Syndróm prázdneho hniezda. Čo vám pomohlo zvládnuť túto etapu života?

dannkah
12. júl 2024

Ahojte, deti mi odchádzajú v septembri na VŠ do zahraničia. Aj keď rozum vie, že všetko je správne a má to tak byť, srdce sa s ich odchodom nevie vysporiadať. Nezvládam pocit, že už nebudem stredom ich sveta, že si ich nepritulim. Cítim sa zbytočná a bez zmyslu života. Ako ste to zvládli vy ? Čo vám pomohlo zvládnuť túto etapu života?

zmrzlinka2021
12. júl 2024

@dannkah Nie som v tejto pozicii, ale ziaden clovek nesmie byt stredom tvojej existencie, ani neopak - to je nezdravy, tzv. zavisly vztah. V zdravom ponimani deti sa musia osamostatnit.
Ak mas milujuceho manzela, viac si budete uzivat jeden druheho.

ksebejka
12. júl 2024

@dannkah ja síce nie som v tejto situácii, ale pamätám si že moja mama veľa plakala, keď som išla na VŠ. O rok na to sa presťahovali do mesta, kde som študovala a zvyšné 4 Roky som už teda bývala doma :D

macatt
12. júl 2024

Ahoj, budete predsa v kontakte a ver, že klábosenie cez telefón má svoje čaro, poviete si viac, ako keď boli doma…a ty konečne budeš mať priestor pre seba, vráť sa ku koníčkom, na ktoré si nemala čas a priestor…
Ubehne to rýchlo, navyše domov občas prídu..

simsalabim
12. júl 2024

@dannkah my mame v podstate doma uz iba jedno dieta z 3. Chybaju mi, no uzivam si aj volno, cas pre seba, s manzelom sme zacali travit viac casu. Deti maju prikazane denne sa hlasit 🙈

personality
12. júl 2024

A koľko máš rokov? Ďalšie bábo nemôžeš už mať? 🤣 Srandujem. Ja si viem užívať aj čas o samote. Ale možno by Ti mohlo si zadovážiť macky, ja mám dve a sú to také detičky rozumovo ako 2 ročné deti 😀 baví ma sa o ne starať.

fajnova
12. júl 2024

Ale veď sa nastav, že je to bude pekné obdobie. Budeš mať veľa času, môžte chodiť s mužom kam chcete, na wellnessy, na výlety. Inak čo mám odpozorované z okolia, oveľa lepšie zvládajú osamostatnenie detí maminy jedinacikov. Tie decká sú ovela samostatnejšie a mamy im neskacu okolo riti až do tridsiatky.

cookie29
12. júl 2024

A co si robila doteraz? Obetovala sa pre deti, ci si mala aj nejaky vlastny zivot? pretoze ak odchadzaju na VS, tak uz asi najmensie nebude a predpokladam, ze v puberte neviseli na mamke. Takze sport? Konicky? Vylety s manzelom? zahradka? Zapisat sa do nejakeho klubu, zacat nieco nove...

la_dolce_vita
12. júl 2024

Ufff, to mi pride prehnane, prepac.. ved budu chodit stale domov. Moji obaja studovali daleko, ale ja mam aj svoj zivot, aktivity, partnera, kamosky, pracu. Vzdy si spomeniem na ex kolegu, ktoremu vsetci 3 synovia odisli zit do USA. To uz sa da pochopit..

janinah
12. júl 2024

Zatiaľ tá nikto celkom nepochopil.to nie je o koníčkoch či nude.je to o tom.ze prídeš z práce a tam nikto.len manžel.mozno.Nam odchádza o rok posledný syn z domu do zahraničia.ale už máme vnúčatá.hoc len jedno blízko.ale je to nám blízky človiečik a stále nás vie nabiť energiou.O rok pôjdem do dôchodku možno skôr.uz teraz mám plány.ze ich asi ani stíhať nebudem.Deti musia vyletieť z hniezda a my to musíme prekonať a podporovať ich

januska12323
12. júl 2024

Sú to dospelí ľudia nie malé deti, ty nie si stredobodom ich vesmíru už dávno ak sú zdravo vychované. Nemáš muža, kamarátky, koníčky?

jumama
12. júl 2024

Obnov svoje konicky, prihlas sa na rozne kurzy, co by ta bavili, zavolaj ku sebe domov kamosku na navstevu, chodievaj na bicykel... cokolvek. Mam kamosku co sa pravidelne hravaju particka karty, kanastu, bavi ich to vsetkych, my sme sa za mladi vela hravali doskove hry, ako mame deti, zakapali taketo stretka, raz by sa mozno dali obnovit... Proste pomaly si vpustaj do zivota nieco stare zabudnute alebo aj nove. Ja mam sice len pubisku, alechce byt spolu s kamoskou, na vylety s nami nechce, a ked je doma, najradsej je vyvreta v izbe, vyslovene si ju musim odchytavat na par minut rozhvoru 🙂
Citim sa asi ako ty, zrazu nepotrebna. Nam pomohol pes, chodime s muzom spolu vecer na vencenie na luky alebo do lesa.

