Švagriná využíva moju mamu

26. feb 2024

Mam mladšieho brata 25r,ja mám 30r.Byvam s manželom a s deťmi v zahraničí.Cez leto a na sviatky chodíme domov na dlhšie k rodičom.Moj brat spoznal terajšiu manželku keď mali 18r,chodili spolu na zábavy diskotéky,opijali sa atď.Svagrina ostala tehotná,dieťa nechceli ani jeden ešte sa na to necítili.No rodina ich prehovorila že im pomôžu.Tak aj bolo,od bábätka dcéru dávali raz jednej babke raz druhej.Vzdy našli niečo raz bolo treba ísť na nákup,potom na nechty, kaderníčke,cez víkend s partiou von a dcéru stále len odkladali.Ked babky sa ozvali švagriná povedala "Ste mi sľúbili že pomôžete a teraz chcete sa na mňa vykašľať.Bud mi budete pomáhať alebo vnučku už nikdy viac neuvidíte".
Babky sa zľakli a naďalej jej pomáhajú.Ich dcéra bude mať 6 rokov,v septembri nastúpi do školy.Svagrina pracuje na smeny,moja mama nosí vnučku do škôlky aj ju vyzdvihuje.Potom ju prebera druhá babka a na večer ju zanesu svagrovcom.Cez víkend každý víkend je malá u babky.Kedze moji rodičia sú už na dôchodku tak viac býva u nich.Druhy starý rodičia ešte pracujú.Moja mama už je predsa staršia a nevládze toľko behať za vnučkou,má aj nejaké zdravotné problémy.No švagriná to nechápe aj tak stále k nim dáva dcéru.Horsie je že malej chýbajú rodičia a má radšej starých rodičov keďže ony sa o ňu starajú od bábätka.Neviem ako vyriešiť túto situáciu?

autor
26. feb 2024

Brat robí na turnusy v zahraničí,tri týždne je vonku a týždeň doma.Za ten týždeň sa venuje dcére no chce si aj oddýchnuť.A švagriná pracuje na smeny nechce si zmeniť prácu ani si nájsť niečo na jednu smenu aby viac času trávila s dcérou.Radsej ju supne k babkam.Moja mama už nevládze so silami,otec vari upratuje aby odbremenil mamu no aj tak vnučka im dá zabrať.Brat vie ako sa správa jeho žena no nevie si s ňou spraviť poriadky keď robí preč.

lucylaw
26. feb 2024

Ty to nevyriešiš nijako,vyriešiť si to musia tvoji rodičia,resp.druhí starí rodičia,ak to oni nestopnú,ty s tým neurobíš nič..Máme v rodine niečo podobné,bývalý švagor so ženou si urobili najprv jedno dieťa,ani to nezvládali,tak logicky čo urobia? Druhé dieťa..Odkedy sa to druhé dieťa narodilo,tak to ich prvé je takmer nonstop u mojich bývalých svokrovcov,bežne ju tam odložia na 4 dni vkuse,lebo exšvagriná nezvláda byť sama s dvomi svojimi vlastnými deťmi naraz..Podotýkam,že to mladšie má už 2,5 roka a je to tak stále..Všetci to považujeme za choré,ale svokra povie,že ona im musí pomáhať,lebo čo ak by prestala a oni by sa potom náhodou rozviedli (švagriná je totiž dosť psycho a ešte má aj problémy s alkoholom)..Takže darmo by im aj hocikto povedal,že je na hlavu,čo robia,ak to neutnú starí rodičia,nikto iný s tým nič nezmôže..Môžeš sa tak akurát porozprávať s mamou,nech narovinu povie,že už nevládze..Ale z toho,čo si písala,to podľa mňa dopadne tak,že ak ak tvoja mama švagrinej niečo povie,tak tá jej povie,že buď jej bude pomáhať alebo už vnučku neuvidí..

ibatanecnica
26. feb 2024

to si musia vydiskutovať oni medzi sebou. Na jednej strane ich vlastne rodina donútila nechať si dieťa. Švagriná je sama a robí na zmeny. Takže je jasné, že pomoc potrebuje. To, že to aj využíva je druhá vec. Neviem, na čo je dobré druhého nútiť do takýchto vážnych rozhodnutí nechať si dieťa, ak sa na to necíti ani jeden. Toto sú potom dôslekdy.

