Ste prvorodení?

2zuzu7
27. dec 2021

aku mate skusenost v partnerstve, manzelstve kde bol partner/ka prvorodený/a (napr. ci je/ste extrovert?), a vy? (je druhorodeny/a introvert? ak môžte mi odpovedat budem rada len si hladam súvislosti v partnerskych vztahoch kde zavazilo poradie narodenia partnerov, ďakujem ( treba niekedy vratit sa do minulosti, kedy sa poradie posuva ked sa prve narodilo uz nie zive , prip. potraty alebo jedno z dvojčiat sa vstrebalo a pod.)

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ella2015
27. dec 2021

@2zuzu7 obaja s partnerom sme prvorodenci a obaja máme úplne iné povahy

2zuzu7
autor
27. dec 2021

@viestta ,preco myslite? môžte uviesť vas priklad? ďakujem

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ella2015
27. dec 2021

@2zuzu7 A tiež súhlasim s @viestta nemyslím si, že poradie narodenia nemá so štastím nič

mauduska
27. dec 2021

ja som prvorodená, som celkom extrovert, mám rada spoločnosť, ale na druhej strane nemám problém byť aj len sama s manželom aj celé dni, pokiaľ spolu trávime čas. Manžel je 6. dieťa zo siedmich, je introvert.

tosomja
27. dec 2021

@2zuzu7 zvláštna analýza vzťahov. Podľa mňa to vôbec nesúvisí. Moji obaja partneri boli prvorodení, z dvoch detí. S prvým som si nemala čo povedať, bol skôr samotár, zamknutý do seba. Všetko si pripúšťal, všetkého sa bál.
Terajsi je spoločenský, rodinný, len by deti robil a žil pre nich 😄 rád chodí vonku, rád sa rozpráva, je šťastný, tak ako je. Samozrejme nie so všetkým spokojný. Ja som 6.v poradí z 9 detí a s prvým mužom som vychádzala, žila s ním, no cítila som sa sama, šťastná som bola keď mi dal pokoj so svojimi náladami 🤭
S terajším veľa srandujeme, veľa sa rozprávame, aj žijeme. Som šťastnejšia.
Vôbec to nezáleží na poradí, ani znamení...skôr by som povedala, že veľa závaží v akom prostredí vyrastaš a kde sa v spoločnosti dostaneš.
😊

vroni
27. dec 2021

Obidvaja sme posledné deti svojich rodičov. Extrovertov nemame ani v jednej rodine. Všetci sme viac či menej introverti.

soldi
27. dec 2021

Prvorodene deti mavaju svoje typicke vlastnosti oproti druhorodenym a poslednym. Je o tom viacero vyskumov. Skus pogooglit.
Ale nemyslim ze v partnerstve to ma nejaky vyrazny vplyv.
Aj ked, ja som prvorodena a vsetky vaznejsie znamosti, co som mala, boli najmladsie deti, benjaminkovia 🙂

2zuzu7
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mareka49
27. dec 2021

Neviem ako presne sa to prenáša do partnerstva, ale čítala som niečo také akože prvorodeni preberajú najviac zaťaží od rodičov.
Niečo v tom zmysle, že naberu ten bordel z duše rodičov.
Strachy, traumy, bolesti.
Takže ti prví bývajú v živote asi taki najkomplikovanejsi a možno aj ťažšie hľadajú šťastie.
Mozno len domnienka.
Najmladšie sú možno najviac zvyknuté na pozornosť, respektíve ju majú najdlhšie tak potom ju asi vyhľadávajú aj vo vzťahu.
Stredné tak preplávajú dáko.
Ale kompatibilitu medzi pármi z toho pohľadu neviem posúdiť..

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
noemi155
27. dec 2021

@2zuzu7 ono sa hovori,že prvorodené deti by nemali spolu tvoriť pár,pretože podedili všetky najhoršie vlastnosti svojich rodičov 🤣
My sme obaja prvorodení a rozumieme si a aj nám to klape zatiaľ po všetkých stránkach klop,klop….

