Trápi ma situácia s rodičmi

1. mar 2022

Dobry večer.Potrebujem sa trochu vyrozpravat, poprípade prečítať si nejaké rady, názory.Mam okolo 20tky,čoskoro nastupujem do novej práce bývam ešte s rodičmi.Lenze situácia doma nieje najlepšia.Rodicia sa často hádajú,otec mame vyčíta že dlhsie nepracuje a on všetko platí,stále od neho počuť, že ma všetko zaplatené,,On až tak potraviny nekupuje,kupuje mama zo svojich uspor.Byvame v dome,ktory mame dali jej rodičia,takže otec sa vlastne priženil.Je normálne že vyčíta,že on všetko plati,keď vlastne dostal dom len tak?(neplati az tak veľa do tych 100€mesacne len energie plati).. Samozrejme mama v hádke vykrikuje tiež,že vracia sa do cudzieho domu.(otec pracuje v zahraničí,domov chodi kedy ako) Jasné,ja sa chcem osamostatniť čo najskôr ako to pôjde,ale trápi ma situácia s rodičmi..Čo myslíte,kto z nich ma vlastne pravdu?Trochu mam obavu aj ake to bude ak pôjdem preč..Mam este 16 ročnú sestru,ktorá flaka školu,takže blbe reči su doma aj kvoli tomu..Ako sa k tejto celej situácii.podtavit?Ani neviem či mi ich je ľúto že takto žijú,alebo na ktorú stranu sa prikloniť .. :(

syslik81
1. mar 2022

kto ma pravdu? obaja .. preco mama nepracuje? vedela ze dom je jej ked sa tam stahovali nieje spravne aby mu to vycitala .. proste nejde o dom ale o domov .. ako si rozdelili financie je ich problem .. to si musia samy vyriesit ... ty sa do toho nestaraj .. su ludia co proste uz bezhadok zit nevedia ale nevedia sa ani rozist .. rodicia su dospely nech si riesia svoje veci a ty si ber priklad ako to vo vztahu nema vyserat

kuriatkocervene
1. mar 2022

A prečo mama nepracuje ?

autor
1. mar 2022

@kuriatkocervene proste negatívne naladeny človek,ktory moc neje nikde spokojny

0silvia0
1. mar 2022

Blby vztah svojich rodicov asi nevyriesis, to si musia sami. Vzdy to bolo taketo zle?

autor
1. mar 2022

@0silvia0 čo si pamätám tak áno

syslik81
1. mar 2022

ak je negativistka co nikde nepracuje sa ani otcovi necudujem ze mu vadi ze ju zivy ... keby bol normalny uz davno u posle do ... a dom nech si iopravuje a plati sama .. v garzonke mu bude lepsie ... a vy ste uz skoro dospele sestra je zial asi po mame a to sa nezmeni aspon ty sa zachran a utekaj

marca12
1. mar 2022

Moj ujo s tetou sa cely zivot vadia ako psy. Nechapem ako tak mozu zit a su spolu uz cez 40rokov. Na tvojom mieste by som sa asi snazila sestru podporit a povzbudit do ucenia sa,ak jej treba pomoct,tak pomoz. Budes mat aspon dobry pocit,ze si aspon nieco urobila. Rodicov uz nezmenis. Obaja su frustrovani a takto to riesia. Ak mas s ocom dobry vztah,skus sa s nim porozpravat inak neviem,co by bolo vhodne v takejto situacii. Ked sa odstahujes,nebudes to uz tak vnimat ako teraz,ked si s nimi denne teda aspon s mamou.

0silvia0
1. mar 2022

Ked doteraz nenasli spolocnu rec, mozes im navrhnut manzelsku poradnu, ale pochybujem, ze budu suhlasit, hlavne ak otec pracuje v zahranici, takze nie je ani kedy...

ummimaryam
1. mar 2022

Tvoj otec je na vine. Mamu si nevazi. Mala by ho vyhodit von, ved to nie je jeho dom. Mozno by sa spamatal

luccija
1. mar 2022

A čo takého otec platí tých 100 eur energie?veď to je smiešne.Asi sa odcudzili tým, že otec robí vonku, ponorka...keď mama nepracuje asi žije zo svojich úspor, keď píšeš, že platí všetko okrem 100 eur čo platí otec.Pravda je uprostred, alebo každý má svoju.Niektori ľudia nevedia zlý vzťah ukončiť, alebo ani nechcú potrebujú sa provokovat🙂
Ty nie si povinná stavať sa niekomu na niečiu stranu.Mozno mama ťahala roky zaňho čo robil vonku ...nestaraj sa najlepšie spravíš🙂

akje
1. mar 2022

Mozno ma tu niektore zeny ukamenuju za moj nazor, ze v akom storoci zijem, no skusim to 🙂. Citala som velmi zaujimavu knihu od vztahoveho terapeuta, ktory v knihe popisuje rozne temy partnerov. Jednou z nich bola aj praca zeny. Vzhladom na to, ze sa zauziva, ze muz nosi domov peniaze a zena sa stara o domacnost, si ma zena sama vybrat, ci je ochotna chodit do prace, alebo ostat doma. Ze je to iba jej rozhodnutie. Nikoho ineho. Nakolko zena pride domov z prace a caka ju tam dalsia praca a deti. Je to podla neho dokonca tak dolezite rozhodnutie, ze odporuca rodinam uskromnit sa a prestahovat sa do lacnejsich priestorov alebo mat iba 1 auto, atd., aby to muz vedel financne utiahnut sam.

