Trápenie so starým otcom

simka512
2. aug 2021

Ahojte. Bývam ešte stále s rodičmi, no už plánujem odchod do vlastného bývania. Moji rodičia však tú možnosť nemajú. Bývame spolu aj s dedom, ktorý tu s nami žije od nepamäti (aj s babkou, ktorá už bohužiaľ zomrela). Dedo už je viac-menej imobilný. Musí nosiť plienky, má opuchnuté nohy a stará sa o neho môj otec, ktorý je jeho jediný syn. Dedo má rodinu, ktorá sa o neho však nezaujima, práve kvôli tomu, aký je. To je ten problém. 24/7 nadáva. Uráža nás, ponižuje, neváži si nič, čo urobíme. Moja mama mu od smrti babky každý deň varí, stále iba počúvame ako sa to nedá žrať, stále znevažuje akúkoľvek pracu, ktorú niekto spraví, pretože ON by to urobil úplne inak, ON je najlepší, ON všetko vie. Je narcistický, egoistický človek, ktorého naozaj nikto z nás nemá rád. Viem, že to môže znieť necitlivo, ale už niekoľko rokov od neho zažívame psychický teror. Lekári si ho prehadzujú, pretože je agresívny a uráža ich. V nemocnici ho nechcú z rovnakého dôvodu. Moj tatino mu utiera každý deň riť, ale vždy pre neho bude neschopný. Už naozaj nikto z nás nevládze a rozbíja nám to pomaly rodinu. Nehovoriac o tom, že tatino začína mať vážne depresie. Chceme ho dať do domova sociálnych služieb, lekárka nám už aj spísala posudok a navrhla umiestnenie v zariadení, problém je však ten, že musí tento papier o žiadosť o poskytnutie starostlivosti podpísať. To on však nechce urobiť, pretože citujem “ho chceme len obrať o peniaze, sme obyčajné ku*vy, on nám nič nedá”… PROSÍM skúste poradiť, či by napríklad nemohol prísť k nám domov psychológ porozprávať sa s ním alebo niečo podobné. Budem vďačná za každú radu.

panelacikova
2. aug 2021

@simka512 nech mi nebesá odpustia, ale od takého nevďačníka by som odišla na mieste tvojich rodičov a žila si pokojný život. to je typ človeka, ktorý ubližuje celý život a všetkým. aj babka si musela vytrpieť :( mimochodom, neviem, či fakt musí on podpísať? lebo kolegyňa umiestňovala takto svokru, ale priznám, neviem, či svokra podpisovala alebo ju umiestnili bez jej súhlasu. boli tam tiež problémy, len iného charakteru. tuším slabý alzheimer.

tykat
2. aug 2021

@simka512 on byva v dome tvojich rodicov?

heidy222
2. aug 2021

Dom v ktorom byvate je jeho alebo rodicov? Ja sa trochu vyznam v tychto veciach Ale zijem v Nemecku, na SVK asi vela veci inak funguje. Ma psychiatricku diagnozu? Vysetril ho Uz Psychiater? Mal Uz porazku? Ak je dovod moze sa vyhlasit nesvojpravnym. Je na Slovensku moznost poziadat pre neho o porucnictvo? V Nemecku sa to vola Betreuer, moze to byt niekto z rodiny alebo profesionalny.

elizabet173
2. aug 2021

@simka512 koho je dom, v ktorom bývate? Prečo tvoji rodičia neriešili odsťahovanie sa pred rokmi, kým sa ešte dedko dokázal o seba postarať? Teraz mi to príde necitlivé, lebo sa u neho zrejme snúbi neznášanlivá povaha a starecká demencia. Psychológ neviem, či by pomohol, možno skúsiť nejakého jeho kamaráta, na ktorého on dá. Obedy by som mu objednala, nech frfle na to, čo si objednal. A nad opatrovateľkou ste neuvažovali? Aspoň na pár hodín, aby vaši vypli, lebo starať sa o takého človeka je nesmierne náročné. No bez jeho súhlasu ho neumiestnite nikde.

karolinakr
2. aug 2021

Tak mu povedzte, že nema na vyber a bude si musieť ten zadok vytierať sam..

