Vianočný chaos a neporozumenie

svetluska82
2. nov 2014

Ahojte. No opat pisem raz jeden z mojich problemov, nad ktorým sa mi mozog zastavuje. Niektore, uz poznate moj pribeh, takze snad lepsie pochopite o co ide. Vianoce sa blizia a ja som zacala u muza sondovat coby chcel pod stromcek. Tu problem. Vacsinou mi nevie povedat nikdy co chce, tak kupim podla svojho uvazenia-vacsinou, teda skoro vobec sa mu darceky nepacia. 😒 Tentor ok zacal uz hundrat, že naco zas idem kupovat darceky v novembri staci 2 týžden pred Vianocami. Minuly rok uz bolo takmer vsetko vypredane. Tak som ostala z toho taka znechutena. Potom zacal, ze najradsej by si vybral daco sam, a to si da pod stromcek, že u nich sa to takto robilo 😲 Kedze sme spolu zu dost dlho tak som sa ho pytala, ci nechce prekvapenie, že to jednoducho nema vyznam, aby sme si sami kupili a dali pod stromcek. Tento rok sme takto vyriesili svokrovcov, že sme si kupili a oni nam tie darceky daju. Mozno som len precitlivena, alebo co, ale ja sa vzdy tesim na prekvapko pod stromcekom. Problem je mojmu muzovi darcek vybrat, kedze preferuje prakticke veci a podla jeho slov- knihu, nie lebo preita a zalozi do policky, oblecenia ma dost, ale daco si vyberie, kedze idu Vianoce a musi si nieco vybrat. Rozmyslala som anatomicky vankus a masaz, kedze ho boli krcna chrbtica, ale ako ho poznam tak to ofrfle , lebo vanskuse mame sice 10 rocne,ale mame. Masaz podla man bude hundrat, že po hodinke masirovania je po darceku. Co byste robili vy? Nechali, nech si vyberie tricko a kaslali nan? ALeobo si presadili svoje? Mal by prekvapko, ale zas neviem ci by pochopil ....ze som yvberala ako som najlepsie vedela. Utesujem sa tym, že je manipulator a vsetko chce mat pod kontrolou. A tiež tym, že dlhe roky zil v divnej rodine, kde svokor mal hlavne slovo, svokra len blacala a aj tak nepresadila si svoje a darceky si kazdy kupoval sam .....

marcelatje
2. nov 2014

😀 😀 😀 😀 😀 😀 no čo ti budem hovoriť, pre mňa je tiež veľmi ťažké kúpiť darček a najradšej si vyberiem sama. Konečne to pochopila aj moja mama 😀 😀 😀 😀 😀 Nikdy neviem ako sa mám tváriť keď odstanem ďalší "úžasný" darček ktorý sa mi vôbec nepáči 🙄 a teda pretvarovať sa neviem, napriek tomu že to ľudia kupujú s láskou ale ja všetkým už roky vysvetľujem že to nie je nič pre mňa. Jednoducho nie každý má rád prekvapenia a viac sa poteší veci ktorú naozaj chcel, čo na tom že si ju vybral či dokonca kúpil sám??? Viac v tom nehľadaj. Ak bude po tvojom na Vianoce bude sklamaný tvoj manžel z toho že nedostane vhodný darček a aj ty za to že ti ho ofrflal.

leiladomi
2. nov 2014

My si uz druhý rok dávame nejaký výlet alebo lyžovačku 🙂 Nic drahé a obidvaja sme spokojní a samozrejme nejaku drobnosť o ktorej ten druhý nevie akože prekvapenie ;) Ak je tvoj muz neoblomný tak nech si nieco sam vyberie a ty mu iba nejaku maličkosť vyber a budete obaja spokojní 🙂

stanislavao
2. nov 2014

@svetluska82 jejda meni. dospeli ludia a toto riesit. ake prekvapko? ved nema 5 rokov. naco ho nutite a silite to cele, ze musi mat prekvapko. ak nieco chce, nech si to kupi a naco si dospely ludia davate darceky pod stromcek? no vazne nepochopim. ja som vianocny darcek dostala v oktobri. mm si darcek vybera sam, lebo ja mu tablet vhodnych parametrov neviem vybrat. on sa tomu lepsie rozumie. aj deti sa pytame, ze co by chceli, takze ten starsi, 10 rocny uz potom tusi, ze co dostane. ja uz nechcem ziadne prekvapenie tiez, lebo to bolo vzdy prekvapenie nemile. nenutit a pochpit. ste precitlivena asi, lebo to, co pisete, nieje ziadny problem. uplne bezne to tak je vsade inde. A masaz, welnes, sauna a pod je vhodny darcek. moj 10 rocny syn mi povedal, ze netreba uz hracky, ale moze byt vstupenka do aquaparku.

