Spoločné raňajky - robíte viac alternatív?

4. nov 2019

Ahojte, rada by som si vypocula nazor tych, ktore maju male deti (teda same si nevedia spravit jedlo), ako to u vas funguje, na ranajky pripravite jednu vec (napr. nejaku pomazanku) a kazdy si da z nej, alebo sa spytate kto si co prosi a podla toho pripravite 3 ci 4 rozne jedla. Takisto, ak varite obed/veceru a viete, ze niekto z rodiny to nema rad, tak spravite aj alternativu? (tu by som chcela dodat, ze nie raz za cas ale 2x 3x tyzdenne ci ste ochotne uvarit alternativu). dakujem.

lija22
4. nov 2019

ano robim viacero alternativ a ked sa mi nechce/nestiham poviem nechces, budes hladny, dovidenia 😑

snehulienka8
4. nov 2019

si mama ci restauracia? jedno jedlo, jedny ranajky, sadnu a jedia..ak nejedia, ok, budu jest na obed..kym budu mat po 15r budes im robit svedske stoly, alebo ako?

veronikaszabova
4. nov 2019

Mam 2 deti - jeden masozravec (5r), druhy maso moc nemusi, nezje ani salamu (10r) 🙂
Nakolko ich nechcem nechat umriet od hladu, vacsinou im varim oddelene - mladsi s muzom maso, starsi a ja cestoviny, nejaka omacka,...
Vecera - niekedy robim aj 3 druhy 🙈🤣 napriklad muz si da z obeda, mladsi syn vajickovy chlieb, starsi syn krupica 🙂
Nevadi mi to, ani ma to neobtazuje.

Napr dnes - mame kuracie snicle plnene slaninou, zemiaky s cibulkou. Plus spagety s omackou

pribinak
4. nov 2019

cez vikend nemam problem urobit viac jedal. ale nie vzdy. syn je vyberavy, ale vzdy su v chladnicke jogurty, alebo v skrine spagety. ked mu nechuti do jeme, moze si urobit spagety, alebo si da jogurt.
zas ked robim maso, tak ked peciem bravcove co on nechce, tak viem na pekac dat aj kuracie pre syna. alebo ked robim nejaku polievku, viem odobrat a urobit nejaku inu verziu

lula313
4. nov 2019

Dcéra má len 19 mesiacov, papa len zdrave veci(ziaden cukor, polotovary, maso z konvenčného chovu a pod), čiže jej robím všetky jedla zvlast a som rada, že tak krasne papa a nemame s nou problem, čiže keď bude chcieť takto zdravsie jest, tak jej budem aj 10 rokov takto individualne varit.. s mužom to robím individualne, velakrat sa ideme aj najesť, aby som bola odbremenena od varenia, alebo varim to, čo chuti obom(čo mi nechuti, si môže dat v restike, ale keď príde za mnou, že či mu nespravím pečene buchty, ktoré moc nemusím, tak mu ich samozrejme spravím, ale nie je nejako vyberaný, že by si každý deň rozkazoval, že chce to a tamto).

rakywanda
4. nov 2019

Buď navarím, to čo máme radi všetci, alebo len inú prílohu k tomu. Alebo sebe úplne niečo iné, lebo moji nemajú radi moje zdravé "blafy".
A len tak pomimo, prečo sa pýtaš ako anonym? To je tak chulostiva téma?

mima1
4. nov 2019

Ranajky kto co chce. Aj ked spolu ranajkujeme len vikendy sviatky.
Obedy vacsinou navarim spolocne ale pytam sa vopred co by si dali. Ak to maly nechce resp nema rad tomu varim ine. Nemam s tym problem.

