Stres, respektíve strach detí z rodičov

danielitka26
2. jún 2011

mám problém ktorý ma velmi trápi. mám partnera sme spolu pol roka vychovávame spolu jeho dcéru ....stres si prežila ked mala dva roky videla a zažila hádky rodičov, vraj bola malá a na to mala zabudnúť. no stala sa mi taká vec že pol roka som sa jej nedotkla a v pondelok ma dojedovala tak som jej dala po zadku....začala nie plakať ale revať a triasla sa. odvtedy ma večer odmieta, bojí sa ma , nechce somnou spať. viem že prežila asi zase stres a ja neviem ako si u nej vybudovať naspet dôveru aby sa ma nebála, aby sa pri každom plači netriasla ........

danielitka26
autor
2. jún 2011

a ešte poraadte lebo malá plače úplne za všetko, aj za to ked sa jej len niečo spýtame jej hned krúti hubičku, občas si myslím že nezvládam jej výchovu a možno to je aj pravda ...ja fakt neviem čo je správne

ela2710
2. jún 2011

@danielitka26 ahojky, hrozne sa to cita 😒 ale aj ked si dietatko do troch rokov nic nepamata, je to pren emocne najsilnejsie obdobie a taketo veci si nesie dalej v podvedomi, porad sa so psychologickou, a skus jej pekne dohovorit, nemam nic proti mensej ,,vychovnej" po zadku, ked sa dieta uz naozaj nevie zmestit do koze, ale ked vies, ake mala detstvo, radsej to s nou ries ustne. Tazko sa radi, tak malemu dietatu sa neda vysvetlit, ze si to tak nemyslela, ale z vlastnej kusenosti viem, ze deti obcas zabudnu a odpustia aj za mensie podplatenie 🙂 nehra sa s barbie alebo s babikami? skus mensi darcek, ponukni sa, ze sa s nou zahras, urob jej pekny den, vylet do zoo, ci na kupalisko, uvidis odpusti ti 😉

danielitka26
autor
2. jún 2011

@ela2710 každý deň jej niečo kupujem lebo ju lúbim, chodíme do zoo, na kúpalisko ale jednoducho stále je všetko ok a neviem zistiť ale mám pocit že je to moment ked je unavená vtedy akoby jej všetko prišlo na rozum prisaje sa na hocikoho najma na moju mamu a od plaču sa ide zájsť čio nechce ísť ku mne....má proste strach

reanda
2. jún 2011

@danielitka26 tak ju skuste menej "vychovavat" a viacej mat radi.. ved take male dieta a uz zazit hadky a rozchod rodicov a teraz ma novu mamu - pol roka, no vsak to si pre nu skoro este ako cudzia.. ja by som asi revala tiez a este keby mi davali aj po zadku...
chce to asi viac vcitenia a ovela viac trpezlivosti ako obycajne
a to ze male dieta zabudne je blbost.. mozno si nepamata konkretne situacie, ale tie prezitky v nej praveze ostanu na cely zivot
drzim palce, nech si mala zvykne a rozumiete si

xlucia
2. jún 2011

@danielitka26 myslim ze ste skor v obdobi vzdoru a mala citi tvoju neistotu. moj maly ten mladsi teda take stresy nezazil, ale napr. vcera som na neho zhukla, a veru mu a pleskla po zadku, po plienke. nebyva to casto, ale vcera to uz prestrelil aj on, skusal mi nervy od rana, a rozplakal sa tak hystericky, ze sa povracal. vacsinou to vieme vyriesit inak, nie je bity, no zaskocilo ho to...
nestresuj sa tak, ono sato upravi, ale ty sa musis vnutorne ukludnit, nepochybovat o sebe. este si mamou takymto sposobom len kratko, aj to hned v takom "super" obdobi.

fem
2. jún 2011

budem presne reagovat na to, co sa pytas, existuje kniha pre adoptivnych rodicov
O ztraceném dítěti & cestě do bezpečí
Kniha věnovaná attachmentu, poruchám citového pouta a vztahů mezi dítětem a rodičem a léčení. Je první takto zaměřenou a specializovanou knihou, která vychází v českém jazyce. Zejména je potřebná pro odbornou veřejnost, která se zabývá péčí o děti s raným traumatem, zkušeností s ústavní péčí a životem v zanedbávající či týrající rodině. Velmi užitečnou ji shledají náhradní rodiče.
na obrazku je lodicka , ktora plava do pristavu
staci, ked das do googlu tento nazov, napisala to Vrbovska Petra

annaopialova
3. jún 2011

ahoj danielitka je to tazke skus sa z priatelom dohodnut na detskeho psychchologa a on vam povie viac mozno bude potrebovat terapie a len ona vie co videla a co pocula budes potrebovat vela trpezlivosti a pevne nervy mozno ked bude vidiet ze si ina lepsia sama ti povie co ju trapi drzim ti palce

renab
3. jún 2011

@danielitka26 nemyslím si, že plače zo strachu z teba. keby to tak bolo, triasla by sa pomaly pri každom kontakte s tebou. prežila niečo, čo nedokáže spracovať a plačom to dáva najavo. venuj sa jej čo najviac (to však neznamená, že teraz bude mať všetko dovolené) a keď bude unavená, jednoducho rešpektuj, že nechce byť s tebou. nech sa vtedy o ňu postará napr. partner, babka...

