Svokra, ktorá nerešpektuje

18. apr 2022

Ahoj, zaujíma ma ako riešite takéto situácie vy. Mame svokru na opačnom konci Slovenska, preto ked tam cestujeme aby videla vnúčika, vždy aspoň na 2 noci. Problém je absolútny nerespekt nás ako dospelých ľudí. Manžel má 37, mama mu kontroluje koľko káv môže vypiť, musí sa pred ňou tváriť ze nefajčí. Tvrdí že by nerobila žiadne scény ale bolo by jej to ľúto. Správa sa k nám ako k malým deťom, každé co kedy a kde mame robiť. Keďže sme tam par dni v roku, prežila by som to. Ale problém nastal keď sa nám narodil syn. Svokra nechce rešpektovať ze mu nechcem dávať sladké od rána Večer. Ma. Rok a pol, prišli sme terzana veľkú noc, vytiahla zákusky. Dala som mu jeden, zjedol a samozrejme pýtal ďalší. Svokra ze: ved mu daaaj ved on chce. Tak som mu dala druhý ale hovorím ze dosť, ja mu sladké občas dám takto že koláčik, ale jeden a stačí. Potom ho bolieva bruško a on nemá mieru ani hranicu. Svokra sa proste ale nedala odbita vkuse do mňa tlačila ze mu mam dat, že veď on chce, že je chudáčik, že potrebuje cukor aby mal energiu (moje duracel dieťa). Toto sme. Riešili celé 3 dni vkuse, či boli raňajky ci obed či večera, stále do neho chcela len tlačiť a tlačiť a tlačiť a ja už som aj hlas zvysovala
Ja už neviem ako sa mam správať v takýchto situáciách. Bohužiaľ to bolo väčšinou vtedy keď tam manžel nebolmanžel nebol

autor
18. apr 2022

Skúšala som jej to rozumne vysvetliť ale nula bodov. To si mam naozaj s nou úplne zničiť vzťah? Dá sa toto nejako vyriešiť? Tu nejde o to ze sa idem po kakat z jedného koláča. Vôbec nemám problém keď si dá. Ale dám mu jeden, tlači aby som mu dala druhý. Potom tretí, štvrtý, piat, chleba, buchtu, koláč, bábovku...

panelacikova
18. apr 2022

mala si poslať pred ňou svojho muža na cigaretu. aj ty si si mala ísť "zapáliť"... a keby pindala, že je to nezdravé alebo čo, tak by som jej odpovedala: rovnako, ako vy viete, čo je pre vášho syna nezdravé, viem, čo je nezdravé pre môjho syna. tak to láskavo rešpektujte.
mimochodom, tvoj muž sa jej tak strašne bojí, či čo? že si nevie zastať ani sám seba ani svoju rodinu?

muminka27
18. apr 2022

Poznam, moj bude mat v lete v maji 2r, teraz tu bola svokra, doniesla kinderko, starsi si dal, ale vravim, ze Matejko take nemoze, vyvalila na mna oci, ze co mu nedoprajem, nie som ziadna bio matka, ale na taketo veci ma cas, na Vianoce mu davala grilazky, pred pol rokom u nich mastne placky, vravim, ze to je tazke, tak ze dobre, neda mu... odisla s nim do kuchyna, idem sa napit a maly mliaskal, papulka cela mastna, muz jej to 100x povedal, ale to starym ludom nevysvetlis, tiez je daleko, takze nastastie to nie je kazdy vikend, ze musim toto riesit

autor
18. apr 2022

@panelacikova to je ťažká debata s nim o tomto. Svetosvete bude tvrdiť ze sa jej nebojí, ale skutky hovoria inak. Ona na to ide takým citovým vydieranie ze sa rozplače keď on ju neposluchne, a on je voči tomu bezbranny. Ešteže žijeme tak ďaleko

diamond007
18. apr 2022

Neboj, aj my riešime stále sladkosti. Stoj si nabudúce za svojím. Pod 2r som sladkosti nedávala vôbec, jedine zdravé varianty prip. Max sladké jedlá alebo domáci koláč. Moja odpoveď vždy je, že ak deti budú mať pokazené zuby, ja ich musím držať u zubára pri oprave.
PS: ale ak tam chodíte raz za polrok, neriešila by som asi keď bude mať o rok viac. Tak si dá tri za sebou, ak sú to len nejaké 5-6 dni v roku dokopy, tak aby malému nebolo zle. Počkaj ešte polrok a bude ti tam také scény strúhať že si prosi ešte ešte ešte že až.

