Švagrina má dlhy

airambe
7. júl 2015

ahojte. moja švagriná má dlhy, je slobodná 23 ročná, a má požičané peniaze hádam od všetkých spoločností. Povedala mi to svokra, že už nevládze. Všetky peniaze už dala dcére, a ona stále si požičiava a nespláca. Svokra je už na pokraji zrútenia. Môjmu mužovi to ani nepovedala, lebo ten by švagrinu hádam aj zabil ...Ona si požičiava na dovolenku, užíva si bratislavský život, nič neplatí, nič nespláca, len si požičiava na hlúposti. Domov jej chodia už samé doporučené listy s veľkými písmenami POSLEDNÁ VÝZVA. Svokra sa bojí o to, že príde kvôli nej o dom. Ale ja som jej vravela, že keď je vlastníkom domu len ona, tak jej dom vziať nemôžu. Teda aspoň si tak myslím. Je to tak?

ejka82
7. júl 2015

byť na svokrinom mieste, zruším jej trvalý pobyt a nech si dcéra užíva naďalej...viem, že sa to ľahko hovorí, ale pokiaľ dcéra nespadne na samé dno, nepoučí sa a naďalej si bude užívať ľahtikársky život..

sense
7. júl 2015

pokial je vlastnikom domu svokra moze dcere zrusit trvaly pobyt a nikto jej nic nevezme...

bonaqa2013
7. júl 2015

@airambe no moc k zodpovednosti ju svokra neviedla..... švagriná nepracuje keď si e neváži? Len to pekne spomeň manž. nech zakročí a spraví so sestrou poriadok. už len horšie by boli drogy....

airambe
autor
7. júl 2015

ja som tiež povedala svokre, že to za ňu ťahať nemôže večne. že nech si švagriná preberie konečne zodpovednosť sama na seba. a nie zaťažuje ju. ona potom len plače a trápi. švagriná povedala, že ona sa hodí pod vlak, ked jej svokra nedá peniaze. som jej vravela, že to je citové vydieranie. švagriná sadne na vlak a príde: mami potrebujem stovku a svokra doteraz dala. a takto to bolo aj 4x mesačne. ja som jej povedala, že nech jej už nedáva.

airambe
autor
7. júl 2015

@bonaqa2013 však to neviedla ju k zodpovednosti, ked bola malá švagriná mala leukémiu tak chodili okolo nej len ťuťu muťu a teraz to tak vyzerá. švagriná robí v nemocnici v ba zdravotnú sestru. svokra povedala, že hádam už aj drogy berie. ja už neviem.

bonaqa2013
7. júl 2015

@airambe ale načo toľko e potrebuje... čo chodí podľa poslednej módy, alebo prepapá, fajčí najdrahšie cigáry, chľasce alkohol.... Však to nie je normálne toľko e predr.... Keby svojich ale maminých 😲

bonaqa2013
7. júl 2015

@airambe joj tak tak to je .... Ale koniec tomu treba spraviť, lebo svokra výjde na psí tridsiatok 😒

svetlana261
7. júl 2015

@airambe tak toto nepochopim....ked na nieco nemam, tak nevyskakujem 😒 velmisa cudujem tvojej svokre ze jej prispieva ..... a svokor ? vie o tom? ved 400 eur do mesiaca je strasne vela !

takitka
7. júl 2015

@bonaqa2013 podľa mňa už aj vyšla na psí tridsiatok. povedala, že keby ona alebo svokor umrú tak nemajú už ani na pohreb. švagriná si požičia na dovolenku a nie hocijakú, behá po diskotékach, fajčiť fajčí. a už hádam aj tie drogy berie, neviem. ja som ju už dávno nevidela, ona nepríde, že mami prídem ti pomôcť, ale len pre peniaze.

bonaqa2013
7. júl 2015

@takitka a svokor čo nerobí poriadky. mňa by otec nakopal do zadku. Teraz večer mi kázal kúpiť nový kýbeľ, lebo môj pes mu pokazil jeho .... taká prkotina - kýbeľ

airambe
autor
7. júl 2015

@svetlana261 svokor nevie, lebo on je chorý, on je už len ležiaci a on okolie nevníma, on má svoj svet, a o tomto nevie.

