednom meste, je pre nich jednoduchsie venovat sa druhej malej. Keby si potrebovala naozajstnu pomoc, tak by ti ju urcite poskytli - alebo svojmu synovi, tak ako sa snazia pomahat ostatnym detom. Moja svokra ma svagrove deti cele prazdniny a je mi to srdecne jedno, lebo ja jej svoje dat nechcem.

slniecko2
26. dec 2014

@jankaja mne sa najviac osvedčuje: rozprávať sa, rozprtávať sa, rozprávať sa. Zdvihni telefónm alebo manžel a otvorene, s pokojom, v dobrom povedzte svokre, že ste z toho nešťastní, že ste ich chceli vidieť, že malá bude tiež smutná a že či by predsa len nešlo, aby švagrovci počkali so štefánskou zábavou. Svokra má okolo seba veľa vnúčat a možno jej to tak nepríde, ale ak jej to poviete, že vám chýbajú, tak sa to určite vyrieši. Lebo v tomto prípade nepomôže, že budete mať na nich ťažké srdce. Pokojné sviatky prajem

latvia
26. dec 2014

@jankaja prepac, mne to prislo, ze v sebe dusis niekolkorocny hnev na nich z viacero dovodov, lebo tento tvoj problem je problemom velkym len vtedy, ked uz mas niecoho plne zuby....vsak je to tak? 😕 psiu povinnost strazit ich vnucku nemaju, ale ani ty nemas pravo im nakazovat, kedy a ci vobec maju k vam prist. ja som na dieta sama, tak dsi viem predstavit, aka pomoc pre deti to je, ked ti rodicia postrazia ich vnucatko, len aby si clovek nemusel brat dovolenku.preco by nemohli mat vnucku na starosti aj 2 tyzdne?
sama vravis, ze mala je len prechladnuta, nic hrozne, tak preco radsej nejdes ty k nim aj s malou?
mam pocit, ze ti niecim permanentne ublizuju, mozno nevedomky a v tebe sa to nakopilo.... 😒

anjelik87
26. dec 2014

@jankaja a druhych starych rodicov nema?

latvia
26. dec 2014

a ked su aj ini chori, tak tak skoro nevyzdraveju, za tie 2 tyzdne je optimalna doba na vyzdravenie...

jankaja
autor
26. dec 2014

@almea Áno, lenže na Štedrý deň, t.j. predvčerom, mi svokra povedala, že v pohode, že teda prídu oni, keď malá ešte nie je tip-top. A zrazu je všetko inak. To je to, čo mi vadí.
Keby povedala, že dnes im to nevychádza, že prídu zajtra. OK. Prídu pozajtra. OK. Prídu v pondelok. OK.
Ale že sa ozve, či vôbec najbližšie 2 týždne prídu, tak to pre mňa OK nie je. Keď je na dôchodku a svokor má dovolenku.
Ja nehovorím, že by nám nepomohli. Pravdepodobne áno.
Tiež neriešim svokra, ktorý dokáže hodiny rozprávať o tom, ako chodí s druhou vnučkou na poldňové prechádzky. S mojou nebol ani 10 minút. Zamrzí, ale nezabijem sa za to. Keď si myslí, že ma bude presviedčať o tom, aký je dobrý dedko tým,že mi podrobne vylíči, ako sa venuje druhej vnučke... Jeho vec.

anjelik87
26. dec 2014

@almea a preco nechces dat svokre svoje deti? Ma to zaujalo lebo ani ja nie som nadsena ked ma byt svokra s mojimi....

sissy27
26. dec 2014

@jankaja preboha a o čo ide? to sa nevidíte celý rok, keď ti tak strašne záleží na jednej návšteve? alebo je to o niečom celkom inom, napr. že aj tak nemáte úplne dobré vzťahy a akokoľvek by sa svokrovci zachovali, tak by nebolo dobre?