svetluska82
autor
2. nov 2014

ide o to, že ak by chcel tablet alebo laptop tak jasne, že si vyberie sam, kedze ja sa v tom nevyznam. Ale ide o to, že on si vyberie len tak nasuilu, kedze sa mu nic nepozdava a fakt po nicom netuzi.

horana
2. nov 2014

Su ludia ktori "nic nechcu", je kopa dospelych, ktori sa k vlastnej spokojnosti dohodli ze si nebudu davat nic a neskutocne im to vyhovuje, dava sa v tych rodinach len detom. Tvoj muz k nim patri, ty nie, to je jediny problem.
Davat nasilu a este ocakavat tesenie je presne vec, ktora dokaze pokazit Vianoce.
Ked uz nieco musi byt, dajte si symbolicky kupon na buducorocnu spolocnu letnu dovcu, peniaze do obalky prip. nejake vytlacene obrazky kde by ste tak chceli ist, obzaky plazi z netu, a pod..... Resp. aspon nejaky wellnes pobyt spolocny, podla toho co mate radsej, na co mate prostriedky, co planujete. Nech uz planujete cokolvek, navysenie prostriedkov na dovcu len potesi.
V lete akoby ste nasli a dovtedy sa mozte tesit. Tesenie sa je aj tak najkrajsia vec co moze byt 😉

jasminet
2. nov 2014

na jednej strane ta chapem, na druhej tvojho muza... 😉 mne este vtedy priatel na prve vianoce kupil rolak, ze aky paradny, tesil sa z neho, ale... neodhadol ani velkost, aj tvar bol zvlastny a blok zahodil... na dalsie uz som si vybrala sama, vyskusala, on zaplatil...
doteraz mu presne hovorim co by som potrebovala, chcela, najlepsie rovno ukazat na webe, alebo strcit do ruky flakon, zvysok ruzu, vypytat poukazky niekam... nez potom byt sklamana ze on vyhodil peniaze do luftu a ja to nikdy nepouzijem....

jeho sa pytam, co by potreboval, vacsinou povie, ze nic, potom z neho nieco vypacim a dostane to plus nejake prekvapenie

sisaha
2. nov 2014

@svetluska82 daj mu darcekovu poukazku do obchodu, ktory ma rad a potesi sa.. Dostal co necakal a vyberie si sam.

maznacik007
2. nov 2014

mam rovnaku skusenost ako mamicka nado mnou .. neznasam prekvapenia od manzela neviem sa tvarit stastne a spokojne presvedcivo ked to neni to co som chcela .. a velmi rychlo som to poriesila tak ze ja si vyberiem vyskusam poslem link a tak .. a ako prekvapenie len drobnost ... co bezpecne vie ze pouzivam a chcem..

takto to rieisim uz aj u deti 10+ najma u krsniat ... kde teda nemam uplne prehlad ake knizky maju pc hry a pod... radsej sa spytam pripadne mam napad a spytam sa ci je to ok... u nas vedia ze darceky kupujeme my a Jezis /Boh/ nas pozehnava zdravim aby sme mohli pracovat a mat peniaze na ne ...

u mensich deti malého a neteri to robim tak ze dam dracik katalog poskrkaju a nieco z toho kupim ..

ale ja by som sa nestresovala .. nech si kupi sam ... alebo dobry napad je dat mu do oblaky katalog s dovolenkami a pod.

sense
2. nov 2014

nuz ja sa mam vsetko, po nicom netuzim, resp po com tuzim nie su materialne veci ,kt. by sa dali dat pod stromcek a takisto neviem predstierat radost pri stromceku len preto ze su vianoce. A dcerka zatial nechape vyznam vianoc ale ked bude vacsia tak ju urcite nebudeme viest v tom ze darceky nosi Jezisko alebo santa claus.