nikpa
4. nov 2019

Varím väčšinou to čo ľúbia všetci a ak aj má niekto chuť na niečo, čo niekto nemá rád, tak raz za čas sa prispôsobí alebo pripravím aj niečo iné ale to naozaj len občas lebo nie som ochotná variť niekoľko chodov. Žena nie je otrok, to si treba uvedomiť. U našich to tak bohužiaľ pre moju mamu funguje dodnes. Sme 3 súrodenci, teda doma nás bolo 5, brat so sestrou bývajú ešte doma. Mama vyvárala aj vyvara dodnes každému čo si rozkaze. Začne variť ráno a skonči ledva o 12h, niekedy bola 3-4hodiny za hrncami. A to aj keď prišla z roboty. Ja som si z nej zobrala príklad ale teda opačný, toto nikdy robiť nebudem!

nini1010
4. nov 2019

@veronikaszabova Ze umriet od hladu?Hlad je najlepsi kuchar.Ked vyhladnu zjedia co im pripravis.Sorry,je to tvoja vec,ale za mna ja toto neuznavam.

nini1010
4. nov 2019

@nikpa Na jednej strane to musi byt laskava zena a robi to z lasky,na druhej strane ked si predstavim kolko casu,ktory viem vyuzit ovela lepsie a vzacnejsie ako varenim cele doobedie by som zabila no tak by som musela byt blazon.

monika002
4. nov 2019

Ja tiež varím vždy len jedno jedlo, dcéra tiež kadečo neľúbi napr. hrášok v polievke a podobne, buď to zje alebo si hrášok vyhádze von.... A keď nechce tak má smolu. Nám tiež ako malým nikto nevaril jedlo na požiadanie.

veronikaszabova
4. nov 2019

@nini1010 obrazne povedane 🙂
Urcite by nezjedol starsi syn napr bravcove maso, aj keby tyzden nemal jest.
Ok, tvoj nazor, ja ti ho neberiem.
A este raz opakujem - mne to absolutne nevadi 🙂 pripravit starsiemu nieco trva minimalny cas, tak nevidim dovod, aby som do neho tlacila nieco, co nechce a nelubi. Ja tiez nejem to, co nelubim.
Btw mladsi syn z duse neznasa brokolicu, starsi ju miluje. Tak mam teraz mladsieho posadit k brokolicovej polievke, aj ked viem, ze sa jej ani nedotkne? 🤔

adkoalauri
4. nov 2019

Nevarim ziadne alternativne jedla,cela rodina je to,co mame.Mama toto - dvojake jedla-naucila mojho brata a takto vari uz 35 rokov.Do tejto chyby sa nedostanem

autor
4. nov 2019

@veronikaszabova @pribinak @snehulienka8 Keby sa jednalo o to, ze jeden chce krupicu, druhy chlieb vo vajicku, tak neriesim, lebo vsetko je za 5 min hotove. lenze u nas ked spravim napr. bolonske spagety, muz nema rad tak jemu vyprazim syr, spravim kuracie s haluskami, tiez nema rad, tak jemu napr. talianske rizoto a to stojim pri sporaku uz dobre dlho ked to vsetko zratam. S jedlami nenarocnymi na pripravu, ktore maju deti radi (granadir, tvarohove rezance, rozne privarky, kura na smotane, fasirky atd.) unho nepochodim, takze stale musim vymyslat ine narocnejsie na pripravu (divina, steaky, pulled pork). Takisto u nas sucha vecera neprichadza do uvahy, mozno raz za mesiac. A uz mam toho dost poviem vam.

nini1010
4. nov 2019

Varim pravidelne,dobre,zdravo a niekedy aj typicke slovenske recepty po mame.Niekedy chuti vsetkym,niekedy dcera ohrna nos.My s muzom sme boli vychivani ze sa je co da mama na tanier.V ziadnom pripade nebudem na obed varit viac alternativ.Okrem toho ze to z pohladu vychovy neuznavam,nebudem zabijat cas pri sporaku,to radsej vezmem deti na dvor.Myslim ze to patri k vychove rodica naucit deti ze jedlo je nieco za co treba byt vdacny,zje sa to co da rodic na tanier a ak nezje ok.Nebudem ju stopat ako hus,ale ine nedostane,ani sladke a najblizsie jedlo bude dalsi hlavny chod.Na hlad urcite neumrie.Joj aky je ten obed neraz chutny o 5 poobede 😁 Nemyslim si ze je to tvrde.Nechcem aby sa spravala ako fajnovy upistanec ani doma,ani v skolke.Vecera nie je vzdy tepla,takze to uz je tvatnejsie.Muz si da niekedy zvysok z obeda,dcerka krupicu a pod.Ale obed vzdy len jeden.

