Svokra robí rozdiely

tinka8301
27. nov 2021

Ahojte, potrebujem sa vyventilovať a poradiť ako pristupovať k svokrinmu správaniu. Začnem od začiatku...S manželom sme zobratí, jeho rodičov som spoznala hneď na začiatku vzťahu, nikdy medzi nami neboli problémy. Postupne som spoznala aj jeho sestru a širšiu rodinu. So svokrou som vždy vychádzala, teda aspoň som si to donedávna myslela. Už počas tehotenstva som si všimla, že svokra nie je taká natešená ako na prvú vnučku, nepriniesla malinkej nič, nezaujímala sa toľko ako u švagrinej ale neriešila som to, nebudem predsa kaziť vzťahy. Ale po pôrode sa to zmenilo a ja začínam každú jej návštevu trpieť.. keď sme boli asi 2 týždne doma z pôrodnice, manžel v práci, tak moja svokra prišla na neohlásenú návštevu po 18. hodine k novorodencovi 🤪 chodila za mnou, kontrolovala čo a ako robím, riešila aké má dcérka oblečenie (časť máme z druhej ruky a časť nové, pri každej návšteve vyzvedá ktoré má práve na sebe) 🙄 kontrolovala dokonca aj teplotu vody vo vaničke, i keď som pred ňou vyťahovala z vody teplomer a ešte utrúsila poznámku, že jej dcéra to nepoužíva a načo kupujeme také blbosti. Potom mi ju chcela uspať na rukách, v polospánku ju položila do postieľky s výrazom v tvári ako majster sveta, že to zvládla. Upozornila som, že malá sa asi hneď zobudí a bude ju treba uspať znova, svokra tomu nechcela veriť, do toho ešte začala aj riešiť či už som schudla po pôrode (pričom mi ostalo asi kilo navyše) a že nie som až taká chudá ako švagriná. O pár minút sa malá zobudila, bola podráždená, hladná a keďže som už bola aj ja unavená, vynervovaná a hladná tak som požiadala svokru o odchod. Sama by asi neodišla ani o 9 večer... Pri návštevách svokra často vraví ako a čo robí jej dcéra (moja švagriná), porovnáva svoju prvú vnučku a našu dcéru, vyzvedá či som navarila, či stíham porobiť domáce práce. Keď som toto spomenula manželovi, ten to vždy zahodí za hlavu, že jeho mama chce iba pomôcť. Ale naozaj je to tak? Hlavne keď vidím ako svokra postráži švagrinej deti, navarí aj pre švagrininu rodinu a prinesie to k ním domov, pozýva ich skoro každú nedeľu k obedu. Keď sme na návšteve tak svokra sa hrá s prvou vnučkou a našu dcérku nechá v kočíku bez povšimnutia, potom už ideme domov a ona k nám na ďalší deň príde bez ohlásenia so slovami, že ani nestihla byť s malou. Mňa terorizuje dookola otázkami či som varila ja alebo mama (moja mamina nám privezie jedlo ak má čas, ale vždy to navrhne ona sama, ja som ju o pomoc požiadala iba na prvé 2 týždne). A k tomu dobre viem, že ona taktiež pomáhala svojej dcére s prvým bábom a pomáha doteraz.... Dnes sme boli znova u svokrovcov na návšteve a malej si znova ledvaj všimla, pretože musela variť obed. Keď okolo mňa zametala, uhla som stranou a smiala sa na mne, že veď môžem pozametať aj ja, že veď ako doma. Pritom vždy keď sme boli na sviatky u svokrovcov a najedli sme sa všetci spoločne (ja s manželom, svokrovci, švagrina s rodinou) tak sme poumývali a poukladali všetok riad, aby svokra nemala prácu ešte aj s tým, takže si nemyslím, že by sme boli nejakí leniví príživníci. Potom chcela aby sme ostali aj na obed, pričom som povedala že manžel môže ale ja pôjdem domov lebo nemáme ešte dojedené jedlo a nerada by som to zbytočne vyhadzovala. Na čo odvetila, že veď čo že sa vyhodí, u nich by sme mali čerstvé. Mne to teda nie je jedno, lebo viem koľko času varením strávila moja mama a nechcem jej snahu a čas spláchnuť do wc 🙁 na mojom mieste by ste sa úprimne porozprávali so svokrou a povedali jej o svojich pocitoch? Alebo to mám len ticho strpieť a snažiť sa tváriť, že je všetko v poriadku pričom to vo mne kypí?

mamamasama
27. nov 2021

Veľmi si všetko beriež k srdcu a nechávaš so sebou zametať. A na tvojom mieste sa až veľmi úprimne porozprávam so svokrou. Neskákala by mi takto po hlave. Treba otvoriť ústa.

