Vianoce, pečenie, varenie, deti a zhon

metisa
15. dec 2013

Mile zienky, som sama, ktora ma pocit, ze nic nestiha, ktora povazuje pecenie troch druhov kolacov za nezmysel, z ktoreho sa akurat tak pekne pribera? Na internete sa to len hemzi samymi nezdravymi dobrotami, ale ja skutocne nechcem doma zavadzat takuto tradiciu, ze sa budeme obzierat cukrom :/
Generacia nasich rodicov akoby to nevedela pochopit... Nemam rada varenie zlozitytych jedal, ale ne preto, lebo ich neviem urobit, ale preto, lebo vacsina jedla, ktore sa robia dlho a zlozito su aj nezdrave.
Ked vidim, ake sikovne su niektore mamicky a to maju viac deti a ja nestihnem niekedy ani poriadne navarit a uz je vecer, tak zacinam o sebe pochybovat.
Povedzte, ako zvladate vy v toto krasne obdobie?

luba28
15. dec 2013

@metisa ja v pohode,uz mam 4 kolace,darceky pobalene,niektore este dojdu,ale nemam stres,co stihnem,stihnem a co nie tak nie,..nikam sa neplasim...kolacov preto tolko,lebo moj muz a brat maju velmi radi sladke,....ale mam vyhodu,ze mam 10 rocnu dceru,ktora vela pomaha,takze to nie je na mna tak vela,.....

metisa
autor
15. dec 2013

tak to je fajn, na pomoc mojho maleho si este pockam zopar rockov 🙂

sarinka2012
15. dec 2013

@metisa Ahoj,ja mam hlavnu zasadu,Vianoce nie su o strese a su to pre mna najkrajsie sviatky v roku,odkedy mam dcerku tak dvojnasobne 🙂 Vianocne darceky mam nakupene a zabalene v skrini uz od konca novembra,upratujem priebezne,ale okna kvoli Vianociam drhnuť nebudem 🙂 ved aj tak je o štvrtej tma 🙂 a dnes sme s dcerkou piekli jeden druh kolača a to linecke pečivo a tym to konči 🙂 dcerka je spokojna že sa mohla vyhrat s cestom,ja ze mam nieco upecene a na štedry vecer zvyknem este urobit gaštanove pyre (hotove za 5 minut,postruham gaštanove pyre,dam do misky a na to šlahacku) a koniec sladkostiam 🙂 Svokra vyzerala byt neštatsna ked som ju poprosila aby upiekla tiež len medvedie labky a koniec,lebo u nas to aj tak nikdo na tony neje a je mi luto to vyhadzovať . Jasnačka ze večera musi byt,aj rybyčka aj šalatik aj kapustnička,ale ruky si kvoli tomu nedolamem 🙂 A čo sa bežych dni tyka,teraz mimo sviatkov,ani ja nestiham obcas navariť a ešte sme od hladu neumreli 🙂 mam pre kazdy pripad v mrazaku slivkove gule,alebo bryndzove pirohy popripade mrazene lazagne

metisa
autor
15. dec 2013

@sarinka2012 to gastanove pyre - dobry napad 🙂

janinah
15. dec 2013

lámem si hlavu,ktoréže to vianočné jedlo je zložité? moje i manželove Vianoce z nášho detstva som preniesla do našej rodiny a ne/zdravosť neriešim- ty môžeš,to ti neberiem,ale Vianoce sú aj o jedle a koláčoch/na kilá ich ani my nejeme/ ale hlavne o atmosfére a návštevách, a to mám ešte aj dvoch Štefanov doma 😉 Najdôležitejšia je deľba práce,každý robí čo môže a výsledok stojí za to 😉 ..pokiaľ s takým "zdravým" štýlom súhlasí aj tvoj manžel,tak je to ok,syn sa prispôsobí,ale ak manžel vyrástol na vianočných koláčoch a šaláte s majonezou atď.,tak by som ho "hladovať" nenechala 😉