0silvia0
26. dec 2014

@jankaja problém je v tebe. Zbytočne sa zožieraš a už toľko nežiarli 🙂 🙂 , veď si už veľká baba a správaš sa ako malá, prepáč, zbytočne sa cítiš dotknutá a urazená a ukrátená... Jednoducho dôchodci už nemajú také flexibilné rozmýšľanie ako tridsiatnici, veľa vecí im padne zaťažko a radšej uprednostnia stráženie detí u nich doma ako behanie do susedného mesta. Vidím to aj na mojich rodičoch-dôchodcoch, už to nie sú takí aktívni a flexibilní ľudia ako bývali, milujú svoju najmladšiu dcéru (moju sestru) a v mnohom jej pomáhajú viac ako nám, ale mne to vôbec nevadí, pretože sestru mám aj ja rada, viem, že robia všetko najlepšie ako to oni cítia a ja som šťastná, že so sestrou si rozumejú najlepšie, hlavne mama, lebo moja mama je ťažká povaha a mne osobne po pár minutách lezie na nervy. Som šťastná, že si sestra s takouto maminou ťažkou povahou dokáže vyjsť lepšie ako ja.
Skús brať veci z viacerých strán, nielen z tej svojej a pochop, že nie vždy je všetko na 100 percent spravodlivé a dokonalé atď.

jankaja
autor
26. dec 2014

@latvia Veď preto sme považovali za optimálne, že by došli aspoň svokra so svokrom k nám, aby sme nemuseli brať nezdravé dieťa k ďalším 3 ľuďom, ktorí v tej domácnosti žijú.
Môj hnev nie je niekoľkoročný, so svokrou ináč vychádzame v pohode. Len skrátka som človek, čo keď niečo sľúbim, tak to dodržím. Tradície sú pre mňa dôležité, rodina na prvom mieste. Príde mi to skrátka smutné, že nevidia, ako okato uprednostňujú druhú vnučku, všetko, čo potrebuje švagriná, stavajú pred nás.
A tiež chápem, aká pomoc je to pre mladých, keď rodičia postrážia vnúčence. Moja mama ešte pracuje a mám školopovinného brata, tak tiež sme v podstate na všetko sami.
Ja im nenakazujem, či a kedy k nám majú prísť. Len si myslím, že keď sa v pohode dohodneme na nejakom termíne, tak zrušenie tohto termínu z týchto neurčitých dôvodov nie je OK.
Keď som niečo prinútená zrušiť, snažím sa hneď dohodnúť na nejakej alternatíve. Určite to nenechávam v stave: vy čakajte na telefóne, či sa nám uráči dojsť.

latvia
26. dec 2014

@jankaja tebe vzdy vsetko vyslo? 😕 ja som sa uz tolkokrat preobjednala ku kozmeticke na relaxacnu masaz, ktoru som dostala pred rokom ako darcek, ze som jej 4.x ani nezavolala, ze chcem dalsi termin. FURT mi do toho nieco necakane voslo....moji rodicia niekedy maju uz dost toho, ze je u nich maly, ze su radi, ked maju dalsie 3 dni volno bez neho. tvoja svokra ma na hlave vnucku, pomedzi to strazenie si chce aj oddychnut, a zas 2 tyzdne nie su vecnost

janinah
26. dec 2014

moji rodičia sa tiež oveľa viac venovali jednému z dvoch vnukov,býval totiž u nich a ten druhý v meste...nik sa nad tým nepozastavoval...všetko je o tom ako sa ty vnútorne nastavíš a či urobíš problém aj tam,kde nie je...nekaz si sviatky...možno by tí starí rodičia najradšej presedeli celé vianoce doma pri telke a namiesto toho lietajú od jedných k druhým a ešte sú aj za zlých ,lebo behajú málo 😒

0silvia0
26. dec 2014

@jankaja aj ja som taká, že keď niečo sľúbim, dodržím to aj keby tehly padali. A vieš, že je kopa ľudí, pre ktorých slovo, ktoré niekomu dali, nič neznamená? Aj mňa to kedysi rozčuľovalo, že niekto nie je taký, ako ja. Život ma naučil, že nesmiem ľudí posudzovať podľa svojich merítok. Kadžý sme iný, každý vnímame veci inak, bohužiaľ, nie pre všetkých je sľub niečo záväzné... musíš sa s tým naučiť žiť.

latvia
26. dec 2014

@jankaja ok, ty to beries ako nedodrzany slub, z hladiska nezainteresovaneho pozorovatela tvojej verzie mi to pride ze striktne trvas na svojom a neakceptujes zmenu terminu. mozno sa im nechce cestovat za vami. itak si myslim, ze sa svokrovci nemusia trepat k vam, ked je dcera chora. preco nepockat, ked vsetci budete zdravi?