Ahojte môj manžel má dospelého syna ktory ide maturovať, a potom pracovať. Dokedy podľa zákona musí naňho platiť, musí požiadať súd o ukončenie platenia výživného alebo ako to vlastne je?
@veronikaszabova preco sudnou cestou? Ja myslim ze povinnost ukoncenim studia zanikne sama
@alenkay7 áno, musí požiadať o zrušenie výživného súdnou cestou, dovtedy je povinný platiť. Inak všeobecne vyživovacia povinnosť trvá až do času, kým dieťa nie je schopné sa samostatne živiť a nie je to nijako ohraničené (v prípade nepriaznivého zdravotného stavu trvá celý život).
@ajka0207 lebo tak je postavený zákon, vyživovacia povinnosť nezaniká automaticky ukončením štúdia.
@alenkay7 riešila som to minulý rok, v máji syn maturoval, od júla nastúpil do zamestnania, tak som hneď podala žiadosť o zrušenie vyzivovacej povinnosti na súd, pojednávanie sme mali v októbri, bola to formalita. Posledné výživné som mu poslala v júli na august ( keďže boli ešte prázdniny), aj keď som už asi nemusela. Prvú výplatu dostal v auguste, tak nám to tak nadvazovalo.
@0silvia0 starší syn mal sedemnásť rokov, keď sme sa rozvadzali, chcel zostať u otca, tak sme uzavreli rodičovskú dohodu, ktorá sa týkala zverenia detí do osobnej starostlivosti a aj výživného. S otcom zostal bývať asi pol roka, do osemnástich, potom už býval so mnou, ale výživné som mu napriek tomu posielala na jeho vlastný účet ( peniaze potreboval tak či tak, na cestovné do školy, obedy, telefón a podobné....).
@bubina7 ahoj, pošlem ti to, len sa mi pripomeň v sobotu. Nemám tie návrhy pri sebe.... Počkaj, kým sa dcéra zamestná, bolo by dobré priložiť k návrhu aj kópiu pracovnej zmluvy. Výživné odporúčam posielať, až kým jej nenabehne prvá mzda. Potom môžeš prestať posielať, bez ohľadu na to, kedy prebehne a rozhodne súd. Aspoň tak som to ja pochopila, že rozhodnutie súdu je len formalitou, a tiež ťa má chrániť v budúcnosti. No možno máš ty iný prípad ako ja... Napíš mi ss cez víkend.
@alenkay7 musi to ist sudnou cestou, plati pokial studuje