kitycat
27. nov 2021

No vadilo ti aj ze sa nezaujima, vadi ti aj to ze sa zaujima. Ta jedna vnucka je porodena jej dcerou ta druha cnucka je porodena manzelkou jej syna. Cize dajme tomu ze to je to "vzacnejsie" tebe vari tvoja mama a tej dcere zase jej mama. Jednym uchom dnu a druhym von a nexh ta nehne zametat na navsteve. Vsak jej zavolaj, ze potrebujes do obchodu nech pride postrazit, alebo odnes tam aby si nemusela svokru posielat domov. Ty si skratka uz alergicka, neber si to tak. A co ty vies ako mudruje tej dcere mozno jej hovori, ze ako vie ci je teplota spravna, ze ty mas teplomer 🤣🤣

lienka.7
27. nov 2021

@tinka8301 pozri, svokru neprerobis... ty nie si jej dcera, nikdy sa nebude chovat k tebe tak ako k svojej dcere. Inak neviem co u teba robila vecer o 9.00??? To akoze ta kontroluje ako kupes??? No to by som ju poziadala ze par don, mala sa ide kupst a potom spinkat... radi vas uvidime zajtra cez den, mozete ist kocikovat 😁
Horsie to vidim s tvojim muzom... aj moj mal podobny pristup ako ty. Ja vsetko riesim, zvelicujem, nemam si vsimat ako ma zosmiesnuju obe a pod... no a dnes uz som stastne rozvedena 😊

stanulienkat
27. nov 2021

Tak toto vsetko, co si napisala,jej aj povedz. Tvoje dieta,tvoja vychova. Povedz jej, ze sa tiez nestaras ako vychovava svagrina deti a asertivne ju poziadaj, ze si neprosis rady.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lujza123
27. nov 2021

Podľa mňa si veľmi precitlivela a vztahovacna. Nerieš toľko a bude sa ti ľahšie žiť.

tykat
27. nov 2021

@tinka8301 ...na tvojom mieste by som to brala jednym uchom dnu druhym von...nenechala by som sa vtiahnut do takych "slepacich" okecavaciek. Robila by som si po svojom a svokra nech si kotkodaka.

mariejenka
27. nov 2021

Aj moja svokra ked bola u nas,a niečo sa riešilo s nasim malym,tak ze Janka tak robila,toto davala,tak balila...ako ked som to pocula už po 59x mi kus sklblo kútikom,ze sak doooobreee, dooobre. Ale zeby mi to vadilo? Janka robi tak, Ja tak. Na otázky ohľadom malej odpovedz uplne s kludom, na otázky o Tebe a riešení tvojej postavy,ju usmerni,ze toto je výsostne tvoja vec.
a chybu robi tvoj muž. Ked sa mojho muza jeho mama pytala ze prečo toto,tak,hentak robime,on odpovedal "tak sme sa rozhodli"

emalka
27. nov 2021

Problem je hlavne muz, ked jeho poriesis tak on zas poriesi svokru.
Pobavila by som sa najprv s nim, aby si v nom mala oporu ked ju niekedy budes chciet konfrontovat. Mal by si uvedomit, ze najdolezitejsia si pre neho ty a vase dieta, tak nech len tak nemavne rukou nad mamou ale pochopi ze to na teba nevplyva dobre. Ze mama sice moze mat dobry zamer ale to ako ho prejavuje nieje dobre ani nahodou. Pomoct sa da aj inak predsa, umytim riadu, dlazky, nakupom a nie starenim sa do vychovy, pasovat sa do role sudcu alebo nedajboze tretieho rodica. Toto by mal tvoj muz chapat.

Na poznamky o svagrinej si priprav jednu vetu, nieco ako "my sme sa s muzom dohodli ze to robime takto" a to jej omielaj do zblbnutia.

sashabb
27. nov 2021

Manžel v práci a prišla svokra neohlásene? a ty si jej prečo otvorila???

sasanka605
27. nov 2021

Daj jej hranice, buď trochu viac asertívna.

annamalaga
27. nov 2021

Urči si hranice, mne osobne by to moc nevadilo, jedným uchom dnu, druhým von, no a ku tomu riadu, ja kebyže viem, že treba u svokry ešte aj umývať riady( nemá asi mycku , moc sa nehrniem na obed , lebo ani u nás nieje myčka a lezie mi to neustále umývanie na nervy)

kacena4
27. nov 2021

riesis blbosti, raz ti vadi ze sa nezaujima potom ked sa zaujima tak ti vadi ze az moc... rozhodni sa co vlastne chces a svojru nechaj dychat, neporovnavaj dboje dieta so svagrininou

len_nig
27. nov 2021

No milej svokre by som veľmi jednoducho vysvetlila že takto sa chovať ku mne nebude a manžel by si ťa mal zastať. A to čo si písala o tom, ako chodí ku Vám tak to by som ju doslova poslala do riti a nie aby kontrolovala čo ako robím a upratujem atď.

