Tykanie - vykanie svokre

tinka1601
28. dec 2014

Ahojte, pisem, lebo uz som mierne zufala...Moja svokra mi este pocas chodenia s terajsim manzelom navrhla tykanie. Uz vtedy som s tym mala problem, proste to tak necitim, aby som jej mala tykat. Mozno som ja cudna, no teraz sa to len stupnuje a neustale mi prizvukuje, ze jej mam tykat a oslovovat ju menom. Niekedy je az agresivna a ze ju nerespektujem v tomto. Akokolvek vysvetlujem a namietam, ze to u nas nie je zvykom a podla mna to nie je spravne, tykat svokrovcom, stale nalieha. Samozrejme, ze si u mna vypestovala averziu tymto a ja mam normalne hisaky ju stretnut a nejak sa jej prihovorit, co je hrozne, kedze byvaju vo vedlajsom vchode. Poradte mi, co mam robit, ako jej vysvetlit, nech to necha tak a aby ostalo pri vykani? Cakame uz aj babatko a mne pride fakt uplne cudne, ze ju ja oslovim menom a budem jej tykat, a moje dieta jej bude raz hovorit babka...Och...

levma
28. dec 2014

tak mozno skus na zaciatok ju oslovovat krstnym menom a pri tom vykat...ale je to ozaj len sila zvyku...uvidis...mozno postupne sa to zlepsi...nemaj jej to za zle...ona sa tak mozno citi prirodzenejsie...akoze ste zlomili tu barieru, ze je ti cudzia...

xevulax
28. dec 2014

Neviem co je na tom cudne. Aj svojim rodicom tykas, ci nie? Ako sa vravi, pri sombasi si ta vzali za "dceru". Pisem v uvodzovkach. Bud rada, ze chce mat svokra s tebou tak blizky vztah. (To napriklad moja babka si sama vyziadala ked sme voli deti, aby sme jej vykali. Dovtedy sme jej tykali. Vies ako som sa vtedyciyila? Ako cudzi clovek!). Skus jej tykat a uvidis ze casom si na to zvyknes. Mozno raz tebe bude neprijemne ak budu yebe vykat tvoje nevesty alebo zatkovia. (Asi ani so svagrom a svagrinou si nevykas, nie?) mat tak tvoje problemy 🙂 a ked to fakt nechces povedz svokre ze jej tykah nebudes a mas pokoj. Vidis ja ani neviem ako svokru oslovovat. Teta? Svokra? Alebo madarsky (su madari), tebw to rovno naservirovala. Bud rada

ivivaiveta
28. dec 2014

@tinka1601 Takto to bolo s mojou svokrou...vsetci jej tykaju,vratane malých deti v rodine, stale si to vynucovala, neviem,ci ju to robi mladsou v duchu, ci ako, ale ja som to ustala..je odo mna fakt o tolko starsia, ze som si na to nezvykla...chce to cas...dnes jej vykam jedina z rodiny a uz je v pohode...ak si na to nevies zvyknut,tykaj do nemoty....pride den, kedy ta prestane o to ziadat...ver tomu...ja som ju volala mama, aby som jej ukazala, ze ju mam rada,ale stale vykala..mozno to zaberie...

horana
28. dec 2014

A preco ti je divne jej tykat? V mojom okoli ani nepoznam ze by svokre niekto vykal, podla mna ona ta chce normalne prijat do rodiny a zblizit sa. V dnesnej dobe by som povedala standart ze sa svokram tyka, hlavne v mestach urcite, skor by archaicky znel opak. Alebo teda ako dokaz ze si nie az tak rozumiete a mate odstup. A pre tvoje dieta to babka bude, je s tym nejaky problem?

zuzanka264
28. dec 2014

Ja s tým mám tiež problém. Teraz cez vianoce mi to navrhla načo som sa slušne poďakovala a povedala že si to vážim ale aj tak by som radšej ostala pri vykaní. Ja jej ona mne tyká od začiatku. Mne to tak vyhovuje....a ostanem pritom aj keby mi neviem čo vravela a nemyslím si že som divná ani že mi je cudzia mám ju rada ale tykať jej proste nebudem. 😠

tinka1601
autor
28. dec 2014

Ked ja to tak necitim, aby som si ju tak pustila k telu...pretoze tykanim sa mi bude chciet dostat pod kozu este viac, z mojej strany nie su tie pocity az take super k nej. zacina si uz teraz dost dovolovat, bez mojej pritomnosti riesi ako mam zavesy, upravuje a pod...v nasom byte...preto taky moj postoj, mam pocit, ze ak ostane pri vykani, bude to lepsie. lenze ona stale nalieha a mysli si, ze sa to da vynutit. a kedze je ucitelka v materskej skolke, mysli si, ze to aj dosiahne. a ja som uz fakt v koncoch s tymto...

