V detstve som bola šikanovaná. Dá sa vybudovať sebavedomie v dospelosti?

cicikmicik
21. mar 2021

Ahojte baby , chcem sa opýtať , dá sa vybudovať sebavedomie aj v dospelosti? V dectve som bola neustále šikanovana , lebo pre iné deti som bola veľmi škaredá...doslova má bili, cakavali má aj po škole aby ma zbili , smiali sa mi , ten film Obyčajná tvar ani nemôžem pozerat 🤷..mám život rodinný vybudovaný , deti krásne , muža...ale myslím že nemám veľa sebavedomia ..takmer žiadne ,všetko ma dokáže rozhodiť,. Automaticky rozmýšľam nad tym najhorším , dá sa to poriešiť aj bez psychológa? Nehanbím sa k nemu ísť ale nemám už nejaké veľké problémy z toho ...len vlečie sa to a veľmi niekedy nád tým rozmýšľam...
Na mužovi som zostala doslova závislá , lebo je to pevná konštanta v živote a nie je mu to už veľmi príjemné a uvedomujem si to...
Ak by ste mi vedeli poradiť niečo budem rada ...

0silvia0
21. mar 2021

@cicikmicik musis sa naucit mat rada seba samu presne taku, aka si. S chybami, nedokonalostami...

cicikmicik
autor
21. mar 2021

@0silvia0 skúšam to a snažím sa už len kvôli deťom ale ono je to ťažké, ale ľutovať sa nechcem ...len ono to malé dievčatko čo tak trpelo keď ho bili tak vo mne asi niekde zostalo ...inak sa snažím úplne vytesnit to zo zivota

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pininka1
21. mar 2021

Z vlastnych skusenosti ti poviem ze za mna nie. Stale som neista, vacsinou sa podvolim a vzdy mam pocit ze som vo vsetkom horsia

cicikmicik
autor
21. mar 2021

@pininka1 presne toho.sa bojim , ale ja chcem byť viac sebavedomá...veď nie je možné aby mi deti zo základnej , zničili život na celý život...

cicikmicik
autor
21. mar 2021

@cocolino234 a čo svoju tvár ? Ako ju mám zmeniť? Celý život sa mi za ňu smiali

cicikmicik
autor
21. mar 2021

@cocolino234 teda celý nie len na základnej 9 rokov a v tábore v lete tam to napadlo pár chlapcov

pininka1
21. mar 2021

@cicikmicik zial je to mozne a.vies co je na tom najlepsie, ze tie deti si to v dospelosti pamataju uplne inak. Mame stretka zo zakladky s dievcatami ktore boli v pohode, no oni si pamataju len to dobre a vraj sme mali krasne casy, no ako kto.

cicikmicik
autor
21. mar 2021

@pininka1 veď toto , ja som stretla chlapca čo mi veľmi veľmi ničil život , a vieš čo on ani nevedel kto som , nechápal prečo na neho nemám dobré spomienky ...

0silvia0
21. mar 2021

@cicikmicik co mas s tvarou? Vies co, treba tym ludom odpustit... boli mali, sprosti, nevedeli, ze ti ublizuju... Nepestuj si pocity krivdy ani voci sebe, ani voci nim. Hruba ciara a ides...

cicikmicik
autor
21. mar 2021

@0silvia0 jazvy z akné...zostali mi

cicikmicik
autor
21. mar 2021

@0silvia0 ale také väčšie

0silvia0
21. mar 2021

@cicikmicik ludia maju ovela horsie problemy ako jazvy na tvari, mozno sa s tym da nieco robit, ak ta to trapi...

pininka1
21. mar 2021

@0silvia0 ja som odpustila, aj davno hrubu ciaru urobila ale zial sebavedomie mi to nedvihlo a pritom na strednej aj na vyske som mala uplne pohodove obdobie, krasne casy, hlavne vyska. Niektore veci sa zial nedaju prekusnut uplne. Aj odbornici vravia ze traumy z detstva su tie najhorsie

0silvia0
21. mar 2021

@pininka1 vidis, ja som bola zakomplexovana celu zs aj ss a teraz mam sebavedomia dost, urcite je to individualne. Ale teda mna nikdy nikto nesikanoval, aj ked par trapnych poznamok som vyfasovala aj ja... Ale dnes tych ludi vidim v uplne inom svetle, vobec sa ani nehnevam, ani nemam tazke srdce, jednoducho bolo to tak ako to bolo, uz to nezmenim, ale uzierat sa uz nemienim. Ja dakujem za kazdu, aj hnusnu zivotnu lekciu...

