V rodnom liste mám úplne iné meno otca

nikolrichterova
12. sep 2024

Baby idem akurát z terapie a ani neviem ako došli sme k tomu že ja vlastne mám v rodnom liste napísané meno úplne iného muža ako sa vola môj otec.. spomenula som si na to teraz po neviem koľkých rokoch.. ako 15 ročná som pozerala svoj rodný list a od mami som nedostala žiadnu odpoved.myslitw zw to môže byt nejako popletené alebo niečo ? Lebo ja sa na môjho otca neskutočne podobám 😒.. podotýkam zw aj priezvisko mám po mame a toho muža 😔

minenkak
12. sep 2024

@nikolrichterova otec biologický je v rodnom liste,otec čo vychoval je ten ktorého poznáš

kristinka92
12. sep 2024

@nikolrichterova najlepšie bude pýtať sa priamo mamy, ak to je možné. ale do rodného listu nie je možné aby sa napísal len tak hocikto. dokonca ak neboli manželia, na matrike musel uznať otcovstvo

sissy27
12. sep 2024

@nikolrichterova nie, popletené nie je nič. Jediný, kto ti to môže vysvetliť, je tvoja mama alebo teda možno aj otec bude niečo vedieť. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou je tvoj biologický otec iný muž, ako ten, ktorý ťa vychovával. Resp. možno aj je tvojim biologickým otcom, ale mama mala oficiálne iného partnera, do toho s iným mužom splodila teba, otcovstvo ale uznal ten oficiálny a po nejakom čase sa dala dokopy s tým druhým, takže ťa vlastne vychoval biologický otec, len to oficiálne nikde nie je priznané... ale to len teoretizujem. Zatlač na mamu, nech ti povie ako to bolo, máš právo to vedieť.

lujza123
12. sep 2024

@nikolrichterova spýtaj sa mami ešte raz, možno to vtedy nechcela riešiť ked si mala 15, teraz by ti ale mala povedať pravdu o tom kto je ten muž v tvojom rodnom liste.
Ked bude zatĺkať spýtaj sa otca aká je pravda

flavica
12. sep 2024

jedine mama ti na toto odpovie, ako to je skutocne. nemyslim si, ze by v rodnom liste bol napisany len tak nejaky cudzi pan.

nikolrichterova
autor
12. sep 2024

@kristinka92 asi boli manželia mama má po ňom priezvisko

januska12323
12. sep 2024

Omyl sa nestal, do rodného listu sa zapisuje buď manžel alebo muž, ktorý uzná otcovstvo. Jedno z toho je tvoj prípad.

nikolrichterova
autor
12. sep 2024

Baby ďakujem teraz budem mat asi ešte väčšie úzkosti ako som mala

januska12323
12. sep 2024

No vidíš, tak boli manželia ale on nebol otec len sa musel podľa zákona tak zapísať biologickým otcom môže byť teda tento, ktorého ako otca poznáš.

januska12323
12. sep 2024

Prečo úzkosti? Ty nemôžeš za to ako ťa mama splodila.

nikolrichterova
autor
12. sep 2024

@januska12323 nemôžem ale trpim na úzkosti a takéto rozmýšľanie mna zabije

nikolrichterova
autor
12. sep 2024

@januska12323 dúfam že to tak je ďakujem

deti95060810
12. sep 2024

@nikolrichterova to nevieš či už mama bola vydatá?

suptdi
12. sep 2024

Mohlo sa stať, že tvoja mama ťa splodila s otcom ktorého poznáš, ale počas trvania manželstva s tým mužom, ktorého máš zapísaného v rodnom liste. To je tak, ak je diťa splodené počas trvania manželstva, je automaticky, za otca považovaný manžel.