Moja mamka to pochopila velmi davno povedala mam si vybrat co chcem, kedze mam vsetko ....tak to riesim tak ze si poviem nejaku kozmetiku kt. vyuzivam , podakujem ale ziadne prejavy radosti a nadsenia uz nikto odo mna neocakava....

kitty88
2. nov 2014

my to uz davno s manzelom robime tak, ze si kazdy kupi co chce a da pod stromcek, takisto sviatky - narodeniny ci meniny takto riesime, ze sa vopred dohodneme na darceku, na vianoce zvyknem aj rodine dat tipy, co by nam mohli kupit... je to jednoduchsie a ovela lepsie, takto mam istotu, ze dostanem to, co si prajem a nie nejaku blbost a este sa tvarit prekvapene, ze woooow, ake super 😅

motovidlo
2. nov 2014

A keby si ho nechala vybrať si "hlavný" darček a okrem toho mu kúpila malé prekvapko? Iba nejakú somarinku, nič veľké. Ja napríklad kupujem každý rok mužovi okrem iného los Vianočnej lotérie. A ak sa náhodou šťastie unaví, možno práve ty mu dáš darček za tisíce 😀

salome123
2. nov 2014

v tvojom pripade by bolo fakt najlepsie, keby si muz kupil co chce. nie je maly chlapec. my mame kus iny problem. muz chce silou mocou prekvapenie, ale ked mu nieco kupim tak to hned ofrfle a hned sa pyta kolko to stalo 😠

katka1981
2. nov 2014

nekupujte si nic a mate po probleme.

evittam
2. nov 2014

Možno vás to všetkých prekvapí, ale takéto starosti my vôbec nemáme.....- my dávame darčeky akurát deťom a sebe si kupujeme čo potrebujeme počas roka a ak ma napadne alebo stihnem tak kúpim nejakú maličkosť - prekvapenie a aby deti videli, že teda aj my máme darčeky. Ale inak to vôbec neriešim....Sú iné - dôležitejšie veci ako nejaké materiálne veci..... 😉. My zatiaľ ani neriešime, že vôbec idú nejaké Vianoce - proste prídu a tešíme sa z nich, že sme spolu a sme zdraví a spokojní a šťastní - a to je ten hlavný darček....

mawka
2. nov 2014

uplne idealne su poukazky darcekove. minuly rok nasi dali kazdemu poukazku do Takka a kazdy si vybral sam 🙂 darcekova poukazka nepokazi nic. a mozes mat poukazku na oblecenie, elektroniku, hocico. dva v jednom. obdarujes a kupi si sam, co chce. ja by som kludne prijala aj poukazku do knihkupectva, predsa len citam vela, nikto nema prehlad co som uz citala, co mam doma, co este nie. takto si vyberiem sama. mamke som davala aj poukazku ku kozmeticke a vybrala si osetrenie podla seba. raz nam dali poukazku na veceru v jednom milom, prijemnom podniku, to bolo pekne tiez. vecera pre dvoch, parada. poukazkami fakt clovek nic nepokazi 🙂

moni244
2. nov 2014

ja s amnzelom si nic nedavame, naco? max. nejaku drobnost, alebo mi povie co chce. Moja mama dlhe roky robila tak, ze si sama kupila darceky, zabalila a na Vianoce podakovala otcovi, ako dobre vybral, ako mame uz malu, tak darceky len jej a rodicom len nejaku drobnost. A prekvapenie? ved uz nie sme deti, cize zbhtocne si vyrabas doma problemy 😉 ked chce prekvapit, nech napise list Jeziskovi a nieco z toho vyberies 😀

martuska75
2. nov 2014

Tiež si myslím že najlepší darček si každý vyberie len sám. Takže hlavný darček si vyberieme ja a aj manžel sám ( hovoríme tomu akože "píšeme ježiškovi" 🙂 ) a ešte nejaká malá blbinka akože prekvapko ak sa podarí 🙂 Deti samozrejme píšu ježiškovi, niekedy už od leta... 😀

katka1981
2. nov 2014

@moni244, my mame to prekvapenie, ze kupujeme malej a cakame jej potesenie, o tom su u nas Vianoce, ak sa bavime o darcekoch.

moni244
2. nov 2014

@katka1981 aj my, aj ked ona tomu este nerozumie, ale tohto roku to uz bude ine, je vacsia, bude sama rozbalovat, som zvedava ako bude reagovat