Nemusí sa jej báť, stačí že nemá s ňou tak blízky vzťah a nemá jazyk komunikovať priamo

autor
18. apr 2022

@muminka27 a ako si teda zareagovala keď mu tu placku dala aj tak? Hľadáš sa s ňou? Moja svokra nie je až taká stará, má nového frajera, ešte do roboty chodí

kat_
18. apr 2022

toto mame tiez, prideme v sobotu rano, vytiahne kinderko, pombears, hlupociny, maly si jasne ze chce hned dat, hned kricim od prichodu... a potom pri obede sa stazuje, ze maly neje, a preco neje, a aky je chudy... 🤦🙊 no hadaj ked si ho nadzgala blbostami a este vie, ze mu ostali aj na poobede

panelacikova
18. apr 2022

autorka: len aby vám nezačala vyvolávať 5x denne a mužovi hovoriť, čo a ako treba robiť s dieťaťom, lebo ty si neschopná.... a áno, tvoj muž má pred matkou strach. plus, ide tam aj o citové vydieranie. veľmi dobre z vlastnej skúsenosti poznám :(

autor
18. apr 2022

@panelacikova ona nezavola co je rok dlhý, nezáujem. Akurát ked tam tak si to všetko "vynahradza"

muminka27
18. apr 2022

Povedala som, ze uz je najedeny, ze ci chce aby mu bolo tazko v noci, jedol to o 18tej asi. Dalsia vec parky, starsi sice 1 zje za mesiac, ale, nie aby rocneho pumpovala parkami, som jej povedala, ze ja to sama nejem, nech mu to nedava, urazi sa a vybavene... ona mu predsa chce len dobre aby bol najedeny. A pije cistu vodu, starsi vobec nechcel pit, tak som mu robila dzus s vodou, teraz som rada, ze maly uz 2r pije len vodu a ona by mu dala malinovku najradsej, lebo ved to je lepsie. Skonci to tak, ze sak nemusime k nim vobec chodit....

malapepka
18. apr 2022

Ked tam pojdete nabuduce, priprav sa na to psychicky. Aj pripadne odpovede. Dopredu pisem, ze som bezna matka, ziadne bio ani raw. U nas ide sladke vo velkom, ale v tak utlom veku este tolko sladkeho netreba.
1. Pre teba je tolko sladkeho privela a skodlive, ako pre nu fajcenie. (Zvlastne, ze dospelemu synovi fajcenie zakazuje, ale dietatu sladkosti tlaci.)
2. Pediatricka ti hovorila, aby sa syn vyhol tolkemu sladkemu, lebo... neviem, nieco by som vymyslela. Ak by bol pevnejsi, tak kvoli vahe, alebo zuby...
3. Ak by po druhom-tretom raze stale nutila, dvihla by som sa s malym od stola a isla sa kuknut, co robi tatinko. Nechala by som ju tam samu.
4. Povedala by som jej, ze kazda matka si vychovava svoje dieta po svojom. Ona si deti odchovala, teraz je rad na tebe.
5. Ak by vzdy nutila, zase by som odisla z miestnosti. Asi by som sa nabehala 🤣🤣🤣

Moja svokra toto tiez skusila parkrat, ale ja mam obcas dost razny ton a asi pomohlo povedat, ze mu staci, tak potom sa naucila, ze najprv normalne jedlo. Dokonca som nakazala, ze to nesmie ani ukazat pred jedenim, az po jedle, inak by logicky pytal iba sladke a jedlo by odmietol. Tak cakala do jeho posledneho susta a potom vytasila sladkosti 🤣 a ked sa nepozerala, tak som mu polku zo sladkosti pojedla 🤣🤣🤣

