Trápi ma postoj rodičov

6. jan 2022

Aktuálne končím posledný rok vysokej školy a ako každého mladého človeka, aj mňa zaujíma ďalšie pôsobenie. Končím učiteľský smer. Veľmi ma to baví. No tu nastáva problém. Som už dlhšie sama, bývam teraz u rodičov dočasne a akurát aj končím vodičský kurz, ktorý si celý hradím sama z part-time jobu. Veľmi by som chcela učiť, napĺňa ma to, ale vieme, aké sú tie platy + aktuálna situácia, že všetko zdražuje. Časom by som si chcela kúpiť staršie auto a samozrejme, možno aj byt podľa moznosti. Predtým som bývala s priateľom, takže sme tieto veci riešili spolu, no keď som sama, o dosť viac vnímam, že platovo mi to stačiť nebude. Rozhodla som sa urobiť kompromis vzhľadom na situáciu a to taký, že pôjdem pracovať do firmy, kde vyžadujú cudzí jazyk (FJ, AJ) a budem súkromné doucovat, takže budem robiť aj to, čo ma baví..
Samozrejme, rodičia nadšení nie su. Vraj na čo si robím vodičák, na čo chcem ísť do firmy (1400-1500€ brutto je rozdiel oproti 950€ brutto). Trápi ich, že chcem "toľko veľa" (aj vodičák, aj že mám ten part-time job)a že sa neviem uspokojiť "s malom". Vraj Mgr. v živote staci. Úprimne, zamrzelo ma to. Sú to moji rodičia a nemusia so všetkým so mnou súhlasiť, viem, že žili inak, ale vidieť ich sklamanie alebo ako to nazvať, to bolo dosť zle. Žijeme v meste a sami vidia, že dnes človek musí vynaložiť väčšie úsilie, ak sa chce mať v živote lepšie. Určite neustúpilm v rozhodnutí, je to môj život, ale trápi ma, že to vnímajú takto negativne (ako sklamanie,že chcem "stále viac"....). A sama seba sa pýtam, či je to v poriadku a ako k tomu pristupovať, a či vôbec ma zmysel vysvetľovať, ze doba sa zmenila.

helus888
6. jan 2022

Určite im to normálne vystvetli. Aspoň podľa mňa teda

petka1402
6. jan 2022

Určite kým si sama a máš možnosti, čas išla by som do toho, je super ze sa chceš rozvíjať a posúvať, držím ti palce, rodicia sa s tým zmieria, je to tvoj život a mali by byť radi ze nechceš živoriť...

mala_zabka
6. jan 2022

Klasický postoj ľudí s nižším vzdelaním a ľudí zvyknutých na nižší životný štandard (tipujem, že je to aj ich prípad či?)🤷 jedným uchom dnu a druhým von... Urob si po svojom, ich úloha ako tvojich rodičov dávno skončila, si dospelá a svojprávna... Kľudne a slušne, ale dôrazne im to môžeš skúsiť vysvetliť, ale pochybujem, že si z toho vezmú viac ako doteraz. Držím palce. Pritom je to taká blbosť na to, aby to mal byť nejaký kameň úrazu a dôvod na negativizmus 😅

21oktober
6. jan 2022

postoj tvojich rodičov mňa ako mamu zaráža. Keď moja dcéra študovala a doštudovala podporovala som ju v akomkoľvek smere jej osobného a karierneho rozvoja. Rovnako tak syn , ktorý je v treťom ročníku VŠ a budem rada a podporím ho ak bude mať snahu sa čo najlepšie uplatniť.

thereisabear
6. jan 2022

Škoda, že to nevedia pochopiť. Väčšina rodičov by bola na teba pyšná. Podľa mňa si sa rozhodla dobre. Nerozumiem, v čom je podľa nich problém. Keby si popri učiteľskom plate kradla, tak pochopím...

