Vadí mi manžel, mám vyhľadať psychológa?

mimka124
21. jan 2019

Ahojte, asi mam problem, v poslednom case som stale nervozna, vacsinou to je len z manzela, teda asi najviac z neho, vadi mi aj ked dycha....mame krasneho chlapceka, ktory mi aj dava riadne zabrat, zacal chodit okolo nabytku neposedi, nepohra sa sam, nechce spat, vacsinu dna prekrici, je to take male sidlo, ale lubim ho najviac na svete...no niekedy to jednoducho nedavam a kedze muz tobi na zmeny, je doma malo a aj ked je doma, je nanic...nic nepomoze, a aj ked hej, spravi vsetko odflaknuto, alebo na polovicu a ja musim vsetko dokoncit, dokonca ani malemu sa nevenuje ako by som si ja predstavovala....a maly vkuse za mnou, zrejme zuby + separacna uzkost...ja uz nevladzem, byvame v podnajme, byvanie v nedohladne, byvame nanajvys daleko od rodicov, od svokrovcov, som na vsetko sama + mame este psa...ja len vrieskam, kricim, revem, vkuse mam nervy....neviem byt normalna.....hrozne ma to trapi a uvazujem nad pomocou psychologa, myslite si, ze by som to mala skusit?? mali ste niektora nieco podobne? ako ste sa z toho dostali??

saslavka73
21. jan 2019

@mimka124 Viem aké to je. Prežila som. Je to ťažké. Zachovaj kľud, raz budeš ľutovať, že si si to neužila, prídu horšie veci v živote a toto sa Ti bude zdať ako prechádzka ružovým sadom. Ste mladí, bývanie vyriešite, buď rada, že nemusíš bývať u svokrovcov, rodičov, tlačiť sa a počúvať debilné reči. Kašli na to, že veci nie sú podľa Tvojich predstáv, buď milá na manžela, na dieťa, nenechaj sa zlomiť predstavami ako čo malo byť. Uvidíš, že sa Ti to vráti, manžel bude spokojnejší, dieťa tiež a aj Ty napokon. Proste nenechaj sa vtiahnuť do čierneho pohľadu, len preto, že sa Ti to zdá momentálne čierne, ver nie je to čierne, sú aj horšie veci na svete. Toto je len prechodné obdobie, ktoré sa už nevráti. Držím palce.

siska53
21. jan 2019

@mimka124 fajn,ze hladas vychodisko. Poviem.to takto: ak hladas psychologa, musis si nanho spravit cas a teda dieta zverit niekomu inemu. Ale rovnaku službu ti moze spravit aj pokec s kamoskou, ci cvicenie. A kedze ide oto ,ze si vycrroana z toho kolotoca a muz ti nepomaha, skus sa najskor porozpravat v klude s nim. Ze ci sa mu páči, ako v poslednej dobe fungujete a tvoje prejavy. Lebo tebe nie a chces si teda dohodnúť spolužitie inak. Ze aspon raz do tyzdna by sla cvicit/stretnut sa s kamoskou ci daco ine. Nech ti da pripadne navrhy na casy,kedy by to slo aj z jeho strany. Ze tak ako on si potrebuje oddychnut od prace, ty zas z toho kolotoca dieta/domacnost pes a vkuse dokola to iste.

(Mam dve deti, jedno hyperaktivne,druhe boko 3,5m.kolikove, ale mne chodili nasi a ked som.uz mohla,chodila som cvicit a vies ako ma to nabilo energiou? Teraz chodim do prace uz takmer 4.rok a opat aom sa dostala do toho hnusneho kolotoca. Nuz zmena, chodima.ja na firemne party, aj teambuildingy, co som,ak to nebolo povinne, ignorovala,uz som sa stretla aj s kamoskami a chodime s muzom na striedacku do posilky. Je to omnoho,omnoho lepšie! To len ako môj príklad a ze po navrate do prace to bude podobne,ak jie este horsie,aspon ja to tak vnimam,aj ked praca ma bavi..).

