Susedovi uteká pes a robí zle

23. júl 2024

Zdravím, idem po radu. Z našej ulice jednému starému pánovi zvyknú utekať psi. Stalo sa, že nam zničili plot a podrhli všetku hydinu.(z princípu sme si to nechali preplatiť kedze už niekoľkým ľudom podrhli sliepky a pán si psov stale nezabezpečil) Teraz sme novú hydinu zadebnili doslova a do písmena šŕobami aby sa k ním nedostali znovu. Dnes v noci sa nám jeden z tých psov podhrabal pod dva ploty a behal nám po terase a záhrade viac ako 1,5h. Pán je starý, nekonfliktný. No potrebujeme túto situáciu riešiť aby sa neopakovala nakoľko našim obom susedom podrhli sliepky aj zajace pred pár mesiacmi. A ďalší prípad o pár domov ďale kde počas dňa zabíjali sliepky na cudzom dvore.
Ako riešiť túto situáciu? Aké máte skúsenosti vy?
(Pán je dôchodca nemá toho veľa takže nejaké výcviky a podobne nepripadajú do úvahy) (všetko máme na kamerovými záznamoch)

zuzana9393
23. júl 2024

Psi sú už naučení utekať. Podľa mňa aj ten výcvik by bol veľmi komplikovaný. Asi jediná možnosť je voliera, čo by bolo pre psov ťažké, predpokladám, že by ich venčiť nechodil. Alebo ich skúsiť niekomu darovať, čo tiež bude problem, lebo oni sa už budú snažiť utekať zo vsadial. U nás v dedine si jedna rodina takého psa zobrala k sebe. Ten pes vedel preniesť ozaj akýkoľvek plot, bránu, vyškriabal sa po ňom ako mačka. Museli ho mať na reťazy a chodili s ním von. Ale aj tak pri každej možnej príležitosti zdrhol

autor
23. júl 2024

@zuzana9393 áno áno toto je tiež taký prípad. Je to poľovnícky pes a preskočí naozaj aj berlínsky múr 🙄🙄 no ale to neospravedlní a nevyrieši náš/jeho problém. Vždy susedia mavli rukou že veď Palo nič nemá 💶 tak neriešili ďalej. Ale máme aj malé deti nejde tu len o hydinu. My sme si to z princípu nechali preplatiť, že veď snáď sa pán poučí a vyrieši. Ale trt

ukgirls
23. júl 2024

ak nema ist za starostom a nech to riesi on s nim .. nech mu pomoze obec s plotom .. ludia ak mavnu rukou ved palo-tak nech mu svojpomocne pomozu ... ak kazdy prida ruku k dielu -plot sa opravi a bude klud ..

puertorico
23. júl 2024

ja s mojím hlúpym rozumom čo by som každému len pomáhala by som pochodila po susedoch aby sme sa zložili a zvrtli plot pre suseda, alebo teda zadrôtovali ho , hocičo, palety, to je jedno, len to nejak spraviť nech sa nedostanú von. samozrejme betónový plot by bol dobrý , ale veľmi drahý . ak je sused v pohode, nekonfliktný , len nemá peniaze , ja by som hnala muža nech mu pomôže. aj jeho to určite trápi že mu zakaždým ujdú psiky ☹

autor
23. júl 2024

@ukgirls viete, keď je na cigaretky a na alkohol tak kto mu bude pomáhať. Momentálne máme krízovú situáciu čo sa týka starostu nakoľko žiadneho nemáme. A zástupca rieši najnevyhnutnejsie. Čaká sa na voľby dovtedy tam asi nepochodim.
Mňa skôr zaujíma či sa to dá riešiť políciou

autor
23. júl 2024

@puertorico my máme nový plot ledva mesiac spravený. Ten pes ho povytrhal zospodu. Dnes podhrabal.

autor
23. júl 2024

@puertorico sused je viac menej mampicista. Poviem ako je. Jeho nič nerozculi. Nikdy ho nikto nevidel nahnevaneho alebo so zlou náladou.
Môj muž nemá čas “pomáhať” susedovi. Dokončujeme dom, vedie firmu, pracuje denne aj 16h. Naozaj toto by som od neho žiadať nemohla. Viete on mal psa len jedného a nebol s ním problém. Vzal si druhého dospelého ktorého sa niekto potreboval zbaviť.
Hľadám ale riešenie ktoré reálne niečo niekam posunie. Toto je nezmysel aby sme sa mu skladali na plot kým on bude fajčiť a popíjať.

