Sú starí rodičia lakomí ?

6. máj 2023

Ahojte ...chcela by som vedieť váš názor . Píšem anonymne, pretože moja mamina je takisto na koníku. Máme s manželom dve malé deti , z mužovej strany s rodinou nie sme v kontakte , ale z mojej strany áno . Mám rodičov, ktorí naše deti zbožňujú , potešia sa keď prídeme. Aj napriek tomu, že viem sko ich ľúbia, neviem sa zbaviť zvláštneho pocitu , prečo im nedoprajú troška viac. Ja som aktuálne na materskej, spoločný rodinný príjemné máme podľa mňa taký priemerný, doprajeme si občas dovolenku, na výlety chodíme pravidelne , nič nám dá sa povedať nechýba. Moji rodičia majú nadštandardné príjmy , mama zarobí 900€ v čistom , otec je na dôchodku a popritom normálne pracuje , spolu s dôchodkom má okolo 3200€ . Sú bez hypotéky , bez pôžičiek, majú dve autá a bývajú v novostavbe. Otec rád rozpráva o tom, koľko peňazí majú , keď je u nás na návšteve, doprajem mu to , ale začína mi to dosť vadiť , pretože svojim vnúčatám nedávajú absolútne nič okrem narodenín a Vianoc. Viem že sú to jeho peniaze, ale na to ako ľúbi svoje vnúčatka, nenapadne mu niekedy aspoň staršej vnučke dať 2€ na zmrzlinu alebo tak... minule vzal staršiu dcéru plávať a čakal kým mu dám 6€ na vstup. To sú veci ktoré ma zarážajú... alebo sme ho poprosili aby nám zaslal keď išiel na poštu balík a tiež povedal že to bude stáť 2€ .Keď tu boli kolotoče dopriali sme dcére pár jázd a prišla nadšená k babke a dedkovi a povedala že ešte išla či by nešli s ňou , čakal som že aspoň tam jej urobia radosť ale povedali že to je škoda peňazí a že už bola dosť s nami .Takýchto príkladov bolo veľmi veľa ... Chcem len vedieť váš názor .vďaka

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gemerka17
6. máj 2023

Sú taka povaha. Či to zmeníš, no neviem. Raz po nich aj tak zdediš. Stojí ti to za to sa s nimi rozhadat a pokaziť vzťahy? Očividne majú iný vzťah k peniazom.

pribinak
6. máj 2023

Zmaz to, píšeš tu dosť detailne. Určite tá ľahko spoznajú

Sú to ich peniaze a oni rozhodujú ako s nimi budú manipulovať, ale je to zvlastne, že pýtajú aj na vstupné

stanulienkat
6. máj 2023

Je to zvláštne. Keby mali nízke dôchodky a ledva prežívali, tak to pochopím. Ale nezobrať dieťa na kúpalisko a nezaplatiť mu vstupné, alebo nekúpiť zmrzlinu je už dosť cez čiaru. Bohužiaľ, asi s tým nič nenarobíš. Tu ti budú písať ženy, že je to ich vec. Áno je ich vec, ale sú to ich vnúčatá. A tie položky nie sú také veľké, že by nevedeli kúpiť malú čokoládu dieťaťu.

januska12323
6. máj 2023

Sú lakomí a predpokladám vždy boli. Sú to však ich peniaze a kým sa k vám správajú inak normálne bolo by mi jedno koľko majú na účte.

zirafienka
6. máj 2023

@jj298 tiež ma to prvé napadlo

zaba21
6. máj 2023

Ja som tiež babka, mám už tiež vnúčatká . Nechodím k nim až tak často, ale vždy vezmem nejaké drobnosti pre deti, nakúpim čo dcéra potrebuje, občas im kúpim nejaké oblečenie, peniaze si nezvyknem zobrať. Mladí sú na tom finančne fajn, ale prišlo by mi zvláštne do eura si to vyučtovať. Ale sú aj takí ľudia.
Ale daj si aj otázku, koľko času detom venujú - ak dosť, tak to nerieš. Peniaze nie sú všetko.

lauriik
6. máj 2023

Je to zvlastne spravanie. Nasi stary rodicia maju ovela nizsie prijmy ale take veci ako zoo, kupalisko, detske centra a podobne im automaticky zaplatia ked s nimi idu. Ani odomna nechcu peniaze ked im ponukam 🤷🏼‍♀️
Bohuzial ty to nezmenis. Musis to prijat ako to je. Pokial tie peniaze odkladaju tak mozno raz budes dedit.

