Teta nechce predať majetok

8. apr 2024

Ahojte, teta je v dome dôchodcov a nevychádza jej dôchodok a dopláca sa 200e, lenže už peniaze odchádzajú a bude to musieť doplácať synovec, ale on to nezvládla finančne. Tetka ma majetky lenže ona ich nechce predať. Sú nejaké iné možnosti na doplácanie domovu? Dúfam, že ste pochopili bolo to stručne popísané. Ďakujem

melanta
8. apr 2024

Pochopili. Teta nech sa zariadi ako chce v tomto prípade. Syn jej nie je povinný platiť zo svojho, ak ona majetok má. Teta nech si to rieši. Ak na domov nemá a je sebecká, že čaká, že budú platiť deti, tak nech si zariadi iné riešenie starostlivosti o seba.

ibatanecnica
8. apr 2024

no neviem, pokiaľ je svojprávna, asi nič nepomôže. Možno keby synovec prestal doplácať a teta bude mať problémy, potom možno pochopí že iná cesta nie je. Nikto nie je povinný jej doplácať na domov, hlavne, keď má ešte majetky

katka700
8. apr 2024

Nech tetka prepíše majetky na deti a tie nech prispievajú. Ale pokiaľ nechce je to ťažké.

autor
8. apr 2024

Ďakujem baby, lebo ona je neskutočne tvrdohlavá. Ze ona ide domov a hotovo, ze nech sa stará o ňu sused. Lenže sused ma tiež svoj vek a nezoberie si ju na krk

autor
8. apr 2024

@katka700 deti nemá, len synovca

autor
8. apr 2024

@ibatanecnica dakujeem

autor
8. apr 2024

@melanta dakujeem

pribinak
8. apr 2024

Synovec nie je povinný za tetu platiť nič. Ak si to teta nedá vysvetlit, tsk žiaľ ….

autor
8. apr 2024

@pribinak dakujeem

sisa_s
8. apr 2024

Ako ona moze cudziemu cloveku prikazovat, aby sa o nu staral....ani synovcova povinnost to nie je prispievat jej..

autor
8. apr 2024

@sisa_s však práve, že len jedlo jej nosiť. Lenže sused ju už raz opatroval a že nikdy viac. Stále ufrflaná

sisa_s
8. apr 2024

Je dospela, nech sa stara sama o seba...do hrobu si majetky nezoberie

lucka_ke
8. apr 2024

neplatiť a nech jej vedenie domova donesie šek na úhradu

autor
8. apr 2024

@lucka_ke dakujeeme synovcovi povieme

pribinak
8. apr 2024

Synovec by mal poprosiť sociálnu pracovníčku aby sa s tetou porozoravala.
On nie je povinný zabezpečovať starostlivosť.

Mizno soc. pracovníčka by mihla mat dobrý vplyv na tetu

autor
8. apr 2024

@pribinak ona je tvrdohlavá a v tom domove vôbec nechce byť, že radšej doma skape lenže tam sa nemá kto o ňu starať

danniiee8
8. apr 2024

Na druhú stranu, kto po nej zdedí majetky? Mám trochu skúsenosti v tomto sektore a viem, že častokrát rodina ktorá všetko zdedí má problém toho človeka ísť čo i len navštíviť a o doplácaní nemôže byť reč. Zažila som to XY krát.
Ak je niekto, kto po nej spomínané pozostalosti zdedí, mal by (ak má chrbtovú kosť a štipku chochmesu) doplácať on. 200e mesačne a za pár mesiacov/rokov zdedí možno niekoľko násobne viac než by teraz zaplatil. Ak je dedičov viac - nech sa zložia.
Ďalšia skúsenosť - starí ľudia, ktorí v domove byť nechcú, časom začnú chátrať, najmä psychicky, veľa krát do pár týždňov/mesiacov zomrú, psychika je dôležitá a u starých ľudí veľmi krehká ...
Zažila som ako osoba fyzicky zdravá a pomerne mladá sla takto proti svojej vôli do domova, pričom prišla aj o psíka (nakoľko ten musel do útulku) a do 2 týždňov sa tam utrapila...

koniarova
8. apr 2024

@danniiee8 myslím si to isté.

sisa_s
8. apr 2024

@danniiee8 no len ked synovec ma sam malo, bude doplacat s tym, ze MOZNO raz nieco on zdedi? o par rokov demencia napriklad a napise dom na miestnu faru...a este ked je povahovo "prijemna"

danniiee8
8. apr 2024

@sisa_s iba som sa pýtala, či to majú nejak poriešené 😊 možno napr synovec nezdedí nič ale napr prípadná iná rodina a v tom prípade ma synovec po probléme. Občas sa treba uberať aj týmto smerom ...
ale z mojich skúseností to tak v 3/4 býva a keby som v práci nezažila , sama by som neverila akí ľudia dokážu byť na svojich príbuzných zlí.. zažila som napríklad, že si rodina neprišla po babku do nemocnice hneď po tom , ako prepísala na vnučku chalupu a nechali ju v nemocnici napospas komu chce, riešila to polícia ... Príklad ... A takých viem vysypať z rukáva viac 🙂