domidomi
3. jún 2011

@danielitka26 Zabudnúť zabudla ale iba na vedomej úrovni 😔, ale podvedomie si všetko pamätá každý náš prežitý deň 😕 . To je u nej ako keby nejaký "reflex" , trauma z útleho detstva. Stačí nejaký "ťuk" a to je reakcia 😒 . Ja ti radím čo najskôr zájisť detskému psychologovi , lebo čím bude staršia môže sa to zhoršiť na duševnej aj fyzickej úrovni. A pravdepodobne ju niekto z rodičov bil podľa mňa.

gretocka
13. okt 2013

@danielitka26 - co sa stalo stalo sa, uz sa tym spatne netyraj, ze si to nezvladla a capla jej. Avsak ked vidis aku reakciu spustilo jedno capnutie, je velmi dolezite davat si pozor a kedze hovoris, ze sa to opakuje vecer, treba byt obozretny hlavne vecer a niektore veci neriesit ktore by ste inak cez den riesili.
Dievcatko si urcite v sebe nesie velku traumu a velku neistotu. Chap to a aj ked ti je tazko respektuj, ze proste vecer jej vyhovuje niekto iny. Neber si to nijak osobne - hlavne je aby si mala vybudovala pokojny ritual na vecer.
Moje deti nie su nijak traumatizovane a napriek tomu viem, ze ked su unaveni, nemozem uz od nich "vyzadovat" tolko co inak pocas dna.
Buduj si s nou vztah cez den, ked ta prijima a snaz sa vecer odovzdat starostlivost niekomu inemu, ale pokial je to mozne, bud pri nich aj ty (ak ta tam mala akceptuje) teda nech ju napr. sprchuje a oblieka do pyzamka babka ale bud pri nich, rozpravaj sa s nou a napominanie vecer nech riesi niekto iny - nie ty. Teraz potrebujete v jej hlavicke odburat neistotu a strach.
Je to urcite tazke ale s mnohou trpezlivostou a laskou to zvladnete a ak mas pocit, ze ti to prerasta cez hlavu, urcite sa porad s nejakym odbornikom. Prajem vam, aby ste dokazali malej napravit ten zly start do zivota a aby z nej vyrastlo pokojne a usmievave dievcatko.

gretocka
13. okt 2013

A maminy, ked vam niekto tvrdi, ze male dieta nerozumie, nepamata si a podobne... to su hluposti. Dieta si vsetko do hlavicky zapisuje, akurat vam to zozaciatku nevie povedat slovami.....

tilda
13. okt 2013

chuda male.. mozem sa spytat, preco ju vychovavas ty a nie jej vlastna mama?

wena
13. okt 2013

V prvom rade si ju nemala udriet, je to predsa partnerove dieta a obzvlast ked vies, co zazila ked bola mensia. Uprimne, ja sa jej ani necudujem, ze takto reaguje. Mali by sme zajst k psychologovi, ktory ju vysetri a poradi vam obom ako dalej, ako sa k malej spravat a pod.

dada1212
16. okt 2013

mňa by tiež zaujímalo to čo sa pýtala aj @tilda .
lebo malé dieťa potrebuje predovšetkým matku a tú nemá, otec ju síce môže mať veľmi rád, ale nedá jej to čo jej chýba.
ja ti ani nejdem radiť aby si sa viac snažila a aby ťa malá brala ako mamu, lebo neprajem ti nič zlé, ale málo vzťahov je na celý život a keby ste sa náhodou b budúcnosti rozišli, malá by prežila dalšiu veľkú traumu. ☹
podľa mňa by bolo najlepšie keby sa naviazala na nejakú inú ženu z rodiny, či už napríklad priateľova mama , sestra atd.
predsa ich spája pokrvné puto a keby s takou ženou strávila viac času, možno by jej čiastočne nahradila to čo jej chýba ked nevyrastá s mamou.

janickacrazy
16. okt 2013

@danielitka26 no ja som vychovala dve nevlastné dcérky ale nikdy som si nedovolila ich udrieť, aj ked vyparatili hocičo, myslím si, že to naozaj nie je vhodné, deti sú na takéto veci neskutočne citlivé....dodnes ma volajú mama, aj ked sú už veľké a už s ich otcom dávno nie som

kiki68
16. okt 2013

ono dieta si nepamata tak silne vizualne,ze to vie o 10 rokov neskor popisat tu situaciu presne,ale ostava taka hlboka emocna stopa,co je este horsie nez konkretna spomienka. Mne to pride ako post-traumaticky stres. neviem co sa dialo predtym,ale asi vela zleho a ona si to nejak zapamatala emocne a tieto reakcie budu nejaka zakladna obrana,ktoru pouziva. Mozno si v hlavicke zapamatala,ze to ked spusti rev a plac ma nejaky stop efekt na to co sa dialo...napriklad to vyrusilo rodicov od hadky. Urcite necapat po zadku,take deti su velmi krehke. Urcite by som sa poradila so psychologom a riesila to. Totiz takemuto dietatu,ked capnes tak to berie uplne inak ako psychicky vyrovnane dieta,ktore na to o par minut aj zabudne a robi si dalej svoje.