miriamsenica
21. mar 2021

@cicikmicik vsetko so vsetkym v zivote suvisi. Tvoje nevysporiadane dectvo s tvojou sucasnou situaciou, nedostatocnou laskou k sebe samej a zavislostou. Toto tazko sama poriesis. Pomoze psycholog

katkamatka7
21. mar 2021

@cicikmicik Pochváľ sa každý jeden deň za niečo, čo sa Ti podarí. Stavaj na činnostiach, ktoré vieš, dokážeš. Krása nie je všetko, mnohé nádherné ženy majú kvôli svojej kráse ťažkosti s opovrhovaním, závisťou, neprajnosťou, a to je len povrch. Máš vybudovanú rodinu, teš sa z nej. Pochváľ sa sama pred sebou, stačí v mysli, ako si dobre navarila, ako si rýchlo upratala. Ako si si dobre oddýchla, ako si sa dobre vyspala. Na svoju tvár sa skús pozrieť ako na dar, ktorý si dostala. Ako sa píše v istej knihe, nepozeraj sa očami, ale srdcom.

katkami123
21. mar 2021

Jazvy z akné sa dajú odstrániť laserom. Zase až taka závratná suma to nie je, určite nasetríš. A určite smer psychológ, podľa mna ho potrebuješ ako soľ, aj keď tu tvrdíš, ze to nie je až take vážne. Ak sa chceš dať dokopy, musíš pre to aj niečo urobiť. A keď sama stagnuješ na jednom bode, treba vyhľadať vyškolených ľudí, ktorí ťa posunu ďalej. Ešte skús estetickú kliniku Dermapoint, mne veľmi pomohli s akné.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreatytler
21. mar 2021

@cicikmicik Ja by som to riesila s psychologom. Mozno ta velka sikana z detstva na tebe zanechala hlbsie stopy ako si sama myslis.

janickacrazy
21. mar 2021

@cicikmicik skús si pozrieť videá Katka Runa na internete, tam sa riešia tieto veci, prípadne sa môžeš prihlásiť na jej kurz Cesta ženy, riešia sa tam zranenia z detstva

miriamsenica
21. mar 2021

@zazvorka87 sebavedomie je ze vies definovat svoje pozitivne aj negativne vlastnosti (vies objektivne definovat samu seba...casto k tomu dopomozu blizky, ktori nastavia zrkadlo) . Si zmierena s tym kto si ci uz v tom lepsom alebo horsom tvojom ja.

kubkovamama
21. mar 2021

@cicikmicik ahoj,tiež mám/mala som podobný problém.Tlsta,nešikovna,silné akné,tichá,prehnane hanbliva.Chalani ma strašne nemuseli,jeden mi to dával pocítiť od možno 3.triedy cez celú strednú a ešte sme aj boli susedia.V 18tich som sa zaťala,totálne sa vyšportovala a začala podnikať.So spolužiakmi som sa už nestretla,vytesnila som ich.Neviem či to bolo vtedy správne.Ale pohltila ma práca, starostlivosť o seba,plnenie si pracovného sna.Vela z toho sa splnilo,ale sebavedomia mi to moc nepridalo.Takisto som mala problém s mužským elementom v živote ako pozostatok z toho spolužiaka.Pripadala som si nepostačujúca pre akéhokoľvek partnera,tak to aj dopadlo,prvý partner lenivý povalac,druhý skoro tyran.Zostali mi deti.Som veľký introvert,už nikomu neverím a ľudia mi vyslovene až vadia okrem blízkej rodiny.A stále mám v sebe ten pocit nižšej hodnoty oproti ostatným aj keď možno som si vybojovala viac a mozem byt na niektoré veci hrdá(samozrejme na veľa veci aj nie).Pomohol mi veľmi terajší manžel.A stále pomáha.Vie aký mám problém.A obaja vieme,že sa to zrejme nezmení,možno áno,ale už prešlo toľko rokov,že ani už nad tým nerozmyslam a som ako tak v pohode medzi ludmi.Aj keď podvedome sa kontrolujem,či sa nesmejem priveľmi,či nemám divný ohoz,či som zvolila dobre to a to..Pritom napr.co sa týka práce,to si odvediem bezchybne a vtedy som ako ryba vo vode a vypína mi mozog na takéto "koniny".Lebo to milujem,napĺňa ma to rovnako ako byť doma a vypnúť.Pises,že tvojmu manželovi to už zrejme prekáža,že je asi tvojim zachytnym bodom.U nás zatiaľ môj ma ťahá.Doma môžem byť aká chcem,hanbím sa niekedy aj pred ním,ale vie čo povedať a.aky ku mne byť aby to pominulo.A pomáha pomenovať čo a prečo..a ty vieš,prečo si taká a to je super cesta ako to zmierniť.Miesto muža si nájdi iný záchytný bod.Najdi niečo čo ťa robí šťastnou a tomu sa venuj a zdokonaľuj sa.Ak potrebuješ o tom rozprávať nájdi si toho kto vypočuje.Uvolnis sa,zmierni sa to.Ak trochu športujes začni naplno a vymakaj sa ako sa len da.Aspon mne to robilo veľmi dobre na psychiku.Len teda pre mňa to je dôležité,keďže sa mi smiali ako vyzerám.Pre teba to môže byť čokoľvek čo ťa baví a môžeš sa v tom zdokonalovat