biba_18
12. sep 2024

ak sa podobáš na svojho otca, tak je viac ako pravdepodobné že si jeho - a ten čo je v rodnom liste bol vtedy manželom tvojej mamy. úzkosť z toho nemáš mať prečo, nie je to nič čo by si vedela akokoľvek ovplyvniť - bolo to rozhodnutie tvojej mamy a ona to vyriešila takto - odišla od manžela a teba vychovávala s otcom dieťaťa ... ak máš otca rada, nerieš to nijak prehnane, mamy sa spýtaj či to náhodou nebolo tak - a môžeš fungovať ďalej tak ako ste fungovali doteraz ...

andrea_82
12. sep 2024

Neverim, ze si ako 15-rocna zistila, ze mas v rodnom liste ineho otca a zabudla si na to a spomenula si si po rokoch. Ved rodny list je doklad, ktory pocas zivota pouzivas, to si si to uz potom nevsimla? Kolko mas rokov?

nikolrichterova
autor
12. sep 2024

@andrea_82 nie potom som si to už nevšimla lebo ja od 15 už nebyvam z rodičmi.. ten rodný list som už odvtedy ani nevidela neviem kde je.

natalka13
12. sep 2024

@januska12323 ak bola matka vydata v case oplodnenia zapise sa manzel,nie ten co uzna otcovstvo

natalka13
12. sep 2024

@nikolrichterova nemas rodny list? Tak si vybav kopiu.

simsalabim
12. sep 2024

@nikolrichterova ako to, ze nemas svoj rodny list? ved to je potrebny doklad. Inak, tiez si myslim, ze otcovstvo mas akoze po tom, kto bol v tom case, alebo nejaku dobe pred tyvojim narodenim manzelom tvojej mamy, hoci realne za splodil ten, na ktoreho sa podobas.

nikolrichterova
autor
12. sep 2024

@simsalabim je to take cudne pretože sme 4 a ja som sa narodila ako posledná som najmladšia.. najstarší brat a sestra čo sa narodila ako tretia majú priezvisko po našom otcovi ten čo nás vychovával a brat čo sa narodil ako druhý somnou mame priezviska po mame 🤔

simsalabim
12. sep 2024

@nikolrichterova no tak to je naozaj divne. Ale odpovie ti iba mama. Alebo mozno niektory z tych otcov.

liz_lemon
12. sep 2024

@nikolrichterova a to ste sa o tom doma nikdy nebavili, nebolo nikomu divne, ze 2 mate ine priezvisko?

nikolrichterova
autor
12. sep 2024

@liz_lemon nebavili ani s bratmi ani z rodičmi aspoň si nepamätám.

natalka13
12. sep 2024

Priezvisko nemusite mat surodenci rovnake.

maranco
12. sep 2024

@nikolrichterova kópiu rodného listu si za polovičný poplatok objednáš na stránke
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...

adresu trvalého pobytu otca z rodného listu zistíš cez https://www.minv.sk/?register-obyvatelov-sr

tamky123
12. sep 2024

Moja kamoška porodila nedávno druhé dieťa. Prvé sa volá po jej partnerovi a druhé po nej, ako trest za to, že si ju nezobral za ženu. Takže aj takéto situácie sa stávajú, ale u teba teda nesedí, že máš aj v rodnom lište niekoho iného ako toho, čo ťa vychoval. Tvoji rodičia sú spolu celé roky, čo si pamätáš? Neboli s otcom od seba?

nikolrichterova
autor
12. sep 2024

@tamky123 neviem som narodená ako posledná a vtedy od seba neboli.. pýtala som sa najstaršieho brata a ten vraj nevie

andrea_82
12. sep 2024

A naviac, ak rodicia boli zobrati, tak deti nemozu mat ine priezvisko ako to, na ktorom sa dohodli pri sobasi. Za otca dietata narodeneho v manzelstve sa automaticky povazuje manzel, zapriet otcovstvo moze len sudom. Takze neexistuje, aby mali deti, ak su vsetky narodene v manzelstve na striedacku kazde ine priezvisko. Takze si bud vymyslas alebo to mate doma cele zle.

tamky123
12. sep 2024

@nikolrichterova a všetky deti ste od jednej mami? Nerozumiem tým rozdielnym priezviskam.