Sused fajčiar

zelenakobyla123
31. aug 2022

Ahojte, sused nad nami fajčí z okna, nonstop, keď otvorím okno, tak mi sem ide dym. Mám popol na parapete, v rastlinách a keď mám otvorené okno aj vo vnútri. Keďže fajčí z okna, dym má aj u seba v byte a cez stupačky v kúpelni nám to sem ide a kúpelňa nám tým pádom smrdí ako nejaká krčma. Najhoršie je, že v kúpelni nieje okno, takže to nejde ani nejako dobre vyvetrať. Niesom typ človeka čo by mu všetko vadilo a že by som sa nevedela prispôsobiť, ale toto je už aj na mňa moc. Chcela by som sa spýtať či by sa to dalo nejako riešiť🥲

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zelenakobyla123
autor
31. aug 2022

@taynee ďakujem pekne, podľa toho čo som sa dočítala sa to asi nebude dať riešiť nijako😅

0silvia0
31. aug 2022

@zelenakobyla123 sused nema balkon? Ze by si ho poprosila fajcit na balkone?

zelenakobyla123
autor
31. aug 2022

@0silvia0 bohužiaľ nemá :/

0silvia0
31. aug 2022

@zelenakobyla123 no tak to bude problem, asi nebude ochotny chodit fajcit pred panelak, ale poprosit by si ho mohla, aspon pokial je takto pekne...

zuzuliennka1
31. aug 2022

@zelenakobyla123 mali sme podobnu sit., bohuzial si nepomozes.
my sme kupili klimu a okna otvaram minimalne - velmi skoro rano vyvetrat, a potom na chvilu pocas dna, akonahle citim dym, zavriem, vycistim vzduch klimou.
Nepomozes si🙈

ertlovik18
31. aug 2022

Ako za skus nic nedas, ja by osm ho osobne skusila poprosit a uvidis. Po pravde s tym moc co spravit nemas, len s nim byt za dobre a tak ho mozno presvedcit

ninka99865
31. aug 2022

Môžeš podať žalobu, aby mu súd uložil povinnosť zdržať sa konania.. ale ci sa to dá aj prakticky “vymôcť” je druha vec…

patka06
31. aug 2022

prosím ťa, čo fajčí tvoj sused, keď dym ide dole?
Skús sa s ním porozprávať, aby používal popolník, aby ti popol nepadal na okno.
Ak to nepomôže, dala by som si striešku nad okno.

tomcimka
31. aug 2022

@zelenakobyla123 mamina suseda zapálila vonné tyčinky zapichnuté v črepníku na okne vždy, keď sused fajčil. Akonáhle začal fajčiť, tak zapálila tyčinku, prestal- zahasila. Pomohlo to, cez deň chodil fajčiť vonku pred bytovkou.

0silvia0
31. aug 2022

@tomcimka to je tusim najlepsi napad v tejto situacii

lucia3296
6. sep 2022

@zelenakobyla123 ako moze ist dym dole?

daniellitasun
5. nov 2022

@zelenakobyla123 Dobrý deň, zákon o ochrane nefajčiarov osobitne nezakazuje fajčiť v priestoroch pred hlavným vchodom do bytového domu. Právnou úpravou však odkazuje na všeobecne záväzné nariadenie obce, ktoré môže zakázať fajčenie aj na iných verejne prístupných miestach. Odporúčam Vám preto preveriť, či obec schválila predmetné nariadenie. Brániť sa proti cigaretovému dymu však možno aj cez inštitút dobrých susedských vzťahov. V zmysle § 127 Občianskeho zákonníka, vlastník veci (napr. bytu) sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi. Obťažovanie cigaretovým dymom, za Vami uvedených okolností, je už nad primeranú mieru. Odporúčam Vám preto obrátiť sa so sťažnosťou aj na správcu bytového domu, prípadne na obec. Ak neuspejete, podajte na súd žalobu.