ivivaiveta
28. dec 2014

apropo,ked tvoj prispevok citam zvovu, ty s nou nemas dobry vztah a keby si mohla, tak ju najradsej nevidis......a nechces, aby ste si boli blizsie..neries,vykaj...tu nejde o vykanie 😎

zuzanka264
28. dec 2014

Ja by som trvala na svojom presne ako ty napriek tomu že s ňou mam dobrý vzťah a takéto veci ako popisuješ mi nerobí.... tiež mi to príde že keď s niečim nesúhlasím (názorovo) lepšie sa mi to vyjadruje vykaním akoby som jej mala tykať a odporovať 😕

horana
28. dec 2014

Ja neviem, ale javi sa mi ze take to dostavanie sa pod kozu nezalezi na oslovovani, teda ked si raz svokra dovoluje bude si uplne rovnako dovolovat ci tykanie ci vykanie. Tam skor zalezi od asertivity nevesty (pozor nie prikrosti a prisnosti ale pozivotnej asertivite potazmo sile osobnosti ako takej) ako si nastavi vztah celkovo a oslovovanie ma v tom podla mna tak podradnu a bezvyznamnu rolu v celom tom procese komunikacie, ktora je casto za tym, ze nezavazi. Samozrejme ak je pocit ze tykanie nie, treba si za tym stat, osobne sa vsak nedomnievam ze by to nieco prakticky zmenilo vo vzajomnom vztahu.
Ono podla mna je to poplatne dobe, este hen nedavno sa onikalo pomaly aj rodicom, no teraz si tykame s kolegami, so sefom pomaly s temer neznami ludmi je raz take spolocenkse nastavenie. Vykanie mozno vytvori trosilinku odstup, ale zaroven aj zabrani rozvoju vztahu smerom ku kamaratstvu. Co je teda ziaduce, ak je ta moznost, vzhladom na dieta, to z dobre nastavenych vztahov babicka - matka, moze mnohe vytazit pozitivne pre svoj rozvoj. Akoze ked to nejde, tak to nejde, ale treba davat sancu.

petronela1985
28. dec 2014

@tinka1601 Ako píše Zuzanka vyššie, povedz, že si to vážiš ale zostaneš pri vykaní a nemieniš na tom nič meniť. A bodka. Moja svokra je super, ale občas sa mi rada motala v kuchyni, keď prišla k nám na návštevu. Párkrát som jej povedala: Dovolíte? A zdôrazila som, že je to jednoducho môj priestor, moje hrnce, moje varenie, ak je bordel náhodou, tak môj bordel. Bolo to možno drzé, ale odvtedy mám s týmto pokoj 🙂 Príde, sadne si a je 🙂

petronela1985
28. dec 2014

Tiež poznám chlapíka v mojom veku, ktorý vyká svojim rodičom. Dokonca. V detstve bol za to terčom posmechu. Ale prečo?
My v práci máme "kultúru" tykania si. Dokonca si tykáme s riaditeľom celej banky, s vedením, našimi šéfovcami. Keď idem na iné oddelenie a je tam 50 r. pani, tak jej musím tykať, hoci by mohla byť mojou mamou. Je to divné niekedy, ale každý si na to postupne zvykol.

puklica13
28. dec 2014

no skoda ze tu nie je tema...moja svokra mi tyka a nerespektuje ma ...fuj fuj zla svokra co si to dovolila nerobit to co si ja predstavujem a nerespektuje moj nazor...ved ma 60, mala by uz na hrob mysliet a nie mat uplne zvrateny pocit ze je mlada 😂😂😂😂

tinka1601
autor
28. dec 2014

@puklica13 trosku nechapem, ci tvoj prispevok je ironicky, alebo...
Moja svokra s tykanim aj zdoraznila to, ze ak jej vykam, tak ma pocit, ze ma 100 rokov...cize to tykanie je aj o hladkani jej ega...

horana
28. dec 2014

@tinka1601 ad "to tykanie je aj o hladkani jej ega... " Tak v tom pripade je vykanie zase o hladkani tvojho ega (nie je ziadna tvoja kamoska), akozepadla kosa na kamen 😀

puklica13
28. dec 2014

@tinka1601 isteze som to myslela ironicky...