2zuzu7
autor
27. dec 2021

@2zuzu7 prosím iba osobné skúsenosti

number19
27. dec 2021

@mareka49 Nieco podobne som citala aj ja. Ze prvi su komplikovani, lebo si nesu vela bremien od rodicov, mladsi su us usetreni, lebo na nich sa uz ani neopakuju chyby rodicov pachanych na prvych...mladsi su taki usetrenejsi a tym to maju celkovo lahsie. Na prvych su podla mna aj kladene vyssie naroky, tak su tak nejak aj viacej v strese, nervoch.
Myslim, ze sa to moze odzrkadlit aj vo vztahoch...ale je to len jeden z vplyvov na vztah samozrejme.
@2zuzu7

mamina0078
27. dec 2021

@2zuzu7 nemam taku skusenost ani s jednym z partnerov(ex a terajsi) a aj ja s minimi surodencami sme opak

bagre
27. dec 2021

@2zuzu7 osobne si nemyslím že ex/intro -vert súvisí s narodením, hoci niektoré veci môže poradie narodenia ovplyvniť. Ale ani to nie je 100 percentné.
My sme obaja prvorodení a nie sme extroverti. Prvé dieťa tiež nie...

2zuzu7
autor
27. dec 2021

@tosomja a môžem sa ešte opýtať k tomu prvemu ci nahodou aj jeho mama nemala tie isté povahové črty?

guiseppinka
27. dec 2021

Adler sa venoval tymto veciam. Pozri si nejakr jeho knihy...

ciernabrigita
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
2zuzu7
autor
27. dec 2021

@soldi skusala som googlit no to co mna konkrétne zaujma som nenašla, ja vnímam ten rozdiel v tom ze 1 dieťa bez ohľadu na pohlavie je extrovert v zmysle ženskosti , ak jeho mama je introvert ten extrovert sa v cloveku nemusi prebudiť (vychova) 2 dieťa uz tej ženskosti ( bez ohladu muz/ zena)nedostane tolko ,tam zas viec prevlada to mužské a cim dalej je od 1,2 rodeneho tym menej su zaťažený predispozíciou daneho rodiča

mumintroliq
27. dec 2021

@2zuzu7 v tejto knizke je o tom dost. Vseobecne by to malo byt idealnejsie spojenie, ak je jeden z partnerov prvorodene dieta a ten druhy nie. Samozrejme to neplati na 100% vzdy. U mna napr ano😊

2zuzu7
autor
27. dec 2021

@ciernabrigita ďakujem, za informáciu a za vas čas

elizabet173
27. dec 2021

@2zuzu7 to je teória, život je často o inom, tiež si myslím, že to u niekoho má vplyv, u iného nie, musela by si mať dostatočne veľkú vzorku ľudí, aby si mala ako tak odpovede na tvoje otázky. Čo sa týka mňa som prvorodená, introvert, veľa povahových vlastností mám po mame, málo po otcovi, partner je druhorodený, introvert, povahovo po mame. Vyber si z toho.

2zuzu7
autor
27. dec 2021

@elizabet173 ďakujem a partner je mužský technicky typ?

mandala77
27. dec 2021

@2zuzu7 o čo konkrétne Ti skutočne ide? Píšeš nejakú prácu na danú tému?

soldi
27. dec 2021

@2zuzu7 ja som prvorodena - extrovert, manualne zrucna. Muz - najmladsie dieta, mamin maznacik, introvert, domaci kutil. Terajsi partner - najmladsie dieta, mamin maznacik, absolutne netechnicky typ, introvert.
Predtym dlhodoby partner - najmladsie dieta, zly vztah s otcom, extrovert, technicky typ

mikadooo
27. dec 2021

@2zuzu7 druhá, manžel prvý. Sme už dlho spolu, všetko klape. Manžel introvert, ja tiež, ale trošku menší mám pocit (návštevy k nám chodia väčšinou keď ich zavolám ja, ale volám aj švagrovcov, svokrovcov, obe širšie rodiny si dobre rozumieme, obe rodiny nekonfliktné a schopné tolerovať nejaké tie muchy prípadne vypočuť si iný názor, čo je za mňa oveľa dôležitejšie ako to, či je niekto extrovert alebo introvert, pretože my sme obaja takto vychovaní a tým pádom aj hádky vedia byť konštruktívne a nebliakame na seba za každú blbosť).

2zuzu7
autor
27. dec 2021

@mandala77 momentálne je to len môj súkromný záujem, a hľadám súvislosť v partnerstve kedy by bolo vhodné si na zaklade takej informácie pomôcť predísť komplikaciam v budúcnosti