domiklik
26. feb 2024

Tvoji rodičia nepomáhajú len tvojej svagrinej ale aj tvojmu bratovi. Je to ich spoločné dieťa,spolocna zodpovednost.Zmenu práce by si mala po riešiť nielen švagriná ale aj brat. To len na okraj. Inak ma zaujalo, ze tvoji rodičia sa zľakli, ze im už nedá vnuca, keď jej povedia nie. To ťažko. Švagriná a brat si už tak zvykli na pohodlie, ktoré im tvoji rodičia zabezpečujú, ze im dcéru supnu pri prvej možnej príležitosti, a možno sa aj sama bude pýtať. Max bude švagriná chvíľu oduta. Tvoji rodičia budú musieť povedať nie a potom sa veci pohnú. Pevné verím, ze majú aspoň toľko chochmesu, ze rodičom, co to prispejú na domácnosť, alebo urobia nákup, keď ich dcéra u nich prakticky žije.

mondolina
26. feb 2024

tak brat je tri týždne z mesiaca mimo domov, ale na vine je švagriná 🤔

doriiis
26. feb 2024

No vidíš,keby rodina nechala rozhodnutie o ne/nechani dieťaťa na nich,tak by tento problém nemali teraz.To majú zato,že sa starali do všetkého.
Mimochodom,to že dieťa v podstate nemá otca nevadí nikomu?

kikulienka94
26. feb 2024

@mondolina však ale brat chodi na 3 týždne preč zarábať, či ako bol mysleny tento komentar?

ibatanecnica
26. feb 2024

@kikulienka94 myslím, že on si žije svoj život . Možno by si aj tu našiel robotu ak by chcel byť s rodinou.
Veď aj švagriná pracuje. A ona je na vine, že si nechce nájsť prácu od do? Možno sa taká ťažko hľadá. Ale jasné, brať je dobrý ale švagriná je švagriná, treba nadávať.

kikulienka94
26. feb 2024

@ibatanecnica otázka je aké peniaze by zarábal tu vs keď je v zahraničí. Nie sú jediná rodina, kde muž odchádza na 3 týždne preč a žena sa stará o deti aj bez pomoci príbuzných.

mane01
26. feb 2024

Ako… mozu to vyriesit len tí, ktorých sa to tyka a teda starí rodicia z oboch strán. Ak im svagrina povie, ze vnucata viac neuvidia, tak ja by som sa na ich mieste len zasmiala… a co bude s nimi robit, ked ich nezvláda? Oni pomahaju, oni si maju urcovat podmienky. Ked sa nechaju takto hlupo vydierat, nemali by sa stazovat…

darinkaninka
26. feb 2024

Autorka, babka nech sa začne psychicky pripravovať, že od septembra sa bude aj denne učiť s prváčkou. Treba sa porozprávať aj s bratom, ten je preč tri týždne v kuse, dieťa takmer nepozná. Švagriná asi nie je práve materinský typ, navyše ťahá dve zmeny. Chúďa dieťa, vlastní rodičia ho odkladajú aj cez víkendy a starí rodičia toho začínajú mať dosť...

mondolina
26. feb 2024

@kikulienka94
a švagriná čo doma robí? tiež zarába. keby to bolo opačne, že švagriná robí vonku a brat by doma robil na zmeny...tak dieťa by bolo tiež u babky, ver tomu že áno.

darinkaninka
26. feb 2024

@kikulienka94 Ale bez pomoci príbuzných tie ženy, ktorým muži pracujú v zahraničí, väčšinou ostávajú buď doma, keďže muž dosť zarobí alebo robia len na jednu zmenu.Na dve zmeny určite nie.

