Svokra sa chce súdiť o moje deti

marcelka147
26. sep 2013

ahojte neviem ci ma niekto z vas taky problem.ja som vdova uz skoro 4 roky..mam dve male deti5 a 3 rocne. k rodicom manzelovich deti chodime asi tak 1 do dvoch tyzdnou dakedy do troch a deti si beru kazdy tyzden na poobedie..vcera som chcela aby ich doviezli skor a uz bol ohen na strechce. svokra povedala mojej svagrine s ktorou som v dobom vztahu ze ak ivh tam nebudem chcie davat tak to da na sud a ze vysudi aby ich mohli mat aspon raz do tyzdna..neviete mi stym niekto poradit co stym? proste mi uz mame svoju rodinu mam priatela , nevarvim ze tam nebudeme chodit alebo co ale ze to daju na sud to ma dorzilo..mam 24 rokov..chcem mat pokoj a nie sa sudit. dakujem

xlucia
26. sep 2013

@marcelka147 svokra na ne nema pravny narok. nevyhra sud

marcelka147
autor
26. sep 2013

takze ani nevyhra ze ich budu moct mat kazdy tyzden? ich otec uz nieje..a furt sa do nas staraju..a boja sa ze uz im ich nedam..takze mam byt pokojna?

cawes
26. sep 2013

@marcelka147 presne tak svokra nema pravo na deti

micikatka
26. sep 2013

@marcelka147 tiez si myslim ze svokra nema pravo na deti, len je otazne aby si nieco nevymyslela ze sa nedajboze o ne nestaras (co nie je pravda) tak drzim palce. asi to chce rozhovor, bez deti, najlepsie medzi styrmi očami a vysvetlit jej ako si to predstavujes ty a a ako ona.

huginko
26. sep 2013

podľa mňa by mohla dať návrh na úpravu styku s vnúčatami...otázne je,ako by to posúdil súd, či je to oprávnený návrh alebo by ho zamietol, že niet dôvodu...ale podľa mňa to povedala len v zlosti...

denisa87
26. sep 2013

toto by som pocula od svokry,mamy,hocikoho z rodiny,ze sa chce sudit,kvoly detom,(SAMOZREJME SU AJ INE PRIPADY,KDE SU VAZNEJSIE DOVODY,)ale mat takyto dovod zatrhla by som akekolvek navstevy a pekne ich vymazala zo svojho zivota! 😠

moon1979
26. sep 2013

@marcelka147 z právneho hľadiska nemá na deti žiadny právny nárok, z ľudského má ...

alenah31
26. sep 2013

@marcelka147 @xlucia @cawes baby to nie je tak celkom pravda.....starí rodičia ako priamy príbuzní detí môžu žiadať o úpravu styku dieťaťa súdnou cesou pokiaľ matka, resp. otec tomuto bráni. Na súde sa bude posudzovať vzťah medzi starými rodičmi a vnúčatami, prostredie a životná úroveň starých rodičov, ich vplyv na deti a pod. @huginko má pravdu, všetko bude závisieť od sudcu, ale právo na to majú.

lennka11
26. sep 2013

alenah 31 ma pravdu, stari rodicia maju pravo a mozu ziadat o upravu styku. Mam s tym "skusenost"...

lenja123
26. sep 2013

Súhlasím s @alenah31, iste by ti deti nevzali a nezverili svokre do opatery - predpokladám teda, že nie si alkoholička ani nič podobné 😉 . Ale právo na stretávanie sa s nimi má. Riešiť to však súdnou cestou je naozaj extrém. nepoznám teba ani tvoju svokru, ale úplne chápem, že má záujem sa stretávať so svojimi vnúčatami - zvlášť, ak sú to jediné, čo jej ostalo po synovi. Ty možno chceš mať od svokrovcov pokoj, ale sú to starí rodičia tvojich detí a navždy nimi aj zostanú - aj keď ty budeš mať nový vzťah, prípadne aj ďalšie deti. Ak nie je svokra úplne psycho 😝 , snaž sa s ňou v kľude dohodnúť, predpokladám aj že ten súd spomenula len v afekte a nemyslela to vážne.

vroni
26. sep 2013

Baby, ved aspon poriadne citajte, co pise. Je VDOVA, nie rozvedena. V takomto pripade MAJU stari rodicia narok na styk s dietatom, mozu o upravu styku poziadat a na sude a s obrovskou pravdepodobnostou im to sud odklepne. Takze by som sa radsej na uprave styku dohodla (po porade s pravnikom) mimosudne, nez sa natahovat so svokrou.
@marcelka147, skus si dohodnut so svokrou presne terminy (ja neviem, v stredu od 16 do 20 a kazdy druhy vikend alebo take cosi), zase jej ich nemusis davat trikrat do tyzdna, ale tak, aby to vramci moznosti vyhovovalo vsetkym.

