Starí rodičia na Slovensku, vnúčatá v zahraničí

annabel4
22. sep 2011

Ahojte baby, tie co zijete mimo Slovenska ako riesite stretavanie vnucat so starkymi? Okrem teda vzajomnych navstev... mna zaujima ci davate svoje deti napr. na leto na par tyzdnov, na mesiac k rodicom alebo k svokrovcom na prazdniny, ak ano tak kedy ste zacali (v akom veku dietata), zvycajne na ako dlho a ako to obe strany znasaju. Ci si deticky rychlo zvyknu a tiez vy, ja si teda neviem predstavit poslat malu napr. na mesiac k rodicom (ani neviem ci by mi to partner dovolil 😒 ) ale mozno to budem vnimat inak ked trosku podrastie. Viem ze moji rodicia by boli v siedmom nebi keby ju mohli mat na par tyzdnov 😉

mihouk
22. sep 2011

@annabel4 Ahoj, moj manzel ma taku predstavu, posielat maleho k babkam na prazdniny. No ale moja mama este pracuje, aj ked ako vravis bola by v siedmom nebi, ale ja osobne si to este neviem predstavit a uz vobec nie teraz v jeho veku. Mozno ked bude mat takych 5-6rokov, vtedy bude chapat ze babky ziju daleko, ale teraz ked sa este nevie poriadne vyjadrit, hnusne povedane, pre neho su to cudzie osoby, ktore casto nevida. Si predstav byt taka mala a ist k niekomu, koho darmo nazyvas babka, ked ju nepoznas a nemas tam ziadnu znamu osobu, ani prostredie.

annabel4
autor
22. sep 2011

Ako ona ich pozna, vidavame sa par krat do roka a sme niekolkokrat tyzdenne na skype ale myslim si ze este aj na buduce leto bude este mala, to bude mat tri. Tiez som toho nazoru ze asi tak od 5tich rokov. Len ma zaujima ci su tu baby co "posielaju" deti na prazdniny a ako to prebieha 🙂

lucinocka
22. sep 2011

my este deti nemame, ale mam z toho traumu uz teraz, ako to budem riesit, kedze mi to bude vyhadzovane kazdy den na oci :-/

mihouk
22. sep 2011

@annabel4 My tiez skypujeme denne, ale vdzy ked prideme domov, tak nasi su prekvapeni aky je a co robi. Neviem si to ani organizacne predstavit, lebo lietat sam nemoze, takze niekto s nim musi ist. Predstava mojho mm je, ze tyzden k jednej babke, druhy k druhej, dva tyzdne do nejakeho tabora (vsetko na SK) a potom ho zoberieme na dva tyzdne na dovelenku. Uz teraz mi trha srdce, ze by som ho nevidela 4 tyzdne. Nastastie je to par rokov vzdialeny problem, takze mam more casu a dovtedy sa moze hocico zmenit, dufam.... 😝

anjelicek26
22. sep 2011

My zijeme v anglicku, deti maju starych rodicov v nemecku a na Slovesnku. Chodime kazde dva mesiace na striedacku tam a tam, takze vlastne minuly rok deti len kvoli navstevam pribuzenstva sedeli 12x v lietadle.

A co sa tyka toho, ze by som im ich dala - no zatial nie. Mozno o dva roky, ked Saska bude mat 7 rockov a ja uz budem naplno pracovat, ulahci nam to vykryvanie skolskych prazdnin.

No a ako to znasaju? Co ja viem, proste situacia je taka, zmenit sa to neda, aj ked to nikoho netesi, ze sa vidame tak malo.