evina313
7. júl 2015

@airambe zrusit pobyt. avšak šípim, že vlastnici su svokrovci obaja 😒 treba konat rýchlo, pretože ak sa jednemu z rodičov niečo stane, z domu zdedí casť aj dcera. a potom jej už nebude možne zrušit pobyt a potom bude moct byt aktívny aj exekutor 😒 treba dom prepisat na brata / manžela /

airambe
autor
7. júl 2015

@evina313 vlastníkom je len mama

evina313
7. júl 2015

treba pozriet LV ! pokial je to tak, treba ist s výpisom z LV na miestny / obecný urad a zrusit jej pobyt. bude ho mat iba na obec. ale asi by bolo dobre pre buduucnost urobit to tak ako som písala,lebo potom sa s nou asi velmi nedohodnete... 😒

janinah
7. júl 2015

okamžite to povedz manželovi,nik iný s ňou poriadok neurobí...ide aj o jeho majetok-rodičovský dom

evina313
7. júl 2015

presne tak ako vraví janinah, treba to povedat manželovi, svokra sa utrapi...

monciky
7. júl 2015

@airambe
ja mam taku sestru, moja mama na jej dlhy najprv minula polku dedicstva a potom si povedala dost, s otcom na mna prepisali byt, spravila na mna zavet a ja som jej zrusila trvaly pobyt a mame od nej pokoj...

milota164
7. júl 2015

naozaj to suvisi s trvalym pobytom ? lebo ja som pocula ze trvaly pobyt k nicomu nezavazuje, pokial dom nevlastni tak treba zabezpecit aby ho nezdedila, co ale nie je take jednoduche, kedze patri medzi neopomenutelnych dedicov tak by ju museli vydedit a na to su presne podmienky.

zabina27
7. júl 2015

a manzel nikdy nerozmyslal, odkial ma svagrina peniaze na takyto zivot? z platu zdravotnej sestry? presne ako pise janinah, ide aj o ochranu jeho majetku, ale aj o jeho rodicov, ak nechce, aby sa utrapili, tak by o tom mal vediet

pribinak
7. júl 2015

Nevyznam sa v tom velmi, ale ked ma svokor zdravotne problemi a moze teda aj nahle zomriet, svagrina by bola dedicom, teda cast domu po otcovi by bola jej
No a to je uz zaujimave aj pre exekutorov!!!!!! Toto by ste mali riesit. Svokor by mal, resp pravnik asi spisat zavet, alebo co, proste to treba nejak pravne osetrit
Lebo ak ma dlhy, tak tie budu asi len a len rast a .... aby este ste nemuseli predavat dom a aby neprisla svokra k vam byvat

ukulela
7. júl 2015

@airambe baby ti presne dobre radia s tym trvalym pobytom a zrusenim. pokuste sa to vysvetlit svokre ... a tiez - treba mysliet aj na to, ze dcera bude dedit - ak by sa dalo, asi by som zvazila, ci ju neviete vyplatit z rodicovskeho bytu a ten by mohli prepisat rovno na vas ....

evina313
7. júl 2015

@milota164 to je pravda, trvalý pobzt má iba evidenčný charakter, ale minimálne ich nebudu obtažovat zasielky od exekútorov...a tam ide naozaj hlavne o to, aby dom dali prepísat na niekoho "normálneho" . pretože ak čast domu zdedí ona, tak potom už exekutor može konat. najidealnejsi je "predaj " domu

ukulela
7. júl 2015

inac neviem, ale niekde som citala (treba to overit) ze exekutor moze prist do miesta trvaleho pobytu a zistovat, ktore veci patria dlznikovi aby si ich vzal ... nevie o tom niekto nieco? aj preto treba ten trvaly pobyt asi poriesit ... ci?

duun
7. júl 2015

Pobyt MÁ iba evidenčný charakter, žiadne exekúcie z neho nevyplývajú. Áno, pošta obťažuje (žiaľ poznám).

Ale pozor, trvalý pobyt sa dá zrušiť iba dieťaťu, ktoré nie je nezaopatrené (t.j. má viac ako 26 a sústavne sa pripravuje na povolanie - slečna má 23 a ak je na vysokej škole - smola, nedá sa zrušiť pobyt.)
Druhé úskalie - ak majú byt obaja, teda svokra aj svokor ako spoluvlastníci, potom podnet musia podať obaja. Pozri zákony nižšie.