betulinka1
26. feb 2024

Tebe sa mama sťažuje a sťažuje sa aj synovi? Lebo niekedy mám pocit, že je to len taká manipulácia babiek ale inak skáču okolo vnúčat, na ktoré sa sťažujú druhému. Pozri so 6 ročnou je to už v pohode, keď vydržali do teraz. Prechádzka zo škôlky a do školy babke prospeje, inak by sedela doma. Takto musí ísť von. Rodičia sú na dôchodku a sú dvaja, myslím, že to zvládnu. Ty môžeš apelovať na svojho brata aby sa vrátil na Slovensko a staral sa o dcéru. So švagrinou, ktorá sa nevžila do role matky, si asi nepomôžeš. Robí na smeny a je na malú sama, čo iné jej ostáva ako dávať malú starým rodičom. Ľahko sa ti súdi, keď nežiješ jej život. Alebo sa treba tak dohodnúť, že proste brat, keď je týždeň doma, tak nebude dávať malú k rodičom. To čo je, že si potrebuje oddýchnuť. Oddychuje 3 týždne bez malej. Tak hádam sa jej týždeň vie venovať. A malú cez víkend budú brať iba druhý starý rodičia. Musia si sadnúť a rozvrhnúť dni čo a ako. Ale ty sa zbytočne s tým trápiš.

autor
26. feb 2024

Nezastavam brata aj on má na tom svoj podiel viny.Robi v zahraničí lebo chcú si postaviť dom na Slovensku a dohodli sa že za pár rokov si tam zarobí peniaze a potom idú stavať.Ano babky prehovárali nech si dieťa nechajú lebo sú pobozne a zabiť dieťa aj keď ešte v bruchu to neprichádza do úvahy.Nakupit nenakupi švagriná mojim rodičom nič,jej rodičom neviem.No moji strážia zadarmo vnučku varia jej zo svojho berú ju do mesta na zmrzlinu zo svojho.Ked budú mať postavený dom švagriná by chcela druhé dieťa,len že brat nechce keďže ani o toto jedno nevedia sa postarať.

autor
26. feb 2024

@betulinka1 Ja viem že zbytočne sa s tým trápim a asi nijak to neovplyvním.No je mi to ľúto že takto mojich rodičov vyuziva lebo toto podľa mňa využívanie je.Mama mala problémy s nohou chodí terys barlami a fakt nevládze toľko behať za vnučkou.Ako niektoré písala že už j veľká keď bude mať 6 rokov no je neposedné a vôbec neposlúcha,keď nemá kto ju naučiť.

ahhola
26. feb 2024

... zabiť dieťa aj keď ešte v bruchu to neprichádza do úvahy....🤕

O tom uz nemusis tocit, kedze to dieta z brucha ma 6.rokov,z teba tiez nesrsi laska k neteri, chudak mala, nikde nie je doma a len si s nou hraju pingpong.

Pozitivne na rodicoch roka😛je, ze su pracovity a aj ked s burlivou mladostou, makaju a materialno im nechyba. Cielom ma byt dom a stastna rodinka, co asi nebude, ked si nezvykli byt spolu vsetci traja, kazdy trci v inom kute a bude to chciet vela sebazaorenia, aby to znovu fungovalo, no skor sa rozidu a obaja z acnu znova. Skus na malu pozerat ako na neter, s ktorou by si si mohla rozumiet, zobrat ju k vam na prazdniny, budovat bratranskosesternicku lasku. Nie len tym okom, co na psa a ako na nicitelku zdravia tvojej mamky. 🌀

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
26. feb 2024

@ahhola Že zo mňa nesrsi láska k neteri..a čo mám robiť zobrať ju k sebe domov bývať a vychovávať kios mojimi deťmi.Ved ona má rodičov nech sa starajú o ňu.

betulinka1
26. feb 2024

To ale musí povedať tvoja mama bratovi, že využíva. Len ona to asi takto nepovie, lebo ty si v zahraničí a predpokladá, že keď bude sama postará sa o ňu brat a nie ty. Ono je to ťažké nejako nájsť správne riešenie ale to nie je tvoje riešenie. Keď sa mama bude sťažovať, treba jej povedať, že musíš to povedať bratovi.