tramtada31
23. júl 2024

Pomohla by podľa mna kastracia, oslovte nejaké OZ v okoli s tým, že na ňu prispejete (oni ju zabezpečia u zmluvného veterinara za zvýhodnenú sumu)

autor
23. júl 2024

@tramtada31 kastrovany je.

cacianka
23. júl 2024

Ujde - volajte slobodu zvierat, že vám po pozemku behá cudzí pes, už vám poškodil majetok a máte obavy o zdravie a bezpečnosť vás aj detí.
Nech ho berú alebo výchovaju/ spolupracujú s ujkom susedom. Keď budete všetci susedia iba mávať rukami, iba sa unavite ale nič nevyriešite. Takže treba spolupráca celej ulice.

azzflo
23. júl 2024

Volajte mestsku policiu alebo slobodu zvierat zakazdym, ked mu ujdu, s tym ze poviete ze sa bojite o seba, deti, zvierata, pes je agresivny atd. Inak sa to nevyriesi nikdy. Za odchyt bude musiet zaplatit, ak bude chciet psa naspat.

autor
23. júl 2024

@cacianka och, to ma ani nenapadlo… mestský policajti nám povedia že nemajú tu žiadnu odchytnu stanicu ako naposledy keď známa volala. Neriešia. Dokonca mestskému policajtovi uteká vlčiak neustále a zatiaľ to nevyriešil tiež.
Budem tu najhoršia ale niekto to začať riešiť musí. Naozaj na tak malú dedinu (častou spadame pod mestečko) je tu veľa psov ktoré sa chodia promenádovať. :/

ktochytavzite
23. júl 2024

Asi vam nic nepomoze oen sa modliť aby psy rychlo odisli na druhy svet,aspon su to stare psy?Ak mlade tak vam budu robit len škody.Mozno skuste podhrabove dosky dat k plotu.

autor
23. júl 2024

@ktochytavzite máme veľký pozemok. Tu nejde len o to že chodia k nám. Ja s deťmi sa často vrátime z prechádzky keď ich vidime vonku. “Vraj nič nespravia” neverím im. Sú to pomerne veľké psy. Jeden je starší a tento nezbedný je pomerne mladý vyzorovo

autor
23. júl 2024

@ktochytavzite vyskúšame slobodu zvierat nabudúce. No horšie je že väčšinou v noci na kamerovych záznamoch ich len nájdeme. V sobotu keď nám podrhli hydinu, ležali pri nej 5hodin. 😏😏 muž keby ich tam ráno našiel, neviem či by odtiaľto ešte odišli 😭

cacianka
23. júl 2024

Volať policajtov do aleluja, napísať aj podnet na mesto - vo veci riešenia psov, ale aj ako sťažnosť na políciu. Slobodu zvierat, veterinárnu správu .
Nevieš či sú čipovane?
Teraz som si spomenula - dostať aj tekutinu ktorá odstraňuje psov , používa sa na miesta kde nechceš aby cikali, či by to trochu nepomohlo. Tiež viem že sú aj nejaké protibrechajuce pristrojčeky tak by mohlo byť niečo podobné. Alebo hradniky pre kravy - drôt im urobí malý elektrický výboj na ňufák.

autor
23. júl 2024

@cacianka ďakujem za super tipy 🙏🏻 chceme aby to najskôr poriesil majiteľ. Tie psi by ten oplotok elektricky preskočili tak jak preskakuju doma. Máme plot vysoký 1,7 čiže pre toho jedného “malina”
Či sú čipovane neviem ale predpokladám že ho zacipovali pri kastracii(toho jedného) druhý je starší pokojnejší ale vždy sa “zvezie” s touto zlobou

vreckovka2
23. júl 2024

Zavolaj na mestsky urad ako to mas riesit. Pytaj sa, koho maju zazmluvneneho na odchyt. Im ked zavolas, musia to ist preverit. A volat a volat. Riesili sme svorku psov takto. Aj ked ja uz som sa odhodlala, ze budem volavat policajtov. Tak mi povedali na mestskom urade. U nas davaju pokuty. Tiez sme mali takto psov cudzich na pozemku. Kopec sa ich promenaduje. Ale odkedy som prezistila ako s policajtmi, nebol tu ani jeden.

