Svokrovci sa nepretrhnú

15. jún 2024

Ahojte, viem, ze takychto tem tu je neurekom, ale velmi by ma zaujimal vas nazor na nasu situaciu.

Svokrovci od nas byvaju par minut, no napriek tomu su so svojou prvorodenou vnuckou minimalne. Necakam od nich, ze s nou budu kazdy den, ale som prekvapena, ako malo o nu javia zaujem.

Nemaju este ani 60 a stale pracuju (podnikaju, sefuju svojim firmam). Casto od nich s muzom pocuvame, ako nevladzu a su unaveni a nestihaju - pritom do prace chodia pred obedom a vracaju sa okolo 17:00. Faktom je, ze nepracuju tazko fyzicky, sedia za pc, telefonuju a riesia e-maily ci pracovne kavy.

Mrzi ma, ked pocujem, ze napr. svokra si bezne spravi volno, aby mohla ist na 4 dni na chatu oslavit kamaratkine narodeniny. Potom pride z chaty a ked jej muz zavola, ze su s malou na ihrisku, ci na chvilku nepride, ze pokecaju, odmietne ho s tym, ze je strasne unavena, lebo kazdu noc zurovali a je nevyspata.

Pritom stale vyplakava, ako je s vnuckou malo, ze by ju velmi chcela vidiet, no realne s nou je 1x (vynimocne 2x) do tyzdna, max hodinu, hodinu a pol. Podotykam, ze byvame vedla seba.

Svokor zas ma po praci svoj projekt - stavia si chatku, takze on malu niekedy nevidi aj mesiac, lebo sa domov vracia, ked uz ona spi. Ale on je celkovo taky chladnejsi typ, takze to az tak neriesim.

Mrzi ma ale, ze najma svokra sa vsade vychvaluje vnuckinymi fotkami, rozposiela ich kamoskam a vypisuje, co vsetko uz mala vie... Naposledy ked boli u nas na navsteve moji rodicia (byvaju 300 km daleko), sa zacala predvadzat, ako mi pomaha s malou, behala hore-dole a vypytovala sa, s cim ma este pomoct. Nerozumela som tomu divadlu.

Dalsim problemom je, ze ak ich aj obcas poziadame o pomoc s malou, odmietnu, lebo vraj sme to mali povedat skor, ze oni uz maju plany... Tak sme s tym uz aj prestali a riesime si vsetko len my dvaja. Velmi mi je luto aj to, ze ked muz parkrat poziadal svojho otca o pomoc s niecim, odmietol, ze sa mu nechcelo alebo mal dohodnute pivo... Pritom oni muzovi volaju pravidelne, co potrebuju opravit/vybavit. A on to spravi.

Je mi smutno z toho, ze s muzom na seba nemame vobec cas, ze chvilku oddychu mame len ked ideme k mojim rodicom, ktori nam s malou neskutocne pomahaju - ale maju svoj vek a nechcem ich tolko zatazovat...

Neviem ci to vnimam spravne, ale naozaj mam pocit, ze tito stari rodicis su "panicka s pankom", ktori vidia najprv seba, svoj zivot a na vnuca si spomenu, ked je diar prazdny. To, ze my s muzom by sme si chceli aspon raz za cas vydychnut, im asi nenapadlo. Zato radi spominaju, ako im ich rodicia pomahali s malymi detmi...

Som divna, ak som z takehoto pristupu rozcarovana?

dorottka
15. jún 2024

Ja mam len jednu poznamku - to, ze nerobia fyzicky a robia relativne menej hodin, neznamena, ze to nie je unavna praca - sefuju firmam, ako si spomenula a uz to nasvedcuje, ze toho nemaju na krku tak malo, ako sa na prvy pohlad zda.
Ale chapem ta… zamrzi to, aj mna by to mrzelo, kebyze nevidim zaujem.

dzulli1980
15. jún 2024

V prvom rade si uvedom, že dcéra je Tvoja a Tvojho muža, vašu pozornosť potrebuje ... svokrovci nie sú povinní robiť absolútne nič ... moja svokra nemala o vnučku záujem, hoc mala voľno, neprišla, nepomohla, hoc vedela, že moja mama mi pomôcť nemôže, lebo mi v tom čase otec umieral na rakovinu pankreasu ... jednoducho to nerieš, netráp sa tým ... zbytočne sa tým oberáš o energiu, ktorú môžeš venovať svojmu dieťaťu ... ľudia sú kadejakí, to nezmeníš, neovplyvníš.

