Syn má 18, jeho priateľka 15. Aký je váš názor?

majada35
14. aug 2022

Môj syn má 18 rokov, jeho priateľka len 15 rokov. Problém je v tom, že občas cez víkend u nás prespala, no cez prázdniny boli obaja u jej rodiny v ČR, tri týždne a teraz sa mladí domnievajú, že je v pohode, aby u nás prespávala. Argumenty od syna, však sú prázdniny, zbytočne by po večeroch chodila domov a potom ráno, alebo poobedie - opäť.. akože nič zle v tom nevidí. Ja som argumentovala, že je to dieťa, treba aby ju ešte jej matka viedla, vychovávala, ešte potrebuje smerovanie..Má svoju rodinu, kde má bývať. Príliš sa na seba naviažu, rýchlo sa spoznajú, zovšednu si. Nejdú sa brať, aby mali žiť ako manželia...majú na všetko čas. Chodenie predsa patrí k tomu odprevadzat večer priateľku. Nemôže/zu z dôvodu pohodlnosti očakávať, aby som s tým bola stotožnená...a akceptovala to. I tak si myslím, že najväčší podiel zodpovednosti nesie jej matka, ktorá to dopúšťa. Predovšetkým ona by to mala vedieť podchytiť. Nechcem si pokaziť vzťah so synom, nechcem byť zastarala. Zas na druhej strane, sú doma, nelajdaci mi, neflaka sa po veceroch...
poraďte, ako to riešiť...je to v poriadku, len ja som taká staromódna.?! dik

grace55
14. aug 2022

@majada35 súhlasím s Tebou, pre 15- ročne dieťa je to celkom skoro.

alfonzo
14. aug 2022

ano , je to velmi skoro. trvaj na tom nech kazdy spí vo vlastnej posteli

0silvia0
14. aug 2022

@majada35 moj syn ma od 16tich frajerku, rovesnicku. Prespavaju u seba od toho veku a su spolu 5 rokov. Akoze v tom veku som mala tiez take dilemy ako ty, ale vnimala som to tak, ze ked to nevadi jej rodicom, tak ja ju domov posielat nebudem. Ale ak by mala 15, tak neviem neviem, asi by sa mi to tiez zdalo priskoro.

adeladulova
14. aug 2022

Je to skoro.. trvala by som na stretnuti s rodičmi

martinka13
14. aug 2022

Absolútne nechápem rodičov dievčaťa. To im príde normálne, aby v 15 prespavala u chlapca? To nie je v poriadku...

majada35
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
isis234
14. aug 2022

Presne ako píšete.... je to dieťa. a jej matka by jej mala vysvetliť, že nemôže spávať u priatela. Majú sa spoznávať, cez deň,, nie spolu spať

majada35
autor
14. aug 2022

@adeladulova myslím, že to je celkom ok nápad..

majada35
autor
14. aug 2022

@martinka13 tiež si myslím,že je tam zrejme prílišná benevolencia...len potom ja budem ťa zla

julie19
14. aug 2022

Ja by som deckám vysvetlila že nie sú ešte obaja dospeli a te ak chcú prespávať jeden u druhého tak sa musia dohodnúť rodičia … trvala by som na kontakte s mamou dievčatá lebo nejak neverím že ona je s tým v pohode … keď budú mať obaja po 18 potom už je to iné ale slečnu máte v podstate doma ďalšie dieťa na zodpovednosť

martinkatinka
14. aug 2022

@majada35 je to skoro.... Asi by som sa porozpravala najskor s nou a synom a potom s jej rodicmi.
Ak su cele dni zavreti v izbe, asi to tiez nie je OK.

janka1011
14. aug 2022

@majada35 úplne s tebou súhlasím. Toto by u mňa neprešlo. Synovi by som sa snažila vysvetliť, že sa nemajú kam ponahľať. A áno, presne ako píšeš, chodenie v tomto veku je o randení, o večernom odprevádzaní a dlhých rozhovoroch. Sa čudujem jej matke, že jej doma dieťa nechýba.

