Som závislá na internete?

27. nov 2019

Ahojte potrebovala by som poradit ak s tym mate niektora skusenost. Myslim ze som zavisla na internete. Teda nie ze by som na nom bola nonstop, ale vzdy ked sa da tam idem pozriet vsetky socialne siete, kona, bazar, recepty....vzdy sa nieco najde a misto planovaneho pozretia napr. receptu pozriem este toto a tamto a zrazu hodina, dve tri za mnou. No stihnem navarit, dat prat, napisat ulohy s detmi nie ze by som to uplne zanedbavala ale teda myslim ze my ten net zerie cas co by som mohla robit aj nieco ine. Kolko krat si uvedomim ze som uz niekolko dni nebola vonku a ani deti. Ze sme len vnutri, ale aj ked si kolkokrat poviem ze na druhy den zacnem zit bez internetu, ze pozriem len mail, recept tak aj tak do toho vklznem zas. Okolo polnoci idem spat a hned rano okolo 6 sa zas pozeram co kde je noveho. Vsimla som si ze ked som takato nevyspata alebo nejaky cas bez netu tak som nervozna a vsetko ma vie vytocit, co je uz asi prejav velkej zavislosti ze? Muz je cele dni v praci od rana do vecera, rodina byva daleko a kamosky tiez nemam. Nie som typ cloveka co pride na ihrisko a pusti sa do reci s hocikym, tak na nete si to vynahradzam a kominukujem s ludmi aspon takto. Mali ste to niektora tiez takto a dokazali ste to obmedzit? Na cca 1 hodinku denne? Ze ste potom dokazali fungovat aj bez netu? Ci ked je clovek zavisly, musi to obmedzit uplne? Ako s alkoholom a cigami? Ja ked nemozem ist na net tak to vynahradzam s jedenim, tak sa bolim ze to potom vklzne zas do zavislosti na jedle. Ako take teoreticke zaklady viem...chod von, najdi si zaluby, venuj da detom....ale uskutocnit to uz je tazsie...vzdy ma zlaka ten virtualny svet. Uz som videla aj tie fotky co du obaja rodicia na telefonoch a deti smutne pozeraju a presne tak to vyzera aj u nas niekedy. Ale ako to zmenit? Nemam taku pevnu volu

nika82
27. nov 2019

daj si facku a nastav si casomieru

777januska777
27. nov 2019

Áno môže to byť závislosť a byť tebou najskôr to asi utnem úplne a až neskôr keď to nebudeš brať tak vážne tak by sa k tomu vráť občasne, keď budeš mať aj iné záľuby a iné plány.

tucniacka11
27. nov 2019

@nika82 ako sa to nastavuje, by som to detom nastavila

nika82
27. nov 2019

@tucniacka11 no normalne daj im pol hodinu a potom zober mobil co je natom , su aj appky ktore to vypnu a moze za az na dalsi den

tucniacka11
27. nov 2019

@nika82 no hej , to spravíš maléme decku, ale takému 16-17 ročnému už je to horšie

sonnenshein
27. nov 2019

@tucniacka11 Appka sa vola Screen Time. Vypne cokolvek co nastavis a teenager moze tak max telefonovat..

erikavesela
27. nov 2019

Povedz manzelovi nech ti zablokuje net a nastavi na napr.hodinu denne, aby si vedela pozriet len nevyhnutne

sissy27
27. nov 2019

no možno by pomohlo, keby si sa vzdala smartfónu a kúpila si úplne obyčajný tlačítkový telefón. Recepty - ak nevieš variť z hlavy, tak si kúp kuchársku knihu, ak potrebuješ len inšpiráciu tak si kúp kalendár s receptami a máš tam na každý deň nejaké jedlo.
Sprav si harmonogram na každý deň a drž sa toho - napr. 8-9 zobudiť deti, raňajky, hygiena, 10-12 variť obed, upratať po varení 12-12.30 obed, 13-14 deti spať, ty požehliť atď. a drž sa toho.
A vystúp aj zo svojej komfortnej zóny a skús sa zoznámiť s nejakou inou mamičkou, internet ti kontakt s ľuďmi nenahradí, skôr budeš ešte viac od nich mimo.