lala123
18. apr 2022

Nerieš ju. Ju už nezmeníš a ani muza. Buď rada, že je mimo dennodeny dosah.Tých pár dni do roka ti určite za tie nervy nestoji, A z malého neubudne keď zje trocha viac sladkého pár dni v roku ( to ti píše matka, ktorej prvé dieťa do troch rokoch nevedelo čo je cukor a šunka, parky a pod😂) preto pisem, že z neho neubuden lebo teraz pri druhom som rezignovala, jednoducho keď vidí staršie jest sladke aj maly chce. Ono to celé nie je o sladkom ale o tom, že ta ako matku nerešpektuje. A je len o tebe či si budeš robiť nervy a bojovať alebo ju necháš. Čím viac zakazujes tým víac ju hecujes lebo ju to baví. Skús opačnú taktiku, nechaj ju a uvidi , že ani ona nebude toľko vynukovat

janinah
18. apr 2022

@muminka27 potom sa tie deti dostanú do škôlky a školy a nevedia sa dojest sladkosti a "nezdravých" jedál.co je zle na tom.ze ochutnal placku? Však 4 ks asi nezjedol...a nedať decku kinderko raz za uhorský rok? Zlatá stredná cesta....

panelacikova
18. apr 2022

autorka: tak to máš obrovské šťastie.... aspoň že to. tak tá 1-2 návštevy do roka budeš musieť nejak asi prežiť... držím palce. ale čo sa týka dieťaťa, stála by som si za svojím, fakt. mne sa tak raz malá dogrcala (2r.), lebo nasilu do nej pchala polievku jednak nedochutenú a s kúskami zeleniny (pre vysvetlenie, moja kúsky veľmi, veľmi dlho nedokázala jesť, jednoducho sa pogrcala, je-bola silná refluxovka). no a potom som vyletela ako raketa už.... decku zelenina letela aj z nosa. odvtedy si už nedovolila robiť z môjho dieťaťa pokusného králika. a to som ju tiež vopred upozornila, nech jej to nepchá nasilu, veď zjedla kúsok, buďme radi, pretože ona má veľké problémy pohrýzť a prehltnúť kúsky... no i tak ju kázala nadžgať synovi (čiže otcovi mojej dcéry) no a práve po poslednej lyžičke to z nej letelo oblúkom. ešteže z uší jej to neletelo. potom som vyletela ja.... a predpokladám, že dodnes na to obaja nezabudli (už s ním nežijem dlho)....

nikyball
18. apr 2022

Mala si aj ty do nej pchať koláče 💁🏼‍♀️

muminka27
18. apr 2022

@janinah tu placku mal na veceru, ake ona mu chce dat potajomky este dalsie 3. Maskrtky dostava primerane veku a po hlavnom jedle, nie ze zje kinderko o 12tej a ja mam potom do neho natlacit obed. A cokoladu ako taku nedavam 1,5r dietatu.

janetinka27
18. apr 2022

no vsak vies, ze jedine, co chuck norris nedokaze, je vysvetlit svojej babke, ze nie je hladny 😀

ked bude starsi a pojde k babke na prazdniny, tak bude jest kopec sladkosti.aj my sme tak jedli. teraz to nejak ustraz, vydrz, nereaguj, tvar sa,ze nepocujes.
a ked bude starsi,tak mu par sladkych dni u babky neublizi 😉

queen_mary
18. apr 2022

Ja u svokry prizmurim obe oci a som rada, ze mam od dietata chvilu klud 😀 doma potom bez problemov nabehneme na bezny rezim. Netreba sa tak prezivat.

malapepka
18. apr 2022

@queen_mary tu tazko radit, kazde dieta je ine. My ked sme prisli k svokrovcom, tak ziadny rezim neexistoval. Dokonca ani spanok, mal ho kadejako alebo aj vobec, strava uplne ina ako doma.
Ale zas ak podla prispevku svokra aj po prvom zakusku nuti do druheho, tretieho a inych krizom-krazom mnamiek, to uz je cez. Ak viem, ze sa mi decko po tychto kombinaciach dogrca, tak tomu chcem samozrejme predist. Naozaj dietatu staci 1-2 kolaciky naraz, ved aj dospelemu by bolo zle, ak by sa tlacil vsetkym moznym.