ms_green
14. aug 2022

Ja úplne nerozumiem tomu názoru, že "nemôžu spať v jednej posteli". Vy si naozaj myslíte, že ak spolu dvaja (kľudne 15 roční) chcú mať sex tak to, že "frajerka u nás nemôže spať" ich zastaví? To mi príde trošku naivné. Hej keď som ja mala 15 tak som nechodila spávať k môjmu tehdajšiemu frajerovi ale keby za mnou prišiel môj syn takto tak by som asi zvolila iný spôsob komunikácie.
Skôr ako do toho hnevať sa, že syn chce aby frajerka spala u vás by som sa sústredila na to mu vysvetliť, že necheš byť ešte babka. Ťahať do toho jej rodičov mi teda v poriadku nepríde. Porozprávala by som sa so synom. Obzvlášť, pokiaľ ti on sám jej rodičov nepredstavil. Ja by som sa na mieste toho dievčaťa cítila extrémne trápne keby rodičia môjho frajera chodili za mojimi rodičmi, že sa im niečo nepáči.
V druhom rade, tvoj syn je dospelý človek, áno môžeš mu skúsiť dohovoriť ale zakazovať niečo 18 ročnému mi príde veľmi zvláštne.

majada35
autor
14. aug 2022

@martinkatinka chodia aj von, za priateľmi..na kúpaliská ..ale i tak, nepoviem občas, kebyže prespí, ale vyhovuje im to, ak by aj pravidelne...

kuriatkocervene
14. aug 2022

@majada35 mala som to rovnako, len ja som mala 15 a prvý priateľ 20 ... po asi cca pol roku chodenia začal u nás prespávať, iba on u nás, k nemu ma spať nepustili, našim vyhovovalo že som doma a nepijem alkohol niekde po baroch 😀.
Nič by som si z toho nerobila, je prirodzené, že chcú byť stále spolu, iný svet momentálne pre nich neexistuje. Ja by som to nechala úplne na nich dvoch, ako často chcú byť spolu; pokiaľ ti nerobia doma bordel, hluk a občas vypadnú spolu aj niekam von tak je to ok 🙂, ohladom financií by som sa možno pobavila so synom, že ako si to predstavuje, predsa len živiť navyše jeden krk není zadarmo 😄
Zbytočne budeš synovi niečo zakazovať aj tak 😃, len si ho tým pohnevas...

nika_val
14. aug 2022

A ty si dohovarala svojmu synovi keď tam išiel na 3tyždne nech tam chodí? To ti nevadilo že tam spolu spavali v jednej posteli? Nevadilo ti vtedy že to matka dievčata dovolia?
Možno ma matka s dievčaťom všetko razne vydiskutovane, očividne doveruje tvojmu synovi že ju nenamota, nepoj*ebe a nepošle kade lahšie ked s tym nema problem..
Ano je dosť mlada ale podla mňa to problem nie je ak su zodpovedny.. radšej si sadni so synom vysvetli mu jasne že keď sa spolu vyspia ake to ma rizika (aj ked ako 18ročny si to asi uvedomuje ale pre istotu) ale nekaz si vztah so synom tym že keď je zalaskovany mu budeš odopierať byť s dotyčnou 🙂

majada35
autor
14. aug 2022

@ms_green na túto tému som sa so synom už rozprávala..že či si vie predstaviť v tomto veku, byť otcom?! Aby to bral vážne..pretože, priniesť dieťa na svet je na celý život a takto by si ho pokazil. Povedal, že vie , čo robí...že sa nemám báť. .potom som si všimla, našla...že zrejme používajú ochranu. Troška ma to ukludnilo. Ale i tak, na 15 rokov. Nemajú sa kam ponáhľať...
Ďakujem ti za názor, zvážim aj túto alternatívu...

poopsie
14. aug 2022

Mladí prežívajú najkrajšie obdobie zaľúbenia... Nekaz im ho, nájdite nejaký kompromis... Ja som tiež prespavala v tomto veku u priateľa.. A poviem ti, že so sexuálnym stykom to nemá súvis, takže babkou môžeš ostať tak či tak 🤪ono sa to totiž dá robiť aj za svetla

barborachors
14. aug 2022

@majada35 nenechala by som ju prespat ani jednu noc. Je to este decko a sa ti teda dost divim a aj jej rodičom... ale to bude asi nejake ine socialne prostredie alebo diskusia na rozvirenie emócií.

majada35
autor
14. aug 2022

@nika_val však toho sa bojím ..máme pekný vzťah a vidím, že vcerajsia debata ho zobrala...nechápe prečo mi to vadí...a povedal, že potom bude musieť byť u nej on..

