Štart do dospeláckeho života

lajec
29. aug 2021

Ahojte ženy. Mám 25 rokov, bývam stále u rodičov (BA), priateľa nemám. Môj plat je 750€, ale rada by som si našla niečo iné, nakoľko mám VŠ a teda ten plat nič moc 🙄 Chcem sa poradiť s Vami, skúsenými ženami, ako začať? Aké má reálne možnosti mladý slobodný človek, aby sa ako tak zabezpečil do budúcna? Mám ušetrené nejaké peniažky, tak možno si založiť účet v PSS a začať so stavebným sporením? Netvrdím, že chcem ihneď kupovať byt, nakoľko aj tak by mi možno len horko ťažko vyšlo na garsónku... A zase dávať peniaze niekomu do podnájmu mi príde fakt ako zbytočné vyhadzovanie. To by som si ich radšej šetrila ďalej 😒
Máte nejaké rady, čím je najlepšie začať, do čoho sa pustiť? Nechcem si kvôli tomu hľadať nasilu priateľa 😅

pribinak
29. aug 2021

@lajec s čím by som začala? Asi s prácou kde mam vyšší plat. 750 EUR na BA je fakt malo.

patka06
29. aug 2021

riešila by som lepšie zamestnanie a bývanie , keď aj garsónka pre začiatok vždy lepšie ako nič
Osamostatniť sa od rodičov je najlepší štart do života

modramacicka
29. aug 2021

aku mas VS? vies sa v odbore nejak karierne posunut?

zooeynka
29. aug 2021

Ak su rodicia v pohode a dobre vychadzate nie je dovod sa hned odstahovat. Nikdy nevies kam ta osud zaveje, koho stretnes, daj tomu cas, peniaze odkladaj(ano, radsej sebe ako vrazat do podnajmu nenazranemu majitelovi bytu) a ked najdes partnera tak sa lahsie riesi kupa bytu dvom ludom ako samemu. Nic ti neujde.

lajec
autor
29. aug 2021

@modramacicka No práveže nie, mám nevýhodnú pozíciu, ale tak na začiatok som zobrala aj to. VŠ mám pedagogického smeru (áno viem.... už mi spadli ružové okuliare 🙄... )

loginexistuje
29. aug 2021

@lajec skus hladat miesto aj inde niekde ponukaju aj byvanie za vyhodnu cenu niektore samospravy

pribinak
29. aug 2021

@lajec keď máš pedagogické vzdelanie môžeš robiť doucovanie, to sú fakt dobre prachy

lajec
autor
29. aug 2021

@zooeynka Rodičia sú super, sami hovoria, že si mám ešte šetriť, nevyháňajú ma 😃 Len vieš ako to je, každý hneď zaškatuľkuje s "mamahotelom" 🙄

janka_266
29. aug 2021

PSS sa neoplatí, skôr hľadať lepšie platenú prácu a odkladať, fondy sú tiež skôr dlhodobá záležitosť na investovanie. Ja by som keby som mala čas investovala do nejakého dobrého it kurzu, ak viete aspoň trochu po anglicky a viete aj iné ako len zapnúť PC, hneď máte nové možnosti zárobku

modramacicka
29. aug 2021

ja som napr. dosla do ba kvoli praci a byvam v zdielanom byte s inymi ludmi, a ani to nie je vyhra ak si introvert :D cize myslim ze ak mas v pohode rodicov, tak je to len dobre pre teba, ved nemas este 30 :D

liz_lemon
29. aug 2021

@lajec stavebne sporenie sa uz vobec neoplati, skor skus nejake fondy, napr. SLSP ma fond maximalizovanych vynosov, a je tam celkom dobre zhodnotenie +-8-10%,

zooeynka
29. aug 2021

@lajec ostatnych neries. Radsej mamahotel s usetrenym balikom na ucte ako uzasna samostatnost v podnajme, tristvrte vyplaty na byvanie, usetrene nic a hola rit.

lajec
autor
29. aug 2021

@liz_lemon Keď ja sa vooobec nevyznám do týchto veci 🙈 Aj v banke ti to vysvetlia štýlom, že to vlastne ako laik vôbec nepochopíš 😅

pribinak
29. aug 2021

@loginexistuje neviem si celkom predstaviť že samospráva prikleone byt mladej zdravej bezdetného zene.
Ale nebudem sa hádať, že take prípady nie sú

liz_lemon
29. aug 2021

@lajec netreba sa vyznat, len si to zalozis online a je vybavene, ty si len zvolis tento konretny fond, sumu, ktoru budes mesacne investovat a den, kedy ti to strhnu z uctu, nikam nemusis chodit, tiez sa v tom vobec nevyznam, ale bolo to lahke

liz_lemon
29. aug 2021

@zooeynka absolutny suhlas, podnajom su vyhodene prachy, ak nie je nevyhnutny

lajec
autor
29. aug 2021

@liz_lemon No hej len či to nieje nejaký odrb, že o chvíľu sa ani to neoplatí a zisky v čudu 🤷‍♀️