tinka8301
autor
27. nov 2021

@lienka.7 prišla po 6 večer, neviem kedy chcela sama odísť.. keď som sa bavila o tom s mužom, že to je ozaj blbý čas na návštevu k novordencovi tak povedal iba to, že ona zabudla koľko je hodín a neuvedomila si to. Ale zaujímavé je, že išla od švagrinej a po ceste sa zastavila k nám. K tomu švagriná tiež už večer rieši večeru pre deti, kúpanie, uspávanie, tak neviem či si ani toho nevšimla

tinka8301
autor
27. nov 2021

@elizabet173 ďakujem za názor aj rady. Nechám si to ešte uležať v hlave a niektoré z nich určite uplatním. Minimalne tou asertivitou môžem začať.

tinka8301
autor
27. nov 2021

@emalka ďakujem. Myslím, že svokra ozaj nemá zlý zámer, veď asi by sa nedokázala pretvarovať predomnou toľko rokov... Len spôsob komunikácie je naozaj jedinečný 🤪 chcem aby mala možnosť si užiť vnučku len mi je ľúto, že k švagrinej chodí deno denne, trávi tam aj celé poobedie a k nám zbehne večer na poslednú chvíľu. Čo samozrejme mne a dcérke už toľko nevyhovuje. A obávam sa následne rečí typu, že k malej ani nikoho nepustím. Prípadne, že robím rozdiely medzi mojou a manželovou rodinou.

tinka8301
autor
27. nov 2021

@kacena4 môže byť, že riešim hlúposti. Svokra ešte stále dýcha, nemaj strach 😅 o malú keď sa zaujíma, s tým nemám žiadny problém.. len nerozumiem prečo zisťuje či máme domáce práce urobené, či som varila ja alebo moja mama (maličká je dojčená), či už mám požehlenú bielizeň keď ju o pomoc nežiadam a teda od nej nič nepotrebujem v tomto smere.

luccija
27. nov 2021

@tinka8301 ty sa už dopredu obavas.
, že Ti niekto vytkne, že ich k malej nepustis?.Uprimne toto strpieť každý deň to radšej nech sedí u švagrinej.
Tvoja svokra bude mať taký podrezany jazyk ako moja neviem prečo by si mala u nej zametať?
A vôbec ty nie si na výsluchu, aby Ťa spovedal kto varil či ty, či mama a pod ..najlepšie je nech sa každý stará o svoje dieťa, o svoje teplomery vo vode a pod...načo ste k nej išli, keď varila a potom sa cítiš ukrivdena, že malú si nevšimla?už, keď ma ponúkla obedom najedla by som sa mamin obed ste si mohli dať na večeru...dcéra a dcerina vnučka bude vždy bližšia ako ty a Vaše dieťa s tým sa zmier.Kolko máte obe rokov, že Vám domácnosti riadia maminy?z toho sú vždy len problémy.Snad svokra nebýva blízko Vás...
Máš svoju rodinu s tou tráv čas a ja by som sa už ozvala má na teba nevhodné poznamky, ktoré keď teraz nestopnes bude stupnovat a stále bude prvé vnúča lepšie🙂
Najlepšie je sa stiahnuť a dať hranice nie ste holubnik, že príde kedy chce a spytuje sa či robíš domáce práce a varíš.Asi si ešte mladučká...

luccija
27. nov 2021

@tinka8301 veď jej povedz prečo sa pýtate či mám pozehlene?

ailiba
27. nov 2021

@tinka8301 keď ta to trápi, tak sa s ňou určite o tom porozprávaj... No neviem, či to padne na úrodnú pôdu. Ale chápem ta, komu by to nevadilo?
Mimochodom, ak ti vadia jej neohlasene návštevy, tak ja by som ju zrušila. Prepáčte, ale teraz sa nám to nehodí.... Nečakala som, že prídete.