simca06022011
2. nov 2014

my chodime zasadne ako vianocny darcek pre nas dospelych, kazdy rok pred vianocami (heh, ten hekticky vikend pred vianocami...) na predlzeny vikend do Talianska a mozeme sa na vianocne stresy vybodnut. Ostatnym tam darceky povyberame v obchodoch, sebe nakupime ak sa nam daco paci... Hadky kvoli darcekom nas dohnali tam, ze si nekupujeme nic a nikto to uz neriesi.... ci m to trapi? No jasne ked mi kamoska otrci krk s novou retiazkou, novym prstenom... tak ma zamrzi ze toho mojho to ani nenapadne. Ale zase, ja si to kupim hocikedy a take co sa mi na milion percent bude pacit a hodin (on mi raz doniesol sperky, ktore boli ako keby ich kupoval 4 rocnemu dietatu... fialovu kabelku postarsku... fialove rukavice a capicu.. co by som nikdy na seba nedala.. a pod. Ani len parfum nevyberie tak aby sa mi pacil, co je co povedat.. lebo mne sa paci skoro kazda vona)
S rodicmi... ked kupia sami je to o nicom, novodobo moja mama rozdava veci co ma doma a nechce (dostala/nepouziva...). Vsetci robia vianoce iba kvoli dcerke.. to ma mrzi viac, lebo Vianoce su rodinny cas a nie divadlo pre male dieta. Malo by to byt vo vzduchu... u nas to tak vzdy bolo... :/

katka1981
2. nov 2014

@moni244. pomaly si to zacnete uzivat 🙂

miskap2111
2. nov 2014

@svetluska82 podľa mňa, keď nechce prekvapko, tak ho do toho nenúť. Povedz mu, nech si teda vyberie a kúpi darček sám a dá si to pod stromček. Ale že teba prekvapko poteší, tak nech tebe tiež urobí radosť.. U nás je to ale našťastie tak, že máme radi prekvapenia a tak si ich aj doprajeme, aj keď každý ide radšej na "istotu" - čiže presne viem, čo asi dostanem, ale v inej farbe, či prevedení. 🙂 A to isté pre mojho manžela- viem, ktorý je jeho obľúbený obchod a cez rok dopredu sondujem, po čom jeho srdce z toho obchodu túži a z toho potom niečo vyberiem. Každý sa vždy poteší a je spokojný. 🙂

mamulka211
2. nov 2014

uprimne ti zelam, aby toto bol, po zvysok zivota ,tvoj jediny a najvacsi problem 😀 kup manzelovi medailu, ze to s tebou dokaze vydrzat :D, ludia riesia, aby mohli svojim detom kupit vobec nejaku lacnu hracku a ty tu robis problem s tym, ze tvoj manzel vsetko ohundre. Nekup mu nic, to bude prekvapko.

idris
2. nov 2014

Ahoj u nás som zaviedla že 2 mesiace pred vianoci si napíšeme na papier presne čo chceme možeme napísať koľko chceme . A nasledne si z toho vyberieme . Tak pod stromček je aj prekvapko a aj to čo by som chcela ja alebo mm alebo dcérka :D :D len ona píšej ježiškovy , vlastne aj my 😉 😀 😀 😀

bejbinka
2. nov 2014

@svetluska82 U nas si davame darceky len s mm navzajom a nasmu bejby...rodicom jeho ani mojim nekupujeme. Aj tak to skoncilo vacsinou tak, ze som dostala od nich peniaze a toto ja za darcek nepovazujem, hoci chapem, ze nevedia, co mi maju kupit. Ale spat k mm. Tu je viacero moznosti, ako to mozes vyriesit...pokial, samozrejme, sa nechces na neho vytoto 😀 a nech si kupi sam, da si to pod stromcek a potom sa z toho akoze vytesuje. 😉 Niekedy to mozete vyriesit aj spolocnym darcekom. U mna sa napriklad osvedcilo, ze manzelovi poslem mail, kde mu napisem viacero moznosti (presne internetové linky, obrázky) co by som chcela a potom sa necham prekvapit, ze ktorú/é vec/i z toho mojho zoznamu vyberie a kupi...takze mam istotu, ze dostanem presne to, co chcem, a pritom je to aj prekvapko, lebo neviem, ze co konkretne dostanem. Ja jemu kupim, co uznam za vhodne...tiez je to taky typ, ze je ho tazke niecim potesit a to, co sa paci jemu, vacsinou vselijake technicke somarinky, ja vybrat neviem. Kupim, co chcem a myslim, ze by sa mu zislo. Takze by som sa na Tvojom mieste prilis netrapila, pokial si Tvoju snahu nevie vazit. 😎

tajka1986
2. nov 2014

@svetluska82 vysrala by som sa mu na darcek. Naco mu robit akoze prekvapko ked o to nestoji. My si tiez vyberieme povieme to tomu druhemu a kupi sa. Ja si vacsinou sama najdem na nete este lacnejsie ako v obchode takze aj si to ojednam a prevezmem. Ziadne caviky okolo toho nerobime. Moj muz chcel receiver uz v septembri,objednal,prislo,a ma darcek na vianoce. Bodka. Kedze to estalo 5korun,je vybavny na dlhooo 😀