Držím päste.

lujza123
21. jan 2019

@mimka124 chlap sa o dieťa stará inak, nerozozna pyžamo od tričká, plienku oblečie naopak ale na to sa vykašli. Nekomanduj ho, lebo bude znechutený, bude mať pocit ze všetko robí zle a nebude chcieť pomáhať. Zvolní, spomal, nemôžeš mať všetko na 100%. Dohodni si s chlapom 2 - 3 x týždenne hodinu voľná a chod sa prejsť, cvičiť, na nákup.
Byť nonstop s dieťaťom sa neda

17juraj17
21. jan 2019

@mimka124 Urcite si najdi nejaky ventil. Ako uz bolo spomenute. Prosto cas pre seba. Ak mas ten pocit kludne i poradensku pomoc. Radsej teraz psychológa ako neskor pravnika. Myslim ze ak to normalne doma podas muz ta v tom podpori. Pre neho urcite tiez nie je nijak zvlast motivujuce ked ma doma uvrestanu zenu, dieta, psa. Casom by sa mu nemuselo chciet ponahlat z prace domov .

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mimka124
autor
22. jan 2019

@saslavka73
@siska53
@lujza123
@17juraj17
@miriam11
dakujem za odpovede 🙂 od noveho roku chodim cvicit, ked sa da, len to je tak 1-2x do tyzdna, niekedy ani nevyjde, kedze muz musi chodit aj na nadcasy, aby sme boli na tom financne lepsie a vysla nam hypoteka a mohli odtial odist, ja som mozno taka, ze neviem vydrzat, ale uz sme tu v novom byte rok a pol v podnajme a ja cca 2 roky doma, pretoze cele tehu + materska a je to strasne tazke na psychiku a kedze teraz mi este maly dava zabrat, som uplne na prasky a je mi to fakt luto, ze si to zlizne muz...ale asi mate pravdu v tom, ze musim vydrzat, ze to je len obdobie, predtym to bolo ok...a uz som sa s nim o tom davnejsie rozpravala, len to je take kratkodoba pomoc z jeho strany....on pride z prace unaveny (co chapem) a ked ma volno, tiez sa nepretrhne od pomoci....

saslavka73
22. jan 2019

@mimka124 Drž sa.

elizita
22. jan 2019

Nie, nie si na vsetko sama. Ved tvoj muz chodi do roboty a zaraba, to nie je teraz tvoja zodpovednost a ani to nikto od teba neocakava. Ty mas domacnost a jedno dieta. Nechci mat doma vsetko tip top a rob v ramci svojich moznosti. Domov potrebuje v prvom rade pokojnu matku. Uzivaj si materstvo, to sa az tak casto v zivote neopakuje 😉

laska201
22. jan 2019

Toto si robia zeny same.Vsetko tip top na co ti ma muz pomahat ked to po nom robis znova to ma aky vyznam.ja sa ani necudujem ze ti nepomaha ved na co.a tuto je ten najvecsi problem.treba zvolnit a kaslat na dokonalost nechat muza nech robi a pomaha podla seba nie teba.nie je tvoje dieta ale muz a otec dietata takze nechat dieta jemu a nestarat sa.

humajnicek
22. jan 2019

@laska201 správne napísané, súhlasím s tebou!

lujza123
22. jan 2019

@mimka124 ver tomu ze s týmito pocity zápasí veľa žien na MD. Stereotyp, samota, únava, frustrácia, nedostatok spoločenského života a depresívne mesiace od januára do marca ako bonus k tomu.
Za mňa to bolo jedno z najťažších období materstva vôbec, ten vek 1 - 1,5 roka, dieťa rýchle, pohyblivé s takmer samovražednými sklonmi (liezla na schody, na stôl, trhala sa mi z ruky rovno na cestu), separácna kríza čiže hukot aj keď som šla na wc, všetko si vydobijala vreskom, nedala si nič vysvetliť, nicila co jej prišlo pod ruky, zdevastovala CD player, hlinu vyhadzovali z kvetináčov, trhala knihy.... Proste celé zle

Ale je to len obdobie, to prejde, dieťatko začne byť rozumnejšie, zabaví sa samo. Bude leto a všetko bude zase fajn. Tak vydrž.