ameema
6. máj 2023

Akože ja neviem... Sú to ich peniaze a nie je ich povinnosť vám peniaze dávať alebo niečo platiť. Ste dospeli 😊🤔 takže vyčítať im to mi príde smiešne... Keď budú chcieť tak vám dajú... A keď nebudú chcieť tak nedajú. Sú to ich peniaze. Vychovali ťa, dali ti domov, lásku, vzdelanie... Teraz si dospelá a to isté je tvoja povinnosť dať tvojim deťom. Nič viac nič menej 💁🏻‍♀️

taminka1986
6. máj 2023

To tak byva ze cim viac clovek ma,tak sa nedeli a chce mat este viac. Je to divne no ale tak to bohuzial je. Aj moja svokra radsej povie ze malej nic nekupi aj tak ma milion hraciek a oblecenia ako by porozmyslala a aspon z pepca ejaky darcek k narodeninam dala. Ked uz len nejaku blbost,dieta by sa potesilo.

isis234
6. máj 2023

Je každého osobná vec, ako naloží s peniazmi. To, o čom píšeš, nie je lakomosť. Nič sa nedeje náhodou, všetko má svoj význam. Možno ich tým učia skromnosti. Vážme si svojich rodičov, kým sú tu. Pomohol napríklad i tým, že šiel s vnučkou na plaváreň. Je to jeho voľný čas. Nie sú starí rodičia povinní dofinancovať vnúčatá. Mať pre nich čas, lásku, porozumenie, hrať sa s nimi - to je neoceniteľné.

liljana
6. máj 2023

Rodicia ta vychovali, zivili, asi ti dozicili vsetko, co si potrebovala. Pracuju a asi su aj setrni, inak by nemali, co maju. A ty cakas, ze po tom, co sa starali o teba, sa postaraju este aj o tvoje deti a nazyvas to lakomostou. Je to proste ich vychova (asi este za socializmu), zit skromnejsie, nerozhadzovat, mysliet do buducnosti. Dnesne deti su vychovane inak, zit s prepacenim z ruky do huby, nabrat si uverov do aleluja. Ved zijem dne, tak ruka hore ... Teraz ich recesia vyskoli, co je to vyskakovat si, ked na nieco nemam. Keby tvoje deti nemali co jest, tak nepoviem.
Mozes byt rada, 1.ze po nich raz nieco zdedis 2. nebudes im musiet sama este prispievat, ako to musia ine deti svojim rodicom

elia9
6. máj 2023

Podstatné je, aby s nimi trávili čas..ale chápem ťa..neviem si predstaviť, že by starí rodičia nekúpili vnúčatku aspoň kopček zmrzliny..mojim deťom občas v obchode kúpia nejakú maličkosť dokonca aj "cudzí" ľudia, susedia..

daniela2202
6. máj 2023

Dedko taký lakomec? ... rovno by som sa spýtala.... a kam to chceš všetko pobrať... do hrobu? 😂😂

rik01lulaka
6. máj 2023

Moja mama keď sme u nej tak deťom dopraje, ale tiež odtiaľ potiaľ- ja tiež kopu veci nedovolím práve kôli tomu, že sú to naozaj vyhodené peniaze ( kolotoče), ale teda dnešná doba sa mi moc nepáči , že sa očakáva alebo si to dotyčný myslia, že venovať sa deťom = čo najviac zážitkov cez atrakcie ( kolotoče, zmrzlina a pod...) Ja som mala tetu a starala sa o mňa s ujom celé detstvo keďže rodičia pracovali a áno kúpila čo to, ale teda tie zážitky, ktoré boli zadarmo tak tie sú na nezaplatenie... Na návšteve u starých rodičov si tiež nepamätám, žeby nám kupovali alebo chodili s nami kade tade...proste sme boli u nich a venovali sa nám. Teda pokiaľ sa venujú a ľúbia ich tak nerieš peniaze!

autor
6. máj 2023

ďakujem Vám za názory... Samozrejme diskusiu zmažem.

mamina7070
6. máj 2023

su lakomi aby si pytali na zmrzlinu a vstupne 😔 ja by som im nedala a povedala ze tak zoberiem dieta na zmrzku a kupanie ja

proste je to vyjadrenie ich vztahu k vnucatam a teda radsej maju peniaze ako ich
ty s tym nic nenarobis ale teda zariad sa
predpokladam ze sami od seba vnucata nikam nevezmu lebo by ich to stalo peniaze

veroniq85
6. máj 2023

Kolke tu pisete ze rodicia jej nie su povinny nic davat. Ale ona nepyta nic ale ked raz dedko vezme vnucku na kupalisko ci zmrzlinu a nezaplati jej to? a vypyta si od rodicov? A to ma skvely prijem. To je podla vas normalne spravania. V prvom rade ak niekto niekoho pozve (muz - zenu, stary rodic - dieta ...) tak nepyta peniaze od druhych za pozvanie. Takze ocividne ano su lakomi a asi boli vzdy ale nic s tym nespravis. A mozno by som otcovi nenapadne naznacila ze ak deti niekam zavola tak mal by im ten vylet aj zaplatit. Alebo nech teda s nim travia cast doma kde to nic "nestoji".