larinka552
15. jún 2024

Tak kazdy sme nejaky. Svokrovci maju ocividne svoje zaujmy inde. Cloveka to zamrzi, predsa len je to ich vnucka. Ale co narobis, musis sa zariadit bez nich. Ine ti teraz aj tak neostava..
Nezanevrite vsak na nich uplne a snazte sa aspon o ake- take vztahy. Uvidis co prinesie buducnost.

silvike
15. jún 2024

Tak ja neviem, ale mne pride ze 1-2x do tyzdna jd celkom ok. Mna napr. nikdy nenapadlo poprosit svojrovcov ci mojuch rodicov aby prisli postrazit deti len preto, ze si chceme s muzom vydychnut alebo koli nasmu relaxu, vztahu. Vzdy vzdy to boli len nejake zdravotne veci, vybavovacky, pracovne veci a take zalezitosti. Mozno keby boli uz vyslovene na dochodku tak by sa im viacej ziadalo stretavat sa s vnuckou a budovat si s nou vztah. Ja tiez napr. Nepracujem manualne, 8 hodin sedim cely den za pc a pocitam a prepocitavam, milion cisel, milion riadkov. Pridem domov a som total vyflusnuta :/ Ani s vlastnymi detmi sa mi nechce hovorit a riesit ich, nieto este keby som mala vnucence 😄 A to som teda o dost mladsia od tvojich svokrovcov. Nuz maju zvoj zivitny styl, len to prijat. Kym oni sami viac nebudu chciet tak sa to asi nasilu dat nebude. Mozno sa to fakt zlepsi, ked uz nebudu riesit svoje firmy a budu doma.

luccija
15. jún 2024

2x do týždňa je dosť nie?Keď pracujú a majú aj svoj osobný život.Ty máš očakávania a si sklamaná.Musis prijať, že nie každá babka chce veľa času venovať vnúčatám svoje deti má veľké má kamarátky chce svoj život.Vy ste chceli dieťa máte jedno neviem nám tiež nikto nestrazil dieťa, aby sme boli sami.Ale áno poznám takých čo každý víkend dali deti k babkam a chodili na wellnes, porobili si čo potrebovali.Ale u vás to tak nebude.Cim skôr sa s tým zmieris, tým lepšie.Ked budú potrebovať niečo vybaviť tak sa zachovajte ako oni.

elbejo
15. jún 2024

Mne svokra príde tak 4-5x do roka k deťom, z toho 2x meniny, 2x narodeniny... Býva od nás 10 minut spojom,teraz dokonca len tri minúty. Keď som mala len jednu dcéru chodila som ja k nej, ale teraz prdím na To, nechce sa mi baliť dve deti a voziť ich k niekomu kto ani nemá skutočný záujem. Ani svojmu synovi nechodí blahozelat. Keby ja nezavolaám ako sa majú, tak sa neozve nik. Keď bola v nemocnici ani sme nevedeli, jej ostatné 4 deti to nevedeli a nám nik nedal vediet. Vraj má nechceli zaťažovať. A to nemáme vôbec zlý vzťah. Ja nemám nič proti nej a ona ma má dokonca možno aj rada. Má 57 rokov, robí za počítačom, ale je už proste unavená celým tým životom a ja jej to neberiem. Keby mala záujem, premôže sa raz mesačne a príde. Navyše jej syn, môj manžel, je v zahraničí, chodí na trojtýždňové turnusy a za tých 6 rokov, odkedy sa nám narodila prvá dcéra, ani raz nepadla ani len otázka či nemá prísť pomôcť. Ale fakt sa nehnevám, nie je to jej povinnosť.
Mne pomáha mama, niekedy príde aj každý deň. Síce len na 10-15 minút ale stačí :D

fantaghiro21
15. jún 2024

mam 3 deti. Muz rodicov nema, ja som donedavna mala obidvoch rodicov, pred 3 mesiacmi mi zomrel otec .Uz mam len mamu. Moja mama je presne ta starka fotiek,fotky poukazuje v praci ,chvali sa , ale realne nikdy nepomoha ani nemala zauje...