Keď zrušia pobyt - pošta na to automaticky "nenabehne". Treba zobrať papier o zrušení, ktorý ohlasovňa pošle a kópiu zaniesť na poštu s vyhlásením, že si neželáš doručovanie na túto adresu a pošta bude automaticky bez ďalších upovedomení rovno zásielky vracať ako adresát nebýva na adrese.

Čo sa týka dedenia tzv. neopomenuteľnými dedičmi sú potomkovia poručiteľa - vydediť sa dajú iba z dôvodov, upravených priamo v § 469a ods. 1 Občianskeho zákonníka - tu by sa dalo aplikovať možno: V rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, O poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať a Trvalo vedie neusporiadaný život. Listinu o vydedení nutné písomne, najlepšie u notára. Dcérin podiel prejde na jej potomkov (svokrinych vnukov) ak aj toto priamo v listine nevylúči.

********************
zákon č. 253/1998 o hlásení pobytu občanov SR .... § 7:

(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší
... na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov 4e) budovy alebo jej časti podľa § 3 ods. 2 občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa § 3 ods. 8 písm. d) bodu 2,

(§ 9 a 254 zákona č. 461/2003 Z. z.)
Na účely dôchodkového poistenia sa za nezaopatrené považuje dieťa do ukončenie povinnej školskej dochádzky a tiež. v období od skončenia povinnej školskej dochádzky do dosiahnutia 26. roku veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie, ...

ukulela
7. júl 2015

@duun preosim ta, pre informaciu pises, ze ak vydedia dceru, dedit budu jej potomkovia. ale ak by teraz byt prepisali na syna, mohla by to dcera nejako napadnut? (pokial by ju teda nevyplacali)
a jasne, ze z trvaleho pobytu nevyplyvaju exekucie na byt - ale ak tam ma trvaly pobyt,nemoze prist exekutor a zistovat, koho je napr televizor/nabytok - ci nahodou nie je dcerin a potom tie veci vziat? (niekde to totiz v nejakej diskusii pisali ...)

duun
7. júl 2015

Môže prísť exekútor domov? Áno, ale ak by bol dom jej tak skôr. Takto by sudca musel rozhodnúť, že má u nich veci a že môže exekútor s políciou vstúpiť do cudzieho bytu/domu.. podľa mňa desivo komplikované. A teraz je tých exekúcií toľko, že exekútori ryžujú aj bez takýchto drastických zúfalých činov. Lebo to by potom musel riešiť spisovanie, ohodnotenie vecí, dražbu... Ty by si sa na to nevykašľala? Exekútor dá echo všetkých bankám - blokne slečne účty, zistí si, či má majetok, prípadne dá príkaz na to, aby jej strhli riadnu časť príjmu (ostane jej tuším životné minimum - treba pozrieť zákon, nechce sa mi o tejto hodine). A potom čaká... veď ak nemá príjem teraz, bude mať príjem o rok, o dva či o desať.. možno niečo vyhrá, predá, zdedí.. a potom ju skasne.

Horšie sú nebankovky, tie posielajú vymáhačov, telefonujú, vyhrážajú sa, otravujú. Ak si požičia od bohvieakého úžerníka... TO môže byť nebezpečné. Súdny exekútor ide podľa zákonov a zuby domov nikomu vytĺcť nepríde. Ak nebankovka predá dlh niekomu inému, to je iné kafe, nechcem strašiť.

Neviem, či by to dcéra mohla napadnúť, to je otázka na právnika, ale zrejme áno - veď ju tak jasne pripravia o budúce dedičstvo (a zrejme by to napadol exekútor - pripravia tak o vymožené prachy veriteľov).

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veronaela
30. jan 2020

Typické. Na sociálnych sieťach panička a v reálnom živote okráda a zobre od chorých rodičov. Ta sa spamätá až keď skončí v base alebo na ulici. Takýto clovrk bez chrbtovej kosti sa len tak nezmení.

eliska13
30. jan 2020

@veronaela nezmení pokiaľ jej mama bude dávať a tu manipuluje a vydiera, takže jej v tom napomaha