sorciera24
28. dec 2014

ja svokre vykam....este pred apr rokmi (po svadbe) mi anvrhla tykanie...no slusne som odmietla.....reku, ona nech mi tyka ako doteraz, ale pre man je to nejaky znak ucty...aspon tak som jej to vysvetlila....(a v podstate, ekby doslo k enjakej konfrontacii...tak lahsie sa povie ty....nejaka nadavka, ako vy....k...napr. ...takto som brzdena 😀 a je zachovana akasi ucta)....takze u ans takto...ale kazdemu jak je libo🙂

radwanka
28. dec 2014

@tinka1601 uplne presne viem ako sa citis...svokrovcov som vykala 3 roky a po svadbe navrhol svokor tykanie..ze uff..medzi nami je totiz 40 roc. rozdiel.. vobec mi to nepride fajn, ani prirodzene.. a tykat im nikdy nebudem, pretlze nase nazory sa strasne lisia a som dost temperamentnej povahy 😀 a ked vybuchnem, tak znue lepsie vykanie!! 😀 to uvidis este, ked pride babo, ze co to bude... ale v ramci zachovania pokoja v rodine aspon svokru oslovujem menom..a v ramci malej babka..

janinah
28. dec 2014

ty nerieš tykanie,ty rieš,že sa ti natíska do života,bytu..a ešte počkaj,ked sa malé narodí....

123mama
28. dec 2014

🙄 no čo. Už

caoli
28. dec 2014

na tykanie svokre som si casom nejako zvykla. co mi ale nikdy nemohlo vyjst z ust, jedine slovo, ktore sa mi zastavilo v hrdle, bolo oslovenie mama. nie a nie. jednoducho presvedcenie, ze jej vo vztahu ku mne tento titul nepatri, mama pre mna bola jedina na svete, ta moja. oslovenie ineho typu pre nu nebolo prijatelne. bolo dost tazke to zakazdym nejako okorculovat a prisla velka ulava, ked sa nam narodila dcerka - odvtedy uz naveky jej prischlo oslovenie babi. a takto sme ru volali vsetci, casom aj jej vlastni synovia 🙂

lenka.s
28. dec 2014

Neviem, preco ta to tak trapi .... horsie by bolo, keby ona tebe automaticky tykala, ale od teba vyzadovala vykanie ... u nas je to tak a mozno som divna, ale posobi to na mna ponizujuco ... moj manzel si s mojou mamou tyka a obom im to takto vyhovuje 🙂

yollanda
28. dec 2014

ja svokre tykam, ale tiez mi to dlho trvalo kym som si zvykla. zacali sme si tykat tak, ze to navrhol svokor a svokra ze: ''aaaaaale, mne mozes stale vykat'', takze uuuuuplne cele zle. ale uz som si zvykla

aicha15
28. dec 2014

ja svokre tykám ale menom ju neoslovujem iba fakt v prípadoch 1 zo 100

janinah
28. dec 2014

@caoli súhlasím,mama je len jedna....je to hlúposť nazývať tak cudziu ženu.....ok,vychovala ti muža,ale hádam by stačilo teta ....

sono2
28. dec 2014

Tak, my nevesty zase želané vykanie a osovenie mama. Čo urobíš robíme to, aj keď to tak necítim mne by sa zase páčilo tykanie ale svokra si to vyložene vyžaduje.

jana_eyre
28. dec 2014

@tinka1601 ja ked som zacala chodit s mojim muzom, tak som im vykala a svokrovci mne zacali tykat, len tak.. nevadilo mi to.. s muzom sme od zaciatku spolu byvali, a fungovali sme takto 8rokov.. po 8mich rokoch sme sa vzali a svokor mi navrhol tykanie.. to mi prislo naozaj na hlavu postavene - pozname sa dlhe roky, ja im vykam a teraz sa mam tvarit akoze "ahoj".. ocividne, ked mi to navrhoval, tak sa pred tym nedohodli, lebo ona sa zatvarila zhrozene /pritom so svagrom, ktoreho nemaju radi si tykaju/ a tak to dopadlo tak, ze svokrovi musim tykat, lebo na tom trva a svokre vykam, lebo sme si nepotykali.. ja by som im obom vykala, pride mi to normalne, len mi nepride normalna ta reakcia.. ale co uz, neriesim.. funguje to tak uz druhy rok a mne je vzdy trapne, ked svokrovi poviem "ahoj" a svokre zvlast "dobry den"..

vivusika
28. dec 2014

@janinah teta???? 😲

zonjushe
28. dec 2014

no ja som cakala, ze po svadbe si so mnou svokra potyka, ale nestalo sa tak..a to ma len nieco cez 40..moja mama, ktora je teda o dost starsia od nej si s mm potykala este na svadbe..niekedy to bolo tak, ze sa vykalo svokrovcom a evidentne ti moji zaspali dobu..

janinah
28. dec 2014

@vivusika áno,prečo nie? mám dospelé dcéry a o chvíľu môžem byť aj ja svokrou a veru nebudem trvať ani na tykaní ani na tom,aby ma niekto oslovoval mama,ak jeho mamou nie som.....

mima4
28. dec 2014

dievčatá a to vam tak vadi vykanie svokre? 🙂

ved tykanie, ci vykanie nemusi o nicom vypovedat...