albireo
22. sep 2011

@annabel4 kazde dieta je ine, takze tazko povedat, kedy zacat s prazdninovanim u dedkovcov.obe stare mamy k nam chodia niekolko krat do roka, skypujeme pravidelne,takze Sofia vie,ze mama a tata maju rodicov.
Mala je velmi samostatna, prvy krat bola u mojich rodicov na prazdninach vo veku 2 roky a 7 mesiacov. na tyzden. slo to vyborne, kedze bola plne zaujata"dedovou" zahradou a nasi sa jej venovali asi viac ako mne a mojim surodencom v jej veku.My s manzelom sme boli vtedy na dovolenke, kazdy vecer sme jej volali a mam pocit,ze pre nas bolo horsie od nej pocut,ze "ide pracovat von s dedom a nema cas".Neplakala za nami. O mesiac neskor bola u nasich opat na tyzdennych prazdninach, lebo ja som trcala v praci vo dne v noci a manzel isiel na svoju individ.dovcu. Urobili sme to tak,ze prisla moja mama,tyzden bola tu a potom letala s malou na Slovensko. O tyzden neskor dorazil manzel k nasim,malu vyzdvihol a prisli nazad.
Vzhladom na to,ze jeho rodicia su pracovne dlhodobo mimo Slovenska, mala zacne s prazdninami u nich az pridu natrvalo nazad.

saska.t
22. sep 2011

Riesime to navstevami a skypeom. Jednych rodicov mame v Brne jednych v Bratislave a zijeme v Nemecku. Mala si spokojne s oboma pokeca na skype a vsetky sviatky travime spolu s oboma rodinkami. Na prazdniny by som ju zatial nedala, ale urcite to casom pride, teraz sa mi to zda naozaj velmi skoro 🙂

aliza
22. sep 2011

nie, nedavame, aj ked je dcera samostatna a sebestacna, hocikedy sa len tak vyberie k niekomu na navstevu, aj prespala uz mimo domu, chodi do dennych taborov, cize nema problem byt odomna prec a urcite by to zvladla aj ona aj dedkovci, ale ja si neviem predstavit nevidiet dieta par tyzdnov a na veku nezalezi. uz ma vyse 6 rokov a aj tak by som ju nepustila, ani keby mala 10. Predsa len, je to aj zodpovednost a teda moja je dost aktivna a dedkovci uz nemusia mat taku ostrazitost, ako my, nie su nauceni davat pozor od rana do vecera. Ako ja doverujem svojej mame na 100%, ale radsej si budem niest tu zdopovednost za svoje dieta sama.

annabel4
autor
22. sep 2011

Ani ja zatial neplanujem posielat ju len tak premyslam o buducnosti 😉 mamina je dost smutna ze vnucku moc nevidava no ja si neviem predstavit tyzden-dva alebo viac bez nej i ked na druhej strane by to mozno aj dobre padlo - porobit si okolo domacnosti veci na kt. zvycajne vela casu nezostava, venovat sa aj sebe... Asi by som bola spokojnejsia keby nasi mohli prist na mesiac sem, ako pises aliza dovera tam je, o tom niet pochyb no ak by sa nieco stalo tak by som si to neodpustila. Tazke rozhodnutie... 😒

kuwait
6. nov 2013

@aliza presne,ja som tiez syna nedala k babke,predsa ti starsi ludia su rychlo unaveni,ostrazitost mensia ja by som sa bola bala ho tam nechat

tova
6. nov 2013

ja mam vela znamych ktory chodili s detmi spolu na sk do cca7-10r. a potom posielali deti same na prazdniny a deti tam aj ku starym rodicom chceli ist . Nietko to robi tak, ze ide s dietatom na sk na par dni potom sa vrati a dieta necha tam, potom niekto pre nho ide alebo ked niekto znami cestuje naspet tak doladia si letenky. Starsie deti uz ked su zvyknute ist priamou linku kazde leto idu same s letuskou tam ich na letisku vyzdvihne babka. Vedia co ich na sk caka, kym su mensie a idu s rodicmi si najdu kamaratov a potom kazde leto sa stretavaju. Co poznam vsetke vacsie deti sa na sk tesia ku starym rodicom aj ked tam budu bez rodicov. Kym su mensie stari rodicia chodia k nim a rodicia s nimi na 1-2tt na sk.

briketa
6. nov 2013

@annabel4 no ja napriklad by som najstarsieho na SVK na leto poslala dajme tomu na 6 tyzdnov (detom trva vyse tyzdna len prekonat casovy posun), ale ked uz prisiel do veku, ze by mohol ist, on sam si povie, ze bez ostatnych tam byt nechce... tak sa to vyriesilo same