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
loginexistuje
29. aug 2021

@lajec ak su rodicia s tymnok tak by somntiez nesla a sestri si pridaj doucovanie ci inu brigadu

lajec
autor
29. aug 2021

@cocolino234 No len to šetrenie, kde nájsť to najvýhodnejšie 🤷‍♀️ Vážne sa do toho vôbec nevyznám 🙄 Kočky mi písali že už ani SPP sa neoplatí 😣

ivik4
29. aug 2021

Urcite by som ostala u rodicov ved ani frajera nemas, naco odchadzat a vyhadzovat prachy za najom . Rodicom kazdy mesiac prispej na domacnost a zvysok si setri

patys123
29. aug 2021

Ja by som na tvojom mieste riešila vyšší plat ako ti radia a potom by som sa pokúšala vybaviť hypo hoc i len na tu garsonku. Predsa to bude niečo čo je tvoje, môžeš to časom predať kúpiť väčšie. Že máš takých rodičov, je ďalšie veľké plus, keby niečo pomôžu ti, podporia ta a budete si ešte vzácnejší 🙂 aj keď ťa nevyhadzujú, určite budú na teba hrdí že si sa rozhodla urobiť taký veľký krok. Roky bežia ako voda, človek sa ani nenazdá a má 30 a ono to potom už fakt divné je, keď sú mladí stále s rodičmi 😅

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hankm
29. aug 2021

@lajec 1. Nikdy neusetris tolko kolko u rodicov. Este 1-2 byvat u rodicov v tvojom pripade nie je ziaden problem, hlavne ak spolu vychadzate.
2. Nastuduj si zaklady o investivani, si absolventja univerzity, samostudium by si mala zvladnut, to ti otvori oci a budes lepsie vediet vyhodnotit ponuky. Zaroven, urcite mas niekoho zo znamych, kto sa tomu rozumie. Uvedom si, ze nikto ti len tak neda %… v zasade bud rada, ked to vynos ochrani uspory pred inflaciou.
3. Je vseobecne znamy fakt, ze platy vo verejnom sektore hlavne v BA (ale aj inych hlavne krajskych mestach) su nekonkurencie schopne. A mesta maju realny problem so zamestnavanim ludi na taketo pozicie. Bohuzial, v tomto smere si si vybrala byt “chudobna”.
4. Zvysit mzdu- odchod do sukromneho sektora. No tam tiez, ak nerobis nieco s vyssou pridanou hodnotou, tak sice zarobis viac ale na BA to terno nebude. A v kontexte sucasnej situacie na realitnom trhu, o par rokov, vacsinova pooulacia bude mat existencne problemy s byvanim.
5. Si este vo svungu, mozog ti funguje, tz. rekvalifikacia. Bud dalsia VS, avsak s persoektivnym smerovanim-technika, IT, medicina… druha moznost, IT, zacat od nuly v korporate a certikovat a certifikovat….
6. Nezdas sa byt zasadne “podnikave dievca” cize zacat svoj biznis u teba velmi nevidim.
7. NEMCINA - Vieden, no aby to bolo ozaj s pridanou hodnotou, musela by si robit nieco odbornejsie, teda body 4-5.
8. V zasade v BA si pracu najdes v sukromnom sektore takmer hocikedy. Len zavisi, aku to bude mat perspektivu rastu - odborneho, financneho.
9. A teraz si pohnevam cele osadenstvo 😁 sikovny IT ckar….ktory si ta nastahuje do novostavby v centre, alebo suburbe. A tym padom ti bude stacit aj praca v skolstve. (Som pripraveny na kamenovanie).

martyzpp
29. aug 2021

@lajec ja na tvojom mieste by som sla do sveta. Si mlada, slobodna a bez zavazkov. Aj ked len casnicku budes robit ale vela zazijes.

gdpr
29. aug 2021

Zdieľaný podnájom s kamoškami? ja som sa osamostatnila po 1.roku na VŠ a počas celej VŠ som bývala s partiou na byte a neskôr sme sa rozišli keď sme mali dostatok peňazí na "vlastné" ale veľmi mi ten zdieľaný podnájom pomohol už len z toho dôvodu, že som si vedela krásne našetriť a sama by som podnájom veľmi ťažko utiahla v tom čase napriek tomu, že som aj brigádovala. Alebo skús kuknúť nejakú prácu v zahraničí ak vieš jazyky

kitycat
29. aug 2021

Neuvazovala si o praco v zahranici? Aspon na sezonu ci dve?

panelacikova
29. aug 2021

@lajec tiež súhlasím s vyšším názorom, že stavebné sporenie v dnešnej dobe absolútne nie! peniaze viazané a so smiešnym úrokom a prémiou. to už nie je ako kedysi. taktiež investujem do fondov, je to omnoho výhodnejšie a keď sa rozhodneš fond "ukončiť", peniaze môžeš mať do týždňa - do mesiaca (záleží od podmienok daného fondu). Ďalej určite by som sa obzrela po lepšie platenej práci, lebo ak máš VŠ a žiješ v BA, tak fakt 750 asi nie je bohviečo... na druhú stranu práca ťa musí baviť, aby si do nej chodila s chuťou 🙂 a čo sa týka bývania, ak sa chceš silou-mocou osamostatniť, tak tiež to vidím momentálne najvýhodnejšie tak, že budeš bývať vo väčšom byte s viacerými ľuďmi a nájomné si podelíte. ja osobne by som volila ale bývanie u rodičov, ak máte dobré vzťahy s tým, žeby som im prispievala na domácnosť, a samozrejme, že by som im pomáhala s domácnosťou. ale to veľmi, veľmi záleží od toho, aké máte vzťahy.

tomyhardy
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
missviolet
29. aug 2021

@liz_lemon treba si na to najprv zalozit ucet v SLSP a potom uz len online si zalozit?