caoli
2. nov 2014

no, aj keby sme peniaze vidlami prehadzovali (co nehrozi), nekupovali by sme ani jeden pod stromcek prekvapko, ktore by vyraz radosti malo zmenit na sileny krcovity uskrn a zdvorile podakovanie. takze vzdy pred Vianocami sa s manzelom vyberieme na nakupy spolu, navzajom si vyberieme darceky tak, aby sme boli spokojni. sme dospeli, na Jeziska sa nehrame uz velmi dlho. romantika Vianoc na tomto nestoji, tie su o niecom uplne inom.
ono sa vzdy nejaka ta drobnost ako prekvapko najde, ale su to malickosti. osobne nemienim atmosferu Adventu a Vianoc obmedzit na zhananie toho najoriginalnejsieho darceka. radsej sa sustredim na to, aby cela priprava na ne bola pokojna, aby sme sa tesili a aby som po stedrovecernej veceri nepadla z noh od unavy a stresu a nemusela si hovorit hurá, je po Vianociach.

dazdovka
2. nov 2014

@svetluska82 nech si vyberie a zabali, aj ulozi pod stromcek sam. Aj ty si kup par drobnosti, krasne zabal do takych eno-nuno balickov a hraj prekvapko, jeeej ako len ten Jezisko vedel, ze po tomto tuzim, vytesovala by som sa z vlastnych "darcekov", ale predsa by som mu nejaku malu prkotinu ako darcek krasotne zabaleny pod ten strom supla 🙂 nech vidi, ake je to prijemne zazit drobne prekvapko (a potom mozno buduci rok mu trkne). My si tak davame s muzom, ziadne velke darceky, prkotinky do 10€, hlavne ze mame prekvapko a je sranda, napr. tento rok moj muz dostane kapsicku na riaditka na bike, vobec po nej netuzi, ale chce bicyklovat, vzadu ma detsku sedacku a ruksak nosit nechce (potrebujem aby aspon nejaky keksik, pulover a vodicku pre krpca vzal), tak som toto vymyslela. No a co, ja budem happy, deti uvidia ze aj my mame darceky od "Jeziska", on bude prekvapeny a hadam aj trosku uzitocna vec nam pribudne doma...

sissy27
2. nov 2014

@svetluska82 a ty si čo chceš nájsť pod stromčekom? je ti to jedno, hlavne že si niekto dá tú námahu a ide do obchodu a vyberie niečo a naaranžuje ti to pod strom, alebo by si chcela presne tie topánky (kabelku, voňavku, knihu, žehličku - dosaď si ľubovoľne podľa uváženia), okolo ktorých už 4mesiace chodíš a obzeráš ich vo výklade? ja osobne z duše nenávidím prekvapenia od ľudí, ktorí jednoducho nemajú bunky na to, aby mi celoročne načúvali "čo súrne potrebujem" a potom ma tým v pravý okamih prekvapili, je to v tesnom závese za darčekmi, o ktorých sa jasne vyjadrím, že toto si v žiadnom prípade neprosím a aj tak to pod tým konárom nájdem... potom ešte zbožňujem,keď sa ma niekto pýta, čo by som chcela, ja poviem a nasleduje komentár "na čo ti to bude? vyber si niečo iné" ...
takže ak si chce tvoj muž vybrať sám, tak ho nechaj, nech má ten "darček" preňho nejaký význam a s prekvapeniami sa vyblázni pri deťoch či iných členoch rodiny...
p.s. fakt, že dobrovoľne žiješ s manipulátorom, je to, pri čom sa mne osobne zastavil rozum z tvojho príspevku, ale teda toto je o inom...

maribell
2. nov 2014

@svetluska82 ja napr. tiez nemam rada prekvapenia .. lebo vacsinou su to blbosti .. ja manzelovi poviem co by som chcela - dam viac moznosti a on si vyberie a kupi mi jednu z nich 🙂 .. nieje to sice ako z filmu ale aspon mam z darceka radost 🙂 ... najviac ma potesi ked manzelovi pocas roka nieco ukazem ze " jééjo toto by som chcela" a on si to zapamata a kupi mi to ako doplnkovy darcek 🙂 .. to je take prekvapko ale tiez chcene 😀