martina1201
6. jan 2022

Pozri sa na to z nadhľadu. Bývaš u nich, majú ťa pod kontrolou. Ak ale nebudeš mať nižší príjem ale vyšší nájdeš si byt a odsťahujes sa. Ale oni by ťa radi mali pri sebe. Preto nechcú aby si napredovala ale aby si sa uskromnila a ostala pri nich.
Ty však si dospelá a musíš si svoju cestu nájsť sama. Časom aj oni pochopia, že tvoja cesta bola pre teba lepšia a zmieria sa s tým, že malé dievčatko vyrástlo a chce žiť svoj život hoci mimo ich domova. Držím palce, aby ste si dokázali rýchlo znovu porozumieť a aby ti dokázali byť znovu nápomocní na tvojej ceste životom.....

liz_lemon
6. jan 2022

ja nechapem, preco si isla studovat ucitelstvo, to si az teraz zistila, ake maju ucitelia platy?

liljana
6. jan 2022

Urob si po svojom, nevsimaj si, co hovoria. Si dospela. Oni mali moznost urobit so svojim zivotom, co chceli. Ty mas na to pravo tiez.

mauduska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mauduska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stary_ujco
6. jan 2022

Pozri, moja teta nedokazala pochopiť, naco je mi dom v meste. Lebo na tej zahrade ani zemiaky nemozem pestovat... A strykovi chybala garaz na traktor. Moja mama zase nechápal naco je mi vodičák na motorku. A to bolo rečí, ked som dal výpoveď. Ze kto ma teraz zamestná... Darmo som vysvetľoval, ze teraz zarobím za 4 dni toľko, co oni za mesiac.

luccija
6. jan 2022

Majú inú povahu mali by byť radi, že sa snažis na sebe pracovať a posuvat.Urcite si nenechaj do toho rozprávať

autor
6. jan 2022

ďakujem za komentáre, rada by som odpovedala každej, tak to aspoň zhrniem:
- áno, rodičia majú iba SŠ, možno je to aj tým...
- učiteľstvo študujem, lebo ma to nesmierne baví a navyše, tiež som predtým nepremýšľala nad tým, že čo bude, ak by som bola sama, žila som s priateľom a brala som to tak, že budeme spolu a nezamýšľala som sa, čo sa stane, ak budem sama, či to utiahnem.... nechcem, aby ste to brali ako hlúpy názor, že som nepremýšľala, ale rozhodne som to brala skôr z tej perspektívy, že z 2 platov spokojne vyžijeme... okrem iného, stále sa vidím ako učiteľka, ale bohužiaľ, podmienky na život sa trošku zmenili
- som z KE @mauduska, takže je pochopiteľné, že cca 900eur brutto ak sa človek chce sám osamostatniť, nie je až také skvelé, najmä pri cenách podnájmov, resp. aj časom hypotéky
- ďakujem aj za povzbudenie 🙂 uvedomujem si, že asi naozaj sa nevedia zmeiriť s tým, že som dlhšie bývala mimo, teraz som sa na polroka vrátila, kým dokončím školu a zase pôjdem preč
- nemám im to za zlé, ja viem, že chcú, aby som sa naučila žiť aj skromnejšie, lenže nemôžeme si klamať aj v tom, že človek ak naozaj je sám a zarába menej, že je to náročnejší život, sama viem, ako sa rodičia trápili, keď museli ešte v blízkej rodine vyplácať dlhy po starých rodičoch, preto tomu aj nerozumiem, že takto zareagovali, prišlo mi to, že sa tešili, že budem robiť niečo, čo ma baví a asi ich sklamalo, že na to nemám podmienky (že som sama a teda učiteľstvo pre mladého človeka je trošku neefektívne)... ak by to ale aj bolo tak, je smutné, že mi to povedali dosť priamo do očí, nemyslím si, že toto chce mladý človek počuť od rodičov, že sú sklamaní z rozhodnutia mať sa lepšie

mariejenka
6. jan 2022

Ja ti fandím. Rob to co ta bavi,a potrebujeme ľudí v každej sfére, ktorých práca napĺňa. Rodičom poďakuj za výchovu, starostlivosť,pomoc a rozpesti krídla a let😃

jumama
6. jan 2022

My to s muzom mame presne naopak - vsetkym sa zda, ze sme neambiciozni 🙂 Tak asi to tak medzigeneracne vzdy byva, ze nie uplne sa rozdielne generacie chapu 🙂

Ja uz rodicov nemam, otec bol trosku taky, ze sa staral, co robim, kam smerujem, akoby mi chcel radit, ale bez pytania. Ja som z toho mala obcas stiahnuty zaludok, ze ja to tak nechcem, ze nic mu nie je dost, ze stale akoby som si musela davat vyssie mety, hoci som uz co to dosiahla a bola spokojna... moja mamina bola uplne respektujuca.