Ak ti môžem poradiť zvolni tempo, neupratuj až večer (toto je zrovna ten vek že v dome je všetko ako po výbuchu), chodievajte veľa von teraz cez zimu materské centrá, interiérové ihriska (drobcovi stačia gulicky v bazéne a aj keď je na veľa aktivít ešte maličké je rado z prítomnosti iných deti) pripadne obchodné centrá tam sú vseliake tie vláčiky blbosti, plaváreň s detskym bazénom....
Dieťa bude mať veľa podnetov, lepšie zaspí a čím menej doma tým menší bordel...

Ja som toto obdobie materskej cez leto ani doma nebola, vieš aký poriadok som mala v byte? Paráda, žiadne upratovanie 😁

xili99
22. jan 2019

kúp si knižku manželka mi nevadí, prečítaj si ju, tá hrdinka tam prežíva podobné pocity a nepekne dopadne, možno by ti to pomohlo zmeniť pohľad na niektoré veci 🙂

nicoli02
22. jan 2019

hlavne by si v prvom rade mohla oeniť to, čo pre vás muž robí a on potom ocení čo robíš ty, kašli na dokonalosť, venujte sa drobcovi, porozprávajte sa o tom 🙂

mimka124
autor
22. jan 2019

@nicoli02 noooooo, ocenit a co konkretne? ze chodi do prace a nosi peniaze?? lebo len to robi....ako jasne, bez toho by sme boli strateni, ale chcelo by to trosku viac pomoci mne, ja sa nezastavim cely den a este aj v noci ked treba vstavat k malemu a ma napriklad volno, ani ho nehne...tak neviem no, nejak neviem, co by som ocenila...

mimka124
autor
22. jan 2019

@xili99 skusim pohladat, nie je niekde online?? 🙂

mimka124
autor
22. jan 2019

@lujza123 aj ja som rozmyslala nad nejakym materskym centrom, len nejak neviem kam, vsade treba platit a kedze musime setrit, je to trosku narocnejsie....a v takom interierovom centre som este nebola, mozno vyskusam aj to ;) len nemam velmi k dispozicii auto a maly v kociku vydrzi tak 20min, co mhd nestihneme nikam dojst, lebo potom vresti ako pavian :D

mimka124
autor
22. jan 2019

@laska201 toto mas pravdu, tam robim chybu...mala by som zvolnit a netlacit tak na vsetko, ale ked mu napr poviem, ze nech malemu da 15min pred koncom varenia do jedla spenat a on to tam neda. avypne jedlo a potom sa ma pyta, kedy to tam ma dat, akoby nepocuval, ignoroval co poviem....alebo dalsi priklad, dnes navrhol, ze vari obed on...je skoro 5 a obed este nie je navareny....no co a tym?

saslavka73
22. jan 2019

@mimka124 Ťažké úlohy dávaš chlapovi, dávaj mu čo zvládne.

mimka124
autor
22. jan 2019

@saslavka73 a co je tazke na tom, co robi? 🙂

saslavka73
22. jan 2019

@mimka124 Si mladá baba, čo? Kiežby som vedela v tvojom veku čo viem dnes. O koľko som mohla byť viac spokojnejšia. Nepoznám tvojho muž ale ten môj by urobil čo sa týka toho špenátu presne to čo ten tvoj. Nechape to. Buď rada že chce variť a nechaj ho, usmej sa, podpor ho, pochvál, no a čo že je o piatej bude večera alebo na zajtra. Proste ser na to.