micusa2222
6. máj 2023

lakomí sú teda poriadne..neexistoval víkend, keď sme boli u starých rodičov s deťmi a nedostali čo len čokoládu, peniaze na sladkosť, nehovoriac o hodoch, ktoré vždy pripravili ..a to boli pracoviťí, ale príjem nemali vôbec vysoký...

domkakvet
6. máj 2023

To ze ma niekto peniaze neznamena, ze bude s nimi plytvat, mozno len chcu aby si ty a tvoje deti bola dobre vychovana. Keby ti dali vsetko tak povediac na tacke nepoznala by si hodnotu penazi a mozno o to im ide. Ak by im o to neslo, tak aj tak teba do ich penazi nic nie je, davaju ti lasku a to je najviac co ti mozu dat, nijako to neries.

terry658
6. máj 2023

Väčšina ľudí, čo peniaze má ich z ruky len tak nedá. Prosto sú lakomí. Veľa mužov stavia svoju hodnotu úmerne k výške svojho bankového konta. Prosto sú takí. Nič s tým nespravíš.

autor
6. máj 2023

@veroniq85 áno , aj to už plánujem povedať. Je pravda , že celý život boli " viac šetrní". No teraz sú len dvaja , nemajú nejaké výdaje ... ani by nepocítili nejakých 10€ napr . ja keby mám vnúčatká, aj z mála by som dala , nech sa potešia , veď to sú také maličkosti , zmrzlina , atď ... taký smutný príklad bol v minulosti aj to , že ich chceli zobrať do detského centra a keď zistili že sa platí vstup , tak odišli a boli s ním radšej vonku na prechádzke. Boli normálne v šoku že sa platí vstupné , vraj je to veľmi veľa a že to by im museli kúpiť ešte aj nejaký dzúsik . Je mi z toho smutno keď to takto píšem .

hedviga2
6. máj 2023

Lakomci su teda. My neoplyvame velmi peniazmi a vnucatam nedavam stale ale raz za cas dame väčšiu sumu kazdemu vnučaťu. Napr 5000, 2000 eur. Pri váčšich deťoch mi to pride lepšie. Ale ked sme na vylete s mensim kupujeme my vodu zmrzku kolac

autor
6. máj 2023

rodičia sú dnes odcestovaní takže určite diskusiu neuvidia , napriek tomu však píšem anonymne

autor
6. máj 2023

@hedviga2 tak o takejto sume ja ani nesnívam ... a to verím že majú našetrené možno aj na ďalší dom , keď stále len odkladajú 😔

dadis
6. máj 2023

Myslim si, ze su lakomi a setrni. Ber ich takych, aki su, nikto nie je dokonaly. Asi vdaka tomu maju aj novostavbu, aj auta, lebo ten zarobok maju taky bezny. Raz ocenis, ze ich nebudes musiet finacne dotovat, ako treba mnohych rodicov na slabych dochodkoch. Tvoji sa o seba postaraju a este po sebe aj majetky nechaju. Bud rada, ze mate dobre vztahy a nad tymi par eurami sa povznes 🙂

mamina7070
6. máj 2023

su lakomci a riadni a to je velmi zla povahova crta a sorry neverim ti ze ich lubia lebo takto sa clovek co lubi nechova
nevravim ze maju kupovat bez rozmyslu ale vstup do kutika, dzusuk, zmrzlinu ?
tak ci tak ten vztah upadne a skonci na formalnom kontakte a deti ani s nimi nebudu chciet byt

a tie co ti vypisuju ze zdedis tak to tak vobec byt nemusi su to ich peniaze nakladaju s nimi oni a ktovie co bude

veroniq85
6. máj 2023

@domkakvet ak dedko nechce "plytvat" peniazmi tak nema vnucata volat na zmrzlinu ci kupalisko. On bude v ociach deti za "uzasneho" ze ich niekam vzal a potom si to vyuctuje od ich matky na materskej. Ano uzasny vzor spravania sa.

gabikaa96
6. máj 2023

Autorka moja mama je v situácii keď fakt ani neviem ako dokáže z mála peňazí tak čarovať ale, keď dôjde k nám vždy prinesie deťom aspoň balíček cukríkov, jogurt, alebo ovocie. A to jej stále hovorím že nech nenosí veď ona sama ledva ma ale vždy mi povie že sú to jej vnúčatá a aspoň drobnosť im donesie keď už viac nevie. Takže vidíš záleží to od prístupu.

autor
6. máj 2023

@dadis vzťahy nemáme zlé, s vnúčatkami trávia dosť času , na to nemôžem povedať jediné zle slovo. Aj tak mám vsak v sebe nepríjemný pocit a neviem sa ho zbaviť ... kedysi nám povedali že môžme prísť na obed , normálne som neverila , a potom povedali nech kúpime ešte toto a toto ( nebudem presne menovať, ale príklad nech kúpime ešte jedno kura ) , lebo sa bude variť viac , a oni majú kúpené len na svoju porciu . Ale že kľudne môžme prísť. toto mi tiež prišlo zvláštne , radšej sme povedali že už niečo máme ...