marsmykkok
12. júl 2024

@dannkah a kde odchádzajú? Je rozdiel či do Česka, do europskej únie alebo do Austrálie alebo Číny.

personality
12. júl 2024

Ktovie či má manžela a dobry vzťah s ním....

personality
12. júl 2024

@fajnova skôr opačne si myslím, veď keď odíde jedináčik, je to väčší šok ako keď odíde jedno z troch.

marsmykkok
12. júl 2024

a podľa mňa tvoje pocity sú normálne. Ale musíš si naliať čistého vína, ak idú študovať do zahraničia, pravdepodobne sa už nevrátia a nepostavia si dom v tvojej záhrade alebo nekúpia byt vo vedľajšom vchode a budú už daleko navždy. Teraz vieš sa vidieť a volať si aj denne cez moderné technologie. A rovnako verím, že na Vianoce, cez leto sa uvidíte osobne. Ak ti bude veľmi ťažko a je to teda v Europe, môžeš ich aj ty ísť niekedy pozrieť na otočku a urobiť si predlžený víkend. Ale pomaly by som sa odstrihovala a zmierila s tým, že budú tak daleko navždy.

benit
12. júl 2024

Syn bol uz 2 roky v čr, isiel na strednu. Dcera tento rok zacala robit letusku, byt si prenajala v ba. Chybaju, piseme, volame si, ale mam kopec casu pre seba. Najskor to bolo tazke co s casom. Teraz di to uzivam. S muzom travime viac casu, sportujem, chodim kozmeticje, kadernicke, nechty.... vdnujem sa sebe co predtym neboko mozne. Syna xme ddnne vozili na treningy a cas na seba nebol. To xme sa vkuse nahanali. Treba si najst v tom pozitiva, nastavit myslenie.

zmrzlinka2021
12. júl 2024

@janinah

Prepac ale "nikto, len manzel"? Ved prave manzel je pre zenu najblizsia osoba v zivote (ak teda ho ma). A okrem toho by si clovek pocas celeho zivota mal pestovat a budovat vztahy aj s inymi ludmi, s clenmi rodiny, kamaratkami, kolegami.

marcellka32
12. júl 2024

Ja už teraz mojich podporujem aby do sveta išli (aj ja som bola), poplacem si raz a ide sa ďalej, musia vidieť svet nielen doma sedieť pri matke, a ak sa raz rozhodnu žiť v zahraničí, tak pôjdem za nimi na návštevu🙂
Si veľmi pripútaná na svoje deti, ja si celý život užívam aj "svoje" koníčky, ktoré mi potom ostanú, treba mať čas aj na seba, nielen všetko okolo detí a potom odídu a ty nevieš zrazu čo so sebou ...budete si volať, písať, ale hlavne musíš prijať že je správne že odidu z domu ....musia sa osamostatniť raz

abbey1
12. júl 2024

@dannkah Ja ti úplne rozumiem. Staršiu máme preč už niekoľko rokov, mladšia teraz pomaličky opúšťa hniezdo. Vzťahy máme krásne, stále sme v kontakte cez telefón, navštevujeme sa. Mám prácu, ktorá má napĺňa, prináša mi veľa radosti a kontaktu s ľuďmi
Veľmi sa teším, že sú naše deti samostatné, úspešné a hlavne šťastné.
Mám výborné kamarátky, koníčky.
Napriek tomu všetkému ma občas prepadne tá prázdnota, pocit, že zrazu nemám tú svoju radosť či smútok s kým zdieľať v tom danom okamihu
Každý rodič to odlúčenie asi prežíva inak. Ja sa čestne priznám, že mi deti doma neskutočne chýbajú. Byť mladšia, okamžite idem do ďalšieho.

janinah
12. júl 2024

@zmrzlinka2021 ty máš deti?

la_dolce_vita
12. júl 2024

Ono je asi rozdiel, ci je to syn alebo dcera. Ja mam synov a oni sa postupne sami odstrihli v puberte, co je spravne, ked tu tak citam o tych mamickaroch, tak to by som nechcela! S dcerou to moze byt tazsie..