Ale o vsetky vnucata nemali zaujem a kocikovali asi tak 1x... Nepomahali s nicim. Ci strazenym , ci vyzdvihnut zo skolky, ci starat sa ked boli deti chore, ci emocionalne, financne,....
Pri prvej dcere som to tazko znasala, potom som bola citlivejsia na vsetko, aj menej trpezliva, horsie som znasala vsetko ,co so sebou nieslo starostlivost-materstvo.
Odosobni sa, nespoliehaj sa na iných, spoliehaj sa na seba, neber si to moc k srdcu. Skus sa s tým nejak vyrovnat a nepocitat s nimi. Proste je pred tebou uloha, nahradit detom vsetko , aj babky, dedkov, tetky, ...Deti to casom pochopia . Aj moje to chapu a to maju 7 a 5 rokov, najmladsie ma 8 mesiacov, to nechape , ale jemu staci kýbel mlieka ,stastna mama, stastne dieta, zaujem , hry 🙂

syslik81
15. jún 2024

a pri vyrobe dietata ste ich nepotrebovali? zvladli ste to? tak si zvladajte aj vychovu .. 2x tyzdenne po hodke je dost .. mnohe nemaju ani to .. a co tvoja mama? ta si vnucku nemoze vziat na vikend?

nikpa
15. jún 2024

Podľa mňa je normálne, že človek vidí najprv seba. Oni si svoje deti už vychovali a ty si vychovaj to svoje. Nemôžeš nikomu vyčítať, že si v dôchodkovom veku chce užívať svoj život. Každý človek má iné priority, tie ich sú iné ako tvoje dieťa. Je to ich voľba, tak sa podľa toho s mužom zaraďte a nič od nich nečakajte. Aspoň nebudete sklamaní a možno vás niekedy milo prekvapia 🙂 a možno ich spoločný čas s vnučkou len príde keď bude staršia...

1ryba
15. jún 2024

Ja by som sa hanbila toto tu napísať. Takže vy si chcete vydýchnuť. Oni si nemusia.

petamich
15. jún 2024

chapem, ze to zamrzi, obzvlast ked vidis, ze niekde to vie byt aj inak a stari rodicia javia zaujem byt so svojim vnucatom

na druhej strane je ale rozdiel, ked ma niekto rodicov/svokrovcov v aktivnom veku, ti tvoji navyse maju velku zodpovednost, stres, zaujmy...ako ked mas svokrovcov "radovych zamestnancov", bez nejakej velkej zodpovednosti a stresu alebo uz na dochodku 🤷‍♀️ zial tak to skratka je, vnuca pre nich momentalne tych tvojich je priorita a zrejme ani nebude

a ti co tu pisete o povinnosti a nepovinnosti a pod. neblaznite, snad nie je tak vela chciet, aby stari rodicia javili zaujem o vnuca, pripadne sem tam postrazili

reanda
15. jún 2024

tiez by som bola rozcarovana.. ani tak nie z toho, ze sa im nechce pomahat a travit cas s vnucatom, ale z toho, ako sa tvaria - alebo aspon svokra - ze je babka number one a ako by ona velmi chcela, ale nemoze - v skutocnosti ale vobec nechce, len si potrebuje budovat image skvelej babky.. by som sa jej vtedy rovno pred rodicmi spytala, o com to toci a preco hra to divadielko

reanda
15. jún 2024

jo a na mieste tvojho muza by som im pomahat nechodila, ak to mate doma tak, ze nemate cas ani na seba a na oddych..

ness222
15. jún 2024

Chapem ta, u nas je to tiez tak. S tym rozdielom, ze svokra je zena v domacnosti, cize ma kopu casu na to aby za vnucatkom prisla hocikedy, kedy chce, najviac ma vie dojat ked povie, ze ako si myslela ako bude chodit kocikovat, ale ked ona ma tooolko roboty, ze nema cas a uz ani chut. Svagrinine deti vychovala, dodnes uz skoro dospelym vnucatam robi denno-denne desiate do skoly, a robi im nakupy a podobne (byvaju vedla nich). Nikdy by som to od nej necakala, ze bude mat takyto pristup, lebo ona je ten typ, co by pre deti a vnucata aj dychal. Keby my k nim nechodime kazdy vikend, tak by s vnuckou ani nebola. Ale tak potom si na druhej strane poviem, ze ked jej je prednejsia nejaka strasne dolezita robota (ktoru si asi sama vymysla, aby si mohla povedat ze daco doma robi a aby sa doma zamestnala a mala pocit ze je uzitocna) ako umyvanie okien a podobne pred vnuckou, tak to je jej problem. A hlavne ked mojmu muzovi to neprekaza, alebo nevadi mu to, tak ja s tym nic nenarobim 😂

reanda
15. jún 2024

@ness222 a ty mas doma sluzobnictvo, ked mas pocit, ze zena v domacnosti nic nerobi a musi si robotu vymyslat, aby sa nenudila? 😀

ness222
15. jún 2024

@reanda som asi udrela na citlive miesto 😉

reanda
15. jún 2024

@ness222 mozno, no pride mi divne, ked toto nejaka zena napise, ze v domacnosti si treba robotu vymyslat 😵