No a svokrovci? Pracujeme uz 10 rokov z domu, obaja s muzom, a to hlavne preto, ze prazdnin je neurekom a chceli sme vzdy travit cas spolu ako rodina, nie ze raz si vezme volno jeden rodic a potom druhy rodic. A mozno v lete vyjzde konecne spolocny tyzden... Prave preto, ze nasich som uz nemala, teda zostavali nam len jedni stari rodicia na pripadnu pomoc. Svokrovci sa ani nepretrhli, aby nam varovali, niekedy z tych dvoch mesiacov v lete bola dcera tyzden u nich. Mozno ak by sme nastojili, slo by to, ale tak zas nie je to jedine vnuca a neratali sme s tym, ze oni nemaju svoj zivot. Su velmi aktivni dochodcovia, maju svoje plany, svoj cas. Mozno svokre to aj trosku bolo luto, ze tam dcera nie je viac, ale svokrovi urcite nie.

Ked pridu ku nam na navstevu tak trosku sudia, co mame, co nemame, ake mame, co mame nove, co si ideme kupit, kedy budeme mat nove auto, ci sa neprestahujeme do vacsieho, ci topanky, co ma dcera su znackove... cize ako vravim, presny opak toho, co zazivas ty.

Pritom muz ma casovo narocny sportovy konicek a ked chodil na sutaze alebo ked dava fotky na facebook, tak ho jeho mamina strasne podporuje, akoby si neuvedomovala, kolko casu na to minie a keby bol zamestnancom, tak si to takto riadit nevie, musel by sa toho konicku vzdat. Oni maju taky sud, ze sme lenivi, pohodlni hnat sa dalej, alebo prinajmensom neambiciozni, niekedy mi to tak pride ze hlavne preto, ze deti ich kamaratov su vo vyssich manazerskych funkciach a aj oni by sa chceli popysit.

Akoby nie uplne rozumeju tomu, comu sa pracovne muz venuje a svokor mu posiela rozne pracovne pozicie, kde jedine co ho asi zaujalo, je vyska platu 🙂 Tak jednym uchom dnu, druhym von, lebo na uprimny rozhovor o tomto to bohuzial nie je s nimi.
Zili velmi podobne ako my, to co dosiahli svojou pracou bolo uplne take normalne a priemerne ako bezni ludia, nic vynimocne. Vazim si ich, aj ich kolegovia si ich vazili, aj susedia. Neviem preco teda ten vynimocny uspech ocakavaju od nas a mam silny pocit, ze by to bolo ako s tym mojim tatom, ze aj tak by sme si mali vzdy klas dalsie mety a stupat vyssie a vyssie ktoviekam 🙂

Takze si zi svoj zivot, bud stastna a spokojna a aj rodicia zacnu casom chapat. Skusia z roznych stran nahliadat, navigovat, dirigovat, ale je to tvoj zivot a tvoje stastie. Ultimatne stastie by bolo, keby sa dalo vzdy o vsetkom s nimi uprimne porozpravat.

mikadooo
6. jan 2022

A oni čo chcú? Nerozumiem... Chcú aby si im sedela celý život pri riti a aby si sa nikdy neosamostatnila? Alebo aby si bola v budúcnosti finančne závislá na eventuálnom partnerovi? Veď teraz si mladá, plná síl a máš najlepšiu perspektívu to zvládnuť. Kedy inokedy vo svojom živote budeš môcť mať robiť takéto plány??? Jasné že príde aj čas učiteľstva a bude to stačiť, pretože keď budeš mať deti, tak oceníš, že cez prázdniny nemusíš neustále riešiť tábory a babky.... Ale teraz keď si mladá bez záväzkov, presne to isté som ja robila po škole, aby som si dobre zarobila a čosi našetrila, respektíve kúpila byť na hypo, keďže som mala dobrý pravidelný príjem. Zvláštny prístup od rodičov, veľmi zvláštny, že to nechápu...