deti95060810
2. aug 2021

máme veľmi podobného príbuzného.... Povahovo nikdy taký nebol ako je teraz. Je to ťažké, ale zostáva doma aj napriek tomu aké má problémy. Nemyslím že ústav by pre neho bol OK. Treba sa vyrovnať s tým, že už to k lepšiemu nebude. Akékoľvek blbé poznámky pustíme jedným uchom dnu - druhým von. Možno tu už dlho s nami nebude tak načo si kaziť posledné chvíle...

deti95060810
2. aug 2021

@karolinakr to by si ozaj povedala starému človeku? Dosť necitlivá poznámka...😉

pribinak
2. aug 2021

Psychiater čo? Nemá nejakú diagnozu? Tá by možno uľahčila umiestnenie do zariadení
Dedo má koľko rokov?

nominativ
2. aug 2021

To je taky typ ľudí. Otras. Dedo u nás chlastal, spadol, ostal ležať a ešte aj keď ho žena kŕmila a utierala mu prdel, naďalej jej nadával s najväčšími vulgarizmami, kým konečne neodišiel na druhý svet a všetci si vydýchli. A nebolo to žiadnou demenciou, bol taký vždy. Bohužiaľ, zle slová, ale je to tak. V nebi asi nebude.

zuzap33
2. aug 2021

@simka512 demencia ťažkého stupňa. On nevie čo hovorí, tak to nebrať vážne. Hospitalizacia na psychiatrii a hneď pohovor so sociálnou sestrou v nemocnici o umiestnenie deda v ústave. Pri psychiatrických dg je myslím umiestnenie v špeciálnych zariadeniach

leuchtturm
2. aug 2021

Aj ked sa to lahko hovori, jeho hlasky si nemozete brat k srdcu. Niektori ludia su v starobe krotki ako ovecky, ini agresivni. Skuste mu vybavit vysetrenie u psychiatra.

lavender273
2. aug 2021

Tvoji rodicia maju srdce a nervy zo zlata. Dedo ma obrovske stastie. Vasa rodina uz pomenej. :(

tncka
2. aug 2021

@simka512 no mily dedko🤣🙈ja by ho pichla do starobinca a zbadal by sa

elizabet173
2. aug 2021

@zuzap33 nie je to také jednoduché. Najprv musíš toho človeka k tej psychiatričke vôbec dostať, alebo psychiatričku k nemu. Kým sa nevyhráža zabitím, nepodpaľuje dom, neviem, či stačí papier od nej. Človeku treba obmedziť spôsobilosť na právne úkony, čo trvá na súde dosť dlho.
@tncka bez jeho súhlasu ho tam nepichneš. Predstav si, že tam pichne niekto o pár desaťročí teba proti tvojej vôli

hazelgracegus
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sslobodnamama777
2. aug 2021

Choďte za dr., popíšte jej situáciu, čo navrhne, kam ho umiestniť a aké lieky mu dať, a to musí chcieť Tvoj otec riešiť.

luccija
2. aug 2021

@simka512 treba ho zobrať k psychiatricke či obvodná nech mu dá nejaké ukludnovaky nech sa otec ide popytat..kolko má rokov?keď bol v nemocnici nevysetrovala ho psychiatricka?

zuzap33
2. aug 2021

@elizabet173 to viem veľmi dobre, práve riešime túto situáciu s istým príbuzným, ktorý je ale mobilný. Treba kontaktovať ošetrujúceho lekára a on už bude konzultovať aj s psychiatrom a kľudne môže napísať návrh na hospitalizaciu na psychiatrii. Tam ho dajú na pozorovanie ono to už pôjde. Obmedzenie spôsobilosti na právne úkony trvá asi rok a súd dá svojho znalca. Ten návrh, ale musí byť podlozeny lekarskymi správami a to najlepšie z psychiatrie. Im treba kontaktovať obvodnu a dať ho na pozorovanie na psychiatriu. Tá obvodná môže potom dať lieky na odporúčanie psychiatra a tie myslím starého pána dosť utlmia... 😏