veronikaszabova
4. nov 2019

Tak to je ine, ked to mas taketo. Ja varim rychlovky, tak mam navarene za max 1.5h pre vsetkych ( aj ked 2 jedla). Muz nie je narocny, hlavne ze bude mat maso (no nepohrdne ani granadirom, fran.zemiakmi)

autor
4. nov 2019

@nikpa mojho muza takto rozmaznala svokra. aj ked mala tri rozne jedla navarene a on chcel nieco stvrte tak mu pripravila.

nini1010
4. nov 2019

@veronikaszabova Pozri ja tiez uplne respektujem ako to mas,nikohonza to silno povedane nesudim.Ja tiez prisposobim jedlo raz mojim chutiam,raz dcerinym,raz muzovym,ale vzdy len jedno.Zase ked si napr.ja s muzom spravime jedlo ktore dcera nechce,tak ok,nejedz,daj si len polievku.Ale uz vie ze nebude sladke a najblizsie az vecera.Ale samozrejme kazdy by to mal mat doma tak ako mu to vyhovuje,takze je to uplne v poriadku u nas aj u vas 😊

veronikaszabova
4. nov 2019

@nini1010 ❤👍

autor
4. nov 2019

@veronikaszabova ano, asi som zle polozila otazku, nie deti su u nas problem (zjedia takmer vsetko) ale muz.

snehulienka8
4. nov 2019

..neviem ako fungujete, co ste za povahy a ake mate financne moznosti, netusim kolko mas casu..ale ak sa da, zaved jedno jedlo pre vsetkych a hotovo..nie si ani sluzka, ani restauracia, s muzom si to nejak vydiskutujte, AK sa da, drzi,m palce

nini1010
4. nov 2019

Ja ta uplne chapem.Ja mam muza z dvojgeneracneho domu kde vyvarala maminka aj starka,takze na zaciatku mal brutal problem jest segedin 3 dni 🤣🤣🤣.Lenze ja som varenie neznasala,skor som napiekla a zase moj muz varil rad a dobre.Cize ked sa stalo ze som navarila ja,bol happy jak dva grepy a ani nepipol lebo bol vdacny za teplu veceru 😁😁 a chvalabohu je to nenarocny a vdacny jedak dodnes.Samozrejme,ako kazdej gazdinke aj mne niekedy cosi v kuchyni nevyjde najlepsie,ale nerepce,zje vzdy 😊 zaklad bol ale ze ja som sa nikdy nesnazila nastavit mu standard aky ma doma.Ked sme sli spolu byvat narovinu som mu povedala ze to u nas takto nebude a mala som stastie ze to vzal dokonca kym som nebola na materskej varil 80%len on.Teraz je to samozrejme naopak.Naozaj je maximalne pravdiva veta ktoru som bola ochotna prijat az po 7 rokoch manzelstva,ze muz potrebuje ku stastiu plne brucho a prazdne gule.Vtedy ide v manzelstve vsetko hladsie 😁