cervenaruza123
15. jún 2024

Clovek akosi prirodzene caka, ze ked byvate vedla seba, uz len kvoli vztahom sa budu viac zaujimat. A vsimla som si, ze stari rodicia casto navonok davaju najavo, ako im vnucata chybaju, ako pomahaju, ale su to len take reci. Aj asi nemaju tolko energie, ale velakrat som sa stretla s tym, ze juj, ako mi chybaju, ako ich chcem vidiet. A ked ich stretli, tak minuta dve a zaujem nikde. Lebo vela starsich ludi doslova chce to vnuca vidiet a nie sa mu nejak vela venovat. Tesi ich pohlad na ne, ale to je vsetko. Nemaju energiu na nieco viac, svoje vychovali, kopu deti zazili, staci im ich vidiet.
Treba si uvedomit aj to, ze generacia nasich rodicov a starych rodicov bola naucena, ze deti treba dat cim skor do jasli, skolky, venovanie sa detom bolo povazovane za rozmaznavanie. Ja si niekedy myslim, ze zial nasi rodicia a stari rodicia akoby ani nevedia ako sa venovat detom. Oni to nezazili casto ani od svojich rodicov a nevenovali sa ani svojim detom, lebo sa to nenosilo. Od deti sa ocakavalo, ze sa zabavia same a budu poslusne.
Moj dedko napriklad teraz sa ospravedlnoval mojmu ockovi, ze nechape, preco sa detom viac nevenovali, ze chceli z nich vychovat slusnych ludi a az pri vnucatach vidi, ze sa to da aj inak, ze sa da detom venovat a ze nie su rozmaznane. V tom case to jednoducho tak fungovalo, ani za to casto nemozu uplne. Chceli by byt s vnucatami, ale nevedia ako, maju respekt pred tym, citia sa neisto.
Plus su samozrejme niektori radi, ze svoje maju vychovane a chvilu maju klud. A niektori jednoducho nechcu a treba sa s tym zmierit iba.

katica06
15. jún 2024

,,no realne s nou je 1x (vynimocne 2x) do tyzdna, max hodinu, hodinu a pol,,
Neviem prečo sa sťažuješ , veď to je dokopy za týždeň viac ako bola moja svokra s deťmi za pätnásť rokov

autor
15. jún 2024

@syslik81 zvladli, dakujem za opytanie 😂 prave svokrovci boli ti, ktori stale omielali muzovi, ako by uz chceli vnucatko.. a ked ho uz maju, tak 🤷🏻‍♀️ ale nepochopila si: mne ide o budovanie vztahu vnuca-svokrovci, nepotrebujem ich na vychovu dietata... a je mi smutno, ked vidim, ze cas aj maju, ale nie pre ich vnuca.. ved ich aj volame na vylety s malou a odmietaju, ze inokedy..

rozculena
15. jún 2024

ja byť tvojim mužom tak im nechodím pomáhať.....keď môže svokra 4 noci za sebou mulatovať,tak nech si pomáha,ako vie.

autor
15. jún 2024

@1ryba kazdy si chce oddychnut, ty nie? a kde si prisla na to, ze svokrovci si nemozu? To, ze sme unaveni a sme na vsetko sami, je to posledne v mojom pribehu... pointa je, ze by som svojej dcere chcela dopriat starych rodicov s hlbsim zaujmom o nu (lebo moji rodicia aj napriek dialke taky zaujem maju)..

michaelam2
15. jún 2024

A ako sa spravaju k vnucke ked su s nou? Pretoze 1-2x do tyzdna je naozaj dost. Ja som s mojimi starymi rodicmi bola tak 3x do roka (kvoli dialke) a mame napriek tomu krasny vztah. Takze naozaj sa o budovanie vztahu nemusis bat ked sa vidia kazdy tyzden.

ness222
15. jún 2024

@reanda ja nehovorim o vareni a beznej udrzbe domacnosti ktoru kazda robime, tak prosim nechytat za slovicka. Ale svokra je doma uz 10 rokov, ma asi vycitky svedomia ze nemusi chodit do roboty. A preto aby sa citila uzitocna robi aj veci, ktore by nemusela, ako napriklad chodi kazdy tyzden dcere vygruntovat cely dom ( pricom dcera je uplne schopna normalna dospela zena), dennodenne vari vnucatam ktore maju obedy v skole, pomaly kazdy tyzden umyva okna a pod. Proste aby sa “nepovedalo”, ze nic nerobi lebo nechodi do roboty. Aj ked nikto by nic take nikdy nepovedal ani by si to nikdy nemyslel.
Pointa mojho prispevku je to, ze som si myslela, ze teraz po narodeni milovanej vnucky na ktoru sa strasne tesila bude mat ine priority a najde si cas prist vnucku pozriet, aby s nou travila viac casu.