ouwecka
22. mar 2021

Je uplne v poriadku čo cítiš,je to pochopiteľné a nie je nic hrozne na tom ísť ku psychológovi
Kazdy den si dakuj aka si skvela mama,manzelka a zena! Sama seba si vaz a hyckaj,lub sa lebo si skvela,na nazore druhych nezalezi a tym zlým odpust,mas na viac.. ibak ked ti to robili,boli na tom horsie ako ty,ver mi,sviju frustráciunsi vybijali na tebe ale ty si viac

olivka84
22. mar 2021

@cicikmicik ahoj myslím ze chápem ako sa cítiš. Na základnej škole som si prešla tiež podobným ale teda nebili ma. Ú mňa to v dospelosti spustilo záchvaty úzkosti. Už dávno som všetko hodila za hlavu odpustila som im sebe. Ale sebavedomia mi to nepridalo. Stále je vo vnutri to zranené dieťa ktoré ovláda moje dospelé ja a je neisté. Určite odporúčam psychologicku. Je to dlhý proces a uzdravovanie je pomalé ale stojí to za to

michaelkanr
22. mar 2021

Ak mas problem so sebavedomim aj v beznom zivote, pocitujes, ze ta to velmi obmedzuje v kazdodennom zivote, tak idealna je terapia. Ziadne knizky ani postavenie sa pred zrkadlo s tym, ze si budes opakovat nejake zazracne formulky, nepomozu.
Najdi si psychologa, ktory sa venuje temam, ktore teba trapia, prejdete spolu problemove obdobia v detstve (regresna terapia) a pomoze ti vydat sa na novu cestu (znie to ako z ezo prirucky).
Je to ale velka praca na sebe a netrva to chvilu.
Klucovy je vyber terapeuta, aby si mala v neho doveru.

ekyna
22. mar 2021

@cicikmicik prezila som si podobnu zakladku a roky som sa z toho dostavala a niekedy to este vybehne na povrch. Moja rada je urcite to poriesit s terapeutom. Pomoze urcite vyliečiť to dievcatko útrapene v tebe. Prvy krok je si to uvedomit, cize si na dobrej ceste ale pojde ti to ľahšie s pomocou.

galanta
22. mar 2021

Všetko je o sebavedomí. Poznám X ľudí, ktorí sú pekní, schopní, milí nedostatok sebavedomia ich paralyzuje. A iných,ktorí ani zďaleka nespĺňajú predchádzajúce charakteristiky, nemajú ideálnu váhu, ani veľmi pekní nie sú, ani schopnosti nič moc, ale ego ich predbieha. Len schopnosť vážiť si sám seba je tá najdôležitejšia. Držím palce.

zuzka38
22. mar 2021

@cicikmicik preco to xces riesit bez psychologa ak je to problem, ktory si nesies cely zivot? treba si najst dobreho terapeuta

17alexis
22. mar 2021

@cicikmicik mna tiez nemali radi v triede. Na zakladnej preto, ze ma kazdy poznal ako dceru alkoholika a nechodila som ani na skolske vylety kvoli peniazom a na strednej ma prestali mat radi lebo mi rodicia, teda mama hlavne, zakazovala chodit na chaty, ktore spoluziacky organizovali. A akosi mi neverili, ze nechodim kvoli mojim rodicom. Mysleli si, ze nechodim lebo ich nemam rada, tak sa ma zacali stranit. Mala som len dve ozaj kamosky v triede aj na zakladnej aj na strednej. Sebavedomie mi vzdy chybalo, ale vosiel mi do zivota moj manzel a aj nasi spolocni kamosi vidia, ze za cas s nim som rozkvitla. Manzsl ma poslal do autoskoly, oprasila som si znalost cudzieho jazyka a teraz mam skvelu pracu za skvely plat, ale co je hlavne, manzel ma velmi lubi. Akne som mala vzdy a skarede, ale uz je to vyrazne lepsoe. Jazvy sice mam, ale odkedy som s mojim muzom, prestala som sa uplne licit. Ja sa citim dobre a jemu sa pacim. Ak si chces zvysit sebavedomie, venuj sa niecomu, co ti ide, nauc sa nieco nove, nesustreduj sa na svoju tvar. Su horsie veci ako nepekna plet. 😊