kiki234
6. jan 2022

Za svoj zivot a buducnost si zodppvedna ty sama a nie tvoji rodicia. Je to tvoj zivot tak si ho zi po svojom. Ich poziadaj o doveru a hotovo

elizabet173
6. jan 2022

choď si za svojím snom, rodičia časom tvoje rozhodnutie pochopia. Rozmýšľaš veľmi rozumne, bodaj by bolo viac takých mladých žien. Keby si bola mojou dcérou, bola by som na teba hrdá. Držím ti palce, aby sa ti podarilo uskutočniť všetko, čo si si zaumienila.

tulipanicek
6. jan 2022

Fuha. Ja mat takto šikovne dieťa, čo rozumne zmýšľa a vie sa obracať aj popri škole, tak som najšťastnejšia. A aj na seba hrdá 🙃 Určite rob tak, ako uvazis. Veľmi držím palce a keď chceš, pokojne aj napis 🙂

luccija
6. jan 2022

@mauduska veď sama píšeš, že, ak by si nemala muža a chcela by si byť učiteľka musela by si mať ešte jednu prácu, tak jej nepíš, že 950 brutto je pekný plat🙂veď, ak by sama z toho zaplatila hypo a stravu, tak nemá nič.
Autorka tak ako to píšeš nám vysvetli to rodičom.Ze sami vedia ako sa im ťažko žilo a pod ..do školstva môžeš ísť kedykoľvek učitelia stále chýbajú teraz vyskúšaj niečo iné a bokovku môžeš mať doučovanie si veľmi rozumná.Nie je cielom zivota žiť u rodičov v izbičke a mať do dôchodku tabuľkový plat.Ucitelstvo je pekné, ale treba aj z niečoho žiť.

tulipanicek
6. jan 2022

@mauduska To, že teba doučovanie vyceroavslo, nemusí to tak mat každý. Mna doučovanie (doucovala som dlhé roky) veľmi bavilo.
950 brutto, mínus hypotéka a strava a je na 0.

hopsadobrandejsa
6. jan 2022

Ja osobne rozumiem co mas na mysli. Ja som to mal tak na polovicu. Moja mama ma podporovala aby som bol ambicioznejsi a mal sa lepsie aby som zbytocne nemal tazky zivot.

Moj otec na druhej strane bol dobry pracant, ale musel v zivote tvrdo makat a tiez ma tu mentalitu " naco ti toto a hento". Ak by bol v zivote priebojnejsi, mozno by sme sa mali v zivote lepsie.

Ja osobne ti fandim, nenechaj sa odradit. Je dobre, ze mas ambicie a nechces sa uspokojit s tym co mas.

Slovensko stagnuje presne kvoli tejto apatii...."naco byt prebojny ked je dobre tak ako je".

Byt priebojny ci dobre zarabat neznamena, ze clovek musi minat peniaze na hluposti, ale podla mna by nas mala generacia nasich rodicov viac podporovat.

Kazdy rodic chce aby och dieta malo lepsi zivot nez mali oni nezavisle od toho ci zili skromne alebo na vysokej nohe.

Tvoji rodicia tvoj zivot za teba zit nebudu. Ak by som zil podla rodicov, moj zivot by bol zrejme diametralne odlisny od sucasneho.

Stoj si za svojim, nenechaj sa odradit 😉

mauduska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mauduska
6. jan 2022

@tulipanicek tak záleží aj od toho, koho a za akých podmienok doučuješ. Mňa bavilo doučovať skupiny, jednotlivcov nie, to ma len vytáčalo. Podľa mňa nie je nič horšie ako robiť "náhradu" rodičov, ktorý radšej zaplatia cudziu osobu, akoby sa mali pár minút denne venovať svojmu dieťaťu sami.. potom to aj vidieť na tých deťoch a ich prístupe k doučovaniu.

luccija
6. jan 2022

@mauduska napíšeme si, keď budeš mať to dieťa, alebo vlastný dom🙂keď budeš kupovať dieťaťu topánky, bundy, hračky, platiť plienky a normálne žiť a variť, prať pre rodinu🙂pre jednu osobu, ktorá by platila hypo plus energie, stravu, mobil je to tak, že z toho platu neušetrí nič.Doucovanie platím na dedine pri Ba 15 eur hodina

luccija
6. jan 2022

@mauduska ani cestovné neplatite či benzín, poistky, mobil?tak žijete ešte taký "študentský" život tiež, ak by som nemala dieťa viem veľa výdavkov okresať.