zuzkat1
15. dec 2013

@metisa pre mna su vianoce aj o stedrosti...hlavne teda o rodine,ale ked dojde navsteva tak treba pohostit. Mala ma 4 roky... Uz od 2rokov mi pomaha piect. Vianocne jedla nie su podla mna zlozite..my uz mame 7 sladkych peciv,este sa chystam na bratislavske rozky a 2slaneho chcem urobit. Pre mna by to boli velmi smutne vianoce s 1pecivom. Ved to je bezny den😝

metisa
autor
15. dec 2013

Zlozitost jedal a varenia som myslela skor vseobecne. Ano, vianocne jedla su dost jednoduche. Urcite je to tradicii - vela jedla, sladkosti, hojnosti... len mam pocit, ze zijem na inej planete,ked nejak nezastavam tento nazor "sviatkovych" obzieraciek. Proste nie, nemusim to, nechcem to. Nastastie manzel mi sam povedal, ze pre neho nemusim vypekat. Mna zaujima, ci su tu zeny, matky, ktore si myslia to, co ja 😉

evakliestikova
15. dec 2013

Mila Metisa, nepozeraj ako to robia ostatni. Nachystaj si Vianoce ako Tebe pasuje. Nechces vypekat, tak nevypekaj. Nikto predsa nema recept na dokonale Vianoce...Len aby ste u Vas doma boli spokojni. A k tomu nestihaniu, tiez neviem kde robim chybu... 🙂 Nic nestiham odkedy mame druheho anjelika🙂 . Niekedy som z toho pekne na nervy... 🙂 Prajem krasne a pozehnane Vianoce!

horana
15. dec 2013

Ja mam stale v zivej pamati detstvo kde mama mala vsetko dokonalo vypulirovane, napecene, navarene, ale citovy chlad, resp. mi to priapadalo ako na tabore, sviatkom sme sa podriadovali my, nie ze by sviatky robili dobre nam. Pamatam si to dusno v pozadi, ustvanost a nestihanie a potom akasi ulava - ano vyslo to...a je to aj za nami.
Preto zasadne: neupratujem nadmerne, len uplne obycajne, vacsinou vobec nie su umyte okna (v zime aj tak nevidno), zdravy zivotny styl mame cely rok aspon sa vramci moznosti snazime, cize urcite nepeciem x druhov, kedze dcerka chce robit medovnicky a ozdobovat to vacsinou robime "len pre tu srandu", kedze pracujem, tak kupim napr. minuly rok domaci poctivy makovnik&orechovnik na trhu, bio pernicky z obchodu - inak fakt ze vyyborne aj zlozenie na jednotku, a malu torticku z overenej cukrarne, na spestrenie. Uz to mame co robit aby sme to zjedli.
Jedlo, detom kapustnica nechuti, robime hraskovu s oprazenym chlebikom, ktoru miluju, losos je za par minut, zemiakovy salat bojkotuju takze obyc male zemiaciky. Neprejedame, ved Vianoce su este postne.
Tiez sme za to od starych kritizovani, oni boli ina generacia, jednak bolo ine zivotne tempo a tak mohli stihat viac a zaroven sa nestravovali nijak zdravo. My co mame kamosov, tak prakticky vsetci to maju ako my, radsej viac casu a menej dokonalosti.
Ja ked vidim na navstevach tie hory nezdravych sladkosti, vyslovene je mi mierne nevolno z toho, a je to trosku unavne uprimne to odmietat...a potom ako horekuju vzdy po sviatkoch ze musia chudnut a toto tamto, no nechapacky.

zuzkat1
15. dec 2013

@metisa Ved existuje milion receptov na "zdrave" sladkosti. Ked ide o to.

metisa
autor
15. dec 2013

@horana velky LAJK 🙂 najprv sa prejedat a od noveho roka zavazky, ze ideme chudnut...