mogaa
14. aug 2022

@majada35 tak povedz synovi na rovinu, že pokiaľ je jej mama ok s tým. že jej dcéra prespáva kde chce, ty voči tomu nič robiť nemôžeš, ale nepraješ si aby prespávala u vás.... a nie nemyslím si, že je to ok u 15-ročného dieťaťa....ak budú chcieť sexpovať tak síce budú, ale nebude to s tvojou podporou....s mladou sa porozprávaj, že či používa antikoncepciu, lebo zrejme nechce byť mamičkou v tak mladom veku a ani jeden z nich nemá potrebné zázemie....len aby vedela, že ak niečo, nebudete ich v tom podporovať....

majada35
autor
14. aug 2022

@nika_val on je dospelý muž. Ja s ním otvorené rozprávam...o čomkoľvek. Len, vidím, že je zalaskovany, a nevidí to reálne...

martinka13
14. aug 2022

@majada35 ja by som nedovolila ani to občasné prespavanie. 15 rokov je decko. A v noci v izbe asi karty nehrajú.... Aj keď sa teda čudujem skôr jej rodičom. Ty máš 18-rocneho syna. Tebe to môže byť v podstate "jedno"

martinka13
14. aug 2022

@mogaa presne si to napísala

nika_val
14. aug 2022

@majada35 vidis to tak keď ti jasne povedal že ked nebudu u vas aj tak pojde on k nim tak čo budeš aj tak ty tá zlá ?
Takto ich budeš mat pod svojou strechov, zapajaj ich do nejakych domacih aktivit, ak maš čas urob si s nimi vylet a snaž sa spoznat to dievča
Možno nesuhlašíš s tym ako ju vedu jej rodičia ale môžeš jej (keď sa viac spoznate) aspon ty dohovoriť a usmerniť ju trošku

majada35
autor
14. aug 2022

@barborachors od kedy je s ňou, prestal s ponocovanim, s partiami...mám ho pod očami. Volila som pre mňa - menšie zlo...ale, to že občas z piatka na sobotu prespala, som prehĺta...ale nie, keď sa domnievajú, že aj inde to tak funguje, čo riešim. ..a soc.prostredie v našej rodine je ok. Som dosť moralista. Toto je pre mňa dosť extrém, preto to riešim...lebo takto som si to nepredstavovala...

gabika128
14. aug 2022

@majada35 tých 15 je ozaj málo, aj na sex pre mňa, ale nie je to tvoja dcéra a tvoj syn je už dospelý, dáva si pozor a rozprávate sa o tom narovinu. Zase poznám ľudí čo sú spolu od 15 až doteraz 🤷‍♀️ stále lepšie u vás doma, ako keby mali chodiť kade tade po kluboch atď. Neviem no, v 16 to už bude OK, alebo pre niekoho až v 17? Každý má tú hranicu inde.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tifi2324
14. aug 2022

@majada35 hľadala by som s nimi obomi nejaký kompromis aby ste boli spokojna vy ale aj oni obaja su práve v obdobi najväčšej zaľúbenosti.....ja som tiež v 16 chodila prespávať k priateľovi aj on k nam ale bolo to sem tam trávili sme spolu každý deň ale prespavacky boli napriklad na vikend ja som dokonca chodila aj k jeho babke na dedinu kde sme jej pomahali napriklad pokosiť veľkú záhradu a oberať ovocie atd máme nato krásne spomienky.......s manželom sme spolu cez 13 rokov spoznali sme sa ako veľmi mladý ale sme doteraz spolu tiež si naprv každý myslel že to bude iba letná láska a úprimne sme obaja vďační rodičom že nám to umožnili môj manžel má s mojimi rodičmi krásny vzťah ja tiež s jeho ocinom...... samozrejme ale treba mať aj nejaké hranice..... držím palce snáď najdete cestu k spokojnosti všetkých strán ešte by bolo super a spoznať s jej rodičmi 😉

mogaa
14. aug 2022

@gabika128 na druhej strane, ak začne u nich pravidelne prespávať, tak mladí to budú brať že je to ok....a ono to naozaj ok nie je....je to ako odobrenie rodičov toho čo robia a spoluzodpovednosť ak sa niečo prihodí.....ok, ak chcú sexovať, tak sexovať budú, ale nie pod strechou rodičov, resp.nie s ich odobrením....18-ročný je už teoreticky dospelý, ale 15-ročná je sama ešte decko....