mauduska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luccija
6. jan 2022

@mauduska mne také nemusíš hovoriť o utiahnuti opasku robila som učiteľku v škôlke, ale, ak by som nemala muža sama s dieťaťom by som nevyzila od výplaty k výplate.Tak poďme reálne 950 brutto je koľko v čistom cca? 750, ak by si z toho platila hypo, ak by si teda nasetrila 30% a plus by Ti hypo dali... to je dajme tomu 400 plus energie ďalších 200?plus strava, nejaky prášok, drogéria, nehovoriac, že by si potrebovala spraviť zub, vitamíny či niečo na oblečenie.Tvoji rodičia možno nemali pôžičku, niečo si dopestovali, dochovali, otec mal asi PN?Študentský život som myslela, že nemáte deti rodinu a nemusíte denne variť, kupovať ovocie, platiť krúžky, školu ...viete si viac ustrážiť čo si kúpite a čo nie uskromniť sa.

autor
6. jan 2022

Samozrejme, dá sa vyžiť z platu učiteľa, ak je človek sám, ale napr. cena bytov v KE (1izb., aj staršie) išli tak hore, že napríklad by mi nedali ani hypotéku. V podnájme môžem bývať s inými spolubývajúcimi, čo mi problém nerobí (už som tak žila dávnejšie ako študent), avšak viem, že časom by som chcela aj keby v podnájme, bývať už sama. A tie podnájme pred jedného sú tiež v KE 400-500€+, ak nie aj viac. Auto som si chcela kúpiť staršie, najmä na výlety, do mesta ho v podstate nepotrebujem (avšak auto mi nesúri, je to záležitosť neskoršia). Keď som si toto všetko spočítala + strava a uvedomenie si, že keď je človek sám, tak vlastne dlhodobo by mal žiť v spolubývaní, tak si to neviem predstaviť - z dlhodobého hľadiska. Spoliehať sa na to, že o 1-2 roky si nájdem muža, nechcem. Láska prísť môže a nemusí, čiže to vnímam takto.
Z tohto mi preto vybehla tá korporácia. Fajn riešenie zúžitkovať cudzí jazyk.
Ja súkromne doucujem tiež, baví ma to, preto som to aj v diskusii uviedla (ako kompromis).

@hopsadobrandejsa ďakujem. Presne to mi išlo v hlave, že rodičia nie sú príliš priebojní v týchto veciach. Viem, že za ich mladých čias auta, 2 jazyky, VŠ potrebné neboli a uplatnili sa, občas mám preto pocit, že to tak vnímajú, že je to tak pre mladých aj teraz. Trošku ma to mrzí, lebo potom si myslia, že nemám správne hodnoty - občas poukazu na to, že sa ženiem za materiálnym (lebo chcem vyšší plat). A to človeka dosť zamrzí, keď vie, že ten vyšší plat je aj preto, že raz keď budú starší, budú mať možno nižšie dôchodky, chcela by som aj im pomôcť (povedzme kúpiť lieky, dopriať im nejaký pobyt na Vianoce,...) Skrátka im to oplatiť aspoň v takej miere.

petricka22
6. jan 2022

Je dobre, ze si ambiciozna a chces sa mat v zivote lepsie. Myslim, ze rodicia potrebuju len cas. Ked nieco v zivote dosiahnes, budu na teba hrdi…
Mama mojho priatela bola na tom podobne, ked zacal ako celkom mlady podnikat. Vravela, ze sa za neho hanbi, ze to nemoze nikomu povedat, co robi 🤦‍♀️ Velmi ho to ranilo. Dnes je z neho velmi uspesny mlady muz. Uz sa veru za neho nehanbi a da na jeho nazor.
Vzdy by mal rodic chciet, aby sa jeho dieta malo lepsie ako on, mal by ho podporovat a snazit sa mu dat moznosti, ake on nemal. Hold, niekto nechce, aby jeho deti boli sikovnejsie ako on a chce ich mat pod kontrolou, aj ked su uz davno dospeli…