kikatko
15. dec 2013

@metisa tak ja nerobim absolutne nič ! a nechystám sa to zmenit 😀 žiadne pečenie, extra upratovanie, prezdobovanie domu . ja si vianoce užijem aj bez toho. poupratujem ako upratujem vždy, navarím normalne- len kapusticu na 2 dni, šalat a rezne len na jeden den, upečem babovku,darčeky som všetky kupila cez nett- každy dostne 1 ks a to stačí, nebalim ich ale dávam do ozdobných tašiek. u nás( teda v mojej rodinke, mama a babky blaznia už od novembra) su vianoce hlavne o ničnerobení a navštevách - všetci sme kade tade rozlezení a toto je jediný čas kedy sa vidime- stretneme sa, moje deco dostane darčeky- je tottiž jediné a tetičiek a ujov je snád 20, my si dáme vinko a šampus a kecame. potom losuje o koho sme na silvestra a každy donese niečo na jedlo

metisa
autor
15. dec 2013

@zuzkat1 viem, uz ich mam okukane, lenze ked mi pride svokra na navstevu a dam jej ovseny kolacik, alebo nejake lanove kolieska, tak neviem neviem :D

zuzkat1
15. dec 2013

Inak napr.u nas salat a vyprazany kapor nehrozi. Na kapra mam iny recept. Manzel si zvykol. Kapustnicu zas robim taku chudobnu aku chce muz.
@horana inak suhlasim..u nas to bol tiez stres...pecenie,varenie,upratovanie,lebo treba...
Ja upratujem ked stihnem,okna v zime neumyvam-zdravie mam len 1. Ale to ostatne milujem. To chystanie,pecenie,zdobenie-najma od kedy mam dieta. Ta radost v jej ockach ze sa chystame na sviatky🙂

zuzkat1
15. dec 2013

@metisa tak pre nu urob jedno nezdrave... Inak napr.take ovsene keksiky su raz dva hotove a ked nepovies nespozna rozdiel

evelynm
15. dec 2013

my sme sa s manzelom uz daaavno dohodli, ze Vianoce neprestresujeme. Nerobime ziadne nakupy typu narvaty nakupny vozik, nepeciem ziadne hory kolacov.
Upratujem priebezne pocas roka, mam pomocnicku, spolocne to zvládame tak, ze pred Vianocami velke upratovanie nemusi byt. Umyt dvere, prezliect postele - tot vse 🙂
U jednej sikovnej zienky tu na MK som si objednala krabicku kolacov, aby sme mali par kuskov. Tot vse. Cely rok sa snazime drzat si liniu a na Vianoce to zabijem prejedanim sa? No nie, som vo veku, kedy si tie kila musim strazit, ak chcem nejak vyzerat. Aj tak mi nejake kilko pribudne, tak naco prehanat?
Kolegyne potom este v januari nosia do roboty kolace, co sa u nich nepojedli - naco je to dobre?? Skoda penazi, casu, nervov.
Darceky som kupovala priebezne od oktobra, mam uz doma vsetko, co treba, uz len kupime lososa - to mávame ako vianocnu rybu, nas speci recept 🙂 . Par veci na salat mam, no a co viac?
Hlavne nerobim nic kvôli tomu, "aby ludia videli" - neriesim, co si kto o mne v tomto smere mysli, podstatne je, aby sme boli spokojni my doma s tym, ako to mame. A spokojni sme 🙂

wena
15. dec 2013

Pre nás je najdôležitejšia vianočná pohoda a atmosféra, nie plná chladnička a stôl. 🙂
Ja robím veci ktoré ma bavia a užívam si ich - výzdoba domácnosti, stromček, nakupovanie a balenie darček, upratovanie. Z toho nemám stres a oddýchnem si pri tom.
Naproti tomu pečenie a varenie je úplne mimo mňa, nebaví ma to a fakt odmietam stráviť v kuchyni pol dňa. Celý rok varíme rýchle, jednoduché a zdravé jedlá, keď máme chuť na koláč alebo niečo sladké, tak si ho kúpime v cukrárni a prinesieme domov alebo si niekam ideme sadnúť.
Mne klasické domáce vianočné koláče aj tak nechutia a keď som niekde na návšteve kde nás nimi núkajú, tak to nejem.

Takže vyzerá to u nás tak, že máme krásne vyzdobený celý byt, večer si užívame vianočnú atmosféru pri sviečkach, víne, vianočných filmoch a rozprávkach.