Myslim, ze rodicom chyba vzajomna ucta a respekt a tym, ze sa postavis na niekoho stranu nic nevyriesis. Musia si najst k sebe opatovne cestu. Inak si budu vykrikovat dalsie, nove, veci aj keby si hned tuto jednu nezrovnalost medzi nimi vyriesila.

Drz sa ;)

oliva276
1. mar 2022

Otec platí aspoň niečo na nedospelú sestru?

michu_
1. mar 2022

@akje co to bolo za knihu? vdaka

autor
1. mar 2022

@oliva276 tak dáva sestre peniaze to ano..ale mame nie...ale mama kupuje väčšinou potraviny...

autor
1. mar 2022

@luccija otec plati v podstate len elektrinu,plyn,internet..naozaj to vychádza do tých 100€

autor
1. mar 2022

@ummimaryam takže myslíš,že je to okey ak otec plati len tie energie do tých 100€ mesačne?predsa aj prenájom garsónky vy ho vyšiel oveľa viac

autor
1. mar 2022

@syslik81 no tiež nechápem,prečo to otec roky necháva tak a dávno sa neodstahoval

luccija
1. mar 2022

Určite to nie je v poriadku, že platí tak málo.On doma neje?Vám ako deťom kto prispieva či aspoň sestre na cestovné..školu...mama dá za stravu niekoľkonásobne viac ako tých 100 eur

luccija
1. mar 2022

@akje aj mňa zaujíma ta kniha🙂

autor
1. mar 2022

@luccija áno sestre dáva peniaze stále..na cestovne aj vreckove..

luccija
1. mar 2022

Asi nemá toľko na to, aby si kúpil byt.Vztahy sú niekedy komplikované majú ešte aj dobré dni, alebo je to už ako pes a mačka kto z koho?

autor
1. mar 2022

@luccija nie na kúpu bytu nemá..no v podstate maju dní kedy sa nehadaju ale ziju už len ako spolubyvajuci

solemami
1. mar 2022

vravis ze mama nepracuje ale plati vsetko z uspor. a odkial ma uspory ak nikdy nepracovala?

elizabet173
1. mar 2022

@ummimaryam keď ho vyhodí von a minú sa jej úspory, pôjde sa pásť? Netvrdím, že ju tých 100 eur vytrhne, ale otec pracuje v zahraničí, nechápem, na čo sa k nej vôbec vracia. Ináč si nemajú čo vyčítať, hodia sa k sebe ☹

makova333
2. mar 2022

Otcovi vyhovuju nizke naklady, ktore ho pobyt v dome vychadza (vsetko ostatne by bolo drahsie - byt plus vyzivne na dieta/deti)). Rovnako ako mu vyhovuje, ze o deti a domacnost bolo (je) postarane. Mame vyhovuje nepracovat. Mame vyhovuje, ze aspon naklady na dom plati otec. Je to partnerstvo zalozene na "ja" a "mne to vyhovuje takto". Tento spor nema vitaza, lebo oni spolu nebojuju oni sa len hadaju, ale ani jeden nechce veci zmenit, lebo im to takto vyhovuje. Ak by to otcovi tak strasne vadilo, uz by odisiel byvat inde a podal o rozvod. Ak by to mame nevyhovovalo takto ako to je, uz by sa zamestnala a otca vyhodila z domu. Do tohoto sporu sa za ziadnych okolnosti nezapajaj a zi svoj zivot.

cacianka
2. mar 2022

Ty sa nestavaj ani na jednu stranu, nie je to tak vyhrotene aby si musela, zaujať postoj môžeš a to obom povedať pravdu - sú to 2 dospelí ludia, svoje problémy si musia riešiť oni dvaja. Ako píše
@makova333 , zmeniť musí ten kto zmenu chce. Kompromisy, dohody alebo radikálne.
Keď mama je "hrdá" na dom zadarmo, nechce tam otca tak nech si dom platí a udržuje sama, po rozvode, a je to jej problém odkiaľ naberie €. Keď nepracuje "lebo medved", tak ma nárok podľa zákona o rodine aj na otcov príjem, je spoločný a je v BSM.
Keď otcovi nevyhovuje že musí pracovať v zahraničí a platiť "cudzí" dom, že živí manželku, tak sa môže rozviesť a platiť si bude svoje vlastné bývanie.
Dcéram je povinný prispievať, aby mali rovnocennú životnú úroveň ako on, teda iba v čase keď sa pripravujú na svoje povolanie, nie keď pracujú.
Ty ešte veľa skúseností zo života nemáš, tak nevieš im asi veľa poradiť, aj tak stačí keď im povieš aby si svoj vzťah riešili sami a vás dve neťahali ani neotravovali. Ty im pod pokrievku a za dvere nevidíš a tvoje vnímanie je zasiahnuté od detstva

autor
2. mar 2022

@solemami ona pracovala len často menila práce

caroline_
2. mar 2022

To ze 16 rocna sestra flaka skoku vobec nemusi znamenat ze je po mame,ale ze zije v nevyhovujocom prostredi,ak mate negativnych rodicov,co sa len hadaju,sa cudujem ze niekto caka ze sa bude tinedzerka spravat prikladne. A co sa tyka otca ze jej to vycita,ok,ale kto mu vari,upratuje,perie,zehli? On sam? Chyba mi tam vzajomna ucta.

caroline_
2. mar 2022

@caroline_ a čo sa tyka teba mila autorka,podla mna,zariad si svoj zivot najlepsie ako vies,neohliadaj sa na takuto rodinu,aj tak ich nespasis a zbytocne s budes trapit este viac