twinflame
12. júl 2024

@dannkah rozumiem ti, zazila som tuto sitiaciu prave pred rokom. Je to sklucujuci pocit, smutok, neistota, pocit straty pody pod nohami, jednoducho bolest. Zaroven prisiel pocit, ze mam kridla, pocit slobody. Hovorila som si, ze mozem zacat pit a fajcit alebo mozem tie negativne emocie pretavit do niecoho pozitivneho. Zacala som sa viac o seba starat, zmenila som satnik, schudla som a zacinam sa obzerat po novej kariernej prilezitosti. Hlavne to nepotlacam, ked mi je smutno, poplacem si

lily246
12. júl 2024

@zmrzlinka2021 ty premúdrelá teoretička. Ešte aj v takejto téme budeš rýpať.
Autorka, to, čo prežívaš sa stáva maminám často. Dopraj si čas, aby si sa s tým vyrovnala, kludne si aj poplač a posmúť nech to zo seba dostaneš. Chápem ťa, tiež moje deti milujem, sú ešte malé ale raz mi bude smutno, keď ich nebudem mať doma hoci manžela mám skvelého, mám kamošky, koníčky, prácu, ale deti sú láska. ❤️ Je normálne byť v tomto období smutná. Snaž sa s nimi mať naďalej pekný vzťah, určite ťa majú radi ale čaká ich svet a život na vlastných nohách. Krásne a ťažké obdobie. Zavolaj si s nimi, navštívte sa a postupne si zvykneš a nájdeš iné radosti. Držím palce.❤️

lonely66
12. júl 2024

autorka ja už teraz verím a dúfam, že moje jediné dieťa si vyberie pre štúdium školu v zahraničí a ako dobrá mama dúfam, že v zahraničí aj ostane. a to práve preto, aby malo lepší život, než by ho čakal tu, pretože vidíme, že naša spoločnosť a republika s cvokmi na čele speje do záhuby a ak by sa aj teraz všetko otočilo o 180 stupňov, minimálne 30 rokov ponesieme následky a nebudeme sa mať dobre (v globále). preto dúfam, že sa dostane a zostane v zahraničí. veď existujú videohovory, môžeme sa vidieť a počuť denne, ak si budeme chýbať. tiež verím a dúfam, že vychovávam osobnosť, ktorá bude vedieť bez matky fungovať bez problémov. a naopak, ja bez dieťaťa. vidím to už teraz, že robím dobre. keď odíde napríklad k babke na týždeň, my si len napíšeme na dobré ráno a noc. raz za 3 dni zavolám asi na minútku, či je všetko OK a kedy chce prísť domov. a takto je to v poriadku, ja to tak vnímam. keď už teraz vieme bez seba vydržať, tak potom, keď pôjde na VŠ, vydržíme bez problémov. alebo keď sa osamostatní a bude mať svoj život. mala si pripraviť seba aj deti na takúto chvíľu. lebo aj najmilujúcejšej matke, ak je normálna, musí byť jasné, že toto je prirodzený kolobeh života.

64jarka64
12. júl 2024

@dannkah Mám tri deti a bolo to pre mňa velmi ťažké,vela som plakala,preplakala som celé noci,bolo to náročné obdobie,ale človek si časom zvykne a teraz čakám kto z nich kedy príde aspoň na chvílku domov.

maminkadeticiek
12. júl 2024

Asi hlavbe nezameriavat svoju pozornost na lutost na to co nemas,ale na radostne planovanie toho co budes mat.Cas na seba.Prechadzky,kamosky,vylety,mozno psa,sila sugescie.

zitaje
12. júl 2024

Ja mám štyri deti v pravidelných intervaloch v priebehu 17 rokov 😀 najstaršia je už dospelá, najmladšia má 5. Kým vyletí z hniezda, pravdepodobne už budem mať aj vnúčence. Ja si také to "voľno" možno ani vôbec neužijem. Takže tak, každá to máme inak :-d A pritom mám rôzne koníčky, ktorým by som sa rada venovala, ale nie je kedy a pravdepodobne ešte dlhoooo nebude...

zmrzlinka2021
12. júl 2024

@janinah deti nie, dieťa ano

zmrzlinka2021
12. júl 2024

@lily246 prosím len nesklzavat do urazania. Nebuďme ako Fico

karolinakr
12. júl 2024

keby ostali v zahraniči a vydali sa tam, ak by tam bolo more a slnko, sa prestahujte..každy jajka, ze v tom veku inde začinat, ale ber to ako priležitost si splnit sny..ja nechapem tie vdovy dôchodkyne v našom baraku, biele ako cmar, sa tu naťahuju v drahej bytovke s družstvom, už dávno mali sediet na plaži niekde, pit mochito, a možno by zažili na stare kolena lasku🍷🍹