Upratujeme tak ako obvykle, mne na poriadku dosť záleží, takže ani nemáme veľmi čo upratovať.

vroni
15. dec 2013

ja zasa nerozumiem tomu stonaniu o strese. Vianoce nie su choroba, co prichadza necakane a organizujem si ich tak, ako mi vyhovuje. Darceky kupujem v oktobri, moj najvacsi "stres" pred Vianocami je spomenut si, kam som ich tento rok bezpecne ulozila 😎 Peciem co chcem a kolko chcem (v pohode aj zdravo alebo vobec nic. Minuly rok som robila jahodove kosicky, uplne bez muky a cukru, mama zbastila drvivu vacsinu bez cudzej pomoci a ked si vypytala recept a zistila, ze tam nebola ani muka ani cukor, tak zhodnotila, ze jej vlastne nechutili. No, a ber to vazne! 😀 😀 😀 ), na Stedry vecer akosi necitime potrebu prepapat sa do prasknutia aj ked zase nehladujeme, ale su oplatky, dve polievky (jednu robi mama, jednu ja), kapor, losos, zemiakovy salat (s majonezou bez oleja), ryza, chlieb, kolace, orechy, ovocie, nieco jedia vsetci, nieco si kazdy vybera, proste trochu opulentnejsia vecera ale ziadne obzerstvo.
Na upratovanie mam upratovacku, ja nemam ani chut ani "bunky" na poletovanie s handrou po byte, ani sa nemienim namahat.
S pecenim som bola tento rok zvlast rafinovana - narobila som cesta a povedala malej, ze si moze zavolat kamosky na vianocne pecenie k nam domov. Radosti bolo na oboch stranach pozehnane (aj od deti aj od ich rodicov, ktorym sa do pecenia nechcelo 😝 ), jedno poobedie sice byt vyzeral ako po vybuchu bomby, ale je napecene, dieta vysantene. a dalsi rodicia vdacni (za zabavenie dietata a vianocne keksiky k tomu). Tuto akciu asi budeme opakovat 😀 😀 😀
Na zdobenie bytu sme sa tento rok vyflakli, zdobime zaciatkom decembra a to som bola mimo, takze nic, dobiehat neskor sa mi uz nechelo, takze sme bez vyzdoby, bude len stromcek. Ale stresovat sa nebudeme 😵

evelynm
15. dec 2013

@vroni , "Vianoce nie su choroba, co prichadza necakane " - skvele, moja rec!

lucinocka
15. dec 2013

ja upratujem bezne ako vzdy, okna som umyla, lebo sme cez nich uz nevideli /pes a destek rucky robia svoje:D/ ale inak by som ich nechala tak a tohto roku peciem len to co mame radi...minuleho roku sme mali 13 roznych druhov, piekla som v noci, ale mala som z toho radost...tohto roku sa mi nejak nechce, tak bude len par🙂 no stress🙂 Darceky pokupene cez internet, nad darcekmi zacinam rozmyslat v lete, ked sa mi cosi zapaci kupim to hned🙂 mame som kupila napr. darcek uz v juni:D noaco:D Treba si vianoce urobit tak ako kazdemu vyhovuje 🙂

tenerifka
15. dec 2013

@vroni super napad s tymi kamoskami, aj ja uz mam zarobene cesto 😀

macamac
15. dec 2013

😀 baby, aký stres 😀
ja som rokmi pozvoľna prešla z 12 -tich druhov koláčov na 3 😀
medovníčky pečie a zdobí manžel s deťmi 😕 😀
a ja linecké a vanilkové rožky. hotovo
vianočné menu varí tiež muž 😕 😀
sladká kapustnica s hríbmi a sušenými slivkami, so smotanou
kapor + šalát s majonézou aj bez, deťom zemiaková kaša
pozývame mojich rodičov, preto aj dospelácke menu

jaaaaj keď si spomeniem, ako som kedysi piekla pre celú rodinu okolo, ešte aj pupáky, kysnuté...a čo ja viem ešte čo
tak teraz pohoda 😎
okná umyté nemám, kašlem na ne-aj tak ich pes teraz ocápe v tú ranu (terasové)
upratujem priebežne, ako v iné dni
muž dal osvetlenie na dom, ja zavesila na dvere
máme adventný veniec na stole ( aj to tento rok po prvej adventnej nedeli 😝 )

a napečené pre tento rok ešte nemáme
stromček chcem ešte len objednať 😀
a včera som prespala skoro celý deň 😀 😀