majka99999
4. nov 2019

No nevarime nejako osobitne. Starsi nema rad vajickovu polievku, tak jemu bud spravim inu alebo teraz bol na prazdninach u nasich, tak sme mali my traja doma. Moj muz je nenarocny nastastie. Starsi syn je masozravec, tak ked mame trebars pecene kura, tak jemu vela masa, mensi nelubi velmi, tak tomu dam viacej cvikly, lebo tu zas starsi az tak nemusi. Ranajky zvycajne zvladnu spolu, mladsi nema rad maslo, tak chlebik ma suchy so zeleleninou a syrom, pripadne s vajickom, starsi ma maslo sunku a syr, mozno 1 pasik papriky donho napcham, vajicko ani pod hrozbou smrti. 🤣Jogurt maju kazdy svoju prichut, chlebik vo vajicku lubia, makovnik zjedia tiez obaja. Sladke nemavame ako obed, to nechavam na moju mamu, ked su deti u nej. Takze nerobim svedske stoly a sim rada, ze muz je spokojny aj s masom na smotane, to je oblubene jedlo deti.
Inac moje deti nelubia krupicovu kasu, tak toto nechapem. Ani ked boli babatka nechceli ziadnu kasu. Takze to sa u nas nevari.

autor
4. nov 2019

@nini1010 presne sa ich snazim tak vychovavat. a ja tiez pochadzam z rodiny, kde sa jedlo to co mama dala na stol (samozrejme obcas spravila vynimku), ale u nas je to uz neunosne. stojim rano pri sporaku, lebo varim obed, s cim nemam najmensi problem, ale stojim aj vecer pri sporaku a to dost vela, lebo muz nezje to co je navarene (nech neklamem, su dni ked zje). mam milion napadov ako by som ten cas zabity varenim vyuzila, ale na druhej strane tazko si viem predstavit, ze pride z prace a nema co jest. teda navarene je, len on to nezje.

autor
4. nov 2019

@snehulienka8 dakujem. financne sme na tom dobre, nastastie, kupujeme kvalitne potraviny a celkovo si dame zalezat na jedle. som na materskej, takze casu teoreticky dost, lenze stokrat radsej pojdem poobede von s detmi ako im povedat, ze sorry, sice mamka dnes uz raz varila, ale musi zase lebo tatinko zostane hladny.

nini1010
4. nov 2019

Nuz,ak ti to nevyhovuje asi by si sa nemala az tak silit.Lebo to nic dobre neprinesie.Skor ci neskor s tym seknes a on bude len viac nasrany lebo si ho aj ty naucis na nejaky standard ktory mu potkm vezmes.Asi to chce nie zistovat co manzelovi navarit ale sadnut si a vazne sa porozpravat ze tebe to proste takto nevyhovuje.Ze nie si otrok aby si bola stare za sporakom,ze ty si tak vychovavana nebola.Ze rada navaris to jedno teple jedlo denne ale musi sa proste prisposobit aj on a neohrnat nos.Kriste ved je to dospely chlap nie soplave rozpistane decko.A nakoniec ak mu nechuti ako varis ze nech zacne naozaj varit on a ze sa budes ucit tie jeho recepty.Mate domacnost,nie vyvarovnu.

zuzanka.zuzu
4. nov 2019

a? tak nech zostane hladný... by som sa zobrala a išli s deťmi.

nikpa
4. nov 2019

Nepochopím tieto slahnute matky, zväčša to robia pre synov 🙄 nechápu ale že im do budúcna viac uškodia lebo keď to bude vyžadovať aj od partnerky je pravdepodobné, že nastane konflikt. Tiez svojho syna milujem a chcem aby bol spokojný ale odtiaľ potiaľ.

lula313
4. nov 2019

Anonym, ani my nemavame suche večere. Prečo nechodite potom aj do restik, resp sa neprispôsobil manželovmu jedálničku? Ani ja by som s mužom nedala do ust granadir, či makové slíže, takze rozumiem, že to jest nechce..

bodkolienka81
4. nov 2019

Varim spolocnu veceru vsetkym (uz aj najmensiemu odoberam a mixujem), upravenu na child friendly verziu (napr mlete hovadzie, bez korenia; nesolene/necukrene jedla..). Ked niekto nahodou nechce, moze jest jogurt/tvaroh, ovocie/zeleninu, chleba.. Ziadne extra vyvaranie a kvoli muzovi uz vobec nie (cez tyzden chodi na obedy do restik, kde si da co chce). Zato starsi syn v pohode zje steak, svieckovu, pulled pork... "velke" jedla, kt robime cez vikend.