buducamama
15. jún 2024

Moc to riesis. Je to ich zivot, nechaj ich zit ho podla seba, nikto ti zbran nedrzal pri hlave, aby si si spravila dieta🤔 Jasne, clovek si chce oddychnut, ale v takychto pripadoch ti neostava len pozbierat sily, casom to bude s energiou u teba lepsie, ked bude dieta vacsie. Mne rodicia dieta povaruju ked idem k doktorovi, samej by mi bolo blbe “zneuzivat” ich. A to velakrat padam na hubu. Ste na dieta dvaja, treba rozlozit sily a kym nechodi mala do skolky, tak sa striedat v oddychu pokial sa da. Ale hnevat sa na svokrovcov… To fakt nema zmysel.

autor
15. jún 2024

@michaelam2 prebieha to tak, ze svokra je u nas, vypije si kavu, rozpravame sa a kto je najblizsie k malej, sa s nou hra.. vacsinou sa prestriedame vsetci.. ale krivdila by som jej, ak by som povedala, ze sa s malou nehra..
A dufam, ze aj u nas to tak dopadne ako u vas 🙂

michaelam2
15. jún 2024

Neboj, mas proste akcnejsich svokrovcov co maju radi svoj program…chapem ze ta to obcas zamrzi, ze sa nevenuju podla teba dostatocne ale co by ine za to dali keby stari rodicia boli s vnucatami raz do tyzdna. A ak sa jej venuju ked sa stretnete, tak bude vsetko ok co sa vztahov tyka 🙂

tramtada31
15. jún 2024

A ako je vnučka stara? Ono keď bude mat tak 5-6, už bude parťák, tak potom aj ti stari rodičia sa viac preberú, aspoň u nás to tak bolo

miadi
16. jún 2024

To ze chceli vnuca neznamena ze ho chceli pre seba . Jednoducho chceli aby ich syn mal dieta. Klasika zasad strom postav dom maj dieta .. nema kazdy vztah k malym detom a duplom ked to dieta nie je ich . Existuje vedecka studia preco vacsinou stary rodicia zo strany matky mavaju viac zaujem o vnuca ako zo strany otca . A Vedci to vysvetlili biologicky ze matka je vzdy ista . A tak pocitovo niektori svokrovci to dieta vnimaju viac ako nevestine dieta ( cudzieho cloveka ) ako dieta svojho syna . Aj ked tam nie je ziadny logicky dovod na podozrenie z nevery. Je vela ludi co miluju v prvom rade seba a svojho partnera A potom
Deti .. a dalej to pre nich konci a vnucata ich moc nezaujimaju. A potom su stari rodicia co miluju viac vnucata ako vlastne deti ( Mne to mama povedala 😂ale beriem to ok moje deti su cast mna) Zaujem sa vynutit neda . Skutocny problem nie je svokra a jej forma pristupu, Problem je ze ti co su vzdialeni byvaju fyzicky blizko hnet vedla a ti ktori su blizsi byvaju daleko .idealne Keby to bolo naopak . Ale je to takto . Chapem ze ti to je luto no.. je to len na svokre a tvojej malej aky vztah si vytvoria. Aj Toto je cenna lekcia do zivota pre dieta ze ludia su vselijaki aj stari rodicia su rozni. Tes sa zo zivota z toho co mas nesustred sa na to co zmenit nevies co je mimo tvoj dosah. Ocakavania a realita su casto dve rozne veci .

klip0
16. jún 2024

1-2x do týždňa je dosť. Moja svokra príde tak 1x za dva tri mesiace a po polhodine maximálne hodine odchadza. Bolo aj že 4 mesiace nevidela malú, lebo "nemala čas" a to tiež býva veľmi blízucko. "Nemá čas" ani keď my chceme prísť vonku priamo k jej paneláku, alebo kocikovat tam alebo na ihrisko atď. A tiež hovorí ako chce vidieť malú, ale v skutočnosti iba "chce". Strážiť ju nestrazila nikdy v živote ani keď boli kritické situácie (nemal ju kto okrem nej, takže keďže nie ona, museli sme si poradiť sami). A to má mala už 2,5 roka.
A ver že keby je to raz toľko, že povedzme 4x do týždňa tak by ti to už aj na nervy išlo