lenka2710
27. nov 2019

presne,daj si nejaký harmonogram, napr. ja keď sa mi nejaký recept zapáči a je chutny,tak si ho skopirujem a potom keď ich je viac,tak vytlačiť a zalozim,uz mam docela dobru zbierku,takže net na to už moc nepoužívam 😉 ja kuknem ráno,keď este mala spí tiez fb,kona a mail
Ideme do škôlky, potom si prečítam nejaké témy ako napr.teraz 😉 a potom variť, upratať, zehlit,prať, na obed idem po malú,ideme sa hneď prejsť,prípadne do knižnice,keď je pekne na ihrisko, potom sa hráme doma, poobede ju prípadne zavediem na krúžok a uz je večer! V lete je to ešte lepšie,sme vonku az naozaj do úplného večera! Ale ja som zas ten tip,že sa dam do reči s hocikým aj na ihrisku, mala sa hrá a mne ten čas tiež rýchlejšie ubehne,keď s niekým pokecam 😉

moonlight1210
27. nov 2019

Existuje rodicovska zamka na pocitac. Mozes si to nainstalovat, nastavit obmedzenie na 1 hod od zapnutia a ono ti to po 60 minutach proste vypne pocitac. Mozes vstat a ist robit nieco ine.
Ono ti to urobi aj uprostred cohokolvek. Pisania mailu, pisania prispevku na konika, ... nepocka.

Sice ta to najprv nastve, ked sa ti zrazu zacne vypinat a ty mas nieco rozpisane, ale ked si uvedomis, ze vlastne ten prispevok az tak dolezity nie je, tak sa ukludnis a budes dokonca na seba hrda, ze si sa k tomu pc nevratila.
Dokonca ta to moze naucit “nereagovat” na kontroverzne veci tu, ak mas nahodou sklon sa nimi dat hned rozculit a mas potrebu nieco k nim napisat. A aj ked tebe niekto nieco stiplave napise, nauci ta to, ze sa da aj neodpovedat, alebo odpovedat neskor (ked sa nad tym zamyslis a vyhodnotis, ze ti je to vlastne jedno a je to problem toho druheho, ze take veci pise).

Ak sa ju ale zacnes snazit deaktivovat, alebo ten cas posuvat, aby si mohla ostat dlhsie, tak vies, ze mas fakt problem a treba to riesit.

A aby si potom hned nechytila do ruky mobil a nepokracovala tam, daj si denne ulohy. A obmedzenie, ze mobil az po siedmej vecer ako odmenu za cely den.
Kazdy raz, ked ho chytis skor ako o siedmej, si nahlas povedz: nie, az vecer.
Sama sebe. Ako decku. Aby si sa pocula.
Ak ta svrbia ruky a citis nervozitu, chod pracovat. Pusti si k tomu hudbu a spievaj si (aj falosne, si predsa doma). Spev spusta vibracie v tele a to potom uvolnuje hormony podobne ako ked cvicis. Takze sa ti zlepsuje nalada. A klesa potreba zahanat neprijemne pocity internetom (teda pocitom, ze si “medzi ludmi”).

A ak ho uz drzis v rukach, stiahni si logicke hry. A miesto netu hraj po veceroch tieto hry. Su super na pocvicenie.

petranelkova
27. nov 2019

Podla mna sa nemusis zase az tak vzdavat, ja tiez na telefone travim vela casu, ale venujem sa rodine... V mobile mam vsetko, pracu, kontakty, no nakomplet je to ako moja sekretarka. Ale vzdy musi byt vsetko porobene doma a deculo vyvencene haha :D

gabrielaaaa
27. nov 2019

Ja som si zrušila všetko od FB až po Baddo a to som mala všetky soc siete a bola stále na tom a vieš ako mi je dobre bez toto Modry koník je jedine čo mam😂😂😂už je to trištvrte roka a neni lepší pocit ako toto😀