Nehovorím, že je to tento prípad samozrejme.. bolo to iba moje zamyslenie

autor
8. apr 2024

@danniiee8 ďakujem veľmi pekne. Synovec povedal ze majetky prepíše na bárs koho kto sa bude o ňu starať, že on nechce nič. Tak preto je z toho takéto haló

tanyan
8. apr 2024

Nechce predať, lebo nechce byť v domove dôchodcov... Ona sa chce vrátiť domov a žiť svoj život... Neviem aké má majetky, ale možno by mohla časť predať a časť užívať za peniaze z predaja, prípadne aj s nejakým systémom opatrovania.

anjelicek26
8. apr 2024

Ak bude synovec dediť,je to o dohode.. ale ak nie,nech si to rieši sama...

januska12323
8. apr 2024

Tak nech ide domov a rieši si opatrovateľku, je to na nej.

pribinak
8. apr 2024

@danniiee8 nemáš žiadnu ale žiadnu istotu, že pani si jedného dňa povie, toto je moja obľúbená sestrička a ja jej venujem všetok majetok čo mam
A potom čo?

amonet
8. apr 2024

moja otazka je. ak chce byt doma tak hold preco je v domove ktory si nemoze dovolit? ved uz existuju aj donasky jedla ktore jej jedlo podaju a nemusia sa s nou ani bavit🤷‍♀️

viera321
8. apr 2024

no neda mi nezareagovať. Všetky, česť výnimkám sa tu vyjadrujete tak, lebo nejde o vašu príbuznú? To sme sa až kam dopracovali? Sebeckosť, ľahostajnosť, až nenávisť vám len tak trčia z písmeniek. To by ste sa tak vyjadrovali, a riešili by ste to tak, keby ide o sestru vašej mamy, alebo otca? Ja fakt nemám slov, akí sú ľudia navzájom k sebe zlí.
Nevidíte do duše starého človeka, ako ani ja do nej nevidím, ale takto sa vyjadrovať, je skutočne cez čiaru a slušne povedané - nemiestne.
Ide o starého človeka, a ako aj @tanyan píše /konečne niekto, kto to vidí aj z druhej strany/, možno tam teta nechce byť. Chce mať akú takú istotu, že sa má kam vrátiť, keby niečo. Keď by nejakú časť majetku prepísala na niekoho, naozaj hrozí, že sa ten človek o ňu ani nepostará, tiež mám vedomosti, akí sú niektorí príbuzní vychytralí, hlavne po prepise majetku na nich.
Určite najschodnejšia cesta je vybrať niekoho zo zariadenia, resp. z rodiny - keď má synovca, asi tam bude aj ďalšia rodina, tí nech sa spoja a situáciu predostrú tete. Časť nejakého majetku - keďže sa píše o majetkoch - sa môže predať cez nejakú serioznu realitnú kanceláriu, peniaze sa vložia na účet tety a z toho sa bude realizovať platba, ktorú treba doplácať. Je to jeden zo spôsobov, ako sa to dá riešiť.
Viem však, že aj obecné úrady doplácajú na občanov svojej obce, keď je napríklad umiestnená mimo svojho bydliska, alebo jej to nevychádza, takže aj to by stálo za pokus, osloviť príslušných pracovníkov obecného úradu.

Kde je vôľa, tam je cesta, kde tej vôli niet, tak tam je to ťažké. Určite nevieme všetky súvislosti, a asi ani autorka, takže aspoň takto v skratke.

michaela412
8. apr 2024

U nás je to celkom podobné, otcova teta nemá žiadne deti, je sama v dome. Tak sa rozhodla, že pôjde bývať ku sestre (mojej starkej) tiež býva sama, aj sme boli radi, že budú spolu a nebudú samé. Lenže jedna 88r., druhá 80r. majú zaužívané svoje potreby a iba sa hádajú. Raz jedna rýchlo na druhú nám žaluje, potom zas druhá na prvú. Tak sme išli sa spýtať do domova dôchodcov, že čo ako by to bolo, keby tam teta šla. Ak by sa jej dom predal, tak na domov dôchodcov by si z toho vedela doplácať 5rokov a potom čo? Nemá nikoho, sama byť nechce a potom už ani nebude môcť ak by bola nejak horšie. Je to také zvláštne, nedomyslené.

autor
8. apr 2024

@tanyan ma dva domy aj role, ale o predaní nechce nič počuť

autor
8. apr 2024

@amonet lebo už takú donášku mala a povedala ze taký hnus nebude jest, lebo je lakomá na peniaze