mimka124
autor
22. jan 2019

@saslavka73 som mlada a som mozno aj tak trosku pedant a mam rada veci, ked su spravene tak ako maju byt, ked su na svojom mieste, lebo on ich aj tak polozi uplne inde a potom pol dna hlada...ja viem, ze by som to mala brat s nadhladom, len zrejme ten mi chyba.... :/

saslavka73
22. jan 2019

@mimka124 Čím skôr sa to naučíš tým budeš spokojnejšia. ❤️

mimka124
autor
22. jan 2019

@saslavka73 s tym suhlasim, len to je tazke, velmi tazke :(

saslavka73
23. jan 2019

@mimka124 Áno je, ale dnes keď mám o 20 rokov viac to veľmi ľutujem. Že som nebola uvoľnenejšia, že som chcela mať veci tip top.

sajmiona
30. jan 2019

Musíš si uvedomiť, že ten chlap je v práci. Nehovor mi, že si ty za celý čas nevypijes v kľude kávu, nesadnes alebo nepozries niečo v telke neprečítas časopis. On je celý čas pod dohľadom a musí makať. Nemize sa zobrať na prechádzku ani si sadnúť kedy chce. Potom príde domov snaží sa pomôcť a aj tak ho bude ktosi skórovať, že robí všetko zlé. Tak si to sprav sama alebo rešpektuj ako to robí on. Nie je tvoje decko aby si ho komandovala. Všetko vidíš negatívne. Môj robí každý deň 12tky, som bez auta stále a bývam na dedine vo veľkom 3 podlaznom dome. Materskú som brala ako najkrajšie obdobie. Všetko nestojí peniaze ver mi, materské centrum stojí 1€ na 3 hodiny, zobrala som malú do kočíka na autobus, zo zastávky išla viac ako kilometer do centra tam ju vypustila a bola ona s deťmi ja s dospelými a stalo ma to 2,2€ s cestou a pol dna ušlo ako voda. Vyhľadávala som si podujatia v okolí pre deti, keď ma nebavilo naše ihrisko sadla som s nou na bus a išli sme do vedľajšieho mesta. Alebo aj ďalej kľudne 2 busmi tam 2 naspäť. Popri tom som si doma upratala, navarila úplne bez stresu. Toľko zážitkov mam s dcérou počas materskej, že mi bolo aj ľúto keď skončila. Ten stres ešte len príde po nástupe do prace. Kedy už nebude na všetko celý deň pretože budeš 8 hodín v práci a toto všetko bude čakať na teba po príchode z prace. Teraz čakám druhé, mam rizikové celý čas musím ležať. Ale aj tak sa strašne teším zase nato obdobie kedy sa nemusím naháňať do škôlky, do práce, na nákup a bežať pre malú. Takto znechutis seba, muža a pokazis si aj toto pekne obdobie materstva. Nedajbože aj vzťah. Hlavu hore a začni myslieť nato ale všelijaké máš teraz možnosti si ten čas spríjemniť.

zuzlaka
30. jan 2019

@saslavka73 lenže to tak proste býva, že neskôr ľutujeme takéto veci, no môžeme sa z toho len poučiť, nič viac

mimka124
autor
30. jan 2019

ja chapem, ze pracuje na 12tky a je unaveny, aj ja som tak pracovala, ale pomoct mi snad moze, ked ma volno....ja musim od neho vsetko vynucovat, sam nespravi nic, dokonca ani ziarovku nevymeni...hovorim mu to 1288944862x a nakoniec to spravim ja.....ja si tiez nesadnem, neoddychnem za cely den, kavu pijem na etapy a tv pozeram, ked maly vecer zaspi...mam doma zive striebro a nie je to sranda, sam sa nezahra a vkuse nieco taha, niekam lezie, pada....ked chcem od muza, aby mi pomohol, co je na tom zle?? lenze jeho treba prosit a nebavi ma to po 100x hovorenia aeste ked vidim to znechutenie....tak sa naseriem a spravim to sama....a to ma na nom stve...ta jeho necinnost, spomalenost... jedine tie centra skusim a nejake vnutorne ihriska....
@sajmiona