pupavocka101
27. nov 2019

ked mas takyto problem, tak si zrus normalne internet v telefone a nebude ta to nejako pokusat, ja napriklad nemam vobec potrebu nejako casto a dlho byt, casto kuknem, len co chcem co potrebujem a vybavene, sem skocim, ked nieco potrebujem poradit a pod, ale zeby som bezhlavo na nete travila cas to nie 🙂

alexandraalexandrova
27. nov 2019

Ahoj, mala som tiez obdobie ked som na nete travila privela casu. V prvom rade je treba sa pevne rozhodnut ze ten cas ides zredukovat. Ja som sa rozhodla ze sa na net pripojim iba kazdy druhy den. Tie dni medzitym nie som online. V telefone intenret nemam, nikdy som nemala ani po tom netuzila, cize to bolo o to lahsie. Ak nieco chcem vyhladat cez google, zapisem si to na papier a vyhladam az ked sa najbliezie pripojim. Recepty si zapisem. Co sa socialnych sieti tyka, v prvom rade som zrusila sledovanie priatelov a oblubenych. Odhlasila som sa z vacsiny skupin a ostala som clenom iba v tych v ktorych pravidelne pytam radu ( ohladom zdravia, akcii v meste kde zijem, skoly a podobne ). Na bazar som dala oznam ze nie som tu kazdy den a prosim zaujemcov o trpezlivost kym sa ozvem. Dala som si zavazok ze vecer po desiatej pc vypinam, lebo mi to rusi spanok. To sa netyka len netu, ale trebars a pozerania filmov. Takze sa to regulovat da, ale musis chciet. Odporucam aspon zo zaciatku si napisat program na cely den, co vsetko musis stihnut, v akom poradi to budes robit. Do toho programu zaclenit aj prechadzku s detmi, moze to byt v rovnaky cas, trebars po skole, pred napisanim uloh. Tiez tam zakomponuj nejaku cinnost co ta bavi a tesi, skladanie puzzle, vysivanie, strikovanie. Ak mas pocit ze sa detom malo venujes, skus ich viac zapajat do beznych cinnosti, nech ti pomozu nalozit pracku, upiect kolac, roztiedit ponozky, utriet prach. A take veci sa daju spolocne robit a mozete sa pritom rozpravat...
Nenechaj aby ta to uplne pohltilo, bojuj s tym. Drzim palce 🙂

bodkolienka81
27. nov 2019

Rozdel si den na "bloky" a do nich si daj, co musi byt spravene, kludne tam daj hodinovy blok na inet. 1-2 bloky si nechaj volne, to bude na nepredvidatelne situacie, ked obcas treba nieco extra vybavit, atd.. ak takato situacia nenastane, je to Tvoj extra cas na inet. Vonkajsiu aktivitu nevynechavaj, sprav si z toho aktivny/kvalitny cas s detmi. Ked budes vediet, kedy mas cas na inet, nebudes mat pocit viny, ze nieco zanedbavas a potrebu zajedat nervozitu..

divozienka26
28. nov 2019

Kup si knihu klub nerozbitnych deti prave v nej citam o tomto probleme....ale myslim ze ma jednu knihu aj cisto o internete : Krotitelia displejov, lebo ho nemaju len deti ale aj my rodicia.... velmi dobre sa to cita, skus mozno pomoze

acmvm
28. nov 2019

Nevidim nic zle na tom stravit hodinu dve, ba aj tri na nete. Ved robis uzitocne veci, socializujes sa ci studujes recepty, vzdelavas sa. Aj keby si hrala kazdy den hodinu hry, tak co? Je to oddych. Nemas na to narok? V com je citanie, pozeranie tv ci kavickovanie ine, lepsie ? Generacie pred nami po veceroch sedeli v kute a supkali sa s kadecim. Teraz je ina doba. Nemusis sa zbytocne trapit.

wiw8
28. nov 2019

@divozienka26 Je to dobra kniha? Tiez zvazujem jej kupu, da vela do zivota?

divozienka26
28. nov 2019

@wiw8 napisem do ip

autor
29. nov 2019

Dakujeeem vsetkym za rady. Od 1.12 idem na velke vianocne upratovanie, pecenie tak sa zacnem riadit aj vasimi radami a verim ze to zvladnem. Velka vdaka vsetkym😘