oli18
18. apr 2022

Moja svokra dala mojej staršej dcére prvýkrát sladké. Odo mňa by ho ešte nejaký čas nedostala. Ja svojim vnúčatkám nie, urobili to ich matky, moje dcéry samé, keď uznali za vhodné. A nedávam im dodnes, jedine, že si popýtajú, tak dostanú kúsok kvalitnej čokolády.

danyelia
18. apr 2022

Ahoj, no ja zase celkom nechápem mamičky, ktoré stále riešia sladkostí u detí, do istého veku im ich nedávajú vôbec a potom len jen malú ,,biosladkosť,, za deň a dokážu sa kvôli tomu rozhádať do krvi s rodinou 😁 Jasné, že do detí nepchám sladkosti celý deň ani ja, tiež nie pred jedlom, ale ak mu ich ponúkne babka, dedko alebo na návšteve, tak z toho nerobím žiadny problém. Veď je logické, že ak doma nedostane čokoládu alebo párku, tak ju chce ochutnať u babky 🤷‍♀️ Neviem si ale predstaviť 1, 5 ročné dieťa, že zje 5 koláčov, za tým buchtu, chlieb...Dcéra v podobnom veku akurát všetko rozžužle a časť vypľuje. Občas potrebujú deti aj cukor, veď aj v škôlke budú jesť sladké jedlá, tam im to zakážete? Inak som si všimla, že ak máme doma ,,navoľno,, sladkosti, deti to až tak neláka, lebo to nie je vyslovene zakázané. A predpokladám, že deťom zuby umývate 2x denne, takže z jedného Kinderka sa im hneď určite nepokazia...Pri starších deťoch nepanikárim tiež, že priberú napríklad, 3x týždenne trénujú, behajú po vonku, no pohyb ná asi každé dieťa, ktoré rodičia vedú k ,,zdravému,, životu. Dnes babka s dedkom dali mojim deťom ochutnať aj klobásku, údené mäso, koláče, čokoládky, minule tlačenku, údené koleno, dajú si občas aj sladkú malinovku a žijú 😄 Ja toto zase až tak neprežívam...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
queen_mary
18. apr 2022

@elizabet173 este by si sa mala vzdat dedicstva za to, ze do tvojho decka natlaci raz za cas kolace 👆 oh wait, to ti za to urcite nestoji 🤣

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dajda_01
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kik3677
18. apr 2022

Rovnaká situácia - iný člen rodiny, moja milovaná babička.... Je úplne jedno že mam skoro 30, muža a dcérku... Pre ňu som stále to malé dievčatko, keď spíme u nich príde k nam do spálne ked zaspavame, poprikryva nás, zapne radiator, dá mi aj dcere pusu na čelo.... 😅🤷🏽‍♀️ Darmo som babinke vysvetlovala že najskôr nech zaklope, že ja si nastavím radiator ako je mne príjemné, že ma naozaj 30 ročnú nemusi kontrolovať či mám v zime čiapku a teplé topanky to isté dcérku😅... Ked prideme cakaju nas 4 druhy koláčov sviatky nesviatky a vsak treba všetko zjesť 🤷🏽‍♀️ ved si dajte a papajte atď... Je to moja stará mama, má takú povahu, absolútne to neriešim, muž naštatsie tiež nie je tolerantný, vždy sa len zasmeje že nam nabalí domov celú chladničku a pól dôchodku k tomu 🤷🏽‍♀️ že daj malej na knižku 🤷🏽‍♀️😅... Verím ze to robí s najlepším vedomím a svedomim babku veľmi ľúbim ale v 70tke ju to uz fakt nepreucim... A toto bude asi aj prioad tvojej svokry

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
queen_mary
18. apr 2022

@elizabet173 nehovorim o tebe, ale pride mi celkom agreaivne odporucat, aby isli byvat v urcitom bode do penzionu. A ci by boli niektore matky tu take hrdinky, ze by sladkosti pre deti podmienili vyjmutim z dedicstva 🤷‍♀️ co by nespravilo 99%, tipujem

panelacikova
18. apr 2022

@queen_mary prepáč, ale pletieš piate cez deviate. už keď chceš niečo napísať sarkasticky, aspoň uvažuj..... ako sa môže nevesta vzdať dedičstva po svokre? dedí predsa syn, nie jeho žena-nevesta 🙄

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz