Susedia - neplatiči energií

20erika07
21. dec 2020

Ahojte, mame novych susedov,sme len trojbytovka. Oni su v podnajme. Dnes som sa od rodiny dozvedela ,ze pred tymto podnajnom im poskytla moja rodina dom do podnajmu kde narobili dlzoby na elektrine a z domu ich ledva potom dostali. Jeden sa nad nimi zlutoval a poskytol im dalsi dom do podnajmu kde narobili dalsie dlzoby na elektrine. Je to vobec mozne? Elektrinu v danych domoch mali na seba napisanu, aj teraz v tomto byte. Mne sa nechce veriť ze je to mozne, ked raz urobis dlh v elektrarnach ze sa to da znova inde na to iste meno ,ci? Z kazdej strany pocuvam ze sme teda dopadli, ze si mame davat na nich pozor, ze horsich susedov sme nemohli dostat ☹ bojim sa co nas caka. Od tej mojej rodiny som dostala utechu ze ked su v podnajme, do polroka su prec, narobia dlzoby a zmiznu. Rozmyslam ci nato upozornit majitela, nie som bonzak ale pride mi to fer varovat ho, aj ked si myslim ze tomu verit nebude, on je taky ze aj ked sme mali velakrat pravdu ,on to neuznal ani ked sa o tom sam presvedcil ...

simca06022011
21. dec 2020

@20erika07 a na co sa potrebujes do toho starat? tebe dlhy nenarobi.. su v podnajme, cize aj nejake nakaldy na spolocne priestroy atd, uhradza majitel a nie podnajomnik. Neries.

anjelicek26
21. dec 2020

Upozornila by som majitela, ak mate dobre vztahy, nech stahuje nejaku ciastu za elektriku priamo s najmom, budu vsetky strany spokojne.

petulda333
21. dec 2020

@simca06022011 tak mne by svedomie nedovolilo mlcat. Potom chudak majitel nato doplati.

20erika07
autor
21. dec 2020

@simca06022011 no my s nimi budeme zit na spolocnom dvore, vchode atd...ak su fakt takí vychcanci nielen co sa tyka platenia , nas pekny zivot v tejto bytovke skoncil. A teda majitel bytu sa do nas stara za kazdu prkotinu, nemame extra vztahy, ale varovat ho ma napadlo, no asi to neurobim.
S tou elektrinou ma to zaujima ci je mozne, vsade kde sa prihlasim na odberne miesto ,narobim dlh a pokracujem dalej na inej adrese? To sa mi nezda , neberie mi to zdravy rozum

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
deti95060810
21. dec 2020

je to možné... ak sa prihlásia zakaždým ku inej firme - dodávateľovi , tak prečo nie....

sasa1310
21. dec 2020

@20erika07 v prvom rade energie ako aj elektrina platí vždy majiteľ. Na majiteľa sú aj hodiny. Takže máš nejaké divné informácie. Majitelovi musia chodiť upomienky. Nie podnájomníkom. Elektrárne by mala napájať iba majiteľov danej nehnuteľnosti

petulda333
21. dec 2020

@sasa1310 inak to mas pravdu, ved take veci nenapisu na ludi ked nehnutelnost nie je ich

zuzanaete
21. dec 2020

@sasa1310 Mozu mat elektriku aj podnajomnici na seba. Je to vec dohody. Pre vlastnika je to riziko, ak nebudu platit.

20erika07
autor
21. dec 2020

@sasa1310 nie elektrinu moze mat kazdy podnajomnik na seba, oni mu platia len prenajom kde maju zaratanu vodu. Ved prave ked oni narobia dlzoby, pridu odpojiť elektrinu, oni sa zdekuju a majitel to bude musiet riesit, neviem ako to je s tym dlhom potom, im zobrat nemaju co, asi je vzdy donuteny majitel to nakoniec vyplatit :-/
Tak teda budem ticho pred majitelom... mozno v tomto podnajme uz budu platit. Len ma to s tou elektrinou zaujimalo ci je to mozne ale asi nema nikto podobnu skusenost 🙂

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sasa1310
21. dec 2020

@20erika07 ale veď keď neplatia, tak ich odpoja a samotné zapojenie tiež nie je najlacnejšie. Tiež máme podnájomníka a samozrejme on ani netuší, aké energie sa za byt platia. Veď predsa všetky sú písané na nás ako majiteľov.

20erika07
autor
21. dec 2020

@sasa1310 ano odpoja, im nerobi problem byt bez elektriny, ako som pisala, aj tak ich tazko vyhnali z domu majitelia predtym. Ked odidu zapojenie uz musi riesit majitel,no ako pises nie je to lacna zalezitost, majitel tiez smrdi korunou. Oni duplom. Maju exekutorov ale nemaju ziadny majetok, prace len na dohody , nic im nikto nemoze. Ale to je uz vedlajsie, uz pisem mimo mojej otazky 🙂
Dakujem aj tak za postrehy 😊

mamina20016
22. dec 2020

@20erika07 obdivujem ľudí čo sa dokážu v dnešnej dobe starať tam kde netreba aj si zistila či majú príjem ? Takú susedu ako ty by som nechcela

basska_b
22. dec 2020

@20erika07 Tak ako to teda je? V tej vašej bytovke kto uzatvára zmluvu s dodávateľom elektriny? Majiteľ alebo nájomci? Hodiny sú tam len jedny?

20erika07
autor
22. dec 2020

@mamina20016 ale my nie sme v panelaku, sme v jednom mini vchode iba my dvaja,mame spolocny dvor,to je ako jeden dom s dvomi byvaniami, my sme proste s nimi vo velmi blizkom styku,tak ako prepac dost mam starosť co to sem prisli za ludia. Doteraz tu byvala romska rodina ktora bola slusna poctiva, mali sme velmi dobre vztahy. Tu sa žije inak ako v mestach. A navyse oklamali 2x moju rodinu, takze obavy su na mieste.

20erika07
autor
22. dec 2020

@basska_b kazdy ma vlastne hodiny, ty ako majitel mas zmluvu ale ked mas podnajomnikov mozu si dat elektrinu na seba, tak to mali aj tí predtym co tu byvali. My sme sami spravcovia bytoveho domu, ako som vyssie pisala , v jednej polovici sme my a tí nasi novi a druhu ma dalsi sused sam.

basska_b
23. dec 2020

@20erika07 Úplne chápem obavy. Je to určitý ukazovateľ toho, že sa im nedá dôverovať. Tak pokiaľ majiteľ nebude od nich žiadať, alebo oni sami nebudú chcieť, aby si elektrinu dali na seba, tak elektrárne netušia, kto sa tam nasťahoval a je im to vlastne jedno. Ale pokiaľ budú majiteľovi platiť komplet nájom, tak nedoplatok na energii nevznikne. Teda, vznikne, pokiaľ prekročia bežnú spotrebu, ale to už potom bude riešiť majiteľ s nimi. Neviem, či to ma nejako v zmluve ošetrene. Vy máte svoje hodiny a viete kedykoľvek dokázať, že vaša spotreba bola normálna. Ďalšia vec je tá, ako už vyššie písali, že dodávateľov energií je viac, medzi sebou súťažia a oni môžu požiadať vždy iného dodávateľa... a tak o ich platobnej morálke sa nevie. Čo viem, tak ak by 2x požiadal ten istý človek od nich v ZSE, oni majú systém SAP a tam sa im hneď ukáže, že taký človek s takými osobnými údajmi už v systéme existuje. Ale ako riešia nespoľahlivých ľudí a či im odmietnu zmluvy, to netuším.