tncka
2. aug 2021

@elizabet173 nemyslim si,k svojej rodine sa chovam s laskou a uctou co tomuto staremu ujcovi jednoznacne chyba

vilma7
3. aug 2021

Tvoji rodičia by sa mali spamätať a konečne sa osamostatniť z rodičovského domu, aj keby išlo len o dočasné riešenie situácie. hlavne by si mali uvedomiť, že to zanechá na nich negatívne následky, depresia je už za.rohom. čo tak ísť do podnájmu?
Dedovi doniesť jesť, spraviť nevyhnutné a nech sa teda postará, keď je taký 'mudry'
Ale je jeho správanie spôsobené nejakou Dg?
Poprípade zaplatiť opatrovateľskú službu. A ak bude frflať naďalej, riešila by som len to najnutnejšie.

karolinakr
3. aug 2021

@deti95060810 ťažko povedať, aké zlé to je. my sme sa už starali o človeka, ktory ti hodinu nadával, lebo ho chceš osprchovať, útočiť na teba, lebo sa spýtaš ako sa cíti, a robiť cirkus, a 2 dni sa s tebou nebaviť, lebo ma ist na kontroli k lekarovi - neviem ake zle to je u nich, ale dobre to nevyzerá. Zas ja sa postaram ale no, robit boxovaci pytel dedkovi by ma až tak nebavilo, Tento 10vyzera ešte horší

cacianka
3. aug 2021

@karolinakr keby mne moj otec/mama za obetavu 24/7/31/365 starostlivosť nadaval permanentne do neschopakov, mal prejavy agresie, ze som pi.. kur.., ze ho ozobracujem, tak by som vedela povedať aj ja nech si tu posranu riť umyje sám. Teda ak to nie je ťažká psycho dg. Ale vtedy by uz mali odborné vyšetrenie a lieky, aby sa utlmila agresia.
Ano starali sa o mna ako o dieťa, ale ja som im do ku..., kkt nenadavala. Znesiem vela, aj som empaticka, chápava ale toto nie.

Autorka :Nechajte deda par hodin samého, ale fakt ani obraz ani zvuk, rieste odbornikov a utlmenie.

elizabet173
3. aug 2021

@zuzap33 ja som to prežila, viem veľmi dobre o čom píšem, dobrý, veľmi dobrý človek, ale demencia či už starecká alebo vaskulárna robí s človekom divy

elizabet173
3. aug 2021

@tncka on ale za to môže len čiastočne, odsťahovanie mali riešiť pred rokmi, keď bol ešte schopný postarať sa sám o seba

simka512
autor
3. aug 2021

@heidy222 polovica domu je jeho a polovica otcova a tam je vlastne aj problém. Naši peniaze na to, aby odišli naozaj nemajú, Cize jediná možnosť je, aby odišiel on. A i keď je taký, aký je, žiadnu psychickú diagnózu nemá stanovenú….

simka512
autor
3. aug 2021

@karolinakr no otec mu vždy ide na pomoc. Pretože je to jeho otec, ako nám vždy hovorí.

simka512
autor
3. aug 2021

@deti95060810 lenže on bol vždy takýto. To nie, že teraz. A už 10 rokov sa o neho staráme. Akurát posledné mesiace dostal plienky. Čiže 10 rokov teroru a to ešte nerátam to, keď bol otec malý a dedo podvádzal moju babku a neustále sa v dome iba hádali.

simka512
autor
3. aug 2021

@nominativ presne tak. Žiadna diagnóza tam nie je. On je jednoducho taký. Má pocit, že mu patrí celý svet a lekári by sa mali starať iba o neho a nikoho iného.

simka512
autor
3. aug 2021

@zuzap33 práveže tu nejde o demenciu. Dokonca bol v nemocnici niekoľko krát, pretože sa stále sťažuje na bolesti, lenže vždy ho pustia po pár hodinách, lebo s nim sa nedá fungovať.

simka512
autor
3. aug 2021

@elizabet173 presne toto! Že u nás je všetko na dlhé vybavovanie a ja aj cítim kvôli celej rodine, že by sme potrebovali tento problém naozaj vyriešiť čím skôr.