mandzula
23. júl 2024

@cacianka ja len pridam svoju skusenost so Slobodou zvierat. Mali sme v dedine psa zijuceho na opustenom pozemku, kedze majitel mu umrel. Chodila ho tam krmit majitelova postihnuta dcera. Pes lezal v predzahradke, v burine, v hovnach, kostiach, v horucave, dazdi... Oznamila som to obecnemu uradu, pisala som SZ, viem, ze kontaktovala obecny urad, ten potom tu postihnutu dceru. Vysledok - pes tam lezal dalsi rok, kym neuhynul.

autor
23. júl 2024

@vreckovka2 ďakujem ;)
Písomne ste to riesili ? Chcem podať podnet písomný aj nakoľko bývalého starostu som kontaktovala telefonicky ale ignoroval aj smsky.

simca06022011
23. júl 2024

pisomne podnet na obec a nech riesi. Pan to vie vyriesit elegantne, elektrickym ohradnikom okolo svojho pozemku (z vnutra), par krat ich to svacne a viac nikdy neujdu... Je to naklad pociatocny a zapnut to elektriky a vybavene... (nemyslim obojky a neviditelny ohradnik) ale ten klasicky co vidite okolo dobytka napriklad... my mame tie kable krasne oranzove :D k tomu sa nepriblizi hydina, koza, ovca a ani pes.. ziadny a tym padom to nepodlezie, nepreskoci = neujde. casom sa na to tak naucia, ze ani ee v tom nebude musiet byt pustena a nepriblizia sa k tomu.

vreckovka2
23. júl 2024

S pani z odchytu sme riesili telefonicky. Prisla a riesila. Dala vediet vysledok. Manzel ich odfotil, riesila zas a aj vyriesila ciastocne. Inak pri pustenom psovi budem volavat uz rovno policiu. Viem uz z info od inych lydi, ze to zabera. Ak chces podat podnet, tak daj pisomne.

ktochytavzite
23. júl 2024

A nemôžte sa mu poskladať na volieru,ze nevh si tak tie osy zavrete?Lebo podla mna ta polícia ci pomoze??

autor
23. júl 2024

@ktochytavzite aj nám by sa mohli poskladať niekto na betónový plot aby sa k nám nič nedostalo 😬😁
Ono nie vždy takáto pomoc je pomoc. Veľa ľudí len čaká kedy mu kto pomôže a pritom stačí len chcieť. Nemôžeme my riešiť jeho sracky s prepáčením. Rada pomôžem ak by ma požiadal. Našli by sme určite nejaký spôsob.A on by ich mohol na noc zatvoriť do šopy. Ale nezatvára. A tak by to dopadlo aj s volierou

lenkakravcova
23. júl 2024

Kúpiť dog fence. Elektrický obojok. Nie je to až tak drahé a vyrieši to problém na trvalo.

autor
23. júl 2024

@lenkakravcova čo nie je drahé jednému môže byt inému. Skúsim to riešiť políciou a slobodou zvierat. Uvidíme čo priesime

simca06022011
23. júl 2024

@ktochytavzite opakovane sa to bude riesit = obec to dostane nahlasene= pan moze byt pokutovany

lenkakravcova
23. júl 2024

A keby ste tie obojky zaplatili vy? (200€ spolu)
Mali by ste pokoj. Drôt by ste dali okolo vášho pozemku a bolo by poriesene.

aweramina
23. júl 2024

ok ako by so to riesila ja, kontaktovala by som najblizsie oz, a snazila by soms a od pana psov odobrat...Preco? Ohrozuju vsetkych naokolo, ohrozuju seba. Pan urcite nema na nove oplotenie, nema na to aby sa o psy staral, prinajlepsom ich je.ne do koterca do konca zivota a ty budes musiet spavat s tymto pocitom, moralne je to tazke. Psy jednoznacne prec, po 20 r skusenosti s takymito teliatkami tam naprava neexistuje. Dalsi majitel psa ktory ma psa len aby mal psa...A spravila si dobre s tym preplatenim sliepok, to sa vola "napravna funkcia" na to sluzia aj pokuty. Smutne je, ze nepomohlo ☹ Z akeho ste kraja?

autor
23. júl 2024

@lenkakravcova 😅 vyzerá že vám 200€ nerobí problém. Nechcete prispieť?