tinki
26. sep 2013

@marcelka147 ja neviem aké máte vzťahy, ale ja by som neodmietala stretnutia detí so svokrou. Skús sa s ňou o tom normálne porozprávať a dohodnúť sa, že sa ti napríklad nechce tam tak často chodiť, lebo máš iné povinnosti, ale v konečnom dôsledku, sa ti exsvokra ešte môže zísť. Ak budeš chcieť byť sama s priateľom, alebo ak ich bude treba vyberať zo škôlky, čo keď ochorejú..? A ty budeš pracovať..?
O chvíľu ti začnú chodiť do školy, každé euro dobré...A deti na svoj zdravý psychický vývin potrebujú aj starkých..Chápem, že chceš mať pokoj, ale v prvom rade si matka, niekedy hrdosť musí ísť bokom. Pokiaľ ti neubližujú, tak im nebráň..Určite si tu nepopísala všetko, takže ťažko ti tak nejak objektívne poradiť..
Ale ak im nebudeš brániť, ten záujem bude tak či tak pomaličky ustupovať..

babul83
26. sep 2013

@marcelka147 zober si to aj z hľadiska svokry. Aj ty raz budeš svokra a babka. Nebudeš ich chcieť vidieť??? Skús sa s ňou rozumne dohodnúť, aspoň raz za dva týždne, prípadne raz za týždeň. Stratila syna a chce aspoň vnukov. Budeš mať aspoň čas pre seba a partnera. Možno sa len bojí, že keď si si našla partnera nebudeš jej chcieť dať deti a na ňu zanevriete. Skús sa s ňou porozprávať.

dai
26. sep 2013

@vroni
@marcelka147 ahoj, podla mna ma pravny narok na deti - urcite ale nie tak casto vroni ako si napisala - to malokedy otcovi priklepnu, nieto svokre ...
skus sa s nou maci normalne ludsky porozpravat - ked chcu vidiet deti tak nech pridu k vam na navstevu ak ti to nevadi - pochop aj ty ze su to ich vnucata, deti ich syna a oni uz prisli o dieta, nechcu prist aj o vnucatka... na druhej strane sa ti vyhrazat je chore, deti neboli zverene do vychovy starych rodicov, oni nemaju k detom rodicovske prava, takze budu mat malu sancu uspiet na sude v rozmere ako pisala vroni... ale sancu uspiet urcite maju, otazne je ci chces mat vztahy takto vytabulkovane...
mozno staci rozhovor - len ty a oni, pospominat na ich syna, porozpravat sa o detoch... akonahle zacnu chodit deti do skoly - co bude buduci rok, na to stretavanie uz bude omnoho menej casu, bude viac povinnosti - mozno aj tebe budu moct pomoct ked nebudes stihat - nezatvaraj si dvere cez ktore raz mozno budes este rada prechadzat...
takze ja odporucam normalny ludsky rozhovor, mozno potom vyhladat skor mediatora a psychologa ako sa hned sudit - ak vam teda obom ide o deti ( kazde dieta si zasluzi mat aj starych rodicov, hlavne ked o vlastneho ocka prisli )

marcelka147
autor
26. sep 2013

JASNE VSETKO CHAPEM..LEN MA TO NAHNEVALO KED SOM TO POCULA..ja im to nezakazujem aby snimi boli..ale ak by ich nieco navadzali ..a rozmaznavali..niesomm alkoholik 😉 ani nic podobne o deti sa staram ako viem..neviem ani coho su schopny..par krat ma taktko sklamali..som stoho teraz mimo..dakujem za vsetky rady..hadam sa to nejak utrasie..ja im nechcem zle..ale aj oni musia pochopit ze chceme mat aj sukromie s detmi..ze uz to nieje ako predtym lebo to uz nieje nic..ide o to ze myslia len na seba,..je to snimii dakedy tazke..ale je to moja rodina..aj mi pomohli hodne..ale to ich neopravnije robit take vazne kroky..ked aj tak im vzdy deti dam..:( ach boze..s nimi si asi este uzijem.. 😨

aristka
26. sep 2013

dávnejšie bola súdna sieň a tam išlo tiež o niečo takéto a padlo tam niečo také ,že nemá na ne nárok ,nárokovať si môže otec, matka po rozvode ,ale nie babka a dedko ...to ,že im ich dávaš je tvoja slobodná voľba a môže sa súdiť koľko chce ,akurát pokazí aj to dobré čo medzi vami je a môže prísť o styk s deťmi úplne...takže prv než niečo vyblafne nech sa ide poradiť za právnikom a nerobiť zbytočné poroby...,.

simca06022011
26. sep 2013

pozri moze dopadnut este horsie ako to je teraz, pretoze mna by tak vytocila, ze by som jej tie deti proste nedala...Sud nevyhra, pripadne mozno ak by boli velmi benevolentni, by "mozno nakazali" navstevu raz za mesiac :P Kludne si to bran a nemusis im deti davat casto... cize dopadne este hrosie.. su to male deti, potrebuju mamu a nikoho ineho... nech si riesia co chcu a aj sa sudia ak im to robi dobre, kldne by som si s nimi pohovorila osbne o tom, co chcu vlastne riesit. Ty si matka dietata mas za ne zodpovednost, mas na ne narok, ked povies ze budu doma mas na to dovod a oni sa do toho starat nemaju, mozu byt radi ze ste tam tak casto.. tiez mas pravo na vlastny zivot.