klara351
26. feb 2024

Tak vyzera, ze babky chceli dieta viac ako rodicia, tak nech sa staraju. Ked sa vedia miesat do zivota inych v tehotenstve, nech sa pekne miesaju, aj ked je dieta na svete. A ako bolo pisane vyssie, nie len matka dietata, ale aj otec si moze najst pracu, popri ktorej sa vie starat o dieta. A nie, ze svagrina, ale tvoj brat vyuziva tvoju mamu.

ahhola
26. feb 2024

@klara351
😂takze stare stalinske...
... Nie je clovek, nie je problem, vsak?
A stat "problemy" potrebuje, lebo s tymi 60 000 populacnymi rocnikmi vyhynieme ako dinosauri. 🦕🦕🦕

sardinka32
26. feb 2024

No tak predovsetkym, aj ked ju prehovorili, aby si dieta nechala, mala svagrina dost casu sa vyblaznit a zvyknut si, ze je matkou. Tak ci onak...raz by dieta mala, akurat ho mala skor a aj tak ziskala cas, lebo sa o dieta staraju dedkovci. 6 rokov je dost! Myslim, ze aj ked bude mat druhe, stale ho bude vlacit k dedkovcom, dokial si nedupnu a nestopnu to. Vyzera to byt pohodlna osoba...a brat by mal tiez prebrat svoj diel zodpovednosti. Co tu malu maju ti starki vychovavat az do 18? len zato ze panicka nesla na potrat?

evka258
26. feb 2024

Chudatko dieta...

kat_
26. feb 2024

smutne, dieta si pohadzuju, rodina nezije spolu, ale bude dom, to je fakt dolezite 🤦🏼‍♀️
no nic, dupnut si musi babka a mladym dohovorit, ked jej to nevyhovuje

eva112014
26. feb 2024

@autorka Stále je tvoja švagriná viac s dieťaťom ako tvoj brat! Akože ona sa má prispôsobovať? K čomu? K tvojmu bratovi? A áno, ťahá za kratší koniec, keďže jej rodičia pracujú.
No a u teba, nie je troška závisť? Tebe v zahraničí kto pomáha s deťmi? To je tá daň, keď človek odíde z domova do cudziny.

bosorkabb
26. feb 2024

Toto si musia rodičia vyriešiť. Tvoja mama s tvojim bratom a švagriná u svojich rodičov.
Keď sa to tak zoberie tvoj brat je s dcérou najmenej oproti ostatným.
Tu treba úprimný rozhovor a zmena práce rodičov dieťaťa.
Evidentne to však nikto okrem teba riešiť nechce. Ak by chceli už by to riešili či rodičia alebo starý rodičia.

klara351
26. feb 2024

@ahhola Akoze, ak sa babicky zacali prezehnavat, ze my sa to on postarame, tak co sa teraz stazuju? Cakali, ze to bude par dnova zalezitost? Takze potrat je strasny, ale donutit zenu nechat si dieta klamstvami a prazdnymi slubmi je v poriadku, take krestanske, vsak ona si zvykne na to, ze je matka. No nezvykla a ak babka slubovala, nech si za tym stoji. A stale sa matka stara viac ako otec, mozu sa obratit na neho, nech si najde pracu blizsie. Ak mu zalezi na rodicoch a chce ich odbremenit, nech namiesto domu maju byt a ziju a staraju sa spolu. Aj ked podla mna, jemu je dobre, tiez dieta nechcel a ani nemusi riesit vycitky od rodiny, ze sa nestara.

eva112014
26. feb 2024

@autorka ešte dodám len toľko k tomu. Vieš, aká je to radosť, ak sa človek dožije vnúčat?! Keby si vedela, tak by si pochopila, že tvoji rodičia sa tešia aspoň tomuto jednému vnúčaťu, keď už ostatné milované vnúčatá sú v zahraničí. No a dieťa? Bude mať krásne spomienky na starkých, to mi ver!

hipuska
26. feb 2024

A to vadí tebe alebo aj starym rodičom? Predpokladám, že keď bývajú blízko, pomáhajú a tak. Ty bývaš v zahraničí, prídeš raz za čas. Takže od teba sa asi osobnej pomoci moc nedockaju.