basska_b
27. nov 2021

Toto znie dosť zle. Si po pôrode, potrebujes pokoj a nie za chrbtom takého všetečneho policajta. Otvárať si ústa je dosť ťažké, sú ženy, ktoré vynadaju svokre a vyhodia ju. Jasné, že všetko riešis a beries si k srdcu, si krátko po pôrode. To je normálne. Musíš návštevy svokry obmedziť. Mne prišla svokra "pomáhať" po pôrode a bolo to veľmi zlé,aj keď nebola taká doterna, ale bola som z nej nervózna... budúce leto mi to zase "hrozí"...
A nevyžiadane rady k detom budeš dostávať ešte celé roky, treba to pustiť jedným uchom dnu , druhým von. Pre svokru neurobís nikdy nič dobré a správne, vždy bude komentovať... snáď my nebudeme také svokry ako sú ony 😂

deti95060810
27. nov 2021

urobíš aj z ničoho problém... chudera svokra.

tinka8301
autor
27. nov 2021

@luccija áno, som mladá.. moja mama sa do výchovy nestará, keď príde s jedlom, tak sa iba spýta kedy môže ísť kočíkovať a ako sa nám darí. Dnes sme k svokre šli ohlásene, pretože nás
sama zavolala. Bývame od seba cez 1 ulicu...

roja01
27. nov 2021

@tinka8301 ruku na srdce, keby k tebe chodila svokra denno denne, tak ako pises, ze chodi k svojej dcere, tak by ti to este viac liezlo na nervy, ako ked k tebe zbehla v podvecer. Ja problem vidim v tom, ze malo ktora nevesta vie otvorene ale milo povedat co jej vyhovuje a co nie. Pritom svojej matke povie a ta je teda viac v obraze a vie sa lepsie prisposobit. Navyse dceru si pozna od malicka. Svokra tape. Mozem prist, nemozem, mozem sa opytat, nemozem? Takmer vsetky nevesty, ktore si tu stazuju na svokry a maju syna budu tiez svokry a malo ktora sa bude buducej neveste pacit i keby sa rozkrajala...🤣. Je to spravodlivy kolobeh zivota. Ako s mladostou a starobou.....

spadnutaslivka
27. nov 2021

Väčšinou je to len o komunikácii. Málokedy je svokra/ švagriná / nevesta a neviem kto vyslovene zlý a zákerný. Kopec vecí si domýšľame a počujeme aj to, čo vôbec povedané nebolo.

luccija
27. nov 2021

@tinka8301 tak, keď Vás zavolala prečo si tam nechcela obedovať?

andrea_82
27. nov 2021

Ja si myslim, ze to beries prilis osobne. Ja som dnes bola so svojou svagrinou, maju 4-mesacne babo a tak akosi prirodzene, ked sme sa o niecom rozpravali, tak ja som spominala, ako som to robila ja pred rokmi so synom. Samozrejme, ze necakam, ze bude veci robit rovnako, ako ja. Svokra bude mat vzdy blizsie k detom svojej dcery ako k nevestinym. A so svojou dcerou aj prirodzene vychadza lepsie ako s nevestou. Tebe je tiez blizsia tvoja mama ako svokra. Moj syn ma tiez blizsie k mojej mame ako k mame mojho muza. A to ja so svokrou vychádzam super, pravidelne som tam so synom chodila aj sama.

janickacrazy
27. nov 2021

@tinka8301 no ja som taký servis veru nemala, aby sa svokra aj mama predbiehali, ktorá má pozve na obed alebo donesie jesť, úprimne som aj rada, lebo chcem mať svoj kľud a robiť si po svojom, mne ani kočíkovat neprišli, zato švagrinej svokra chodila kočíkovat každý deň cez obed v 30 stupňoch, čo sa potom sťažovala, že jej bolo zle. Ku nám keď prišla sa čudovala, že mám navarené, upratané, deti obriadene a nič nepotrebujem a ešte si s ňou aj kávu v kľude vypijem.

mibie
27. nov 2021

@tinka8301 zaciatky su tazke, ja som tiez niesla zle akukolvek svokrinu poznamku, porovnavanie s hocikym...zda sa mi, ze mozno ani tvoja to nemysli uplne zle, len v poporodnom rozpolozeni to zena vnima cele ovela citlivejsie. Neriesila by som velke rozhovory, ak ti nieco vyslovene prekaza, kludne jej to hned slusne povedz. Mozno aj priznanie: citim sa zle, ked ma porovnavas stale so svagrinou, este sama zistujem, ako veci robit co najlepsie...by mohlo prelomit lady a ziskat si ju na svoju stranu.
Z mojej skusenosti, aj ked sa po narodeni prveho svokra zdala ako premudrela jezibaba, s odstupom je to najlepsia babka nasich deti, pri druhom som sa na nu uz vedela sama obratit, pomahala...aj ked samozrejme vztah s vlastnou mamou mam lepsi, viac jej doverujem, radsej jej necham deti, volam si s nou castejsie a vidim ju radsej....asi ako tvoja svokra svagrinu ;)
Drzim palce