michellka85
26. sep 2013

@marcelka147 na tak malo rokov, dve male deti, a zivot po smrti muza riesit este nejake natahovacky so svokrovcami je dost huste!!! 😢 dufam, ze budes zazivat v zivote uz len same pekne chvile 😵 s rodinou sa musi len komunikovat, urcite sa to vyriesi 😉

lenja123
26. sep 2013

@marcelka147 citujem Zákon o rodine, §25 -(5) Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami (starí rodičia, súrodenci)
Takže na súde má reálnu šancu uspieť. Dávam to tu len na doplnenie a aj pre ostatné, ak by mal niekto podobný problém. V tvojom prípade verím, že sa rozumne dohodnete na kompromise, ktorý bude vyhovovať všetkým 🙂 .

marcelka147
autor
26. sep 2013

🙂 dakujem velmo pekne..hadam vsetko bude v pohode raz..tiez by som in ich najradsej nedala teraz ale mna to vzdy prejde 😔 ale chcem mat v rodine klud a nech sa zamyslia nad sebou..🙂

vroni
26. sep 2013

@aristka, to, co vravis plati v situacii, ked otec fyzicky existuje, v pripade, ze je otec mrtvy, nastupuju na jeho miesto stari rodicia (resp,. teoreticky ina blizka rodina)
@dai, ja nepisem, ze jej to tak casto priklepnu, len ze nech sa dohodne so svokrou tak, aby sa jej ten sud "neoplatil" (inak, jedno poobedie do tyzdna plus kazdy druhy vikend odklepavaju otcom uplne bezne 😉 Starym rodicom pravdepodobne nie)

moonlight1210
26. sep 2013

@lenja123 myslim ale, ze za pomermi v rodine sa myslia ovela vaznejsie veci ako to, ze svokra si predstavuje, ze bude mavat vnucata tak casto, ako ona chce. pokial viem, tak im nevesta nebrani, aby sa stykali, iba rozhoduje ako matka o tom, kedy a na ako dlho tam budu (co je podla mna normalne). a podla toho co pise autorka, tak ich mavaju dost casto.

takze myslim, ze to budu len vyhodene peniaze na sud, ktory skonstatuje, ze stav veci je normalny.

sante81
26. sep 2013

@marcelka147 tak ja taku svokru poznám, a na sude uspela 😠

lenja123
26. sep 2013

@moonlight1210 no ale práve v tom je problém, že sa nevedia dohodnúť - tak súd musí určiť, ako často sa budú stretávať. Ani pri úprave styku otca s dieťaťom súd neskonštatuje, že "stav vecí je normálny a môžu sa stretávať kedy chcú", ale určí presné termíny.
Aj keď podľa mňa osobne by súd určil takéto návštevy u prarodičov maximálne dvakrát za mesiac - aj to som ešte dosť optimista, pravdepodobne to bude ešte menej. Takže s tým, že to budú vyhodené peniaze a svokra tým nič nezíska, práve naopak, s tebou súhlasím.

yidaky
26. sep 2013

@marcelka147 Baby, ale citajte. Ved ona im deti dava. Chodia tam kazdy druhy ci treti vikend a aspon raz do tyzdna poobede svokrovci maju deti. Takze to nie je o tom, ze autorka nechce aby sa stykali so starymi rodicmi. No myslim, ze nie je na mieste, ked raz za cas, musia skor svokrovci doniest deti svojej vlastnej matke, pretoze maju asi nejaky iny program...vyhrazat sa hned sudom. Cudne "moresy" 😒 ....

xlucia
26. sep 2013

@sante81 ake tam boli podmienky?

monika15
26. sep 2013

@marcelka147 sorry ale ja by som sa sudila aby nam dali pokoj, co vas otravuju a este sudom vyhrazaju :((((
smutne fakt......

mirat
26. sep 2013

@monika15 ta žena je evidentne zúfala :/ stratila syna a má pocit že stráca aj to posledné čo ho s ním spája.(vnúčatá)netvrdím že to čo robí je správne ale dá sa to pochopiť.no ja jej osobne odporúčam sa dohodnúť mimosúdne(kvôli pohode v rodine a hlavne kvôli deťom ktoré by s toho mohli mať docela špatní zážitok)no treba sa o tom poriadne porozprávať aby v budúcnosti nevznikali ďalšie problémy ak by si náhodou zabudla či meškala.daj im najavo že ich vnúčatá sú aj naďalej súčasťou ich života.

marcelka147
autor
26. sep 2013

presne tak🙂 ako vravis yidaky

sandracs
26. sep 2013

@marcelka147 Svokra prišla o syna, vnúčatá sú jediné čo im po ňom zostalo a možno má obavy, že ak sa znovu vydáš stratí vo vašom živote miesto a už ich nebude vídať.
Skús sa so svokrou porozprávať o tom, že napriek tomu, že máš nového partnera, zostávajú stále starí rodičia a budú môcť deti vídať naďalej. Možno to vyrieši viaceré problémy naraz.