sajmiona
30. jan 2019

@mimka124 u nás to funguje inak. Tým, že som ja doma som to brala tak ze ja upracem a navarím a on zarobí. A keď príde sme spolu na to dieťa. Chcela som vždy od neho len aby trávil čas s malou a ja som vypla tým, že som nemusela len ja na ňu dávať pozor. Ale my bývame na dome. Tu je milión iných veci okrem upratovania. Ale ja sa mu do nich nestarám. Ako si pokosi, nachystá drevo a uhlie, porobi v garáži to je jeho vec. On zase nerieši bordel a keď nie je navarene . Ale obaja to berieme, že sme zodpovedný za tu svoju časť tej domácnosti už tak automaticky a keď si tie svoje veci robíme vieme ich aj ocenit. V zivote by mi môj nefrflal keby nie je upratané alebo navarene, keď bol nejaký horší deň s malou a nestihla som to. Bola kolíková, potom aj zuby a do toho som ju 3roky kojila a boli noci kedy bola hore aj 6x za noc. Naučili sme sa rešpektovať jeden druhého. Obaja sme sa v tých svojich rolach snažili. To všetko na seba nadväzuje. A dokonca ma aj motorku a mne to vôbec nevadí. Ale to je všetko o dohode. On sa ide odviesť zresetuje hlavu a ja si môžem potom tiež robiť čo chcem zniesol by mi aj modré z neba,lebo je rád že sa nehadame a ze ho podporím v tej záľube a vráti sa domov kde je pohoda. A ja som zase šťastná, že mám muža na ktorého sa môžem spoľahnúť. Ze aj keď jemu sa nechce trčí v tej práci aby sme sa mali lepšie. Ze vstane skôr obriadi psov aby som ja nemusela. Zákurí mi všetko mi nachystá aby som vstala do tepla. Môžem byť doma 3 roky počas ktorých je všetko na jeho pleciach ta zodpovednosť za účty. Tiež hodí ponožky vedľa kosa, tanier položí mimo dres. Ale to sú také prkotiny pre mňa, že mi nestojí zato sa jedovat. V našej rodine je strašne veľa ťažkých chorôb a trapenia. Ako dieťa som vyrastala v zlom prostredí. Asi preto mi tak záleží aby moje deti videli hlavne lásku medzi nami a domácu pohodu. A som vďačná zato co mam a ze je to tak ako to je a môj muž tiež,lebo tiež to pozná aké to je keď je doma neustále peklo.

mimka124
autor
30. jan 2019

@sajmiona mate to fajn, u nas to bohuzial nejak nefunguje, ja som z rodiny, kde otec pomaha a moj muz z rodiny, kde otec odisiel do zahranicia a v podstate bol vychovavany len mamou, ja viem lepsie vymenit srubu, postarat sa o auto ako on, jeho otec ho to nenaucil, ja som mojmu asistovala pri vsetkom....tak ocakavam aj od neho, ze bude sikovnejsi, ze sam pride pomoze, opravi co treba, ze mu to ja nemusim hovorit, ukazat, spravit sama veci, ktore su muzske.... ale jeho mama ho vychovala tak, ze mal vsetko na zlatom podnose...preto on ma cas so vsetkym, a trva mu vsetko vecnost, lebo aj tak to nakoniec spravim ja....

sajmiona
30. jan 2019

@mimka124 všetko je to o tom ako sa k tomu človek postaví. Na môjho sa ako decko otec vykaslal. Vôbec nevedel mužské práce, do 30rokov žil na byte. Mama bola na nich sama a stále v robote aby ich uzivila. Všetko sa musel sám naučiť a celý dom si prerobil sám podľa videí na nete a rad od murárov. Preto chce aby deti videli ten mužský vzor doma keď ho on nemal. Ú nás mama tiež bola na nás sama takže nemala toľko času sa nám venovať, musela tiež makať v robote a neviem co to je chodiť na ihriska spolu, robiť nejaké aktivity, výlety alebo variť s nou piecť a tak. Preto si to ja s mojou užívam a všetko robíme spolu a som rada, že mám tu možnosť.