že aká pohodička 😀
a návštevy?
aj tak nikto nič nechce, každý je vraj prejedený
a tak je to aj na šibačku
len naozaj to najnutnejšie

radšej som keď je tu teraz kľud a pohodová nedeľa

a darčeky?
práve dokupujem cez net 😀

takže krásne a požehnané sviatky mamičky 🙂
a nie že sa zoderiete 😉 🙂

zuzkat1
15. dec 2013

@macamac na sibacku ja nerobim nicove nic... To nie su sviatky.. pre mna bezny den... Na vianoce sa vysantim🙂

macamac
15. dec 2013

@zuzkat1 no ale vieš, k nám chodí široká rodina, malí, veľkí...
ja kúpim dva rezy a slané upečiem a hotovo 😀 😉
ani tam sa neznásilňujem 😀 😉

zuzkat1
15. dec 2013

@macamac my mame to stastie ze na navstevy chodime my🙂 peciem pre nas:.-)

macamac
15. dec 2013

@zuzkat1 jaaaj ja mám dievku, tak vieš...
ale raz pôjdeme niekde na víkend 😀
a vyhnem sa tomu elegantne 😀 😉

zuzkat1
15. dec 2013

@macamac my aj na vianoce chodime my.. a sibacka... to ma len caka...este je mala...

tilly
15. dec 2013

ja tiez nechapem ten stres okolo... nechapem preplnene obchody a nakupne kosiky, nechapem upratovaciu maniu (ved ked upratujem denne, tak nemam co upratovat...), pecenie som poriesila cez zlavadna kilecko kolacikov a este urobim gastanove gulky a grilazky, cesto jedno urobim, ale vyslovene kvoli tomu, aby mohli chalosi vykrajovat a uzit si atmosku pecenia, podla mna to aj tak nebude moc jedle, u nas to nikomu nechuti...
varit budeme sosovicovu polievku (ta je v tlakaci hned), majonezovy salat (co je mimochodom podla mna zlozite jedlo, ako sa to pisalo tu v uvode) a kaprika (bez kapra by pre mna neboli vianoce)... hned na druhy den zacina tour de rodina a potom lyzovacka, takze ziadne prezieranie...
darceky deckam nie je problem vybrat a davat si darceky medzi dospelakmi pokladam za hlupost, ved si kazdy kupi to, co sa mu paci sam... ked darceky, tak nieco, co ide od srdca, napr. fotoknihy, fotokalendare a pod...

a niekto tu spominal velku noc... tu my berieme ako prilezitost niekam vypadnut, podla datumu bud na poslednu lyzovacku, alebo prvu bicyklovacku, tento rok to vyzera na tie bicykle, strasne sa tesim...

mima4
15. dec 2013

@metisa

cas predvianocny a aj vianocny si uzivame doma, zatial sme dvaja s drahym, a zasadne sa nestresujeme. Milujeme pokoj, milujeme svoju rodinu, chceme si vychutnavat spolocny cas a tesit sa z kazdej minutky zivota 🙂

Darceky uz pokupene, v klude na prechadzke s drahym 🙂 Este pre svokrovcov 😉
Kapustnicu uvarim na buduci vikend, zemiakovy salat bez majonezy nam da svokra, manzel spravi kapra a 1 kolac a sme vybaveni 🙂
Okna ani nic podobneho sme neriesili 😉 a sme zdravi, stastni a spokojni 🙂

Stresovanie sa, vypekanie x druhov nezdravych kolacov a peciv, chorobne upratovanie - to je vecou rozhodnutia cloveka, je to MOZNOST, nie povinnost. A ak niekto na ineho kvoli tomu poukazuje, ze sa tak "nerealizuje", tak len citi zavist, ze on tie pokojne sviatky nepreziva 🙂

sarinka2012
15. dec 2013

@metisa Dakujem a este poradim,ja robim že "Vianocne "gaštanove pyre a to ze polku šlahacky zafarbim pot.farbou na červeno a do priehladnych poharov dam najprv červenu šlahačku,potom gaštany a potom bielu šlahačku 🙂 a hľa Vianocne pyre 😀